Rodiče si sice nevybíráme, ale to, jaký bude náš život, si určujeme pouze my sami a je jen na nás, jak moc za něj budeme bojovat. I když se narodíme jako poloviční bohové.
Madeline Millerová – Kirké
První vydání: 2018
Po této knize jsem nesáhla náhodou, protože s tvorbou Madeline Millerové jsem se setkala již v minulosti. Její první knižní retelling také na motivy starých řeckých bájí a pověstí Achilleova píseň nás pro změnu vzal do prostředí Trojské války a představil nám život Achillea z trochu jiného úhlu. Mimo jiné byla tato kniha oceněna v Orange awards v roce 2012 za nejlepší dílo psané ženou. A nyní po letech nám přišla spisovatelka představit další život z řad řeckých hrdinů, protože tentokrát se podíváme na osud čarodějky Kirké. Tato nejnovější kniha byla čtenářsky vyzvednuta v Goodreads Choice awards 2018.
Nikdo nemůže za to, kam se narodí. Ani Kirké si své rodiče nevybrala, a přesto se stala jednou z prvních z nepojmenovaného druhu. Napůl nymfa, napůl bůh. Možná to jejím polobožským sourozencům vyhovovalo, neboť měli tak přístup do božských síní a mohli vedle těch nejmocnější hodovat se a radovat, ale Kirké byla jiná. Po svém otci Heliovi nezdědila ani plamenné oči, ani božský hlas. Bez božské síly se stala ostatním bohům pro smích, neboť vypadala jako obyčejný člověk. To ještě netušila, jaká jiná moc se v ní probudí.
Všichni ji z bájí známe, silná čarodějka z ostrova Aiaia. Jak se tam ale dostala? Kudy vedla cesta od dětství, přes dospívání a první lásky až do vyhnanství? Jaké byly její vztahy s rodiči a sourozenci a dokázala by být sama lepší matkou? Na tyhle otázky nalezneme odpověď, když se vydáme na tuhle pouť skrze vyprávění jejího života.
Ukázka z audioknihy Kirké
Madeline Millerová má opravdu slabost pro staré řecké báje a pověsti, neboť tohle je již druhý retelling, který z nich vychází. Ale tentokrát vše bude trochu jiné než v Achilleově písni. Přeci jen, nesmrtelná polobohyně Kirké má před sebou dlouhý život, který se nám rozhodla v netradiční ich formě celý povyprávět. Díky tomu tak nahlédneme do mnoha řeckých bájí a pověstí, kterými ona propluje a občas zamíchá. Sama se třeba připlétá ke zrodu samotného minotaura, k jehož stvoření došlo kvůli božské nudě a touze po zpestření.
A přesně taková tato kniha je. Ukazuje bohy ne jako ochránce a dohlížitele nad lidmi, ale naopak je vykresluje jako kruté a nelítostné stvoření znuděné dlouhým životem, které lační po monstrech a krvi. Lidé tak svými modlitbami mohou uniknout jejich zuřivému pohledu. A ono to všechno cítíme i z vyprávění Kirké, celý příběh je takový dlouhý, utahaný a sledují ho unavené oči, které toho viděly a zažily už moc. Samotná čarodějka se snaží být spravedlivá, sem tam se cítí ukřivděná a jako oběť, ale občas ji nachytáme, že sama překročí onu pomyslnou linii, za kterou se nachází ona božská znuděná krutost. Kirké se i přesto během, celého vyprávění mění od malé přehlížené holčičky až po ženu, která touží po uznání ostatní.
Ačkoliv je děj kočírován trochu pomalejším tempem, přeci jen se dočkáme vykreslení mnoha podob lásky, ať už mateřskou, sourozeneckou, přátelskou nebo mileneckou. Sem tam se mihne i nějaká ta akce, při které budete napjati číst či poslouchat a držet zúčastněným palce, ať to dopadne co nejlépe. Vždyť se zde potkáme nejednou s mýtickými příšerami, jako je třeba Skylla. Právě díky ní Kirké zjistí, že staré chyby nás můžou pronásledovat věčně a zamíchají s naším osudem ve chvílích, kdy je nám to nejméně příjemné.
Mohlo by vás zajímat
Příběh vyšel také v audioknižní verzi, které se ujala interpretka Petra Špalková. Jejím povoláním je herectví a za své výkony ve filmech Jako nikdy a Bába z ledu obdržela České lvy. Již přes dvacet let je divadelně činná a dodnes je herectví na divadelních prknech její prioritou. V minulosti se ovšem nezalekla ani několika rozhlasových her, takže má co nabídnout i skrze pouze mluvený projev.
Její výběr pro namluvení knihy Kirké byl výbornou volbou. Interpretka totiž vhodně pracuje se slovy a její přednes nám dává možnost více proniknout do příběhu a pocitů samotné hlavní aktérky – posmutnělé čarodějky. Postupem času nejen díky textu, ale také díky přednesu pociťujeme, jak je Kirké unavená dlouholetým životem.
Petra Špalková se při svém vyprávění nepřiklonila k větším hlasovým odchylkám jednotlivých postav, což ale není na škodu, protože Kirké je spíše na bázi vyprávění než-li dialogů. Celý příběh navíc v odmlkách doplňuje podrnkávání na strunné nástroje či sborový zpěv, který melodií směřuje do božských výšin či na řecké břehy. Výborně tak podkreslují atmosféru a přenesou vás společně s Kirké k těm přímořským místům, kde se nachází slané moře a pláně plné olivovníků.
Slovo závěrem
Díky svému pomalému tempu a tónu vyprávění interpretky je tato audiokniha jako stvořená pro poslech před spaním. Místy se sice objeví akční scény, které vám rozproudí krev v žilách, ale jinak je to příběh jedné dívky, ženy a matky, která se snaží přežít v nelítostném světě řeckých bohů a bájných monster. Pokud jste si oblíbili staré řecké báje a pověsti, může být pro vás tento retelling příjemným oživením a doplněním těchto známých příběhů.
Zajímavé odkazy
Možnost zakoupení knihy: nakladatelství Slovart
Možnost zakoupení audioknihy: vydavatelství OneHotBook
Stránka autora: www.madelinemiller.com
Autor: Madeline Millerová
Interpret: Petra Špalková
Název: Kirké
Délka: 16h 41min
Vydavatelství: OneHotBook
Rok vydání: 2019