Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Letem světem

Image

Pojďme společně zapátrat a ověřit své znalosti na poli historie, geografie a přírody, vědy a techniky, a také kultury a umění. Jste si jistí, že máte všeobecný přehled nebo vám některé věci unikají? Co nevíte, jistě zjistíte a dáte se nad fakty do řeči s rodinou či přáteli.

Letem světem společenská hra

Vizitka

Název: Letem světem
Výrobce: Alexander
Distributor: Pexi
Počet hráčů: 2-4
Vhodnost: 10+
Orientační cena: 300 Kč

Obsahuje

Hra obsahuje 97 karet s otázkami a odpověďmi a k nim přiléhající kartu s okruhy. Dále herní plán, 4 figurky, kostku, 12 karet s možnostmi (a, b, c), přesýpací hodiny a poznámkový blok pro skóre.  Navíc také katapult s kelímkem, kuličkou a bodovací žetony.

Příprava hry

Rozložíme herní plán a postavíme figurky všech hráčů na políčko start. Každý z hráčů pak obdrží také 3 karty s možnostmi a, b, c. Karty s otázkami položíme doprostřed herního plánu a připravíme si dále přesýpací hodiny, poznámkový blok a také vše pro hru s katapultem.

Letem světem společenská hra

 Letem světem společenská hra Letem světem společenská hra Letem světem společenská hra

Jak se hraje?

Hráči se střídají po směru hodinových ručiček. Vždy jeden hodí kostkou, posune svoji figurkou a dle barvy políčka, na kterém se zastavil, čte z kartičky druh otázky. Otázky se dělí na 4 kategorie a to historie, geografie a příroda, věda a technika, a také kultura a umění. Každá otázka má k sobě i nabídku tří odpovědí, z nichž právě jedna je správná.
Poté se otáčí přesýpací hodiny a všichni hráči před sebe položí kartičku s a, b, nebo c tak, aby nikdo neviděl jejich volbu.

Jakmile odpoví na otázku všichni nebo dojde čas, čte se z druhé strany otázkové karty odpověď a odkrývají se kartičky s volbami hráčů. Ti, kteří odpověděli správně, mají bod a na řadě je další hráč.

Zvláštní políčka na herním plánu
Políčko s číslem – při zastavení se figurky na tomto políčku odpovídá na otázky pouze majitel figurky. Začíná s otázkou, jako je barva políčka. Pokud správně odpoví, barva políčka udává, kolik otázek musí odpovědět celkem, takže vybírá z karty další nevyčerpané okruhy. Pokud odpoví správně na uvedený počet otázek, získává bod.
Políčko s hvězdou – označuje hru s katapultem, kdy můžete získat žeton navíc, ale pokud se netrefíte, tak o něj můžete přijít. Do katapultu se vkládá kulička a střílí se do kelímku ve vzdálenosti cca 15 cm.
Políčko se šipkou – pokud se na něm hráč zastaví, další kolo se přesouvá do druhého kruhu a cestuje s figurkou po něm.

Cíl hry

Je jen na hráčích, jak se dohodnou, zda projedou určitý počet karet nebo se dostanou k určitému bodovému zisku. Hrací plán nemá žádný konec, takže čistě na hráčích, při kolika bodech se rozhodnou hru ukončit.

Letem světem společenská hra

Letem světem společenská hra Letem světem společenská hra

Moje ohlédnutí

Výborná kvízová hra, která spojí malé i velké. Otázky na kartičkách, jsou zajímavé, ptají se na věci, které jste už třeba někde slyšeli. Pokud vás daný okruh vědomostí zajímá, jistě si budete vědět rady a v jiných okruzích budete příjemně obohaceni informacemi, které by měly být všeobecným přehledem. Hra spouští také diskuzi o dané otázce, pokud je u stolu člověk, který o ní něco ví.

Hra je velmi rychle pochopitelná, může ji tak hrát naprosto kdokoliv. Tím se stává hra výborným společníkem při různých rodinných setkáních, kdy bude spojovat rodinu napříč generacemi. Co je škoda, že hra není vytvořena pro více hráčů. Lze si samozřejmě udělat vlastní kartičky a dodat vlastní figurky, ale i tak mohl výrobce směřovat tuto hru pro širokou rodinu či větší množství přátel.

Moc se mi líbí, že na otázku odpovídají všichni hráči společně. Nemůže se tak stát, jako u jiných vědomostních her, že hráč se nikam neposouvá, protože mu otázky prostě nepřejí. Takhle mají všichni stejné šance.

Musím se tedy přiznat, že katapult nás vyzkoušelo opravdu mnoho, několikrát po sobě a stejně se nikdo netrefil. Nevím, asi jsme nešikové, ale prostě nám to s katapultem nejde. Možná by to chtělo snížit kelímek. Je to příjemné zpestření hry, škoda jen, že prostě u nás jej nejde zapojit.

+ jednoduchá pravidla
+ zajímavé otázky
+ všeobecný přehled
+ společné odpovídání
– rozdělení herního plánu
na dva okruhy
– počet hráčů

Moje hodnocení: 4/5

Podělte se o článek s přáteli

2 Komentáře
 • Victoria S. napsal:

  Ty deskové hry vypadají skvěle :) Jinak tebe znám z blog.cz! Sledovala jsem tě kdysi. Máš to tu vážně moc pěkné :)
  ~~~~
  Budu ráda když navštívíš můj nový blog a zanecháš nějaký milý komentář :‘) ♥
  http://lehoneyworld.blogspot.cz/

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 32 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova@dragell.cz

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

  Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

   

  | Odkaz na Zoom bude zde |
   Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
   
  Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

  © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz