Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Audioknihy
  • Kristýna Sněgoňová – Krev pro rusalku | Temný svět vílích proměn a nekonečných tajemství

Kristýna Sněgoňová – Krev pro rusalku | Temný svět vílích proměn a nekonečných tajemství

Urban fantasy, to nejsou jen upíři, vlkodlaci a jejich románky s hlavní hrdinkou. Urban fantasy totiž může také nabídnout třeba víly, vraždy a jednu parádní detektivku s vyšetřovatelem, který má už předem jasno, kdo je tady ten padouch.

Kristýna Sněgoňová - Krev pro rusalkuKristýna Sněgoňová – Krev pro rusalku

První české vydání: 2018

Ačkoliv prvotina Kristýny Sněgoňové Krev pro rusalku vyšla v roce 2018, o její spisovatelské činnosti se ví daleko delší dobu. Svými povídkami zásobovala literární soutěže již od roku 2009 a sklízela četná ocenění za svou tvorbu. Její povídky tak můžete nalézt v mnoha antologiích či literárních časopisech. Ačkoliv je knižně aktivní teprve od roku 2018, na svém kontě má již devět knih, v současné době má rozepsanou sérii Legie společně se spisovatelem Františkem Kotletou.

Když se řekne policista, představíte si jistě poctivého a svědomitého člověka, který se postaví za vaše práva a ochrání před zlem. Dominik Stolbenko je ovšem přesný opak. Nejdůležitější pro něj je on sám, vlastní pravda a démoni, alkohol a nadřazenost lidské rasy nad tou vílí. Což je tak trochu nepříjemné, když pracuje na speciálním oddělení se zaměřením na tyto bytosti.

Vyšetřování vražd víl nebo lidí, u kterých to zavání zásahem právě této nemilé rasy, je pro něj denním chlebem. Neštítí se ničeho. A dokonce zachází tak daleko, že sám využívá sexuálních služeb jedné víly výměnou za zabavené krevní konzervy v policejním skladu. Jenže jednoho dne má jít s kolegyní na kontrolu jedné z víl a přede dvěřmi zjišťuje, že se jedná o jeho „starou známou“. Co se může podělat, to se podělá aneb karma je zdarma.

Ukázka z audioknihy Krev pro rusalku

Pod drobnohledem

Pojďte nakouknout do takové alternativní reality, kde po boku lidí žijí také víly, rusalky, nymfy, dryády a další rozmanitá kouzelná stvoření, která v prvopočátku byla v souznění s přírodou a v lesích si jako pochutinu lákala a lovila pocestné. Moderní doba ovšem dělá své, a tak je potřeba se adaptovat, protože války a boje vyústí leda tak ve vyhubení jednoho z druhů.

Smlouvy jsou uzavřeny a dříve dravci se nyní musejí přizpůsobit své kořisti, aby jí nebyli udoláni. I přes slíbenou rovnost se ovšem dostávají na okraj společnosti a působí třeba jako takové společnice, masérky a další dívky zajišťující „šťastné konce“. Mají totiž zajímavou přednost – umí se proměnit v jiného člověka, takže pokud toužíte po kolegyni, kterou nemůžete mít, můžete si dojít užít za rusalkou. O tom, jak moc je to legální či nikoliv, asi není potřeba moc polemizovat.

A právě Dominik je ze speciálního policejního oddělení, které ví, jak si se všemi těmi meluzínami a žínkami poradit. Není to ovšem zrovna svatoušek, má své malé, velké problémy, které zahání alkoholem a prášky, proplouvá životem, jak se mu hodí a nějaké to násilí na bezbranných přece taky nevadí, když to nejsou lidi. Jenže pak se celý jeho život obrátí vzhůru nohama a on je nucen vzhledem k okolnostem se spolčit se svým největším nepřítelem. On to sice vidí jako nevýhodu, ale zároveň, vzhledem k jeho povaze a nenávisti vůči vílám, se mu otevírá nový svět a možnosti.

Celkově nahlédneme do několika osobních rovin našeho hlavního hrdiny, který ačkoliv není zrovna dobrák k pohledání, přesto se tak na první pohled může zdát. Vždyť řeší případy vražd, aby chytil pachatele. Do toho se mu míchá minulost, vztahy s otcem a rodinná tragédie. A do třetice… vlastně kryje něco, proti čemu by sám měl bojovat. Pokřivený muž toužící po vlastním uspokojení a prospěchu, pro který udělá cokoliv. Ale co oči veřejnosti nevidí, to srdce nebolí.

Tempo tímto roztříštěním pozornosti na tři větve ovšem lehce trpí. Ačkoliv je zde množství akční scén, honiček, sápání nestvůr a přestřelek, přesto se hlavní hrdina průběžně motá mezi různými dějovými linkami, které na střídačku řeší. Nutno podotknout, že o některých motivech je zde tak důrazně hovořeno, že víte, jakým směrem se to v budoucnu vyvrbí – to ovšem ničemu neškodilo a i přesto jsem si různá rozuzlení užila.

Celková atmosféry titulu Krev pro rusalku se táhne v temných tónech. Její prostředí je notně pokřivené a my nakoukneme na okraj společnosti, kde linie mezi vraždou a sexem je poněkud tenká. Nikdy netušíte, kde jsou tužby vašeho společníka a co s vámi zamýšlí. To vše vlastně odráží i pokřivený charakter a vztahy hlavního hrdiny, který mezi všechny ta zvěrstva zapadá – otázkou zůstává, jestli by jeho práci zvládl vykonávat někdo normální a brodit se ve všem tom bahně, aniž by přišel o rozum.

Nutno poznamenat, že celý příběh se odehrává v Brně, což doufám rodilého Brňáka potěší, neboť si jistě dané lokality užije a dokáže živě představit. Já už se tam třetinu svého života nepohybuji, takže jsem zjistila, že po takové době je pro mě Brno velkou neznámou, ale věřím, že zdejší čtenáře nadchne lokální zasazení. Nebo třeba ty z jiných koutů republiky inspiruje po prošmejdění tohoto města.


Mohlo by vás zajímat – záznam z besedy se spisovatelkou


Audioknižní zpracování

Pro namluvení knihy byl tentokrát zvolen zkušený dabér Michal Jagelka. Ačkoliv se jeho vysokoškolská studia ubírala jiným směrem, jako střední školu má vystudovanou Pražskou konzervatoř se zaměřením na hudebně-dramatický obor. Dabingu se věnuje již od dětství a propůjčuje svůj hlas celé řadě známých herců jako je Leonardo DiCaprio, Matt Damon nebo třeba Brendan Fraser. Já si jeho hlas okamžitě spojím s Orlandem Bloomem, kterého můžete znát například z filmu Piráti z Karibiku, takže jsem se na toto audioknižní zpracování velmi těšila.

Většinou, když mi interpret nesedne, v průběhu knihy si na jeho způsob vyprávění zvyknu a ani mi pak nepřijde jeho podání atypické. Bohužel u Michala Jagelky to pro mě poprvé bylo nešťastné namluvení, u kterého jsem se poslechem spíše trápila a to až do posledních minut. Přišlo mi, jako by přehrával, zbytečně dával důrazy ve větě tam, kde mi neseděly a obtížněji se to poslouchalo.

O to problematičtější pro mě bylo, že kniha je psána v ich formě a já si tedy hlas interpreta automaticky spojuji s hlavním hrdinou. Ten sice žádný hrdina není, ba naopak, takže nějaký příjemný roztomilý hlas by mu rozhodně neseděl. Tentokrát to pro mě ovšem mělo takový efekt, že vím, že potkat takového člověka ještě s takovýmto stylem mluvy, rozhodně bych v jeho blízkosti nevydržela (známe to, takové ty slizké typy). O to obtížnější pro mne bylo doposlouchat tohle do konce a setrvat s hrdinou, který svůj příběh vypráví.

Závěrečné shrnutí

Jak většinou audioknižní zpracování zvedá moje hodnocení, tentokrát je tomu zcela naopak. Vůbec poprvé říkám, ať dáte přednost samotné knize, kterou si jistě více užijete. Přednes interpreta mi zhoršil prožitek z příběhu, neboť notně přehrával, zvláštně zdůrazňoval slova a dělal odmlky. Jinak pokud máte rádi akci, detektivky, temnou atmosféru a urban fantasy, třeba se vám tento český počin bude zamlouvat!

Moje hodnocení: 6/10

Mohlo by vás zajímat
Zakoupení knihy | Zakoupení audioknihy

Kristýna Sněgoňová – Krev pro rusalku

Autor: Kristýna Sněgoňová
Název: Krev pro rusalku
Žánr: Fantasy detektiva
Délka: 17h 12min
Vydavatelství: Audiotéka, Epocha
Rok vydání: 2019

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova.lu@gmail.com

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Můj web o cestování
aneb nechejte se inspirovat rozmanitými zákoutími v České republice i zahraničí

Seznam českých nakladatelství vydávajících fantastiku

Reklama | Můj výběr

Kniha je součástí společného čtení na říjen. Získejte ji již nyní se slevou 20% na knihydobrovsky.cz při použití kódu CKVYSLANI. Kód platí pouze do 30.9.

Co právě čtu

Milenec z temnot
Zaklínač: Liščí děti
Uvězněni
Klíč k času
Císařovy čepele

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo Audiolibrixu. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Jak kapitoly vnímá čtenář a jak spisovatel?

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V září čteme knihu Ve větvích Yggdrasilu
od Terezy Kadečkové, tak se neváhejte zapojit. Můžete ji zakoupit jako knihu a e-book. Společné setkání proběhne 29. září na Zoomu:

  • 17:00 – debata o knize Ve větvích Yggdrasilu
  • 18:00 – beseda s autorkou Terezou Kadečkovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
Tereza Kadečková - Ve větvích Yggdrasilu