Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Knižní novinky za leden 2023

Knižní novinky za leden 2023

Nový rok je tady a nakladatelství si teprve pomalu rozmýšlejí, jaké knižní novinky zařadí do svého edičního plánu. Rozjezd v lednu je tedy takový pomalejší, ale přesto jsou zde nějaké ty knihy, které by se vám mohli líbit. Překvapením je také knižně vydaná fanfikce. Tak pojďte na ně nakouknout.


Fantasy knižní novinky

KayLynn Flandersová – Pod štítem magieKayLynn Flandersová – Pod štítem magie
Nakladatelství: Fragment
Datum vydání: 31.1.2023

Jen ona může zachránit rozpadající se království. Fantasy pro fanoušky hitu Kouzla rodu Thornů.
Hálendijské království má potíže. Prohrává válku na hranicích a proslýchá se, že brzy bude čelit ještě vražednější hrozbě. Princezna Jennesara by se ráda zapojila do bojů, otec s ní však má jiné plány. Jelikož, na rozdíl od svého prvorozeného bratra, postrádá magické schopnosti, král přislíbil její ruku princi sousední Turie – výměnou za zdroje, jež Hálendie potřebuje. Cestou za snoubencem a do nového domova je však královská karavana přepadena a Jenna si uvědomuje, že zvěsti o novém nebezpečí nebyly přesné. Skutečnost je horší, než si kdo uměl představit. Dokáže odhalit děsivé tajemství dřív, než bude příliš pozdě pro ni i pro celé království?

Ginny Myersová Sainová – Temné a kruté lžiGinny Myersová Sainová – Temné a kruté lži
Nakladatelství: Fragment
Datum vydání: 17.1.2023

Mokřady obchází zlo. Nadpřirozený thriller z města plného magie.
Městečko La Cachette v Louisianě je samozvaným hlavním městem nadpřirozena – a také místem, kde před půl rokem zmizela Elora Pellerinová. Její kamarádka Grey nemůže uvěřit tomu, že ve městě plném senzibilů nikdo nic netuší. Zatímco pátrá po tom, co se během noci, kdy Elora zmizela, vlastně stalo, začíná si uvědomovat, že všichni něco skrývají. Babička Honey, její dětská láska Hart, a dokonce i Greyna zesnulá matka. Pak se ze zátoky vynoří záhadný cizinec – chlapec s očima barvy bouře. Je spojen nejen s Elorou, ale i krvavou historií města. Grey zjišťuje, že minulost je stále živá a mnohem nebezpečnější, než by kdy tušila…

Axie Oh – Dívka, kterou spolklo mořeAxie Oh – Dívka, kterou spolklo moře
Nakladatelství: CooBoo
Datum vydání: 26.1.2023

Magické putování v kulisách asijské mytologie
Zemi, kde Mina žije, už celé generace sužují smrtící bouře. Celé vesnice mizí při záplavách pod hladinou a o zbývající zdroje se vedou krvavé válečné konflikty. Minini lidé věří v Mořského boha, bývalého ochránce, který je nyní proklíná smrtí a zoufalstvím. V pokusu udobřit si ho je každý rok do vln vhozena krásná dívka, která se má stát jeho nevěstou – až bude vyvolena ta pravá, utrpení skončí. Mnozí věří, že Šim Čong, nejkrásnější dívka z vesnice, je to pravou. Ji však miluje Minin starší bratr Džun. Té noci, kdy má být obětována, ji Džin následuje na moře, ačkoli ví, že se jedná o rozsudek smrti. Aby Mina zachránila svého bratra, vrhne se pod hladinu místo Čong. Propadne se až do Říše duchů, magického města menších bohů a mytických bytosti, kde hledá Mořského boha. Zjistí však, že upadl do kouzelného spánku. S pomocí záhadného mladíka jménem Šin a nesourodé skupiny démonů, bohů a duší vyrazí Mina za svým cílem: probudit Mořského boha a jednou pro vždy ukončit strašlivé bouře. Ale nemá moc času. Člověk v zemi duchů dlouho přebývat nedokáže. A navíc jsou tu tací, kteří by udělali cokoli, aby zabránili probuzení Mořského boha ze spánku…

Ukázka z knihy Dívka, kterou spolklo moře

Ukázka z knihy Dívka, kterou spolklo moře Ukázka z knihy Dívka, kterou spolklo moře Ukázka z knihy Dívka, kterou spolklo moře

Steven Erikson – Dům mrtvýchSteven Erikson – Dům mrtvých
Série: Malazská kniha padlých (2)
Nakladatelství: Planeta9
Datum vydání: leden 2023

Na svaté poušti Raraku shromažďuje věštkyně Sha’ik vojsko vyznavačů Knihy Apokalypsy. Hodlá rozpoutat Smršť a postavit se do čela povstání, které zatáhne Malazskou říši do jednoho z nejkrvavějších konfliktů, jaké kdy poznala. Strašlivý vír náboženského fanatismu i krvežíznivosti brzy smete celá města a dá vzniknout legendám.
V otataralových dolech Felisín, nejmladší dcera z rodu Paranů, sní o pomstě na své sestře, která ji odsoudila k životu v otroctví. Avšak ne všechny věci jsou takové, jaké se zdají. Útěk Felisín i její společníky zavede do Raraku, kde se jejich osud spojí s povstáním Smršti.
Paliči mostů jsou zničeni a jejich zbytky postaveny mimo zákon. Šumař a asasín Kalam hodlají úder vrátit i s úroky a tvrdohlavě se probíjejí k mýtickému cíli: Tajemnému Domu mrtvých. Jenže uprostřed vražedné války nejde nic podle plánu – zvláště, když zpovzdálí tahá za nitky sám bůh stínu, nevypočitatelný Stínupán.
Mezitím Coltaine, charismatický velitel malazské sedmé armády, vede své vojáky do poslední bitvy za záchranu životů třiceti tisíc uprchlíků. Jeho Psí řetěz svádí zápas s pouští, přesilou nepřátel i intrikami ve vlastních řadách. Jak daleko je možné zajít ve snaze o nemožné? Na konci cesty plné krve a slz čeká přístavní město Aren, ale slibuje záchranu nebo zkázu?
Svatá poušť zvolna vydává svá tajemství. Z domu mrtvých vede mnoho cest, k němu však pouze jediná. Ti, kdo se po ní vydají, už nikdy nebudou jako dřív.

Emma Surdu – Sauronova nevěstaEmma Surdu – Sauronova nevěsta
Nakladatelství: eFortna
Datum vydání: leden 2023

Uvítali byste možnost seznámit se reáliemi Hobita, Pána prstenů či Silmarillionu stravitelným způsobem? Máte chuť vrátit se do oblíbeného světa a prožít známý příběh ještě jednou, i když trochu jinak? Jste zvědaví, co by s příběhem udělalo posílení romantické linie? Tak tohle všechno vám nabídne tato první knižně vydaná fanfiction. Přináší genderově pojatou alternativu Pána prstenů, která se ale vymkla mezím jednoho žánru a žije svým vlastním životem jako svébytný nový příběh. S hlavními hrdiny – osiřelou dívkou Frodinou a hraničářem Aragornem – opět prožijete cestu s Prstenem do Mordoru, ale podíváte se také, jak se dařilo Sjednocenému království po porážce Saurona, a dočkáte se i odhalení pravdy o hobitech. Oproti Tolkienově předloze dostanou postavy více prostoru ukázat, že jsou z masa a kostí, že mají své světlé i temné stránky a i přes své chyby dokážou překvapit. Lehký a mírně sebeironizující styl je zárukou, že knihu přečtete jedním dechem.

Tereza Kadečková - Ve větvích YggdrasiluTereza Kadečková – Ve větvích Yggdrasilu
Nakladatelství: Golden Dog
Datum vydání: 22.1.2023

Agátin život se konečně srovnal. Má kde bydlet, stabilní práci, pár kamarádů. Po letech problémů se všechno zdá skvělé.
Než se ztratí v lese.
Než se ji kamarád pokusí zastřelit.
A než taxíkem srazí severského boha.

  

Ukázka z knihy Ve větvích Yggdrasilu

Dále vychází

 • Richelle Mead – Vampýrská akademie (3): Stínem políbená (#booklab)
 • David Day – Tolkienovi hobiti (Fobos)
 • David Day – Tolkienovy legendy prstenu (Fobos)
 • John Flanagan – Bratrstvo (9): Pronásledování (Egmont)
 • C. S. Lewis – Narnie (1): Čarodějův synovec (Fragment)
 • C. S. Lewis – Narnie (2): Lev, čarodějnice a skříň (Fragment)
 • C. S. Lewis – Narnie (3): Kůň a jeho chlapec (Fragment)
 • C. S. Lewis – Narnie (4): Princ Kaspian (Fragment)
 • C. S. Lewis – Narnie (5): Plavba Jitřního poutníka (Fragment)
 • C. S. Lewis – Narnie (6): Stříbrná židle (Fragment)
 • C. S. Lewis – Narnie (7): Poslední bitva (Fragment)

Sci-fi knižní novinky

Ernest Cline – Ready Player TwoErnest Cline – Ready Player Two
Série: Ready Player One (2)
Nakladatelství: Laser-books
Datum vydání: 4.1.2023

Nová fantastická honba za pokladem.
V sázce jsou tentokrát dva světy. Jste připraveni?
Po vítězství v soutěži vyhlášené zakladatelem bezplatného kyberprostoru Oasis narazí Wade Watts na něco, co znovu zamíchá osudem jeho i celého lidstva. Ve hře se objeví nové a poslední velikonoční vejce s tajemným obsahem, které může Oasis povýšit na zcela novou úroveň a učinit tuto virtuální realitu ještě podivuhodnější – a mnohem návykovější.
Wadeovi přibude další soupeř, neskutečně silný a nebezpečný, který neváhá doslova obětovat miliony životů, aby dostal, co chce…

Martha Wells – Střet myslíMartha Wells – Střet myslí
Série: Z deníků Robokata (5)
Nakladatelství: Fobos
Datum vydání: 18.1.2023

Po mnoha dobrodružstvích a nebezpečných misích se Robokat vrací na scénu v prvním samostatném románu z pera oceňované americké spisovatelky Marthy Wells, která před lety představila čtenářům vědeckofantastické literatury postavu humanoidního robota se sklony k sarkasmu a ironickým poznámkám na adresu lidí.
Podobně jako v předchozích příbězích se i nyní Robokat ocitá ve víru dění a vrhá se do akce, aby zachránil svoje klienty, přátele, skoro přátele a i ty, na kterých by mu podle jeho slov ani nemělo záležet, před následky odvěkého lidského problému – chamtivosti.
Když poprvé za svou existenci zakusí ztrátu někoho, kdo mu dokázal porozumět a pomoct, neváhá a rozhodne se dopadnout a zničit viníky, a to i přesto, že by si nejraději někde o samotě vychutnával seriály a doufal, že si ho nikdo nevšimne a nezeptá se, jak se cítí.
Vítejte ve světě vesmírných kolonií, vychytralých korporací a robotů se schopností vymanit se ze svého původního nastavení a učinit víc, než se od nich očekávalo: vyznat se sám v sobě.
Jsem vlastně sám ve svojí vlastní mysli a tam také vzniká devadesát procent mých problémů.

Arthur C. Clarke – Konec dětstvíArthur C. Clarke – Konec dětství
Nakladatelství: Argo
Datum vydání: 31.1.2023

Na obloze nade všemi městy planety se náhle objevily vesmírné lodě. V nich k nám dorazila intelektuálně, technologicky i vojensky nadřazená mimozemská rasa známá jako Suveréni. Jejich požadavky vůči lidstvu se zprvu zdají být mírné – sjednocení Země, odstranění chudoby, ukončení válek. Avšak za jakou cenu? Co se stane těm, kdo se postaví na odpor? Znamená jejich příchod konec lidstva… nebo začátek?
Konec dětství je jedním z vrcholných děl velmistra fantastického žánru Arthura C. Clarka, autora neméně proslulých románů 2001: Vesmírná odysea, Setkání s Rámou a mnoha dalších přelomových knih. Od svého vydání v roce 1953 je tento myšlenkově stále provokativní román o „prvním kontaktu“ považován nejen za klasiku science fiction, ale i za literární dílo nevšedních kvalit.

Frank Schätzing – Vzpoura oceánůFrank Schätzing – Vzpoura oceánů
Série: Vzpoura oceánů 1.část
Nakladatelství: Laser-books
Datum vydání: 23.1.2023

V Peru zmizí rybář. Beze stopy. Norští experti na těžbu ropy narazí na podivuhodné organismy, které ovládly stovky čtverečních kilometrů mořského dna. Mezitím se v Kanadě odehraje hrůzná proměna velryb u břehů Britské Kolumbie. Nic spolu zdánlivě nesouvisí. Ale biolog Sigur Johanson nevěří na náhody. A indiánský ochránce velryb Leon Anawak dojde k znepokojivým závěrům. Blíží se katastrofa. Pátrání po jejím původci konfrontuje vědce s těmi nejhoršími nočními můrami.

Estelle Laureová – Nezapomeň na měEstelle Laureová – Nezapomeň na mě
Nakladatelství: CooBoo
Datum vydání: 26.1.2023

Kdybyste mohli vymazat všechny své bolestné vzpomínky, udělali byste to? Blue Owenová se jednoho dne vzbudí s pocitem, že je něco hodně špatně. Všichni se chovají divně a ve své skříni najde vzkaz, ve kterém se píše, aby v 7:45 nastoupila do malého modrého autobusu, což udělá. A setká se tam s člověkem, kterému se měla za každou cenu vyhnout – s Adamem Mendozou. I když nemá ponětí, o koho se jedná, připadá jí podivně známý a přirozeně ji to k němu táhne. Blue s Adamem zakrátko vypátrají jejich rodiny a vyjde na světlo pravda. Blue podstoupila zákrok, při kterém si nechala odebrat určité vzpomínky, včetně těch spojených s Adamem. Teď ale cítí, že udělala velikou chybu. Chtěla by vzpomínky získat zase zpátky, spolu s Adamem. Bude to ale možné?

Ukázka z knihy Nezapomeň na mě

Ukázka z knihy Nezapomeň na mě Ukázka z knihy Nezapomeň na mě Ukázka z knihy Nezapomeň na mě


Tak co, vybrali jste si nebo tento měsíc pro vás bude ve znamení dočítání již nakoupených knih? Pokud netušíte, po čem sáhnout, co takhle se zapojit do společného čtení, kde se pouštíme do fantasy Píseň oceli? A mimochodem, co říkáte na knižně vydávanou fanfikci (viz Sauronova nevěsta)?

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

 • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
 • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz