Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Knižní novinky na prosinec 2023

Knižní novinky za prosinec 2023

Konec roku se blíží a pokud chcete nakupovat druhým knihy pod vánoční stromeček, nejspíše jste tak již učinili při Black Friday. Není divu, že nyní ke konci roku už tak moc knih nevychází, nakladatelé dohánějí poslední resty, aby v následujícím roce mohli přijít se zajímavým edičním plánem. Ale i tak to neznamená, že se na poslední chvíli nevylíhne pár zajímavých věciček. Tak pojďme na ně nakouknout.


Fantasy novinky

Juraj Červenák - Ostrov bohyní

Juraj Červenák – Ostrov bohyní
Série: Černý Rogan (4)
Nakladatelství: Brokilon
Datum vydání: 7.12. 2023

Vedma Mirena vo vrchoch okolo posvätnej hory Sitno zisťuje, prečo po objavení prastarej bane začali miznúť miestni kopáči i ozbrojené stráže. Potulný bojovník Valgor sprevádza kupecké vozy cez močariská obostreté pochmúrnymi povesťami. Rogan a jeho vlčí sprievodca Goryvlad čelia v odľahlých horách krvilačnej bytosti z dávnych čias. Neskôr sa pridajú k výprave proti nebezpečným strigám, ktoré unášajú deti na svoj riečny ostrov chránený tajomnou bohyňou. Po mnohých rokoch sa Rogan a Goryvlad stretávajú s vyslancami Konštantínom a Metodom a čelia temným silám i svojmu konečnému osudu.
Čistokrvná slovanská fantasy z pera Juraja Červenáka. Poviedky a novely vznikali od 90. rokov až po súčasnosť, tie skôr vydané sa k čitateľom vracajú vo výrazne prepracovanej podobe.

Juraj Červenák - Válka s běsy

Juraj Červenák – Válka s běsy
Série: Černokněžník (4)
Nakladatelství: Brokilon
Datum vydání: 7.12. 2023

Kniha ze série Černokněžník. Svatyni Krvavého ohně na Kančí hoře konečně vládne právoplatný dědic rodu černokněžníků. Muž s Černobohovou divotvornou krví v žilách opět hlídá svět smrtelníků před démony a zlými mocnostmi, jak tomu bylo za starých časů. A přestože nad povodími Moravy, Dyje, Dunaje nebo Nitravy už vanou vichry nových dob a knížectví podrobená mladým, dravým knížetem Mojmírem postupně přijímají křesťanství, staří bohové jsou pořád mocní a jejich nepřátelé z temných světů dychtí po lidských duších víc než kdykoli předtím. Černý Rogan proto s meček Krutomorem v dlani a věrným vlkem Goryvladem po boku vyráží splnit své poslání. To ještě netuší, že na jeho konci ho čeká souboj s uctívači nenáviděného Belboha. Válka s běsy začíná…
Po románové trilogii Černokněžník se hrdina Rogan vrací ve sbírce povídek a novel, v nichž opět ožívá svět staroslovanských mýtů na území dnešních Čech, Moravy a Slovenska. Kromě několika zbrusu nových textů kniha obsahuje i starší, cenami Istron a O nejlepší fantasy ověnčené povídky, všechny ve výrazně přepracované, bohatší a kvalitnější podobě, než v jaké se objevili na stránkách Fantázie, Ikarie nebo Pevnosti.

František Kotleta - Magická swingers party

František Kotleta – Magická swingers party
Série: Tomáš Kosek (Souborné vydání)
Nakladatelství: Epocha
Datum vydání: 15.12. 2023

Toto je nejslavnější swingers party všech dob. Magická a démonická, zkrátka kotletovská. Série s Tomášem Koskem, religionistou, detektivem, a nakonec hlavně hrdinou boje s temnými silami, se stala kultem mezi fanoušky fantastiky. A tohle je souborné vydání jeho příběhů. V nich hraje roli akce, humor, ale zejména sexuální magie. S ní si Kotleta pohrává za pomoci skutečných magických systémů z celého světa – vúdú, kandomblé, santeríe, africké magie a nakonec i evropského čarodějnictví a v zábavných příbězích ukazuje, jak by vypadal svět, kdyby magie skutečně fungovala.

Kevin Hearne - Oberonova předehra: sbírka povídek

Kevin Hearne – Oberonova předehra: sbírka povídek
Série: Kroniky železného druida
Nakladatelství: Laser
Datum vydání: 3.12. 2023

Oberon je borec. Oberon je nejlepší. Oberon je mistr všeho, co dělá. Oberon je… pes. Ale to už všichni fanoušci a fanynky železného druida Atticuse dobře vědí. Teď se dozví, že někdy je třeba zapomenout na upíry a naštvané krvežíznivé bohy i bohyně a věnovat se veverkám, pudlicím a no dobře… i nějaké té menší válce…

Ukázka z knihy Oberonova předehra

 

Dále vychází

  • J. K. Rowlingová – Harry Potter a relikvie smrti (7)(Albatros)
  • Ursula K. Le Guinová – Velká kniha Zeměmoří BOX (Argo, Triton)
  • Eva Hierteis – Ostrov větrných koní (2): Dobrodružství z mlhy a divočiny (Drobek)
  • P. C. Castová – Příběhy z nového světa (3): Větrní jezdci (YOLI)

Sci-fi novinky

Dan Abnett - Dvojitý orel

Dan Abnett – Dvojitý orel
Série: Warhammer 40 000
Nakladatelství: Polaris
Datum vydání: 7.12. 2023

Když elitní stíhací piloti z Phantine XX dorazí na obleženou planetu Enothis, vědí, že situace, v níž se nacházejí, je zoufalá. Síly Chaosu se kolem nich stahují a jejich poslední úder by docela dobře mohl vymazat veškerý lidský život na planetě. Tisíce uprchlíků prchají před temnými armádami a neblaze proslulý bojový pilot Chaosu Khrel Kas Obarkon loví na obloze další a další kořist… A tak je to na statečných mužích a ženách ze stíhacího sboru Phantine. Podaří se jim zdržet postup Chaosu, do chvíle, kdy na planetu dorazí posily? Dokážou v divokých a nervy drásajících vzdušných soubojích porazit nepřítele posedlého démony?
Román ze světa Warhammer 40 000 odehrávající se na válkou zmítaných Sabbatiných světech.

Neal Asher - Člověk

Neal Asher – Člověk
Série: Vzestup Džainů (3)
Nakladatelství: Polaris
Datum vydání: 9.12. 2023

Ze svého dávného vězení se osvobodí džainská válečná loď disponující smrtící technologií. Jejím cílem je zničit svého starého protivníka Klientku a zničit všechny, kteří se mu postaví do cesty. Lidé i Pradoři měli za to, že Džainové dávno vyhynuli. Jejich nemesis je teď ale zpátky a Orlandine se musí připravit na obranu lidstva. K tomu ale potřebuje znalosti Klientky – jenže je vždy nepřítel vašeho nepřítele vaším přítelem?
Zemská centrála a Pradoři uzavřou tváří v tvář zkáze mrzuté spojenectví. Ne všichni jsou s tím však spokojeni a někteří udělají cokoliv, aby tuto křehkou koalici rozbili.
Jak džainská válečná loď razí cestu napříč galaxií, zdá se nezastavitelná. Orlandiným životním úkolem je neutralizovat džainskou technologii, takže jestli nad ní nedokáže triumfovat ona, nedokáže to nikdo. Co když se ale stane tím, co přísahala zničit?
Třetí a závěrečná část Vzestupu Džainů.

Samuel R. Delany - Nova

Samuel R. Delany – Nova
Série: Mistrovská díla SF (2)
Nakladatelství: Laser
Datum vydání: 13.12. 2023

Píše se 32. století. Lidstvo dávno žije na stovkách světů celé galaxie. Každý člověk má už od dětství implantované zásuvky, jimiž se může napojit do jakéhokoli stroje a ovládat ho přímo, svým mozkem a nervy. Jen jedno se nezměnilo: lidská povaha. Pořád se soupeří o peníze a moc. A nejcennějším zdrojem tohoto vesmíru je záhadný illyrion, látka, která umožňuje mezihvězdné cesty i terraformaci planet… Kapitán Lorq Von Ray, potomek nejmocnější rodiny jedné ze dvou hlavních říší tohoto světa, se vydává se svou barvitou posádkou plnou podivínů pro nesmírné množství této látky, která může změnit vesmírnou rovnováhu sil. Jenomže to není jediný jeho motiv; kapitán totiž má na této cestě krutého a bezohledného soupeře a illyrion je pro něj dost možná jen prostředek, jak si s ním vyřídit osobní účty…

Ukázka z knihy Nova

 


Hororové novinky

Danielle Valentine - Jak přežít vlastní vraždu

Danielle Valentine – Jak přežít vlastní vraždu
Nakladatelství: YOLI
Datum vydání: 6.12. 2023

Alicina sestra Claire byla před rokem zavražděna a Alice se zhroutil celý svět. Něco totiž viděla a teď je jediným svědkem v případu sestřiny vraždy. Alicino okolí ale o jejích tvrzeních dost pochybuje. Nikdo nechce věřit tomu, co se podle Alice v kukuřičném poli tu noc odehrálo. V den, kdy se Alice připravuje svědčit u soudu, ji na toaletě někdo omráčí. Když se probudí, zjistí, že je halloweenská noc před rokem – den, kdy byla její sestra zavražděna. Alice má čas do půlnoci, aby ji zachránila a odhalila skutečného vraha… Doporučený věk 13+

Todd Keisling - Ďáblův potok

Todd Keisling – Ďáblův potok
Nakladatelství: Fobos
Datum vydání: 11.12. 2023

Asi pětadvacet kilometrů od městečka Stauford v Kentucky se nachází Ďáblův potok. Podle místní legendy u něj stával kostel Církve svatých hlasů našeho Pána – sekty smrti, v níž Jacob Masters kázal evangelium bezejmenného boha.
A jako u většiny legend se i tady mezi kořeny a kostmi najde zrnko pravdy.
V roce 1983 se u Ďáblova potoka odehrála hromadná sebevražda a kostel shořel. Přežilo jen šest Jacobových dětí a jejich prarodiče, kteří se svému bývalému pastorovi postavili na odpor. Dětem se začalo přezdívat „staufordská šestice“, a ačkoli jejich dospívání poznamenala neustálá pozornost a výsměch okolí, za třicet let už na ně skoro všichni zapomněli.
Jejich těžký úděl je minulostí a po Jacobu Mastersovi zbyly jen strašidelné historky, které se vyprávějí u táboráku.
Jack Tremly, jeden ze staufordské šestice, se po smrti babičky Imogene do Staufordu vrací, aby vypořádal dědictví. Objeví tam však i tajemství, které mu Imogene dříve zamlčela, tajemství, které se týká jeho otce a kostela. Tajemství, které už nemůže zůstat déle pohřbeno.

Kane Paul, O´Regan Marie - Prokletí: antologie bajek nejtemnějších

Kane Paul, O´Regan Marie – Prokletí: antologie bajek nejtemnějších
Nakladatelství: Laser
Datum vydání: 1.12. 2023

Dvacet prokletí, starých i nových, od nejprodávanějších fantasy autorů a autorek, jako jsou Neil Gaiman, Karen Joy Fowler, Christina Henry, M. R. Carey a Charlie Jane Anders. Společně s nimi zjistíte, že kletby mají nejrůznější podoby a mohou se stát každému, nejen těm, co zápasí s neoblíbenými nevlastními rodiči… Najdete zde jedinečné zvraty v kletbách od pohádkových klasik až po zbrusu nová zaklínadla moderního světa – očekávejte nová monstra a mýty, stejně jako zvraty v oblíbených bajkách. Příběhy, které mají šokovat a příběhy s varováním, příběhy monster i příběhy magie!

Ukázka z knihy Prokletí

 


Jak vidíte, i takhle na poslední chvíli v prosinci se mezi knižními novinkami objevují zajímavá jména jako je Neil Gaiman nebo třeba Kevin Hearne. Nemluvě o našich česko-slovenských spisovatelích. Já sama mám ještě spoustu čtecích plánů, takže uvidím, zda pro některou z knih zbyde čas. A co vy? Doháníte čtecí plány nebo budete mít nové knižní přírůstky i z řad těchto novinek?

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz