Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Knihy
  • Knižní festival Ostrava 2022 úspěšně navázal na coronový online maraton

Knižní festival Ostrava 2022 úspěšně navázal na coronový online maraton

Jako správný milovník knih jsem nemohla letos odolat knižnímu festivalu přímo ve svém městě. Po pandemii se opět začínají rozbíhat všechny tyto akce a události a Ostrava je letos jedním z prvních měst, které lákalo nadšené čtenáře pestrým programem.

Po tom, co Knižní festival Ostrava převzal v roce 2018 štafetu po Ostravském knižním veletrhu, je to každým rokem na kvalitě notně znát. Ačkoliv minulý ročník se z důvodu covidové epidemie nekonal, pořadatelé to nahradili online maratonem. Ale nyní již nic nestálo v cestě se opět setkat tváří v tvář se svými oblíbenými nakladateli a spisovateli.

Knižní festival Ostrava Knižní festival Ostrava

Každým rokem jako by festival rostl a měnil svoji tvář a to k lepšímu. Je to nejen poznat na prostředí – systematickém uskupení stánků, odpočinkové zóně a dvou besedních ploch plných zajímavého programu – ale také na návštěvnosti. Až mě překvapilo, jak dlouhé fronty se stály na lístek (takže pro příště vím, že není od věci ho koupit online), nemluvě o tom, že nemálo lidí se pohybovalo uvnitř přímo v prostorách pro knižní festival, ačkoliv o patro výše se konal veletrh cestovního ruchu. Najednou tak akce dostává zcela jinou atmosféru a doslova to tady žije.

Mark E. Pocha na knižním festivalu v Ostravě Knižní festival Ostrava

Knižní festival se konal 11.-12. března, tedy pátek a sobota, což je škoda, protože víkendy se vždy hodí více. Já tak alespoň nakoukla na sobotní program. Hned v úvodu se mi připomněla ona zákeřná nemoc, neboť Roman Vaněk, podle jehož kuchařek mimo jiné rádi doma vaříme, onemocněl. Ovšem dostavil se Arnošt Vašíček, jehož knihu Perunův hněv jsem dostala na Vánoce. Tak jsem neodolala a zvědavě se šla podívat na jeho besedu, tedy spíše přednášku točící se kolem záhadných jevů v České republice. Dopoledne jsem nevynechala ani křest knihy Virus Omega od slovenského spisovatele Marka E. Pochy na stánku nakladatelství Carcosa. Hlavně jsem ale prošmejdila všechny stánečky a snažila se odolat všem těm krásným knižním titulům, které bych už neměla kam doma ukládat.

Mohlo by vás zajímat

Knižní festival Ostrava Arnošt Vašíček na knižním festivalu v Ostravě

Celkově mne překvapilo, jak se letos stánky rozmohly a byla zde opravdu široká nabídka knih. Dalo se tak ochomýtat třeba u Albatrosu a Mytaga (kde jsem mimo jiné narazila na Evu Lassler, autorku Karbonového města), z menších nakladatelů sem zavítali Golden Dog či Carcosa a nechyběla ani deskoherní vydavatelství Albi a Mindok. Když jsme u těch deskovek, nechyběl herní koutek, kde se dalo s přáteli oddechnout a vyzkoušet si něco nového.

Domů jsem nakonec odcházela se dvěma novými podpisy a to konkrétně od výše zmiňovaných Arnošta Vašíčka a Marka E. Pochy. Nemohla jsem ani tentokrát odolat rozšíření svojí knihovničky a zakoupila jsem si knižní novinky Virus Omega a Sword Art Online.

Knižní přírůstky Podpisy - Mark E. Pocha a Arnošt Vašíček

Na knižní festival Ostrava jsem neměla tolik času, kolik bych si přála a rozhodně bych ráda nakoukla i na lákavý páteční program – tak snad to do příště pořadatelé přesunou na tu neděli. Každopádně i tu chvíli jsem strávila velmi příjemně a pokud jste na knižní festival Ostrava ještě nezavítali, ráda bych vás tímto pozvala na další ročník. A pokud jste zde přeci jen byli, tak které spisovatele, besedy a knihy jste si nenechali ujít vy?

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova.lu@gmail.com

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Můj web o cestování
aneb nechejte se inspirovat rozmanitými zákoutími v České republice i zahraničí

Seznam českých nakladatelství vydávajících fantastiku

Reklama – moje tipy

Co právě čtu

Milenec z temnot
Zaklínač: Liščí děti
Uvězněni
Klíč k času
Císařovy čepele

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V listopadu čteme knihu Před bouří
od Zuzany Hartmanové, tak se neváhejte zapojit. Můžete ji zakoupit jako knihue-book a audioknihu. Společné setkání proběhne 1. prosince na Zoomu:

  • 17:00 – debata o knize Před bouří
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Zuzanou Hartmanovou

 

| Odkaz na Zoom |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
Zuzana Hartmanová - Před bouří