Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Fantasy
  • Kolektiv autorů – Karbonové město: Sanguis Carbo | Ostrava mnoha tváří v novém povídkovém sborníku

Kolektiv autorů – Karbonové město: Sanguis Carbo | Ostrava mnoha tváří v novém povídkovém sborníku

Karbonové město: Sanguis Carbo

Kdo by neměl rád příběhy odehrávající se v České republice? Mohou být tak blízké a přesto stále kouzelné, multižánrové a stejně máte pocit, že se cítíte být doma. Karbonové město vás velmi rádo vezme na pouť jedním industriálním místem, které možná dobře znáte.

Karbonové město Sanguis CarboKolektiv autorů – Karbonové město: Sanguis Carbo

První vydání: 2021

Povídky
Eva Juřenová – Černá smrt
Roman Bílek – Mea Culpa
Eva Lassler – Bitva o nebe
Šárka Gongolová – Medailon
Eva Lassler – Sanguis Carbo

Není nic krásnějšího, než když se rozhodnou čeští spisovatelé vtáhnout do knihy také krásu naší republiky. Tentokrát si čtveřice ostravských autorů rozhodla využít toho jedinečného prostředí, industriální architektury, ale také zeleně a zasadit kulisy Ostravy do nejnovějšího společného počinu Karbonové město: Sanguis Carbo.

Ostrava tak sice není v textu přímo jmenována, ale když nasloucháte promlouvajícím řádkům pozorně, brzy ji tam bezpečně v té či oné povídce poznáte. Známé ulice a zákoutí se totiž postupně vynořují z textu, čím více se knihou pročítáme.

Ukázka z knihy Karbonové město: Sanguis Carbo

Uličky, kterými kráčeli, se zúžily, i plynového osvětlení začalo být poskrovnu. Kroky v jejich zádech začaly zrychlovat. I Hugo přidal do kroku a táhl Divanu svižně vpřed. Zaslechli, že se pronásledovatelé dali do běhu. Už nebylo na co čekat. Utíkali.
„Ještě dvě zatáčky a budeme tam,“ povzbudil starožitník partnerku.

– strana 232-233, povídka Mea Culpa

Hned v prvním příběhu Černá smrt nás přivítá půlelfka Strylla s Čarodějem Caribem, kteří mají být dozorčími v rodícím se Karbonovém městě, jehož ulice teprve začínají být pojmenovávány. Ačkoliv nechce Carib novicku Stryllu k ničemu pustit, nakonec je to ona, kdo si všimne zločinu přímo před jejich nosy.

Typické fantasy s rozličnými rasami je podáváno poutavě se vzrůstajícím napětím, jak stoupá i kriminalita. Možná mi zde trochu chybělo více stop, postupného pátrání. Co jsem si ovšem zamilovala, ačkoliv jim prostor nebyl dán příliš velký, byli trpaslíci, kteří přejali ostravskou mluvu.

Druhá povídka Mea Culpa je trochu z jiného soudku, tentokrát žánr fantasy vystřídá steampunk a my se podíváme do Karbonového města ve víru parní revoluce. Hned první stránky nás přesvědčí o tom, že tohle nebude žádné růžové počtení, neboť jsme svědky chladnokrevné vraždy, které chce novinářka Divana přijít na kloub. To ještě sama netuší, do čeho se namočila.

Oproti předchozímu příběhu se teď dostaneme k postupnému vyšetřování, pátrání po každé, byť drobné stopě, která by mohla věci objasnit. Mea Culpa má rychlý spád a to, že ji psal muž, se nezapře. Je nejkrutějším příběhem, kterému nejsou cizí vraždy, ale také nelítostné mučení. To vše je oslazeno špetkou sexu, takže už nyní vám musí být jasné, že tahle kniha rozhodně dětem do rukou nepatří.

Následuje další sci-fi povídka Bitva o nebe, která nám představuje Karbonové město budoucnosti, tedy vlastně Adamasové město, které vzniklo doslova na troskách toho původního. Karbonové město je totiž toxické, zamořené a plné nestvůr, zatímco nahoře ve městě v oblacích si lidé užívají příjemného života. Jenže pak nastane den, kdy se nestvůry zespod nějakým způsobem začnou dostávat nahoru do toho úžasného a nedotknutelného místa.

Vše pozorujeme nejen z pohledu princezny, která se snaží bojovat za zachování čistoty a rozhodně nemá daleko k ráně. Povídka se snaží držet tempo s tou předchozí, ale v krutosti na ni nemá. Na druhou stranu samotné pátrání a vyšetřování se zde vyhoupne ještě o stupínek dál a působí příjemně a překvapivě. Autorka si vyhrála s částmi Ostravy, které vepsala do příběhu. Ve zničeném městě tak např. na Kuřím rynku žijí tvorové pojmenovaní slepičané, v Kunčičkách kunčičané a tak dále.

Křest knihy Karbonové město: Sanguis Carbo z Fantastických trhů 2021

Čtvrtá povídka Medailon si zahrává se žánrem mysteriózní krimi, kdy zde právě nejvíce poznáváme v Karbonovém městě Ostravu. Nejspíše to bude také proto, že tahle povídka se odehrává v naší době a my se můžeme podívat pod ruky učitelovi a antikvariářce. Objeví totiž podivný vzkaz v notách a začnou zvědavě pátrat po jeho významu a autorovi. Jenže čím více indícií získávají, tím více přibývá mrtvol.

Čeká vás atmosferické a napínavé počtení, které je o ždibec jemnější, ale neméně dynamické než ta předchozí. Jako by nás připravovala na ohromující finále před poslední povídkou. Vždyť už jsme Karbonové město poznali v mnoha podobách, včetně té nynější.

Poslední povídkou se stává Sanguis Carbo, překvapivé, akční, morbidní a zničující. Ačkoliv jsem si až po příběh Medailon myslela, že povídky jsou řazeny chronologicky, právě poslední střípek vyprávění o Karbonovém městě mnohé objasňuje. Jako by předchozí povídky byly jen drobky cizích životů a jejich malicherných problémů, protože v Karbonovém městě se děje něco horší, co doposud nikdo z nich nepostřehnul.

Závěrečná povídka se pro mě stala velmi emotivní a přiznám se, že vůbec netuším, na čí stranu bych se přiklonila. Kde je to pomyslné právo na pravdu a existenci? Zároveň, ačkoliv jsem v posledních chvílích tušila, jak záporák skončí, mne zklamalo, že to dopadlo tak hladce dle mého očekávání. V mém srdci si zasloužil nejspíše více.

Na závěr bych chtěla poznamenat, že povídkový sborník by si zasloužil ještě jedno projití pohledem korektorovým. Nachází se zde nemálo chyb ve většině případů překlepového rázu nebo z nepozornosti. Jsou to totiž takové ty chvilky, které vás vytrhnou od čtení.

Slovo závěrem

Pokud máte rádi fantastiku od českých autorů a ještě ke všemu odehrávající se v té naší krásné české kotlině, rozhodně byste neměli přehlédnout tento počin. Pět povídek, které rozehrávají partie v několika žánrech a jako kulisy jim slouží samotná Ostrava. Atmosféra vás pohltí a vy se budete s hlavními hrdiny snažit přijít na to, co se to proboha zrovna děje a kdo to kuje pikle. Dynamické a napínavé, že se nebudete chtít od jednotlivých počinů odtrhnout.

Moje hodnocení: 7/10

Zajímavé odkazy
Karbonové město Sanguis Carbo

Možnost zakoupení knihy: nakladatelství Mytago

Autoři: Roman „BeeSee“ Bílek, Eva „Ronne“ Lassler, Šárka Gongolová, Eva Juřenová
Název: Karbonové město: Sanguis Carbo
Žánr: Fantasy, sci-fi, povídky
Počet stran: 504
Vazba: Měkká
Nakladatelství: Mytago
Rok vydání: 2021

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz