Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Fantasy
  • Kevin Hearne – Inkoust a pečeť | Urban fantasy navazující na svět Železného druida

Kevin Hearne – Inkoust a pečeť | Urban fantasy navazující na svět Železného druida

Kevin Hearne - Ze světa železného druida: Inkoust a pečeť

V baru se sejde zlobivý šotek, starý pečetník a účetní s bojovou jasnozřivostí. Ne, to není začátek vtipu, ale důležité postavy z knihy Inkoust a pečeť, kde je pro vás připravena dávka humoru, magie a akčních scén. Už jste o této povedené urban fantasy slyšeli?

Kevin Hearne - Ink and SigilKevin Hearne – Inkoust a pečeť

Série: Příběh ze světa Železného druida (1)
První vydání: 2020
První české vydání: 2021

Kevin Hearne je americký spisovatel, který se proslavil především sérií urban fantasy knih Kroniky Železného druida. Nerad bývá ovšem škatulkován a ačkoliv se pustil do nové série, která tentokrát nesleduje osudy druida, ale pro změnu pečetníka ze stejného světa, přeci jen na svém kontě má i jiné žánry než humorné urban fantasy. Sám totiž přispěl titulem Dědic rytířů Jedi do Star Wars univerza, kterého je velkým fanouškem nebo se pustil do pořádné fantasy nálože v trilogii Sedm kenningů.

Aloysius MacBharrais je pečetník a vám se jistě na první dobrou vybaví nějaká starodobá nudná práce plná papíru. Když se na toho postaršího muže podíváte, se svým pečlivě upraveným bílým knírem a černou buřinkou vám dá jeho vzhled jedině za pravdu. Nikdy byste do něj ovšem neřekli, že práce pečetníka může být něco divokého a nebezpečného. Jaké nebezpečí může taky hrozit muži, který je oficiálně majitelem tiskárny?

Předně, pečetníků je na celé Zemi jen pět a všichni mají za úkol jediné. Držet božstva a jejich pomocníky, tedy Fae, mimo náš lidský svět. A právě k tomu potřebují smlouvy a pečetě, které jim za porušení nemálo ublíží. To je totiž jediný způsob, jak si udržet bohy od těla, protože kdo by chtěl s nimi bojovat? Jenže pak Alovi zemře učedník a on v jeho bytě nalezne v kleci uvězněného šotka, který tady nemá co dělat. Co starému pečetníkovi uniklo, když přímo jemu pod nosem se dělo něco nekalého? Jak mohl jeho učedník přechovávat tvora, kterého naopak měli všemi způsoby držet v jeho světě?

Ukázka z knihy Inkoust a pečeť
Když si všiml, že na něj zírám s ústy dokořán, strnul. „Cože?“
Pečlivě jsem za sebou zavřel dveře.
„Co tu děláš?“
„Jsem asi zavřenej v kleci, ne? Ty musíš bejt vrchol skotský inteligence. Těžko můžu bejt jinde, když nejsem na svobodě, ty chytráku. Ale aspoň jsi mě zmerčil. Ta ženská před tebou ne.“
„Měl jsem na mysli proč jsi tu zavřený.“
Šotek nevypadal nikterak neobvykle, hoden polapení nebo zkoumání. Byl malý a chlupatý, s ostře řezanou čelistí a tváří, jíž vévodily masitý nos a obočí jako křoviska.
„Protože ten chlápek je zlej parchant, proto. Nebo spíš byl. Natáhnul bačkory, ne? Jak umřel?“
„Na rozinkový vdolek.“

– strana 15, kapitola 1: Vdolky jsou nebezpečné

Parádní urban fantasy s prvky humoru, ale i akce. Obojí byste nejspíše na toho starého pána nehádali, ale dokáže vás pobavit od první strany a směle mu bude konkurovat jeho účetní s bojovou jasnozřivostí a také růžový šotek, co rád druhým provádí šprýmy. To vše zabalené do krásného skostského městečka s reálnými kulisami, kde se můžete zaletět projít. Navíc s krásnou vůní papíru Alovi tiskárny a místní knihovny, kde je pečený vařený.

Postavy si opravdu zamilujete, jsou pečlivě vykreslené se svými cnostmi i neduhy. V drobných mezikapitolách nakouknete do některých historických událostí, které formovaly pečetníkovu minulost a jeho aktuální vztahy. O co více je potřebné, když celý příběh knihy Inkoust a pečeť sledujete z pohledu samotného Ala.

Zaujal mne zdejší systém magie. Aby totiž kdokoliv mohl obdržet třeba velkou sílu, hbitost nebo například zapomenout na poslední hodinu svého života, musí pohledět do speciální pečetě. Ta nejenže nabývá konkrétního tvaru, ale musí být nakreslena speciálním inkoustem a od toho všeho je tu právě pečetník. Ten je tak mocný, kolik pečetí a jakých si zvládne dopředu nachystat a nosit po kapsách vzhledem k jeho vlastnímu vyhodnocení situace. Protože potřebovat třeba takovou pečeť na uzdravení zranění, ale nemít ji po ruce a nebýt ji schopen nakreslit, jo, to je pak panečku velký problém.

Kevin Hearne - Ze světa železného druida: Inkoust a pečeť Kevin Hearne - Paper and blood

Kapitoly jsou celkově krátké, svižné, stejně jako celé čtení, u kterého se rozhodně nudit nebudete. Kniha Inkoust a pečeť je nabitá výbornou energií, udržuje si tempo a rozhodně se nebojí ani škorpení s nebezpečnými „lidmi“ a případně i nějaké té nakládačky. Ještě že má Al po ruce svoji hůl, která na první pohled může vypadat neškodně, na druhý bližší pohled už se protivníkovi líbit nemusí.

Kevin Hearne v této nové sérii, jak vlastně již název napovídá, navázal na svět z jeho známé série Kroniky Železného druida. Odhaluje zde tak mimo jiné keltský panteon, obrazně řečeno hraje šachové partie s bohy a podivnými tvory, aby zachoval Zemi pouze pro lidi a nerozpoutal nechtěné peklo. Ale jistě zaujme také milovníky papíru a inkoustu, protože o jeho mísení občas v průběhu děje nějaké to slůvko utrousí. Kromě toho nezapomněl příběh ani prolnout několika odkazy na kultovní díla, ať již z knižního nebo z filmového světa. Dále zde naráží na jedno ožehavé světové téma kriminálního podsvětí, kterému se pak věnuje také v doslovu. Celkově tak v knize Inkoust a pečeť dokázal spojit hravé s edukativním a vše mu to neuvěřitelně funguje.

Ačkoliv kniha funguje uzavřeně, velké dobrodružství je výborně zakončeno, přesto si spisovatel nechává pár taháků, které vás zajisté zlákají na čtení další knihy. Druhý díl série Příběh ze světa Železného druida nese název Papír a krev a její vydání je naplánováno na letošní podzim.

Závěrečné shrnutí

Že se bojíte pustit do vod urban fantasy? Pak neváhejte sáhnout po některé z knih, kterou napsal Kevin Hearne. Jeho odlehčené psaní spojující humor a akci vás smete na svižné vlně, protože tempo se knize Inkoust a pečeť rozhodně nezapře. Bude vás to bavit a netradiční hlavní hrdina rozhodně překvapí a osloví. Za mě všechny palce nahoru a nemáte nad čím váhat, jen se pusťte do čtení tohoto titulu.

Moje hodnocení: 9/10

Mohlo by vás zajímat
Zakoupení knihy a e-knihy | Webová stránka spisovatele

Série Příběh ze světa Železného druida
  • Kevin Hearne - Ze světa železného druida: Inkoust a pečeť1. díl: Inkoust a pečeť
  • 2. díl: Papír a krev

Autor: Kevin Hearne
Série: Příběh ze světa Železného druida
Díl: 1. Inkoust a pečeť
Žánr: Urban fantasy
Počet stran: 360
Vazba: Měkká
Nakladatelství: Laser-books
Rok vydání: 2021

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz