Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Gamebook
  • Jonathan Green – Nezemě: Zde jsou příšery! | Zažijte dobrodružství mezi dinosaury na vlastní kůži

Jonathan Green – Nezemě: Zde jsou příšery! | Zažijte dobrodružství mezi dinosaury na vlastní kůži

Jonathan Green - Nezemě: Zde jsou příšery!

Chtěli byste se zase pro jednou ocitnout v kůži hrdiny a ovlivnit jeho dobrodružství? Myslíte si, že byste to zvládli rozhodně lépe a s větší elegancí? Tak pojďte využít příležitosti a vezměte do rukou gamebook Nezemě: Zde jsou příšery!, kde na vás čeká divoká příroda s nejedním překvapením.

Jonathan Green - Nezemě: Zde jsou příšery!Jonathan Green – Nezemě: Zde jsou příšery!

První vydání: 2019
První české vydání: 2022

Jonathan Green je americký spisovatel na volné noze, který má na svém kontě více než 70 knih. Pracuje nejen na sérii gamebooků, z nichž v českém překladu vyšly Alenčina noční můra v Říši divů (2017), Oz (2019) a Nezemě: Zde jsou příšery! (2022). Svůj um ale také využil pro napsání titulu do známějších univerz, jako je Doctor Who, Star Wars, Ježek Sonic, Soudce Dredd nebo Želvy Ninja.

Když Wendy Darling nastupovala na zaoceánský parník Titanic, netušila, kde její cesta skončí. Nepotopitelná loď totiž poměřila své síly s ledovcem a nedopadla příliš slavně. Wendy se ale naštěstí podařilo uniknout jisté smrti a společně se svojí fenkou Nanou se na záchranném člunu dopravily až k neznámému pobřeží.

Otázkou zůstává, jestli je pevnina její záchranou nebo naopak zkázou. Sama Wendy totiž netuší, co ji v hlubokém pralese, nad který se ční sopečný kráter, čeká. Jaká fauna a flóra se tady může ukrývat? A žijí tady lidé, kteří by ji mohli vzít pod ochranná křídla a pomoci nalézt maminku s tatínkem?

Ukázka z knihy Nezemě: Zde jsou příšery!

Gamebook Nezemě: Zde jsou příšery! z pera geniálního Jonathana Greena nás opět vezme do známých vod retellingů. Tentokrát se podíváme na kombinaci několika známých příběhů. Ty se autorovi povedly umně zkombinovat a vytvořit tak půdu pro jedinečná dobrodružství, která prožijete na základě vlastních rozhodnutí a dovedností vašich postav. Co jsem tak vypozorovala během četby, čeká vás Titanic, Petr Pan, Ztracený svět, Dagon, Stroj času, King Kong a možná jsem ještě něco přehlédla. Ačkoliv se na první pohled zdá, že je těch titulů přemíra, vše má své vhodné místo a perfektně zapadá jako dílek puzzle do celkového obrazu.

Kniha pro vás překvapivě ukrývá rovnou čtyři postavy, za které můžete hrát. Každá z nich má svůj unikátní příběh v první části a v druhé části se jejich výpravy slévají v jednu téměř totožnou. Stále máte na výběr, do kterého kouta pevniny se vydáte, ale pokud dvakrát vyrazíte tím stejným směrem, můžete zažít déjà vu. V takové chvíli ale není problém si průchod oblastí obměnit a jednoduše místo doprava, se prostě vydat doleva (rozumějte zvolit jinou cestu, učinit odlišné rozhodnutí). Ačkoliv jsou některé části textu společné, přeci jen si knihu dělí čtyři hrdinové a je tedy potřeba počítat s tím, že jejich příběh bude o něco kratší.

Nejzajímavější postavou se pro mě stal samotný kapitán Hook. Ten mi byl sympatický už od prvního okamžiku. Celkově jeho příběh mne nakonec bavil nejvíce a to i přesto, že právě jeho jsem se rozhodla vyzkoušet odehrát bez soubojů. Ty jsem tedy brala automaticky jako vyhrané, což kniha nabízí také jako variantu. Ovšem souboje jsou tady jinak dobře zpracované pomocí kombinace hodnoty bojovnosti a dvou kostek. Učinila jsem tak na základě několika nejasností třeba ohledně palné zbraně, nábojů nebo nezmíněný bonus společníka a neuvedení maxima hodnoty vzpoury, kdy bych tedy měla hru ukončit jako s předchozím gamebookem Alenčina noční můra v Říši divů. Jak se ukázalo, zrovna tento údaj je potřeba pouze vést číslem a bude vám vyhodnocen v průběhu příběhu v kritických situacích.

Gamebook Nezemě Ilustrace v gamebooku Nezemě

Asi si říkáte, jestli bez soubojů to vlastně není moc snadné. Vždyť to musíte projít raz-dva, když nezvolíte špatnou variantu v příběhu. Není tomu ale tak. Kromě samotných rozhodnutí nebo soubojů o vašem osudu rozhodují také dovednosti postavy. Ta, když balancuje na vratkých kamenech či nad horoucí lávou, musí hráč provézt test konkrétní dovednosti a pokud postava uspěje, projde. Jinak skončí třeba pod horou kamení jako jeden ze stavebních článků. Navíc je zde také prvek náhody, kdy si mnohdy házíte kostkou a úspěch či neúspěch ovlivní pouze to, zda je hozené číslo sudé nebo liché. Takže všimne si vás T-Rex a slupne jako malinu nebo to přečkáte ve zdraví?

Gamebook Nezemě: Zde jsou příšery! se dá mimo jiné hrát také s kartami, pokud zrovna nemáte po ruce dvě herní kostky. Mimochodem, trochu mě zamrzelo, že na rozdíl od zmiňované Alenky (v měkké vazbě) jsem na konci knihy nenalezla dvoustranu s předgenerovanými hody kostkou. Kniha tentokrát tak není úplně cestovního charakteru.

Kromě základních dovedností jako je hbitost a bojovnost, které budete potřebovat právě na souboje a zdolávání překážek, může váš hrdina nabrat až tři různé schopnosti. Z těch zajímavějších mohu zmínit například znalost hieroglyfů, létání nebo třeba zoologii. Ty můžete omezeně po dobu vašeho dobrodružství využít, jakmile je pokyn v textu. Díky svým schopnostem tak můžete dostat cennou nápovědu, kudy v příběhu pokračovat a jak se překážce vyhnout. Nebo naopak dostanete další střípek mozaiky do aktuálního dění. Ale pozor, i přes využití této výhody vás pořád může dostihnout nemilý osud, ač se mu snažíte bránit sebevíc.

Hlavně nesmím zapomenout zmínit, že tuhle herní bichličku doprovází také ilustrace, které vytvořil opět kreslíř Kevin Crossley. Vy si tak během soubojů můžete užít pohled na děsuplná monstra, proti kterým zrovna stojíte nebo se pokochat tajuplnými místy ukrytými v Nezemi. Vše vedeno černobílé jako lineart. Dominantní ilustrace jsou přes celou stranu. Příběhem ovšem proplouvají i malé dekorativní ilustrace, u kterých jsem měla pocit, že se občas opakují. Mohlo to být ovšem způsobeno několikerými hraními knihy.

Závěrečné shrnutí

Netradiční retellingové příběhy z pera Jonathana Greena si můžete užít také v nejnovějším přeloženém gamebooku Nezemě. Ten nabízí několik herních hrdinů, líté souboje s faunou a domorodci, ale také vsází na náhodu, aby průchod nespoutanou divočinou nebyl jen tak jednoduchý. Ačkoliv jsou příběhy charakterů o ždibec kratší a v některých místech se vzájemně překrývají, přesto si užijete parádní dobrodružství doprovázené ilustracemi děsivých nepřátelských monster. Tak je pojďte vyzvat na souboj.

Moje hodnocení: 7/10

Mohlo by vás zajímat
Zakoupení knihy | Stránka autora

Jonathan Green - Nezemě: Zde jsou příšery!Série gamebooků autora Jonathana Greena
  • Alenčina noční můra v Říši divů (2017)
  • Oz (2019)
  • Nezemě: Zde jsou příšery! (2022)

Autor: Jonathan Green
Název: Nezemě: Zde jsou příšery!
Žánr: Fantasy gamebook, retelling
Počet stran: 512
Vazba: Pevná
Nakladatelství: Mytago
Rok vydání: 2022

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz