Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Hry z roku 1990-1999
  • Indiana Jones and the Fate of Atlantis (1992) | Boj s nacisty o mocný artefakt si užijete v povedené retro adventuře

Indiana Jones and the Fate of Atlantis (1992) | Boj s nacisty o mocný artefakt si užijete v povedené retro adventuře

Indiana Jones and the Fate of Atlantis

Tajemná Atlantida je kolébkou nesmírně vyspělé civilizace, která po sobě nic nezanechala. Jen mýtus o zemi řítící se do hlubin oceánu, který pohltil naprosto vše. A nebo tomu tak není? Nebo přeci jen zůstaly nějaké mocné artefakty, o kterých se nám doposud mohlo jen zdát?

Retro adventura Indiana Jones a zkáza Atlantidy

Na počátku druhé světové války se nacistické Německo prokousává ke všelijakým mocným artefaktům a předmětům, aby mohlo díky jejich silám vyhrát. Tentokrát baží po artefaktu, který nejspíše může za zkázu samotné Atlantidy. Moc silnější než atomová zbraň. Něco takového jim nemůže připadnou do rukou a jediný, kdo může nelibí osud zvrátit, je neohrožený profesor a dobrodruh v jednom – Indiana Jones.

Pokud jste milovníci adventur a nebojíte se ponořit až ke kořenům k pixelovým adventurám, mám tady pro vás jeden kousek, který musíte zkusit. Indiana Jones and the Fate of Atlantis přináší jedno z mnoha dobrodružství slavného dobrodruha a badatele, která jinak určitě znáte z televizních obrazovek. Pojďte se ale pro jednou ponořit do Indiho kůže a překazit ty zlovolné nacistické plány sami.

Indiana Jones v novém dobrodružství Retro adventura

Pod drobnohledem

Jak už je na první pohled zřejmé z ukázkových záběru ze hry, ačkoliv je pro ni užito pouze základních 256 barev, přesto dokáží vykouzlit nezapomenutelnou atmosféru. K tomu si ještě přidejte výbornou práci vývojářů na animaci postav a objektů a já vám zaručuji, že ačkoliv hru dohrajete, jednou si na ni určitě zase vzpomenete a budete se chtít vrátit do toho líbivého prostředí. Atmosféru už jen podtrhuje parádní dobová hudba s tematikou filmového Indiany Jonese.

Jak už screeny prozrazují, musíte si vystačit úplně s prvotní tabulkou akcí jako je Řekni, Otevři, Táhni, Použij a podobně. Na herní ploše máte naznačena aktivní místa (díky zobrazení jména věci/osoby nad inventářem) a musíte vyzkoušet, která interakce s nimi je možná, takže tentokrát už vás nečeká klasické adventurní používání předmětů, ale ještě také hledání, jakými způsob s nimi manipulovat. Nemusíte se ovšem bát, vše je velmi intuitivní a tyhle boardy s akcemi k začátkům tak nějak neodmyslitelně patří.

Samozřejmě hra funguje na klasickém využívání předmětů pro posunutí se v příběhu dále, ale to zde není stěžejní. Stejnou měrou zde naleznete různé logické problémy a hádanky, minihry jako je let balonem a plavba ponorkou nebo dokonce posun hrou skrze rozhovory či čtení knih a novin. Hra vás tak doslova nutí bedlivě sledovat promluvu, abyste ji mohli v dalším vývoji použít k nějaké akci a správné manipulaci. Nebo naopak vám třeba rozhovor odhalí popis osoby, kterou hledáte a vy ji musíte v davu najít. Ačkoliv to tak dnes již moc nebývá, konverzace tak jsou nejen nositelem příběhu, ale také obsahují interakce a hádanky pro posun. Netradičně na poměry adventury vás také překvapí nějaký ten souboj, jen se nechejte překvapit.

Indiana Jones and the Fate of Atlantis Na vykopávkách Soubojový systém v adventuře Indiana Jones and the Fate of Atlantis

Co mně ovšem naprosto učarovalo, je prvek, se kterým jsem se zatím nikde nesetkala. Tak jako člověk ve tmě si postupně přivyká a vidí více a lépe, tak funguje i tato hra. Na některých lokacích ze slunného dne vejdete do temných míst, kam nedosáhnou sluneční paprsky. Jediné, co vám prozrazuje, že tady asi budete muset taky něco dělat, jsou objevující se názvy aktivních věcí. Ale co s nimi, když na nic pořádně nevidíte? Stačí počkat a obraz se bude postupně projasňovat, jak si Indiho oči zvyknou. Pak už nebude problém provést potřebné úkony. Třeba právě k pořádnému rozsvícení!

Čeká vás celá řada zajímavých a atraktivních lokací, od školních prostor, přes různé vykopávky v zmrzlých končinách či vyprahlé poušti. Kouknete i pod vodu a zabloudíte v bludišti. To vše ukrývá zhruba osmihodinové dobrodružství, které překvapivě nabízí bohatý příběh a několik drobně odlišných herních linek dle vašich rozhodnutí včetně možných odlišných konců.

Kréta, Indiana Jones Indiana Jones and the Fate of Atlantis

Závěrečné shrnutí

Ať už jste milovníky adventur nebo vám učarovaly retro hry, rozhodně neváhejte sáhnout po titulu Indiana Jones and the Fate of Atlantis. V roli nejen Indiho se vydáte po stopách bájného předmětu, který způsobil zkázu Atlantidy. Užijete si spoustu netradičních adventurních zážitků jako jsou i minihry, úkolové konverzace, které jsou stěžejní pro postup, souboje nebo třeba šátrání ve tmě. Pokud hledáte pořádné dobrodružství, Indiana je vám k službám.

Moje hodnocení: 10/10

Mohlo by vás zajímat
Zakoupit pro Steam nebo GOG | Čeština do hry

Série Indiana Jones
  • Indiana Jones and the Last Crusade (1989)
  • Indiana Jones and the Fate of Atlantis (1992)
  • Indiana Jones and the Infernal Machine (1999)
  • Indiana Jones and the Emperor’s Tomb (2003)

  Indiana Jones and the Fate of Atlantis

Název: Indiana Jones and the Fate of Atlantis
Rok vydání: 1992
Žánr: adventura
Délka hraní: 8h
Vývojář: LucasArts
Vydavatel: The Walt Disney Company, LucasArts, Lucasfilm

 

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz