Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Knižní novinky za srpen 2022

Gene Wolfe - Mučitelův stín

Léto v plném proudu, samé dovolené, to chce nějaké to dobré oddychové a snové čtení. Vsázíte v takový čas na klasiku nebo raději sáhnete po něčem úplně novém a neprověřeném? Ať tak či onak, nakladatelství chrlí pro své čtenáře v těchto měsících spoustu titulů.


Fantasy

Soman Chainani - Netvoři a kráskySoman Chainani – Netvoři a krásky
Nakladatelství: CooBoo
Datum vydání: 11.8.2022

Myslíte si, že ty příběhy znáte, že? Mýlíte se. Všechno je úplně jinak.
Dvanáct nebezpečných příběhů plných záhad, magie a vzpurných srdcí. Každý se vine a klikatí jako řeka, aby odhalil pravdy plné varování i vítězství, pravdy, které osvobodí tak dlouho vězněná srdce, pravdy, které zkoumají život… a smrt. Princ dojde k překvapivému prozření. Kráska bojuje jako zvíře. Chlapec se odmítá stát kořistí. Cesta ke štěstí je ztracena… a pak znovu nalezena. Bestsellerový autor Soman Chainani spřádá staré příběhy do nové tapiserie současnosti a vytváří svět, který se nepodobá ničemu, co už jste četli. Tyhle příběhy vás znají. Rozumí vám. Odrážejí vás. Jsou to pohádky pro naši dobu. Tak čtěte, pokud se odvážíte…

Jessica Cluesová - Rod drakůJessica Cluesová – Rod draků
Série: Rod draků (1)
Nakladatelství: Fragment
Datum vydání: 16.8.2022

Dechberoucí fantasy, kterou žene dopředu partička outsiderů, kteří vám ukradnou srdce, zlomí je vejpůl, zase složí dohromady a vrátí zpět.
Vždy, když zemře císař, posílá pět královských rodů své zástupce, aby se ucházeli o uvolněný trůn. Odjakživa šlo o nejstarší potomky, kteří se odmala připravovali na úkol, který je čeká. Tentokrát je ale všechno jinak. Vyzváni byli outsideři. LHÁŘKA, která musí skrývat svoje magické schopnosti, jinak jí hrozí smrt. VOJÁK, který přísahal, že už nikdy nepozvedne meč. SLUŽEBNÁ, která trénuje draka dědičky královského rodu. ZLODĚJ, který ví, že nic není zadarmo. VRAŽEDKYNĚ, kterou na cestě k trůnu nic nezastaví. Kdo zvítězí a kdo zemře? Touží všichni po moci, nebo má někdo úplně jiný cíl? „Naprosto skvělé. Dechberoucí děj žene dopředu partička outsiderů, kteří vám ukradnou srdce, zlomí je vejpůl, zase složí dohromady a vrátí zpět. Užívala jsem si to každičkým kouskem své bytosti.“ – Margaret Rogersonová, autorka bestselleru Kouzla rodu Thornů

Rachel Griffinová - Období čarodějůRachel Griffinová – Období čarodějů
Nakladatelství: Fragment
Datum vydání: 30.8.2022

Divoká fantasy o síle přírody, lidské odvaze i nevědomé schopnosti měnit svůj vlastní osud.
Po staletí čerpali čarodějky a čarodějové moc z ročních dob a udržovali tak klima v rovnováze. Atmosféra je však stále nevyzpytatelnější, a oni začínají ztrácet kontrolu. Naději na záchranu představuje Clara – vždyčarka, která jako jediná dokáže kombinovat magii všech čtyř ročních dob. Rok, který má dívka před sebou, změní její pohled na magii i na ni samotnou. Během podzimu se Clara své moci vyhýbá. Její nevyzpytatelná divokost ji děsí, cena za magii je příliš vysoká a ona nechce riskovat ztrátu svých milovaných. V zimě se svět ocitá na pokraji katastrofy. Ničivé požáry střídají smrtící bouře a Clara se smiřuje s myšlenkou, že ona jediná to může zastavit. Na jaře se zamiluje do čaroděje Sanga. Její magická moc posiluje a s ní roste i strach, že ho ztratí. S přicházejícím létem se blíží chaos. Clara ho může zastavit, ale jak se rozhodne? Vybere si moc, nebo štěstí? Splní svou povinnost, nebo převáží láska?

Shannon Messenger - SoumrakShannon Messenger – Soumrak
Série: Strážce ztracených měst (6)
Nakladatelství: Ocelot Publishing
Datum vydání: srpen 2022

Sophie Fosterová se potýká s problémy. Truchlí. Trápí se. Ale jedno ví: nenechá se porazit.
Nespatřeni mají svá vítězství, ale bitva ještě zdaleka neskončila. Je čas změnit taktiku. Přinášet oběti. Přehodnotit všechno. Možná je dokonce čas, aby Sophie věřila svým nepřátelům.
Všechny cesty vedou k Setmění – zlověstným dveřím na ještě zlověstnější místo – a Sophie a její přátelé uzavřou nebezpečnou dohodu, aby se tam dostali. Nic je však nemůže připravit na to, co objeví. Problémy, kterým čelí, sahají hluboko do jejich historie. A protože čas běží a chyby je dohánějí, musí Sophie a její spojenci spojit síly způsobem, jakým to ještě nikdy neudělali.

Ukázka z knihy Netvoři a krásky

Ukázka z knihy Netvoři a krásky Ukázka z knihy Netvoři a krásky Ukázka z knihy Netvoři a krásky

John Howe - Poutníkem po StředozemiJohn Howe – Poutníkem po Středozemi
Nakladatelství: Slovart
Datum vydání: 29.8.2022

Tento ilustrovaný cestopis nás provede po Tolkienově Středozemi. John Howe, ilustrátor a výtvarník, bere čtenáře na místa z Tolkienových příběhů a poodhaluje nejen zásadní události bájného světa, jako jsou bitvy napříč věky, ztracená království a prastaré mýty, ale i místa, která Tolkien ve svém díle jen nastínil, jako třeba království dalekého severu nebo země za širými moři. Kniha obsahuje kresby a výtvarné návrhy vytvořené pro filmy, ilustrace Středozemě i desítky nových maleb a skic.

P. Djelí Clark - Vládce džinůP. Djelí Clark – Vládce džinů
Nakladatelství: Host
Datum vydání: 16.8.2022

Steampunková urban fantasy z alternativní historie
Roku 1872 otevřel záhadný mystik al-Džáhiz v Káhiře portál, kudy se do světa vrátili džinové. Jejich magické schopnosti urychlily technologický pokrok lidstva a Egypt se stal světovou velmocí.
O čtyřicet let později, v předvečer mírového sněmu, na němž egyptský král hodlá odvrátit hrozící válečný konflikt v Evropě, dojde v Gíze k masové vraždě. Oběti byly usmrceny s použitím magie a pachatel, záhadný muž se zlatou maskou, tvrdí, že je zmizelý al-Džáhiz a nyní se vrátil zpět. Vyšetřování se ujímá mladá, ale již proslulá agentka Fátima, zvláštní vyšetřovatelka Ministerstva alchymie, kouzel a nadpřirozených entit…

Gene Wolfe - Mučitelův stínGene Wolfe – Mučitelův stín
Série: Kniha nového slunce (1)
Nakladatelství: Fobod
Datum vydání: 17.8.2022

Životní dráha mučednického učně Severiána se zdá být jasně daná: v patřičném věku se stane tovaryšem a posléze mu jeho nadání možná vynese i pozici cechovního mistra. On však z lásky poruší pravidla cechu a je nucen odejít ze svého sídla v Citadele nad městem Gyoll do vyhnanství, vybaven pouze jedinečným popravčím mečem a mučednickým pláštěm, černějším než nejčernější čerň.
Ovšem ještě než vůbec vyjde za hradby města, čeká jej duel se smrtícími květinami, setkání s obrem, vize vznášející se katedrály nebo návštěva botanické zahrady, jež může citlivější návštěvníky snadno uhranout tak, že už z ní nikdy neodejdou…
Mučitelův stín započíná čtyřdílnou ságu Kniha nového Slunce, spletitý příběh z daleké budoucnosti, kdy lidstvo spolu s narudlým hasnoucím Sluncem zvolna dožívá a někdejší rozmach je jen vzdálenou vzpomínkou. Tetralogie proslula vysokou literární úrovní a představuje vrchol subžánru nazývaného „umírající Země“.

Evan Winter - Plameny pomstyEvan Winter – Plameny pomsty
Série: Žár (2)
Nakladatelství: Argo
Datum vydání: 8.8.2022

Nezapomenutelná, nemilosrdná a napínavá fantasy série úspěšného kanadského spisovatele Evana Wintera pokračuje druhým svazkem, v němž musí svržená královna spojit síly s mladým válečníkem, aby vyrvala svůj trůn uchvatitelům a zachránila svůj lid. Tau a jeho královna se zoufale snaží oddálit útok domorodých obyvatel Xiddy, a tak vypracují nebezpečný plán. Pokud Tau uspěje, získá královně čas, aby mohla shromáždit své jednotky a zahájit mohutnou ofenzivu proti svému vlastnímu hlavnímu městu, kde mezitím zrádci vydávají její sestru za „pravou“ královnu Omehijců. Jestliže se Tsioře podaří město dobýt, znovu usednout na trůn a sjednotit svůj lid, pak budou mít Omehijci alespoň jistou šanci hrozící invazi přežít…

Ukázka z knihy Poutníkem po Středozemi

Ukázka z knihy Poutníkem po Středozemi Ukázka z knihy Poutníkem po Středozemi

Dále vychází

 • Katherine Applegateová – Ultima (1): Poslední (Albatros)
 • Liz Kesslerová – Emily Vichrná (1): Nečekaný objev (Albatros)
 • Monika Peetzová – Srdce času (2): Soví noc (CooBoo)
 • Mary E. Pearsonová – Falešný polibek (CooBoo)
 • Kerstin Gierová – Drahokamy BOX (CooBoo)
 • Holly Blacková – Krutý princ BOX (CooBoo)
 • John Flanagan – Bratrstvo (1): Vyděděnci (Egmont)
 • John Flanagan – Bratrstvo (5): Hora štírů (Egmont)
 • John Flanagan – Bratrstvo (8): Návrat Temudžajů (Egmont)
 • Stephenie Meyerová – Půlnoční slunce (Egmont)
 • Petra Jánská – O statečném Tobiášovi (Fragment)
 • Tanya Stewnerová – Alea, dívka moře (2): Barevné vody (Fragment)
 • Chris Colfer – Země příběhů (3): Varování bratří Grimmů (Fragment)
 • Kevin Sands – Alchymistova šifra (1) (Fragment)
 • Natalja Ščerba – Lunasterové (3): Krok do prázdna (Fragment)
 • Kateřina Šardická – Zmizení Sáry Lindertové (Fragment)
 • Christopher Paolini – Odkaz Dračích jezdců (1): Eragon (Fragment)
 • Christopher Paolini – Odkaz Dračích jezdců (2): Eldest (Fragment)
 • Christopher Paolini – Odkaz Dračích jezdců (3): Brisingr (Fragment)
 • Christopher Paolini – Odkaz Dračích jezdců (4): Inheritance (Fragment)
 • Leigh Bardugo – Griša BOX (Fragment)
 • Jan-Marek Šík, Lenka Šíková – Trojice (2) (Host)
 • N. K. Jemisinová – Snová krev (2): Slunce ve stínu (Host)
 • Eléonore Devillepoixová – Bezvětrné město (2) (Host)
 • Sam Hawkeová – Poison Wars (2): Říše zrady (Host)
 • Gav Thorpe – Otroci temnoty (1): Spáry Chaosu (Polaris)
 • Věra Metrlíková – Čas růže
 • Juraj Červenák – Bohatýr (1): Ocelové žezlo (Argo)
 • Robert Ervin Howard – Dobrodruh Conan (Argo)
 • Jeffe Kennedy – Kroniky Dasnarie (3): Bojovnice světa (Fantom Print)

Sci-fi

Mary Robinette Kowal - Osudové nebeMary Robinette Kowal – Osudové nebe
Série: První astronautka (2)
Nakladatelství: Fobos
Datum vydání: 31.8.2022

Velký skok pro lidstvo…
Píše se rok 1961 a klima na Zemi se po dopadu meteoritu prudce zhoršuje. Kontinenty sužují větrné bouře a teplota začíná stoupat. Kolonie na Měsíci je již plně v provozu a lidé obracejí zrak k Marsu.
Navzdory osobní oběti a politickému napětí se Lady astronautka Elma Yorková touží zúčastnit první expedice k rudé planetě. Jakožto žena v typicky mužském prostředí to ovšem nebude mít lehké.
Napětí na Zemi navíc roste, jelikož někteří lidé mají obavy, že zůstanou na umírající planetě ponecháni svému osudu, a jiní naopak neuznávají rovnost všech. Lidstvo tak čelí nejen vnější hrozbě způsobené změnou klimatu, ale také vnitřním rozkolům plynoucím z rasové diskriminace. Dokáží se lidé vypořádat se svými předsudky a táhnout za jeden provaz?
Přední současná americká autorka sci-fi a historické fantasy Mary Robinette Kowal získala za svoji trilogii o Lady astronautce řadu prestižních ocenění včetně ceny Hugo za nejlepší román za rok 2019 či cenu Nebula za nejlepší román za rok 2018.

Radek Starý - Odkaz lidské mysliRadek Starý – Odkaz lidské mysli
Série: Odkaz lidské mysli (1)
Nakladatelství: CooBoo
Datum vydání: 25.8.2022

První díl epické sci-fi série od youtubera Sterakdary
Na Zemi roku 2043 přistálo mimozemské plavidlo a vypustilo černý sliz rozežírající všechno okolo. Ke zděšení lidstva tato hmota dokázala přebrat kontrolu i nad nejmodernějšími technologiemi. Planetu měli spasit robotičtí ochránci, jenže nastal problém – jejich stvořitelka Molly Griffin veškeré obranné snahy sabotovala. O dvě stovky let později nastává čas, aby si lidé vzali svůj svět zpátky. Podaří se jim v událostech dávné minulosti najít klíč k přežití?

Arthur C. Clarke - Setkání s RámouArthur C. Clarke – Setkání s Rámou
Nakladatelství: Argo
Datum vydání: 30.8.2022

Po ničivém dopadu meteoritu na Itálii v roce 2077 se nejvyšší představitelé lidstva rozhodli vytvořit systém radarů a teleskopů, jenž monitoruje všechna tělesa prolétávající Sluneční soustavou. V roce 2130 systém zachytil objekt mimořádných rozměrů. Pohyboval se po přímce, nikoliv po elipse jako ostatní asteroidy. Dostal jméno Ráma a na čas se na něj zapomnělo. Až když se přiblížil k Marsu, byla k němu vyslána sonda, jejíž kamerové snímky vyrazily lidstvu dech. Ráma je válec o délce padesát kilometrů a průměru dvacet kilometrů. Jeho povrch je zcela hladký a podle slabého gravitačního pole lze předpokládat, že je dutý. Lidstvo se chystá na první návštěvu z hvězd…
Klasická science fiction sira Arthura C. Clarka, za níž získal neuvěřitelnou řadu literárních ocenění, se vrací v původním českém překladu Zdeňka Volného.

Merle Robert - MalevilMerle Robert – Malevil
Nakladatelství: Triton / Argo
Datum vydání: srpen 2022

Společenská fikce světově proslulého francouzského spisovatele se odehrává převážně v sedmdesátých letech 20. století, ale končí o celá desetiletí později. Skupinka lidí shromážděných zcela náhodou ve sklepě středověké tvrze Malevil náhodou přežije výbuch atomové bomby. Děsivá katastrofa zničí valnou část lidstva i živočichů na zemském povrchu. Ti, kteří přežili, stojí před problémem, jak uspořádat svůj život ve světě, z něhož zmizely všechny vymoženosti civilizace. V primitivních podmínkách bojují o přežití i o uhájení života před lidským nepřítelem… Román je společenskou a charakterovou studií jedné z mnoha eventualit budoucího vývoje, současně však i varováním před možným zneužitím vědy.

Ukázka z knihy Odkaz lidské mysli

Ukázka z knihy Odkaz lidské mysli Ukázka z knihy Odkaz lidské mysli Ukázka z knihy Odkaz lidské mysli

Dále vychází

 • Kolektiv autorů – Warhammer: Gotrek & Felix: Neopěvovaní hrdinové (Polaris)
 • Peter F. Hamilton – Prázdnota (3): Evoluce (Planeta9)
 • Andrej Dyakov – Metro Universe 2033 (4): Ke světlu (Laser)
 • Ernest Cline – Ready Player One (1) (Laser)
 • Drew Karpyshyn – Star Wars: Darth Bane (1): Cesta zkázy (Egmont)
 • Drew Karpyshyn – Star Wars: Darth Bane (2): Pravidlo dvou (Egmont)
 • Drew Karpyshyn – Star Wars: Darth Bane (3): Dynastie zla (Egmont)
 • E.K. Johnston – Star Wars: Ahsoka (Egmont)
 • Drew Karpyshyn – Star Wars: Legends: The Old Republic: Revan (Egmont)
 • Timothy Zahn – Star Wars: Thrawn (Egmont)
 • Brian Herbert, Kevin J. Anderson – Školy Duny (1): Sesterstvo Duny

Sice jsem si řekla, že letní měsíce pro mě budou symbolem načtení knih z TBR (to-be-read) hromádky a zrovna mám na nočním stolku Zaklínače, ovšem jak tak koukám na ty knižní novinky, tak takový steampunkový Vládce džinů si u mě najde místo a možná si nenechám ujít ani ty ilustrované knihy, co jsem vám dala do ukázek. A jestli nezbyde v srpnu čas, tak září odstartuji určitě s knihou Období čarodějů, protože čarodějky jsem si poslední dobou oblíbila.

To jsou moje vytipované knihy. A po čem půjdete tento měsíc vy?

Podělte se o článek s přáteli

2 Komentáře
 • Raja Luthriela napsal:

  Z tohoto seznamu mě nic nezaujalo. Snad jen toho vládce džín bych si přečetla.

  • Dragell napsal:

   Na Vládce džinů se určitě chystám (tedy nevím, zda ten překlep výše neudělala autokorekce :)) tak třeba v rozhodování pomůže následná recenze :)

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 32 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova@dragell.cz

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

  Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

   

  | Odkaz na Zoom bude zde |
   Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
   
  Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

  © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz