Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Jacob Grey – Pod křídly vran

Pořád dokola se mu zdá ten samý sen, jak jej rodiče opouští a vrány jej zachrání. Dodnes žije pouze s nimi, straní se lidem a doslova přežívá. Ale pak nastane den, kdy se má vše změnit.

Příběh

Krák je opuštěný chlapec přebývající ve svém příbytku v koruně stromu, který trefně označuje za své hnízdo. To obývá s třemi vránami. Jeho den je prostý, jen shánět jídlo, občas nějaké věci, ale i zajít si ke knihovně. Tam mu totiž hodná knihovnice nechává za dveřmi vždy pár obrázkových knížek.

Možná na první pohled může působit jako každé druhé opuštěné dítě, ale Krák je jiný. Vyhýbá se společnosti lidí, protože mu plně postačují vrány, kterým překvapivě rozumí a povídá si s nimi. A vrány nejsou pro změnu hloupí ptáci, ale každá má svoji osobnost a svůj rozum. Tahle podivná čtveřice funguje v podstatě jako jakási rodina, navzájem se o sebe starají, hlídají se.

Pak se ovšem stane něco, co změní Krákův život naruby – když zvědavě sleduje život v hlídačově domě, rozezní se alarm od vězení, ze kterého prchají velmi nebezpeční vězni. Když je hlídač s rodinou napaden, Krák se rozhodne jim přispěchat na pomoc a změní tak svůj dosavadní život od základů.

Knižní trailer (angličtina)

Styl psaní

Kniha se velmi příjemně čte, stručná, jasná, děj je přímočarý, chytlavý a nejde od něj odtrhnout oči. Příběh je doslova nabytý dobrodružnými a akčními scénami, kdy se čtenáři zatají dech. Řekla bych, že je to spíše takové akční fantasy pro chlapce, protože o bitky a šrámy zde není nouze. V knize se setkáváme i se smrtí.

Co mi na knize mírně vadilo, byl velmi rychlý vývoj postavy Kráka. Dozvídáme se, jak jiní feralové, tedy ti co umí mluvit s určitým druhem zvířat, trénovali roky, než začali ovládat obstojně svoji sílu. Krák se ovšem učí velmi rychle a dostane se i k technikám, které jsou pro ostatní feraly doposud pouze legendou. Na druhou stranu vše do příběhu pasuje a dětského čtenáře to nejspíše nepřekvapí jako mne.

Ačkoliv je Krák sirotkem, žije sám v opuštěném parku a shání si jídlo v popelnicích, přeci jen není tak osamělý, jak by se na první pohled zdálo. Příběh doplňují tři jeho společníci – vrány Pišta, Mrzout a Snížek. Každá z těchto vran má svůj vlastní charakter a postrkuje Kráka určitým směrem, takoví andílci a ďáblíci na jeho rameni.

Obálka

Když si vybírám knihu, vždy mne musí první zaujmout obálka a když se podívám na tuto knihu, tak je pro mne jako magnet. Přesně takhle by měla obálka vypadat, takhle by měla přitáhnout pozornost. Člověku se pak nechce odtrhnout oči a podívat se na anotaci, protože ta obálka odhaluje úplně vše, oč v příběhu jde.

Jacob Grey - Feralové: Pod křídly vran

Není divu, že tato úžasná kniha se dostala již do více jak 30 zemí světa a taktéž jsou zakoupena práva k natočení filmu. Jaké jsou další obálky knihy ve světě?

Jacob Grey - Feralové: Pod křídly vran

Ukázka

Krák se plížil po schodech. Na chvíli se přikrčil, ale oči nespouštěl ze zadních dveří bistra. Z vůně jídla mu začalo divoce kručet v břiše. Pizza, prolétlo mu hlavou. A taky hamburgery.
Zalovil v nejbližší popelnici, až našel žlutý polystyrenový termobox na jídlo, ještě teplý. Rozevřel ho. Hranolky! Házel si je hladově do pusy. Byly mastné, slané, na okrajích trochu připálené. Byly dobré. Ocet ho pálil v krku, ale to mu nevadilo. Nejedl už dva dny. Polykal bez žvýkání a skoro se začal dávit. Nacpal do sebe další hrst. Jeden kousek mu upadl na tem. Hned tam byl Pišta a útočil na jídlo zobákem.
Mrzout chraplavě zakřičel.

– strana 13, 1. kapitola

Hodnocení knihy

Výborně napsaná kniha pro mladší čtenáře, ke které si jistě rádi přijdou oddechnout i dospělí. Stručná, jasná, akční a napínavá. Hlavní hrdina se sice velmi rychle vyvíjí, i přesto si jeho a tři vrány čtenář jistě zamiluje. Jedná se o sérii a já už jsem zvědavá, co nás čeká v dalším díle.

Moje hodnocení: 8/10

Série

 • 1. díl: Pod křídly vran
 • 2. díl: The Swarm Descends (duben 2016 v aj)
 • 3. díl: The White Widow’s Revenge (?)

Závěrečné shrnutí

Autor: Jacob Grey
Série: Feralové
Díl: 1. Pod křídly vran
Žánr: Fantasy, pro děti
Počet stran: 255
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2016
Moje hodnocení: 8/10

Fotografie obálek pochází z Goodreads.com.

Podělte se o článek s přáteli

3 Komentáře
 • Casion napsal:

  O knihe som už počula a pomerne ma zaujala. Má dobrú obálku, vďaka ktorej som si ju zapamätala a z tvojej recenzie usudzujem, že kniha by ma aj bavila :-)

  • Dragell napsal:

   Také mě přilákala právě svojí obálkou, je vážně nezapomenutelná.
   Pokud hledáš nějakou oddechovku, pak je to ideální kniha a doporučuji :)

 • Denisa Nováková napsal:

  To vypadá hoodně dobře :)

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 32 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova.lu@gmail.com

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Můj web o cestování
  aneb nechejte se inspirovat rozmanitými zákoutími v České republice i zahraničí

  Seznam českých nakladatelství vydávajících fantastiku

  Reklama | Můj výběr

  Kniha je součástí společného čtení na říjen. Získejte ji již nyní se slevou 20% na knihydobrovsky.cz při použití kódu CKVYSLANI. Kód platí pouze do 30.9.

  Co právě čtu

  Milenec z temnot
  Zaklínač: Liščí děti
  Uvězněni
  Klíč k času
  Císařovy čepele

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo Audiolibrixu. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

  Nejnovější díl: Jak kapitoly vnímá čtenář a jak spisovatel?

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V září čteme knihu Ve větvích Yggdrasilu
  od Terezy Kadečkové, tak se neváhejte zapojit. Můžete ji zakoupit jako knihu a e-book. Společné setkání proběhne 29. září na Zoomu:

  • 17:00 – debata o knize Ve větvích Yggdrasilu
  • 18:00 – beseda s autorkou Terezou Kadečkovou

   

  | Odkaz na Zoom bude zde |
   Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
  Tereza Kadečková - Ve větvích Yggdrasilu