Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Knihy
  • Goodreads Choice Awards 2022 | Nejlepší fantasy & sci-fi vycházející v češtině

Goodreads Choice Awards 2022 | Nejlepší fantasy & sci-fi vycházející v češtině

Goodreads Choice Awards 2022 - fantasy & sci-fi

Na světové knižní databázi Goodreads se opět udělovaly čtenářské ocenění Goodreads Choice Awards 2022 pro nejlepší novinky za minulý rok. Já pro vás zapátrala, které z knih si můžete již nyní přečíst v českém jazyce, u kterých očekáváme vydání a nebo je tam nějaká ta jiskřička naděje, že nakladatelství bude pokračovat ve vydávané sérii.


FANTASY

Sarah J. Maas - Půlměsíční město: Rod nebes a dechuSarah J. Maas – Rod nebes a dechu
Série: Půlměsíční město (2)
Nakladatelství: CooBoo
Zakoupit knihu

Bryce Quinlanová a Hunt Athalar se snaží vrátit do normálu – možná zachránili Crescent City, ale vzhledem k tomu, že se v jejich životech v poslední době odehrálo tolik otřesů, chtějí si hlavně odpočinout. Zpomalit. Zjistit, co je čeká v budoucnosti.
Asteriové zatím drží slovo a nechávají Bryce a Hunta na pokoji. Ale s tím, jak rebelové oslabují moc Asteriů, roste hrozba, kterou vládci představují. Jak jsou Bryce, Hunt a jejich přátelé vtahováni do plánů rebelů, volba se stává jasnou: mlčet, zatímco jsou ostatní utlačováni, nebo bojovat za to, co je správné. A mlčení jim nikdy moc nešlo. Sexy, akcí nabitý strhující příběh o světě, který se chystá explodovat – a o lidech, kteří udělají cokoli, aby ho zachránili.

Stephen King - PohádkaStephen King – Pohádka
Nakladatelství: Beta
Plánované vydání: květen 2023

Charlie Reade vypadá jako obyčejný středoškolák, ale už toho má dost za sebou, život se s ním rozhodně nemazlil: máma mu umřela při autonehodě, z táty se stal alkoholik. Ve svých sedmnácti Charlie potkává Howarda Bowditche, samotáře z domu na vysokém kopci. Na zahradě za domem stojí zamčená kůlna, z níž se linou příšerné zvuky. Pan Bowditch umírá a Charlie zjišťuje, že mu dům odkázal – spolu s tajemstvím, které bude zatraceně těžkým břemenem.
V kůlně je totiž portál do jiného světa. Ten jiný svět je v ohrožení a spolu s ním i ten náš. V paralelním vesmíru jsou honosné paláce s vysokými věžemi, zatuchlé podzemní kobky a magické hodiny, které umějí vrátit čas.

Olivie Blake - Atlasova šestkaOlivie Blake – Atlasova šestka
Série: Atlasova šestka (1)
Nakladatelství: Laser-books
Zakoupit knihu

Alexandrijská společnost, sdružení správců dávno ztraceného vědění největších civilizací a přední tajný spolek magických akademiků na světě. Ti, kdož si zaslouží místo mezi Alexandrijci, získají život plný bohatství, moci a věhlasu dalece přesahující naše nejdivočejší představy. Každých deset let je vyvoleno šest unikátně nadaných čarodějů a čarodějek, aby se ucházeli o posty noviců. V posledním ročníku byli vyvoleni Libby Rhodesová a Nico de Varona, nedobrovolné polovice nevyzpytatelného celku, kteří dokáží ovládat každou částici světa kolem nás. Reina Mori, naturalistka se znalostí jazyka samotného života. Parisa Kamaliová, telepatka znalá všech cest v hlubinách podvědomí a zběhlá v průzkumu nesčetných světů lidské mysli. Callum Nova, empat snadno zaměnitelný s manipulativním iluzionistou, který dokáže ovlivňovat k obrazu svému nejzamotanější lidské pudy a činy. A konečně Tristan Caine, který prohlédne každou iluzi a odhalí dřeň reality – což je schopnost tak vzácná, že ani Tristanovi rovní nedokáží zcela odhadnout její dopady. Při náboru se novici od tajemného Atlase Blakelyho doví, že mají přesně rok na to, aby se kvalifikovali k zasvěcení. Během onoho roku bude aspirantům povolen předběžný přístup k archivům Společnosti a budou souzeni na základě osobních přínosů k různým tématům nemožného: času a prostoru, štěstí a mysli, životu a smrti. Zasvěcení však bude nabídnuto jen pěti z nich. Jeden bude eliminován. Šest potenciálních kandidátů tak bude muset celý rok bojovat o přežití, a pokud se dokáží mezi svými rivaly prosadit, většina jich také přežije. Většina.

Jennifer L. Armentrout - Z krve a popela: The War of Two QueensJennifer L. Armentrout – Z krve a popela (4): The War of Two Queens
Kniha prozatím není oznámena pro vydání v češtině, ovšem u nakladatelství Fragment vyšly předchozí tři díly, tak si počkejme na jejich nejnovější ediční plán, jestli tam nebude překvapení v podobě tohoto titulu. Níže můžete pročíst medailonek z posledního vydáného dílu.

Jennifer L. Armentrout – Koruna z kostí a zlata
Série: Z krve a popela (3)
Nakladatelství: Fragment

Pokloňte se své královně, nebo před ní vykrvácejte. Třetí díl bestsellerové fantasy série.
Poppy by ani ve snu nenapadlo, že někdy zažije lásku, jakou našla u prince Casteela. Chce si užívat svého štěstí, ale předtím se musí rozhodnout, jestli příjme korunu z kostí a zlata. Vždy toužila po kontrole nad vlastním životem, ne nad ostatními. Jakmile však výjdou na světlo hříchy království, povstane i dávná síla ohrožující vše, za co Poppy a Casteel bojovali. A tak brzo zjistí, jak daleko jsou ochotni zajít pro svůj lid – i jeden pro druhého.

Sue Lynn Tan - Nebeské království: Dcera měsíční bohyněSue Lynn Tan – Dcera měsíční bohyně
Série: Nebeské království (1)
Nakladatelství: Ocelot
Plánované vydání: duben 2023

Xingyin vyrůstá na Měsíci, je zvyklá na samotu a netuší, že se skrývá před obávaným Nebeským císařem, který její matku vyhnal za krádež elixíru nesmrtelnosti. Když však Xingyinina magie vzplane a její existence je odhalena, je nucena uprchnout z domova a zanechat matku za sebou.
Sama, bezmocná a vystrašená se vydává do Nebeského království, země plné zázraků a tajemství. V přestrojení se chopí příležitosti učit se po boku císařova syna, osvojí si lukostřelbu a magii, zatímco mezi ní a princem vzplane vášeň.
Aby zachránila svou matku, vydává se Xingyin na nebezpečnou výpravu, při níž se střetává s legendárními tvory a krutými nepřáteli na zemi i na nebi. Když se však objeví zrada a zakázaná magie ohrožuje království, musí se kvůli svému snu postavit nelítostnému Nebeskému císaři a uzavřít nebezpečnou dohodu, v níž se rozhoduje mezi ztrátou všeho, co miluje, a uvržením království do chaosu.

Brandon Sanderson - Mistborn: The Lost MetalBrandon Sanderson – Mistborn (7): The Lost Metal
Nejnovější díl série Mistborn ještě nebyl ohlášen pro vydání na českém trhu. Předchozích šest dílů vyšlo u nakladatelství Talpress, kde doporučuji sledovat chystané knihy, zda se mezi nimi neobjeví. Níže naleznete medailonek posledního vydaného dílu.

Brandon Sanderson – Pouta dědictví
Série: Mistborn (6)
Nakladatelství: Talpress

Pouta dědictví jsou mýtické náramky, které před staletími nosil Pán Vládce, dokud ho o ně nepřipravila Následnice Hrdiny z Hathsinu a tím nezpůsobila jeho smrt. Náramky měly údajně schopnost předat komukoli, kdo je měl na těle, stejné schopnosti, jako měl Pán Vládce. Předpokládalo se, že byly nenávratně ztraceny. Waxilián Ladrian se však dovídá, že jejich existenci potvrdila jistá kandra. Moc skrytá v těchto náramcích by mohla způsobit katastrofu, protože v elendelské kotlině vře konflikt mezi Elendelem a venkovem. Waxilián odmítá nabídku vydat se po stopách ztracených náramků, protože se cítí podveden bohem Souladem, a jako svůj jediný cíl vidí osvobození své sestry Telsin ze zajetí Sboru vedeného jejich strýcem Edwarnem. Na cestě za tímto cílem ho provází jeho snoubenka Steris. Po stopách náramků se vydává Waxiliánův kolega Wayne se Sterisinou sestrou Marasi. Jejich cesty se však brzy spojí.

Naomi Novik - Scholomance: The Golden EnclavesNaomi Novik – Scholomance (3): The Golden Enclaves
Umístění se dočkal také nejnovější díl série Scholomance, která vychází u nakladatelství Host. Nový ediční plán na nové pololetí ještě nebyl vydán, takže si musí počkat, zda bude ohlášena i jeho přeložená varianta k vydání. Níže medailonek posledního vydaného dílu.

Naomi Novik – Poslední absolvent
Série: Scholomance (2)
Nakladatelství: Host

Jste připraveni na druhou lekci ve Scholomancii?
Mladá čarodějka Galadriel má před sebou poslední rok ve Scholomancii, drsné kouzelnické střední škole. Jenže právě tento ročník je ze všech nejnáročnější, a co hůř — na jeho konci na studenty čeká děsivý přízrak v podobě závěrečné zkoušky, ze které zdaleka ne všichni vyjdou živí. Galadriel si v minulém roce ověřila, kam až sahají její magické schopnosti, a získala i několik důležitých spojenců. Začíná doufat, že by mohla u zkoušky uspět. Jenže škola to zjevně ví také — a snaží se jí v tom všemi prostředky zabránit nebo ji alespoň donutit, aby konečně naplnila dávné proroctví a stala se nejstrašnější černou čarodějkou všech dob. Pokud si má Galadriel zachránit holý život, bude muset zatnout zuby, napnout všechny síly — a taky porušit pár pravidel. A možná ani to nemusí stačit…

Nora K. Jemisin - Great Cities: The World We MakeNora K. Jemisin – Great Cities (2): The World We Make
A další kniha ze série, která vychází pod nakladatelstvím Host, takže už aby ten ediční plán co nejdříve vydali. Tentokrát od oceňoané spisovatelky N.K. Jemisin se dočkala pokračování série Great Cities. Níže medailonek prvního dílu.

Nora K. Jemisin – Stali jsme se městem
Série: Great Cities (1)
Nakladatelství: Host

Urban fantasy od trojnásobné držitelky ceny Hugo
Podle odvěkých zákonů přichází jednou v životě každého velkoměsta okamžik metafyzického zrodu, kdy se město stane vyšší vědomou entitou zastoupenou lidským avatarem. Na tento okamžik čeká odvěký Nepřítel, lovecraftovský predátor, který se snaží novorozené město uchvátit a pohltit.
V případě New Yorku nejsou věci nikdy jednoduché, protože jde o výjimečné, excentrické město složené z více čtvrtí. A tak po prvním souboji s Nepřítelem musí vyčerpaného primárního avatara zastoupit pět městských částí: Manhattan, Brooklyn, Bronx, Queens a Staten Island. Jsou to obyčejní lidé a to, že se stali avatary, se dozvídají za pochodu a beze slov. Někteří se svému osudu brání, ale jejich láska k New Yorku je nakonec silnější.
N. K. Jemisinová otevřela první díl nové série příběhem, který je vtipnou a barvitou poctou jejímu městu, ale zároveň svérázným pojetím superhrdinského paradigmatu i vášnivým protestem proti rasismu a homofobii.

Chelsea Abdullah - Zloděj hvězdného prachuChelsea Abdullah – Zloděj hvězdného prachu
Série: The Sandsea Trilogy (1)
Nakladatelství: Laser-books
Plánované vydání: září 2023

Ani tady, ani tam, ale už dávno…
Loulie al-Nazari je Půlnoční obchodnice – zločinec, který s pomocí svého jinnského bodyguarda loví a prodává nelegální magii. Když zachrání život zbabělému princi, přitáhne pozornost jeho mocného otce, sultána. Ten ji vydírá, aby našla prastarou lampu, která má moc oživit neplodnou zemi – za cenu obětování všech džinů.
Loulie nemá moc na výběr, buď poslechnout nebo být popravena, a tak se vydá se sultánovým nejstarším synem najít artefakt. S pomocí jejího bodyguarda, který má svá vlastní tajemství, musí přežít útoky ghúlů, přelstít pomstychtivou královnu džinů a postavit se zlomyslnému vrahovi z Louliny minulosti. A ve světě, kde je příběh skutečností a iluze pravdou, Loulie zjistí, že všechno – její nepřítel, její magie, dokonce i její vlastní minulost – není takové, jak se zdá, a musí se rozhodnout, kým se v této nové realitě stane.SCI-FI

Tamsyn Muir - Zapečetěná hrobka: Nona the NinthTamsyn Muir – Zapečetěná hrobka (3): Nona the Ninth
Další ze sérií nakladatelství Host je také Zapečetěná hrobka, jejiž třetí díl se probojoval mezi nejlepší knihy v Goodreads Awards. Tak doufejme, že i tuto knihu nakonec nakladatelství oznámí v novém edičním plánu. Medailonek posledního vydaného dílu v češtině naleznete níže.

Tamsyn Muir – Harrow Devátá
Série: Zapečetěná hrobka (2)
Nakladatelství: Host

Vyslyšela císařovo volání do zbraně. Přijela se svým nadáním, bystrým mozkem a jedinou kamarádkou. Zvítězila, ale současně přišla o všechno.
Na císařově vesmírné stanici není nic takové, jak se na první pohled zdá, a osud celé galaxie spočívá na ramenou jediné ženy.
Harrowhark Nonagesima, poslední Devátá nekromantka, byla císařem povolána do války, kterou není možné vyhrát. Harrow a její nenáviděná rivalka musejí obě dokonale ovládnout umění nekromancie a stát se anděly nesmrti… jenže Harrow slábne, z vlastního meče se jí dělá zle a nemůže se spolehnout dokonce ani na svou jindy bystrou mysl.
Je uvězněná v pochmurných chodbách císařovy vesmírné stanice a v patách jsou jí nejen tři nepříjemní učitelé, ale také šílený duch a zavražděná planeta. Nekromantce nezbývá než se postavit dvěma nevítaným otázkám: Snaží se ji někdo zabít? A nebyl by na tom vesmír náhodou líp, kdyby její atentátník uspěl?

Blake Crouch - UpgradeBlake Crouch – Upgrade
Nakladatelství: Laser-books
Zakoupit knihu

„Jste dalším krokem v lidské evoluci.“
Logan Ramsay si zpočátku není jistý, jestli je něco jinak. Jen se cítí o něco… jasněji. Lépe se soustředí, lépe zvládá multitasking, čte o něco rychleji, lépe si pamatuje, potřebuje méně spánku.
Zanedlouho však začíná svět kolem sebe vnímat jinak. Loganův genom byl hacknut a přeskládán. Důvod, proč ho napadly, sahá desítky let do nejtemnějšího koutu jeho minulosti a děsivého rodinného dědictví.
A co hůř – to, co se mu děje, je jen prvním krokem v mnohem větším plánu, který způsobí stejné změny celému lidstvu.

James S. A. Corey - Expanze: Leviatanova zhoubaJames S. A. Corey – Leviatanova zhouba
Série: Expanze (9)
Nakladatelství: Triton
Zakoupit knihu

Laconská říše je v troskách a třináct set slunečních soustav se konečně zbavilo nadvlády Winstona Duarta. Jenže prastarý nepřítel, který zničil stavitele bran, se znovu probouzí.
Posádka Rosinanty se spolu s Jamesem Holdenem snaží zajistit lidstvu alespoň nějakou budoucnost. Zatímco se nepředstavitelné síly chystají zbavit vesmír lidské přítomnosti, Holden se svými nečekanými spojenci získá poslední zoufalou šanci sjednotit celé lidstvo. Možnost vytvořit galaktickou civilizaci bez válek, politikaření, lží a tajemství – pokud zvítězí.


HOROR

Jason Rekulak - Skryté obrázkyJason Rekulak – Skryté obrázky
Nakladatelství: Fobos
Plánované vydání: březen 2023

Mallory Quinnová začíná v jednadvaceti nový život. Právě ji propustili z protidrogové léčebny a získá práci chůvy na bohatém předměstí Filadelfie. Má se starat o pětiletého Teddyho, syna Teda a Caroline Maxwellových. Mallory si novou práci okamžitě zamiluje. Zabydlí se v zahradním domku, po večerech chodí běhat a těší se ze znovu nabyté životní stability. Teddy je roztomilý a plachý klouček, který nedá ani ránu bez skicáku a tužky. Kreslí to, co jiné děti v jeho věku: stromy, králíčky, balony. Jednoho dne však nakreslí muže, který lesem táhne mrtvou ženu. Jak dny plynou, Teddyho obrázky jsou stále zlověstnější a jeho původně primitivní postavy získávají detailnější a realističtější vzhled. Je skoro vyloučené, že by něco takového dokázalo namalovat pětileté dítě. Mallory začíná mít podezření, že se jedná o ozvěny dávné nevyřešené vraždy a že chlapcovu ruku vede nějaká záhadná síla. S pomocí pohledného zahradníka a excentrické sousedky se Mallory pokouší rozluštit obrázky a zachránit Teddyho – a zároveň se vyrovnat s tragédií ve své vlastní minulosti. Dřív, než bude pozdě.

Stephen King & Richard T. Chizmar - Kouzelná skříňka: Poslední úkol pro GwendyStephen King & Richard T. Chizmar – Poslední úkol pro Gwendy
Série: Kouzelná skříňka (3)
Nakladatelství: Beta
Zakoupit knihu

Když bylo Gwendy Petersonové dvanáct let, dal jí cizinec jménem Richard Farris do úschovy tajemnou skříňku. Nabízela pamlsky a staré mince, ale byla také nebezpečná. Stisknutí kteréhokoliv ze sedmi barevných tlačítek přinášelo smrt a zkázu. O několik let později skříňka znovu vstoupila do jejího života. Jako úspěšná spisovatelka a vycházející politická hvězda byla Gwendy opět nucena vypořádat se s pokušením, které představovala – úžasný pocit pohody vyvážený děsivě temným nutkáním vyvolat katastrofu. Ve třetí, závěrečné knize bojuje Gwendy Petersonová, nyní senátorka Spojených států, s ranými příznaky Alzheimerovy choroby, které se snaží tajit. Ale čeká ji mnohem náročnější úkol, tajná mise, aby zachránila svět.

Darcy Coates - Gallows HillDarcy Coates – Gallows Hill
U nakladatelství Fobos vychází od Darcy Coates série strašidelných domů a ačkoliv na sebe tituly nikterak nenavazují, můžeme se domnívat, že si nakladatelství nenechá ujít ani tento kousek. V nejnovějsím edičním plánu od autorky vycházejí ještě dvě další knihy, tak uvidíme, co další čtvrtletí.

Rodina Hullů po generace vlastní vinařství Gallows Hill, žije a pracuje na krásném pozemku, kde pěstují své slavné hrozny. Až do noci, kdy se pan a paní Hullovi usadí na večer…a do rána jsou mrtví.
Když jejich dcera Margot zdědí rodinný podnik, nechce s ním mít nic společného. Vinařství je ceněno pro svou jedinečnou produkci, ale je postaveno na poli, kde byly kdysi oběšeny stovky trestanců a místní si šeptají morbidní fámy. Říká se, že země je prokletá.
Je to více než deset let, co Margot naposledy viděla svůj dětský domov. Ale teď, když je sama v rozlehlé, zchátralé budově, začíná věřit, že kletba je víc než skutečná – a že může být další obětí domu, který nikdy neodpočine…


KOMIKS

Leigh Bardugo - Démon z lesůLeigh Bardugo – Démon z lesů
Nakladatelství: Fragment
Zakoupit knihu

Temnyjova minulost v komiksovém zpracování. Prequel bestsellerové série Griša.
Než se stal velitelem Druhé armády a Temnyjem, byl jen osamělým chlapcem nesoucím břemeno neobyčejné moci. Eryk a jeho matka Lena strávili celý život na útěku. Bezpečné útočiště na ně však nikde nečeká.
Nejsou jen grišové – jsou zároveň nejsmrtonosnější a nejvzácnější svého druhu. Nepřátelé je chtějí zničit a zneužít jejich dary, a proto musí matka se synem své skutečné schopnosti skrývat, kamkoli se hnou. Někdy se však smrtící tajemství odhalí samo..

Brian K. Vaughan - Saga, Volume 10Brian K. Vaughan – Saga, Volume 10
Umístění získalo také pokračování komiksové Ságy, která vychází u nakladatelství BBart, níže naleznete medailonek k poslednímu česky vydanému dílu. Na ediční plán si ještě budeme muset počkat, zda se tam objeví, ale vzhledem k ohlasům na české scéně by nemělo být pochyb.

Brian K. Vaughan – Sága 9
Série: Sága (9)
Nakladatelství: BBart

Když po vás jdou mocní z celého vesmíru, na koho se obrátíte, aby vás ochránil?
Možná by šlo zkusit sedmou velmoc – když médiím dáte pořádného sólokapra, třeba vás za to dostanou někam do bezpečí. Jenže… někdy pero není silnější než meč. A někdy dokonce může pero včetně těch, kdo ho používají, přijít pořádně k úrazu.
V devátém svazku se o tom přesvědčí všichni: nejen pisálci Doff a Upsher, ale i všichni protagonisté, kteří to celé přežili. Přežili?…
Hromadou cen ověnčená série SÁGA: komiks, jaký vznikne, když vezmete dva hvězdné a velenadané autory a dáte jim všechnu tvůrčí svobodu potřebnou k tomu, aby vytvořili svoje vysněné dílo!
Je to fantasy? Je to SF? Kdo ví… a koho to vůbec zajímá!
Je to SÁGA, jedna z nejlepších původních komiksových sérií nového tisíciletí.


Máte některou ze sérií rozečtenou nebo máte dokonce čtenářsky oceněné a vyzdvihované knihy již přečtené? A co na ně říkáte? Rozhodně se neváhejte do komentářů podělit, co je vaše must-have. A hlavně nezapomeňte nakouknout na oceněné fantasy a sci-fi pro děti a mládež.

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz