Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Knihy
  • Goodreads Choice Awards 2022 | Nejlepší fantastika pro děti a mládež vycházející v češtině

Goodreads Choice Awards 2022 | Nejlepší fantastika pro děti a mládež vycházející v češtině

Goodreads Choice Awards 2022 - knihy pro děti a mládež

Kromě fantasy a sci-fi pro dospělé se samozřejmě hlasovalo také pro nejlepší knihy v kategorii pro děti a pro mládež a i tam se objevila nějaká ta fantastika, tak se pojďme podívat, které oceněné knihy v Goodreads Choice Awards 2022 nás čekají v češtině.


Knihy pro děti

Soman Chainani - Vzestup Školy dobra a zlaSoman Chainani – Vzestup Školy dobra a zla
Série: Škola dobra a zla
Nakladatelství: CooBoo
Zakoupit knihu

Bitva mezi Dobrem a Zlem začíná. Dva bratři. Jeden dobrý. Jeden zlý. Společně hlídají Nekonečný les. Společně vybírají studenty do Školy dobra a zla. Společně je trénují, učí, připravují na jejich osudy. A pak se něco stane. Něco neočekávaného. Něco mocného. Něco, co změní všechny a všechno. Kdo přežije? Kdo bude vládnout Škole?
Cesta začíná právě tady. Každý krok je plný kouzel, překvapení a odvážných skutků, které mají otestovat statečnost, věrnost, vaše pravé já. Ale zavedou vás jen na samotný začátek dobrodružství, která se skrývají ve Škole dobra a zla.

B.B. Alston - Amari a velká hraB.B. Alston – Amari a velká hra
Série: Amari (2)
Nakladatelství: Jota
Plánované vydání: květen 2023

Potom, co se Amari Petersové vloni povedlo najít svého ztraceného bratra a zachránit celý svět, doufá, že další rok na Úřadu pro nadpřirozené záležitosti bude hračka.
Jenomže ani letos Amari neví, kam dřív skočit: nový ředitel razí přísnou protičarodějnou propagandu, ostatní mladší agenti se ji snaží ve všem trumfnout a kletba jejího staršího bratra Quintona se den ode dne zhoršuje. A když jí k tomu tajná Liga čarodějů nabídne, aby se postavila do čela a vedla všechny čaroděje v boji proti útlaku, Amari nezbývá než odmítnout.
Už tak toho má až nad hlavu!
Jenže ve chvíli, kdy se Amari rozhodne nabídku nepřijmout, dostane šanci další čaroděj, který má s Ligou nebezpečné plány. A to mladá čarodějka nemůže dopustit. A tak začíná Velká hra, soutěž, v níž se rozhodne, kdo se stane následníkem Nočních bratrů a kdo rozhodne o budoucnosti všech čarodějů.
Velká hra je záhadná a také děsivě nebezpečná – ovšem spolu s výhrou by Amari mohla získat i naději na vysvobození Quintona ze spárů smrtící kletby. A jak by něco takového mohla odmítnout?

Shannon Messenger - StellarluneShannon Messenger – Strážce ztracených měst (9): Stellarlune
U nakladatelství Ocelot vyšlo doposud šest dílů této série a na letošní rok je plánovaný ten sedmý. Takže ačkoliv jsou s vydáváním oproti originálu lehce pozadu, přeci jen vás čeká poměrně dost čtení vzhledem k počtu vydaných dílů. Níže přidávám medailonek posledního vydaného dílu.

Shannon Messenger – Soumrak
Série: Strážce ztracených měst (6)
Nakladatelství: Ocelot

Nespatřeni se stále nevzdávají, naopak volí novou taktiku, aby dosáhli svého zlověstného plánu. Jsou vždy o krok napřed, ale nikdo neví, co doopravdy chtějí a co je pouze hra. Černá labuť přišla o svého hlavního člena, Sophiina přítele, ale to Nespatřeným nestačí a chtějí jí vzít mnohem více. Parta přátel tak musí opět odhalit mnohá tajemství, vymyslet plán a pustit se do bitvy.
Na cestě vedoucí do Soumraku, zlověstného místa, jehož účel sahá hluboko do elfí historie, budou muset věřit i svým nepřátelům. A protože čas běží a chyby z minulosti je dohánějí, musí Sophie a její spojenci spolupracovat způsobem, jakým to ještě nikdy neudělali.

Kelly Barnhill - Zlobryně a sirotciKelly Barnhill – Zlobryně a sirotci
Nakladatelství: Argo
Zakoupit knihu

Šlechetnost a láska jsou hodnoty, které svět potřebuje. Když zmizí, lidské společenství trpí. Čtenáři Kelly Barnhillové, držitelky Medaile Johna Newberyho, už vědí, že její fantasy romány působí mezi ostatními dětskými knihami jako zjevení – nekonečně krásné, dojemné, originální a okouzlující. V Kámentálu, kdysi prosperujícím a klidném městečku plném stromů, vypukne požár, při němž shoří knihovna, centrum moudrosti a pospolitosti. Od té doby to jde z kopce – lidé se vzájemně odcizují, vesnice chudne a chátrá, stromy chřadnou. Zdá se, že jedinou spásou je věčně usměvavý starosta. Vždyť slibuje, že všem pomůže. Lidé netuší, že opak je pravdou, že v kůži starosty se skrývá nenasytný drak. Jen vzdělané a chytré děti z místního sirotčince a laskavá zlobryně žijící na okraji vesnice tuší, jakou hrozbu starosta pro všechny obyvatele představuje.
Jednoho dne se ze sirotčince ztratí dítě a starostovy pletichy způsobí, že oči všech se upřou na zlobryni. Ale sirotci vědí, že ona není na vině, vždyť už dlouho celé vsi bez nároku na uznání tajně pomáhá. Dokážou sirotci nad zlobou a nenávistí zvítězit? Podaří se jim odhalit pravého viníka? Proč jim nikdo nechce naslouchat?

Knihy pro mládež

V. E. Schwab - GallantV. E. Schwab – Gallant
Nakladatelství: Slovart
Zakoupit knihu

Šestnáctiletá Olivia Priorová postrádá tři věci: matku, otce a hlas. Jedinými společníky jsou jí přízraky, které vídá kolem sebe, a matčin deník zachycující matčinu rozbouřenou duši.
Pak ale dostane dopis od strýce, kterého nikdy nepoznala, s pozváním na jeho panství – Gallant. Když však Olivia dorazí, zjišťuje, že strýc je mrtvý a dům prázdný, až na jejího bratrance Matthewa a pár sloužících.
Gallant je dům tajemství. Dům osaměle střežící místo, kde mají přízraky velkou moc. Olivia hledá odpovědi na otázky ohledně své rodiny a své minulosti, a přitom objeví temný odraz všeho, co znala, prastarou říši, kde mají duchové pevné obrysy a kde na ni čeká temný pán domu…

Tracy Deonn - BloodmarkedTracy Deonn – Mýtonoši (2): Bloodmarked
Mýtonoši v roce 2020 vyšly u nakladatelství CooBoo a ti teprve ediční plán pro letošní rok připravují, tak se nechejme překvapit, zda vsadí i na překlad pokračování Mýtonošů, kteří měli u nás dobrý ohlas. Medailonek prvního dílu naleznete níže.

Tracy Deonn – Mýtonoši
Série: Mýtonoši (1)
Nakladatelství: CooBoo

Magie artušovských legend ožívá v urban fantasy hitu z americké univerzity!
Šestnáctiletá Bree hledá po smrtelné autonehodě své matky únik před bolestí. Rezidenční program na Severokarolinské univerzitě vypadá jako skvělé útočiště – ale jen do chvíle, než se Bree stane svědkem útoku démona a dozví se o tajném studentském spolku mýtonošů. Neúspěšný pokus vymazat jí vzpomínky probudí její vlastní magické schopnosti… a tak se před ní otevírá nový svět, ve kterém není nic jisté. Dokonce ani to, jestli smrt její matky byla jen nehoda.

Kerri Maniscalco - Kingdom of the FearedKerri Maniscalco – Království prohnilých (3): Kingdom of the Feared
Dalším titulem, jehož série u nás vychází, je Kingdom of the Feared. První dva díly série Království prohnilých vydalo nakladatelství King Cool, ovšem třetí díl ještě neohlásilo, tak se nechejme překvpait, zda se pustí i do pokračování. Níže si můžete rpholédnout medailonek od posledního česky vydaného dílu.

Kerri Maniscalco – Království prokletých
Série: Království prohnilých (2)
Nakladatelství: King Cool

Poté, co zaprodala svou duši, aby se stala královnou Hříšných, se Emilia vydá s tajemným princem Irou do Sedmi kruhů, kde je uvedena do svůdného světa neřestí.
Přísahá, že udělá všechno pro to, aby pomstila svou milovanou sestru Vittorii… i když to znamená přijmout manželství s princem Orgoliem, králem démonů.
Jak zní první pravidlo dvora Hříšných? Nikomu nevěř. Se zrádnými princi, přepychovými paláci, tajuplnými pozvánkami na večírky a rozporuplnými nápovědami ohledně toho, kdo skutečně zabil její dvojče, je Emilia osamělejší než kdy dřív. Může vůbec důvěřovat Irovi, který byl jejím někdejším spojencem ve světě smrtelníků, nebo skrývá nebezpečná tajemství o své pravé podstatě?
Emilia bude zkoušena mnoha způsoby, zatímco pátrá po řadě magických předmětů, které odhalí stopy k její minulosti a poskytnou jí odpovědi, po nichž prahne…

Stephanie Garber - A Curse for True LoveStephanie Garber – Once Upon a Broken Heart (3): A Curse for True Love
Tak tato série u nás není ještě objevena a překladu alespoň do slovenštiny se letos dočká teprve první díl, tak se nechejme překvapit, oč se jedná. Níže můžete nahlédnout na medailonek připravovaného úvodního příběhu Bolo raz jedno zlomené srdce.

Stephanie Garber – Bolo raz jedno zlomené srdce
Série: Once Upon a Broken Heart (1)
Nakladatelství: Ikar (SK)
Plánované vydání: duben 2023

Evangeline Foxová odjakživa verila v pravú lásku a šťastné konce… až kým nezistila, že sa láska jej života chystá oženiť s inou. V zúfalej nádeji, že svadbu zastaví a vylieči svoje ranené srdce, uzavrie dohodu s charizmatickým, no podlým Princom sŕdc. Ten od nej na revanš za svoju pomoc žiada tri bozky. No už po prvom bozku Evangeline pochopí, že vyjednávanie s nesmrteľnými je veľmi nebezpečná hra, a Princ sŕdc chce v skutočnosti oveľa viac, než mu sľúbila. Princ sŕdc má s Evangeline veľké plány, ktoré ju buď privedú k jej vysnívanému šťastnému koncu, alebo do záhuby.

Axie Oh – Dívka, kterou spolklo mořeAxie Oh – Dívka, kterou spolklo moře
Nakladatelství: CooBoo
Plánované vydání: leden 2023
Zakoupit knihu

Magické putování v kulisách asijské mytologie.
Zemi, kde Mina žije, už po generace sužují smrtící bouře. Lidé zde věří, že jsou způsobeny hněvem Mořského boha, kterého se každý rok pokoušejí usmířit dívčí obětí. Když se jednou pod tlakem okolností vrhne do moře samotná Mina, propadne se až do Říše duchů. S pomocí záhadného mladíka, několika démonů, bohů a duchů vyrazí za svým cílem: probudit zakletého Mořského boha. Čas je však neúprosný… žádný člověk totiž v Říši duchů dlouho nepřežije.

Brandon Sanderson - CytonikBrandon Sanderson – Cytonik
Série: Vzhůru k obloze (3)
Nakladatelství: Talpress
Zakoupit knihu

Spensa prchne před svými pronásledovateli z Výhledu na hvězdy do území nikoho. Naráz se ocitá ve zvláštním světě, kde fyzikální zákony fungují jinak, stejně jako tu jinak ubíhá čas. Jejím cílem je získat informace, jak porazit pátrače, kteří tu žijí a kteří o ní samozřejmě ví. Odhalení jejich tajemství je totiž jedinou možností, jak zachránit galaxii před zničením. Aby uspěla, musí nejen vylepšovat své cytonické dovednosti, ale vypořádat se se stále inteligentnějším a emočně citlivějším M-Botem, vyhýbat se nástrahám pirátů a zejména sbírat informace na Stezce stařešinů. Ta se skládá z portálů, do nichž dávní cytonici zapsali své vzpomínky. Právě ony jsou klíčem k rozluštění tajemství pátračů a k odhalení jejich slabin. Na dobrodružné výpravě jí bude dělat průvodce tajemný Chet a spolu se postaví tomu největšímu nebezpečí, které zde ohrožuje každý živý organismus – postupné ztrátě vzpomínek.

Adalyn Grace - BelladonnaAdalyn Grace – Belladonna
Nakladatelství: Ikar (SK)
Plánované vydání: červen 2023

Autorka bestsellerů New York Times Adalyn Grace oživuje vysoce romantický, gotický svět plný bohatství, touhy a zrady.
Devatenáctiletá Signa, která jako dítě osiřela, byla vychována řadou opatrovníků, z nichž každý se více zajímal o její bohatství než o její blaho – a každého potkal předčasný konec. Jejími zbývajícími příbuznými jsou nepolapitelní Hawthornes, výstřední rodina žijící v panství Thorn Grove. Jeho patriarcha truchlí za svou zesnulou manželku na divokých večírcích, zatímco jeho syn bojuje o kontrolu nad slábnoucí pověstí rodiny a jeho dcera trpí záhadnou nemocí. Když se ale objeví neklidný duch jejich matky, který tvrdí, že byla otrávena, Signa si uvědomí, že rodina, na které závisí, může být ve vážném nebezpečí, a požádá o pomoc nevrlého stájníka, aby vraha vypátral.
Nicméně, Signina největší šance na odhalení vraha je spojenectví se samotnou Smrtí, fascinujícím, nebezpečným stínem, který jí nikdy nebyl daleko. Přestože jí ze života udělal peklo, Smrt Signě ukazuje, že jejich rostoucí spojení může být silnější – a neodolatelnější –, než si kdy dokázala představit.

Marissa Meyer - CursedMarissa Meyer – Gilded (2): Cursed
Tato série se teprve dočká českého vydání, takže první díl Zlatá můžete letos očekávat na našich knižních pultech. Medailonek k úvodnímu příběhu naleznete níže.

Marissa Meyer – Zlatá
Série: Gilded (1)
Nakladatelství: Egmont
Plánované vydání: únor 2023

Obyčejná mlynářova dcera má neobečejný dar: spřádat kouzelné a fantazijní příběhy… a lhát. Jedním z nich však upoutá krutého Krále duchů, pána nemrtvých lovců, duchů a přízraků v temném světě plným záhadných bytostí. Dostane nesplnitelný úkol: upříst zlato ze slámy. Pokud neuspěje, zemře. Zoufalá Serilda náhodou přivolá zvláštního chlapce. Ten jí pomůže… ale za jistou cenu. Dokáže Serilda poodhalit hradní tajemství a zorientovat se v magickém světě?

Lexi Ryan - Zvrácená poutaLexi Ryan – Zvrácená pouta
Série: Prázdné sliby (2)
Nakladatelství: CooBoo
Zakoupit knihu

Lapena v síti vlastních lží. Druhý díl vílí fantasy romance.
Když Brie přišla o svoji sestru, která padla do spárů víl, myslela si, že život už nemůže být horší. Pak se ale zamilovala do dvou princů… a věřit teď nemůže ani jednomu. Zatímco na Temném dvoře zuří občanská válka, Brie si nedokáže zvolit stranu. Jak by jen mohla, když už se neumí vyznat ani sama v sobě? Čím rychleji se Vílí říše rozpadá na kusy, tím jasnější je, že věštby nelžou a Brie sehraje svou roli v osudu magických království – ať se jí to líbí, nebo ne.

Vanessa Len - Jenom nestvůraVanessa Len – Jenom nestvůra
Nakladatelství: CooBoo
Zakoupit knihu

Mělo to být dokonalé léto. Šestnáctiletou Joan pošlou do Londýna, aby tam strávila prázdniny s výstřední rodinou své zesnulé matky. Podaří se jí získat práci, která ji hrozně baví, a když ji ještě fakt pěkný kolega Nick pozve na rande, jako by se jí splnily všechny sny.
Ale brzy zjistí pravdu. Její rodina není jen výstřední: jsou to monstra s děsivými skrytými schopnostmi. A Nick není jen pěkný kluk – je to legendární lovec nestvůr, který udělá všechno proto, aby je všechny povraždil. V boji s Nickem je Joan nucena spojit síly s krásným a nemilosrdným Aaronem Oliverem, dědicem jiného rodu nestvůr, který nesnáší její rodinu. Aby zachránila sebe a své blízké, bude muset přijmout svou pravou podstatu, to, že je sama nestvůrou. Protože v tomhle příběhu není Joan hrdinkou.

Elizabeth Lim - The Dragon's PromiseElizabeth Lim – Six Crimson Cranes (2): The Dragon’s Promise
A poslední ze sérií, která u nás teprve bude startovat přeložením prvního dílu, takže se můžeme nechat překvapit, co nám série Six Crimson Cranes přinese nového. Medailonek prvního dílu naleznete níže.

Elizabeth Lim – Šest karmínových jeřábů
Série: Six Crimson Cranes (1)
Nakladatelství: Ocelot
Plánované vydání: květen 2023

Šiori, jediná princezna Kiaty, má tajemství. V jejích žilách koluje zakázaná magie. Obvykle ji dobře skrývá, ale ráno v den zásnubního obřadu se Šiory přestane ovládat. Její chyba se zprvu zdá být šťastnou náhodou, která předejde nechtěné svatbě, ale zároveň upoutá pozornost Raikamy, její nevlastní matky.
Raikama má vlastní temnou magii a mladou princeznu vyžene, promění její bratry v jeřáby a varuje Šiori, že o tom nesmí nikomu říct, protože s každým slovem, které jí unikne ze rtů, jeden z jejích bratrů zemře.
Šiori, bez hlasu a sama, pátrá po svých bratrech a na své cestě odhalí spiknutí, jehož cílem je ovládnout trůn – spiknutí, které je ještě zvrácenější a proradnější, lstivější a složitější než Raikamina zrada. Jedině Šiori může dát království do pořádku, ale aby to dokázala, musí důvěřovat právě tomu chlapci, za kterého tak tvrdě bojovala, aby si ho nevzala. A musí přijmout magii, kterou se celý život učila zadržovat – bez ohledu na to, co ji to bude stát.


Pokud pro vás tento seznam knih nebyl dostatečný, nezapomeňte nakouknout, jaké další knihy v žánru fantasy a sci-fi pro dospělé byly oceněny v Goodreads Choice Awards 2022. Nebo už jste plně ponořeni do četby některé z knih ze seznamu? Rozhodně se neváhejte podělit o své dojmy!

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz