Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
 • Home
 • Knihy
 • Děti, pojďme se bát aneb listopadové knižní novinky

Děti, pojďme se bát aneb listopadové knižní novinky

Image

V listopadu vychází celá řádka novým knih a já vám z nich vybrala ty nejzajímavější. Mnoho z nich dokonce koresponduje s tím sychravým počasím venku a rozhodla se nám nastavit mrazivou atmosféru. Tak co, zanoříte se do deky ještě hlouběji? Pojďte se inspirovat novinkami ze světa knih, komiksů i audioknih.

KNIHY

Madeleine Rouxová – Dům fúrií

 • Horor pro mládež
 • Nakladatelství Jota
 • Datum vydání: 13.11.2018

První část nové série gotických hororů od autorky bestselleru Asylum.
Louisa Dittonová je osamělá a plachá. Poté, co utekla ze školy, kde byly kruté tresty na denním pořádku, je nadšená, když se seznámí se starou ženou, která jí nabídne místo pokojské v penzionu. Brzy po příjezdu do Coldthistle House si však Louisa začne uvědomovat, že záhadný majitel penzionu, pan Morningside, poskytuje svým hostům mnohem víc než jen ubytování. Ve skutečnosti je tento dům místem soudu a pan Morningside a jeho zaměstnanci vykonávají nad hosty svou vlastní temnou verzi spravedlnosti. Nad hosty, jejichž hříchy považují za neodčinitelné.
Louisa se začne bát o mladého muže jménem Lee, který se svou neobyčejnou laskavostí od ostatních hostů výrazně odlišuje. Louisa si uvědomuje, že je možná na ní, aby ho před tak hrozivým koncem uchránila. Ale jak může Louisa vědět, komu v tomto domě plném klamu a lží věřit?
Kniha je doplněna příznačnými ilustracemi a fotografiemi, které oživují podivný svět, ve kterém je hranice mezi lidmi a duchy opravdu tenká.

Steven Price – Ve svitu plynových lamp

 • Mysteriózní viktoriánský thriller
 • Nakladatelství Host
 • Datum vydání: listopad 2018

Hluboce působivý, strhující román o nekonečném pátrání, které utváří lidský život.
William Pinkerton, syn nejproslulejšího amerického detektiva všech dob, má za sebou řadu úspěchů. Nyní se vydává do podsvětí viktoriánského Londýna v honbě za legendárním podvodníkem Edwardem Shadem, kterého se nepodařilo odhalit ani Williamovu otci. Je rozhodnutý tohoto zločince vypátrat stůj co stůj.
Adam Foole, gentleman bez minulosti, jednoho dne dostane dopis od své ztracené lásky Charlotte. Vypraví se ji hledat do Londýna, kde se dozvídá o jejím zlém osudu a také o tom, že byla ve spojení s mužem známým jako Shade.
Mezi oběma muži, slavným detektivem Pinkertonem a Foolem, který je zřejmě jediným klíčem k nalezení Edwarda Shadea, vznikne neobvyklé přátelství. Společně tedy vyrážejí na lov do londýnských stok, opiových doupat a spiritistických salonů a jsou odhodláni Shadea jednou provždy polapit.

Neil Gaiman – Hvězdný prach

 • Fantasy, ilustrované vydání
 • Nakladatelství Crew
 • Datum vydání: 13.11.2018

Na ospalém anglickém venkově, na úsvitu viktoriánské éry, žije si vesnička Zeď, která dostala jméno podle impozantní kamenné hradby, jež ji odděluje od přilehlé louky a toho, co je za ní, svůj poklidný život. U jediné mezery ve zdi dnem i nocí stojí stráže, aby zabránily zvědavcům projít ven. Jen jednou za devět let svou hlídku opouštějí, to když se na louce za zdí koná zvláštní a neobyčejný trh.
Tady, ve zdi, se mladý Tristran Thorn zamiloval do krásné Viktorie Foresterové. Ale Viktorie je chladná a vzdálená – tak vzdálená jako hvězda, kterou jednoho mrazivého říjnové večera ona a Tristran vidí padat z nebe. Aby získal Viktoriinu přízeň, přísahá Tristran, že spadlou hvězdu najde a přinese ji své milované.
Tristran však není jediný, kdo hledá nebeský klenot. Jsou jiní, pro které je příslibem mládí a krásy, klíčem ke království, či k obnovení černé magické moci. Chlapec poháněný láskou bude muset skutečně sebrat rozum do hrsti, aby uspěl a přežil v tajemném světě za zdí, kde na sebe spadlé hvězdy berou nejrůznější podobu – a kde mají problémy sklon větvit se do nečekaných směrů nebo se vracet k sobě samým, v čase i prostoru.

Jan Hamouz – Poloviční král

 • Fantasy
 • Nakladatelství Host
 • Datum vydání: listopad 2018

A když voda Bělavé zešedne, věz, že se v království stalo něco zatraceně špinavého…
Pohraničí Erenézie obsadil nepřítel. Trat’Hys vyráží v čele své armády, aby ukončil vleklé sousedské války jednou provždy. Zatím však netuší, že nejtěžší bitvu nesvede na bojišti, ale s vlastním synem.
Na severu byl nastolen krutý řád. Stačí jeden nešťastný večer, jediné klopýtnutí, a Lheiwen je lapena v síti jeho nesmyslných pravidel. První láska ji tak sice naplní nezměrným štěstím, bude ho ale muset vykoupit víc než jednou jizvou.
Garro brázdí vody Tórského moře a hledá lodě s břichy napěchovanými zlatem. Dokáže bojovat s kýmkoli, ale na jedno připraven není — setkání s mrtvou láskou ho zasáhne mnohem hlouběji, než by kdy mohlo ostří šavle.
A co víc — nikdo z nich netuší, že daleko za mořem se sbírá obří armáda Rohatých, válečníků větších a silnějších, než jsou lidé…

Vladislav Vlček – Loď

 • Sci-fi
 • Nakladatelství Epocha
 • Datum vydání: 2.11.2018

Konec světa předpovězený mayským kalendářem nenastal. Země se dál otáčí kolem své hvězdy a lety do vesmíru jsou stále extrémně nákladné a technologicky náročné. V časech, kdy se rakety s potížemi dostanou tak akorát na oběžnou dráhu, nabídne jistá entita lidstvu mezihvězdnou loď. Řídicí systém lodi, autonomní software ženského pohlaví, svéhlavý a velice lidský, si ze všech možných kandidátů na pilota zvolí jednoho poněkud… No, na první dobrou byste si ho nevybrali. Společně nabídnou své služby planetě Zemi. Chaos z toho vyplývající se dal čekat. To, co ve vesmíru objevili, však rozhodně ne…

Ukázka z knihy Poloviční král
V králově stanu bylo plno. Nikdo nemluvil, všichni byli zamyšlení a v rukou svírali číše s rudým vínem. Čekalo se už jen na pána Busena z Železného Listu. Konečně vpadl do stanu.
„Omluv mé zdržení, králi. U pěti klacků… táborová strava mi zatraceně nesvědč.“
Muži se zasmáli a nálada se trochu uvolnila, ne však na dlouho.
„Před chvílí dorazil posel výzvědného oddílu,“ pokynul král rukou k uprášenému muži, který vypadal, že dva dny nespal. „Pověz jim, cos řekl mně.“
Muž unaveně pokýval hlavou a napil se piva. „Nepřítel je velmi blízko. Táboří sotva tři míle odsud, u Tryšského lesa. Počet mužů odhadujeme na čtyřicet tisíc.“
To bylo méně, než Tremlin čekal, a přece o tolik víc, než by potřeboval. Mezi rytíři to zašumělo.
„Podle prvních zpráv se zdálo, že jich bude nejmíň sto tisíc. TO je na tom výzvědný oddíl tak špatně, že se dokáže zmýlit o dobrou polovinu?“ pronesl nakvašeně jeden z pánů.
Posel zachoval klid, ale v jeho pohledu se mihlo podráždění. „To samozřejmě není, můj pane. Jejich hlavní voj zůstal hluboko v Bórzagánu a plení, co se dá. Zřejmě usoudili, že nemá smysl posílat sem víc než dvojnásobnou přesilu.“
„Tak to je… skoro dobrá zpráva,“ řekl někdo.

AUDIOKNIHY

Chris Priestley – Příšerné příběhy strýce Montaguea

 • Horor pro děti a mládež
 • Vydavatelství Tympanum
 • Datum vydání: 15.11.2018

Soumrak padá, mlha houstne, vítr kvílí ve větvích….
Nastal ten správný čas navštívit strýčka Montaguea.
Strýc Montague žije v rozlehlém ponurém domě, jen se svým sluhou Franzem, kterého nikdy nikdo neviděl. Přestože cesta do jeho sídla vede přes tajuplný les plný zvláštních šepotů a zvuků, Edgar ho navštěvuje moc rád. Strýc Montague zná totiž spoustu strašidelných příběhů, které se přihodily dětem jako on. Jenže s každou novou historkou Edgarův neklid roste. Ve vzduchu visí cosi zlověstného. Domem se nese podivné praskání a kroky, zahrada se noří do mlhy studené jako hrob. Od koho strýc Montague slyšel všechny ty hrůzostrašné příběhy a jak se do jeho domu dostaly předměty, které v jeho příbězích sehrály tak neblahou roli? Strýcova minulost je možná mnohem temnější, než by si Edgar dokázal vůbec představit…

Dmitry Glukhovsky – Text

 • Thriller
 • Vydavatelství OneHotBook
 • Datum vydání: 1.11.2018

Může být mobil nástrojem odplaty?
Co kdybyste si na pár dní vypůjčili život svého nepřítele?
Sedmadvacetiletý Ilja Gorjunov se po sedmi letech ve vazbě vrací z vězení domů – a rázem se mu zhroutí svět. Matka mu zemřela, přítelkyně na něj dávno zapomněla a nejlepší kamarád mezitím založil rodinu, takže o kontakty s kriminálníkem nestojí. Ze zoufalství se rozhodne pomstít zkorumpovanému policistovi Piotrovi Chazinovi, který ho z uražené ješitnosti do vězení dostal, když mu při razii podstrčil balíček s drogami. Poté, co se zmocní jeho smartphonu, začne se skrze messenger, SMS zprávy a další texty vydávat za svého nepřítele. Odpovídá na dotazy jeho nadřízených, kolegů, přátel, partnerky a dvojrozměrné obrazy v telefonním seznamu se pomalu proměňují ve skutečné osoby s vlastními pocity, problémy a touhami. Hranice mezi Iljou a Piotrem se postupně stírají…

Ačkoliv k audioknihám ještě nejsou zveřejněny načtené ukázky, můžete se alespoň začíst do úryvku z knihy Text.

Jaroslavské nádraží vonělo svěžestí a motorovým olejem. Po zkyslém vzduchu v místenkovém vagonu, po zakouřených železných plošinách, kde to páchlo močí – tady byl vzduch čistý až moc: příliš mnoho kyslíku ho doslova praštilo přes nos.
Moskvy bylo taktéž příliš, po smrkových koridorech se před cestujícími rozprostírala jako vesmír. Zachumlaní lidé seskakovali z vagonů na nástupiště, vykládali modře kostkované čínské kufry omotané samolepící páskou, brali po jednom do každé ruky, rozprchávali se na peronech a ztráceli se v dáli jako startující bojové letouny. Obzor byl zahalen dýmem, z něhož se před očima vystupujících lidí vynořovaly paláce, zámky a věžáky.
Ilja nepospíchal, nevesloval proti proudu – nechával se jím unášet. Vdechoval moskevské nebe, očima, které již odvykly tomuto pohledu, zíral do dáli a tiše se divil. Vše zářilo, jako když byl malý. Ponurá Moskva bodala do očí.
Do metropole sice přijel, ale zatím se do ní nedostal. Nádraží se nacházelo ještě na území okolního prosoleného a umaštěného Ruska. Stejně jako je bangladéšské velvyslanectví po všech stránkách územím státu Bangladéš.
Na konci nástupiště bylo zřízeno kontrolní stanoviště. Iljův vycvičený zrak ho již zdálky neomylně poznal nad cizími hlavami. Šedé uniformy, vyžrané huby, pichlavé slídivé oči. Vycvičené. Raz-dva, raz-dva. Dokonce s sebou mají na řetězu i služebního psa: to se dalo čekat. Tady je ale pochopitelně z jiného důvodu. Tady je zřejmě od toho, aby vyčmuchal drogy a výbušniny. Může ale vycítit i strach.
Ilja odvrátil zrak, aby se vyhnul pichlavým očím, které ho přitahovaly jako magnet. Snažil se na nic nemyslet, aby nebyl ničím cítit.
„Mládenče!“
V okamžiku poslušně strnul. Jak ho mohli poznat? Podle odstínu kůže? Shrbených zad? Skloněné hlavy? Jako když pes vycítí zvíře?
„Pojďte sem. Doklady.“
Podal jim občanku. Nalistovali trvalý pobyt a mlaskli jazykem.
„Odkud se vracíte?“
Má lhát, nebo říct pravdu? Přece si to nebudou ověřovat. Byl… Zkrátka někde byl. Na dovolené. U babičky. Na služební cestě. Jak by si to mohli zjistit?
„Byl jsem ve výkonu. Trestu.“

KOMIKSY

Jan Novák – Zatím dobrý

 • Historické
 • Nakladatelství Argo
 • Datum vydání: 30.11.2018

Je to největší příběh studené války. Pětice mladíků s pistolemi se postavila po zuby ozbrojené dvacetitisícové armádě východoněmecké Volkspolizei a prostřílela se do svobodného Západního Berlína. Příběh bratří Mašínů a jejich rodiny vyprávěl spisovatel Jan Novák v románu Zatím dobrý jako strhující, napínavý western, za který získal cenu Magnesia Litera pro nejlepší knihu roku. Teď se jeho scénáře chopil výtvarník Jaromír 99 a vytvořil dramatický a vizuálně působivý komiks ve svém osobitém, noirovém stylu.

Marissa Meyerová – IKO

 • Fantastika pro mládež
 • Nakladatelství Egmont
 • Datum vydání: 19.11.2018

Křehké spojenectví Země a Měsíčního království je v ohrožení. Smečky zmutovaných vlčích vojáků, které stvořila královna Levana, se ani po její smrti nevzdaly a stále útočí na vše živé. Prostořeká androidka Iko se proto rozhodne vzít vše do vlastních rukou a dopadnout jejich vůdce. S nelehkým úkolem jí pomáhá pohledný palácový strážce, který brzy přiměje Iko přehodnotit vše, co dosud věděla o věrnosti, lásce a své vlastní lidskosti.

Ukázka z knihy IKO

  

Tak po které knize sáhnete tentokrát? Zláká vás mrazivá historie nebo se necháte unášet na vlnách fantazie? Vánoce už se pomalu blíží a je potřeba napsat seznam Ježíškovi, na to nezapomínejte!

Podělte se o článek s přáteli

1 Komentáře
 • K napsal:

  Myslím, že v mé knihovničce určitě nesmí chybět Iko. A říkám si, že kamarádce k narozeninám pořídím Hvězdný prach, neboť ten film zbožňuje.

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 32 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova@dragell.cz

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

  Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

   

  | Odkaz na Zoom bude zde |
   Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
   
  Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

  © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz