Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
 • Home
 • Knihy
 • Claudia Gabel, Cheryl Klam – Elusion

Claudia Gabel, Cheryl Klam – Elusion

Image

Co kdyby svět kolem vás byl tak zdevastovaný, že byste si toužili odpočinout ve virtuální realitě? Díky Reganině otci to není nemožná hudba budoucnosti. Možná udělal ten největší objev, který uspokojí všechny lidi světa, ale…

Příběh

Regan se vzpamatovává ze smrti svého otce, ovšem ne tak těžce, jako její matka, která si vytvořila závislost na Elusion. Co je to Elusion? Je to virtuální svět, kam může člověk utéct, prožít všechno nádherné a zapomenout strasti reálného života, kde kyselé deště a dýchací postroje nejsou tak zvláštním jevem.

A je to právě otec od Regan, kdo tento svět vymyslel a naprogramoval. Jenže pak se stane nehoda a celý projekt přechází na jejího kamaráda Patrika. Jenže proti Elusion se najednou začnu objevovat nepříjemné věci, navíc mizí Joshova sestra a Patrik se začne chovat divně.

Co se to děje, je s Elusion něco špatně nebo jsou to jen prachsprosté pomluvy? Regan se odhodlá po dlouhé době zajít do tohoto kouzelného světa a najednou neví, čemu věřit, protože v tomto naprogramovaném světě potkává svého otce a daný exit se začíná bortit.

Trailer

Styl psaní

Velmi se mi líbila myšlenka virtuálního světa, líbivě popsané exity jsem si užívala, ačkoliv vykreslení reálného světa v katastrofálním stavu mne také oslovilo. V knize je užito i pár programátorských výrazů, z kterých jsem byla překvapená. Ovšem jejich použití mi trochu zamotalo hlavu.

Jako každá správná Young Adults kniha, i zde nesmí být vynechán milostný trojúhelník. Dva chlapci to Regan hodně v hlavě motají a ovlivňují tak řešení toho, co se skrývá za Elusion. Neví, na čí stranu se postavit, protože ti dva stojí proti sobě jak dva kohouti v ringu, co se otázky Elusion týče.

Co se mi nelíbilo, byl otevřený konec knihy. Rozumím, že chtějí autorky sepsat sérii, ale vždy to jde udělat nějak tak, aby kniha vypadala uzavřeně a násilně nás netlačila do dalšího dílu. Přijde mi, jako bychom byli odseknuti přesně v tom nejlepším, když se děj pořádně někam hnul.

Obálka

Kniha zachovává oficiální obálku, kde můžeme sledovat dívku v bublině, tedy ve virtuálním světě, který je nádherný, barvitý, ale každou chvíli může prasknout. Obálka mne opravdu okouzlila a krásně vystihuje knihu.

Dobrosdružná, sci-fi kniha pro YA: Elusion - Claudia Gabel, Cheryl Klam

Ukázka

O čtyři měsíce později
Jsem vmáčknutá mezi nehybná těla, takže mám sotva dost místa se nadechnout. Snažím se sama sebe uklidnit, že už budu v Traxxu jen chvilku – maximálně čtvrt hodiny, pokud teda nebude mít na expresní lince ve Vnitřním sektoru zpoždění. Snažím se nevnímat pronikavý chlad, který vychází z průduchů zařízení na čištění vzduchu nad mojí hlavou. Chlad mi proniká kůží na holých rukou.
Ve vlaku panuje strašné ticho, zhruba sto lidí sedí namačkaných na sedadlech úplně bez hnutí – hlavy se jim kynklají a oči mají zakryté elegantními brýlemi univerzální velikost. Evidentně jsem jediná, kdo si všímá té zimy nebo velkých shluků rafinérií na syntetickou ropu, které se míhají za břečkou zastříkaným oknem rychlostí 300 kilometrů v hodině; jediná, kdo má nějaké starosti, třeba jestli jsem ráno napsala nebo nenapsala test z chemie.

– strana , 1. kapitola

Hodnocení knihy

Kniha se zajímavým námětem, který zavání nepříjemnou naší budoucností a s hlavní hrdinkou, která není nadžena či ufňukánek. Romantická zápletka jen podkresluje děj. Možná bych uvítala svižnější tempo. Co mne na knize zklamalo, byl otevřený konec.

Moje hodnocení: 7/10

Závěrečné shrnutí

Autor: Claudia Gabel, Cheryl Klam
Série: Elusion
Díl: 1. Elusion
Žánr: Sci-fi, dobrodružné, YA
Vazba: pevná
Počet stran: 296
Nakladatelství: CooBoo
Rok vydání: 2014
Přístupné: 12+
Moje hodnocení: 7/10

Obálka převzata ze stránek goodreads.com.

Podělte se o článek s přáteli

2 Komentáře
 • Marky napsal:

  Na tuhle knihu se chystám, ale nějak si nejsem úplně jistá, jestli opravdu stojí za to… Ovšem částečně jsi mě přesvědčila a ten trailer je skvělý!

  • Dragell napsal:

   Určitě se knihy neboj, má zajímavou myšlenku, plná pátrání po pravdě, dobrodružství a úniků do virtuálního světa. Já určitě nelituji, že jsem knihu přečetla :)

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 32 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova@dragell.cz

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Reklama – moje tipy

  Nekroskop prodej

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

  Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V únoru čteme sci-fi knihu Ztracení ptáci
  od Simona Jimeneze, tak se neváhejte zapojit. Můžete ji zakoupit jako knihu nebo e-book. Společné setkání proběhne 1. března na Zoomu:

  • 17:00 – debata o knize Ztracení ptáci (Simon Jimenez)
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Lucií Ortegou

  | Odkaz na Zoom bude zde |
   Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
   
  Simon Jimenez - Ztracení ptáci

  © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz