Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Fantasy
  • Alexandra Christo – Píseň sirény | Tomuhle retellingu vládnou ukradená srdce a zradné mořské vlny

Alexandra Christo – Píseň sirény | Tomuhle retellingu vládnou ukradená srdce a zradné mořské vlny

Alexandra Christo - Píseň sirény

Dva odvěcí nepřátelé si jednoho dne musejí stanout tváří v tvář. Ona, siréna lovící námořníky pro jejich srdce a on, lovec sirén pro větší bezpečí mužů na širém moři. Kdo z nich dokáže zvítezit? A čí srdce bude pokořeno dříve?

Alexandra Christo - To Kill a KingdomAlexandra Christo – Píseň sirény

Série: Hundred Kingdoms (1)
První vydání: 2018
První české vydání: 2023

Alexandra Christo je britská spisovatelka s vystudovaným kreativním psaním na univerzitě. To Kill a Kingdom, tedy v českém překladu Píseň sirény je její knižní prvotina, která se stala celosvětovým bestsellerem. Od té doby napsala a vydala již další čtyři tituly se zaměřením na fantasy pro mládež

Lira je princezna a ne jen tak ledajaká. Je totiž také siréna, zákeřný mořský tvor, který lační po srdci suchozemců. A tahle siréna je o to děsivější, o co více královských dědiců sprovodila ze světa. Na zemi se o ní díky její specializaci mluví jako o Zhoubě princů, která každý rok ve stejný den usmrtí jednoho z budoucích králů. Právě proto už jsou tyto urozené rodiny opatrné a nevyplouvají na otevřené moře jen tak.

Tedy až na jednoho, prince Eliana, který netouží usednout na trůn, ale jeho nespoutaná duše lační po brázdění mořské hladiny ve své lodi. Zasvětil svůj život lovu proradných sirén a jeho vysněnou trofejí se stala právě Zhouba princů.

Ukázka z knihy Píseň sirény

UBĚHNE SKORO hodina, než vodopád Reoma Putoder najdu. Nepoprosím nikoho o pomoc z části proto, že mi hrdost nedovolí nechat se znovu zachránit člověkem. Hlavně však proto, že nemám
trpělivost poslouchat, jak na mě někdo další mluví. Už mě zastavil snad tucet místních prodejců s nabídkami jídla či teplejšího oblečení, jako bych jej snad v tomhle vedru potřebovala. Cosi je na dívce ve zmačkaných šatech a obnošených pirátských holinách, která se potuluje městem samotná, znervózňuje. Vsadím se, že kdybych jim vyrvala srdce, byli by ještě o něco neklidnější.

– strana 140

Pod drobnohledem

Léto ještě nekončí, tak proč se neosvěžit jedním mořským dobrodružstvím? Píseň sirény je inspirována pohádkou o Malé mořské víle, a to ať už té od Disneyho, ale také té původní od H. Ch. Andersena. Právě Disneyovský vzhled, ale také některé stěžejní filmové momenty v knize jistě zaznamenáte, stejně tak jako Andersenovu mořskou pěnu, ve kterou se mění umírající mořské panny. Do poslední chvíle tak nemáte tušení, jakým způsobem může tento příběh skončit.

Vyprávění sledujeme z pohledu dvou hlavních aktérů – princezny sirény a prince lovce – kteří jsou svými odvěkými nepřáteli. Jak to tak ale bývá, jejich cesty se jednoho dne musejí sejít, ať už je důvod jakýkoliv. Kdo z tohoto poměřování sil vyjde jako vítěz? Kromě toho, že sledujeme vyprávění z obou stran, vtáhne vás do něj také použitá ich forma, která umožňuje lépe sdílet myšlenky a pocity. Daleko více než princ mne ovšem zaujala Lira a její snaha natřít to ostatním, i když nebyla zrovna v situaci, kdy by si to mohla dovolit. Někdy tak dokázala zajímavě překvapit svými činy a odvážnou náturou (a hubatostí).

Jako každá správná young adult literatura, i tady se musí objevit romantická linka, která je pozvolná, jiskřivá a škádlivá. Pohltí vás a bude nechávat v zamyšlení, jestli se tohle všechno ještě nemůže pěkně zvrtnout. Nesmí chybět ani další vztahové prvky jako domluvené královské sňatky v rámci politikaření a intrik, či zapojení homosexuálního vztahu.


Mohlo by vás zajímat


Celkově má kniha svižné tempo, dobře se čte, takže ani místy nepostřehnete některé nesmysly a dějové díry. Třeba takové slzy pod vodou, stejně jako následné zarudlé oči mne překvapily. Nebo opomíjení zbylé posádky, takže máte dojem, že se plavíte s pár jedinci. V knize je to tak dvakrát třikrát zmíněno, aby mohlo vše být využito pro velkolepý konec a přitom stačilo danou věc jen názorně zapojit do vyprávění. Dějové mezery pak jistě snadno postřehnete, netřeba více rozvádět. Ale ono jsou to všechno věci, nad kterými se spíše v průběhu čtení jen pozastavíte, neboť příběh je opravdu dynamický a nenechá vás zamyšleně stát na jednom místě. Kde už to více praštilo do očí, byl samotný závěr, kde se toho sešlo více. Kdyby se této knize dalo ještě jedno kolečko redakce, jistě by se vymazlila na daleko lepší úroveň a stačí k tomu málo.

Když se ohlédnu za knihou Píseň sirény, myslím si, že nenáročného čtenáře uchvátí a nejspíš si ten svěží vítr vanoucí od moře užije. Příběh je přímočarý s postupně splynutými dějovými linkami, nemá možnost jakkoliv zmást, ani není potřeba se zamýšlet. Za mě takové příjemné letní oddechové čtení cílící především na mládež. Romantická linka nepřináší obsah pro dospělé (jak je poslední dobou zvykem), i přesto se v knize objevují násilné scény a smrt.

Na závěr ještě musím zmínit jednu drobnost a to jsou překlepy v knize. Je to věc, kterou prostě nemůžete stoprocentně eliminovat, nevyhledávám je, ale když zrovna praští do očí, tak o nich vím. Pokud to bývá orientačně do tří takových chybek, v recenzi nezmiňuji, tady ovšem řádil šotek o něco více v podobě špatného písmenka, nadbytečného i chybějícího slova, takže tentokrát zde tuto zmínku dávám.

Závěrečné shrnutí

Tentokrát doporučím spíše mladým čtenářům, kteří toho nemají kvanta načteného a jsou nenároční. Příběh je totiž na jednu stranu jednoduchý, na druhou stranu svižný a dobře se čte. Romantická linka je nenásilná, příjemná a postupně se vkrádající. Pokud hledáte něco oddechového nebo příležitostného, nová nepohádková verze malé mořské víly vás osloví.

Moje hodnocení: 7/10

Mohlo by vás zajímat
Zakoupení knihy | Stránka spisovatelky

Knižní série Hundred Kingdoms

  • 1. díl: Píseň sirény
  • 2. díl: Princess of Souls (2022, AJ)

Alexandra Christo - Píseň sirényAutor: Alexandra Christo
Série: Hundred Kingdoms
Díl: 1. Píseň sirény
Žánr: Fantasy retelling
Počet stran: 328
Vazba: Pevná s přebalem
Nakladatelství: Ocelot Publishing
Rok vydání: 2023

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz