Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Fantasy
  • A.G. Slatter – Pláč zavržených předků | Gotický román o rodině, tradici a staletých dohodách

A.G. Slatter – Pláč zavržených předků | Gotický román o rodině, tradici a staletých dohodách

Lpět na minulosti, dodržovat nastavená pravidla a tradice, abyste si mohli užívat bohatství a váženosti nebo se raději otřepat z těch nepříjemných okovů a vydat se svou vlastní novou cestou, protože to musí jít i jinak a lépe? Někteří lidé v tom mají naprosto jasno.

All the Murmuring BonesA.G. Slatter – Pláč zavržených předků

První vydání: 2021
První české vydání: 2022

Angela Slatter známá taktéž jako A.G. Slatter je australskou spisovatelkou, která má na kontě nejen řadu knih a ještě více povídek, ale taktéž celou řadu ocenění. Mezi její dva nejnovější gotické romány se řadí All The Murmuring Bones (česky vydáno jako Pláč zavržených předků) a The Path of Thorns. Během letošního podzimu jí také knižně vyjde kolaborace s kreslířem Mikem Mignolou pro rozšíření Hellboy univerza, tedy konkrétně komiks Castle Full of Blackbirds.

Miren O’Malleyová patří do starého a vážného rodu. Jeho bohatství a majetky se za poslední generace stihly propadnout v dějinách lidstva, velkolepá obchodní flotila už neexistuje a rodové sídlo Skřetno je jejich posledním útočištěm, ale to by nesmělo být Mireniny babičky, která chce všechnu tu záři a lesk navrátit. Jen je potřeba opět dodržovat rodinné zvyky, provdat Miren v rodině (protože krev se nesmí ředit), dát jedno dítě moři pro znovu bezpečné plavby, jedno dítě církvi pro usmíření a jedno si ponechat pro pokračování rodu.

Babička má vše naplánované a nikoho se na nic neptá. Vládne na Skřetnu pevnou rukou a nikdy se jí nikdo neodvážil odporovat. Jaká je ovšem Miren samotná? Jaká krev jí proudí v žilách? Je to dívka, která se podřídí nutnosti nebo se postaví té největší autoritě a pokoří se nevyhnutelné chudobě?

Ukázka z knihy Pláč zavržených předků

Naše Královna zbojníků. Je to poprvé, co ji vidím, vypadá mnohem mladší, než jsem si představovala. Doprovází ji vysoký, perfektně oblečený, pohledný muž s hustou ryšavou kšticí, chová se k ní velmi pozorně. I když nevím, kdo to je, jeho role je víc než zřejmá. Ale nevypadá lacině, že by byl jen najatá eskorta. Takže možná je něco víc?
Než se pustím do hloupějších úvah, cítím vůni kouře ze sfouknutých svíček a diváci se jako na povel ztiší. Na jevišti se s tichým zašustěním otevře opona. Uprostřed zaprášených prken stojí žena. Má na sobě šaty připomínající stříbrnou zář měsíce, vlasy černé jako noc jí splývají po zádech jako lesklá tmavá skvrna. Odsud mi přijde, že je docela vysoká.
Najednou otevře ústa a sál se rozezní zpěvem.

– strana 58, kapitola 6

Přečtěte si delší ukázku z knihy Pláč zavržených předků.

Půvabně temný, podmanivě se linoucí gotický román, který vás ovine do svého pavučinového hávu, aby vyprávěl příběh jednoho rodu v prokreslených a povědomých kulisách našeho světa, ale přec v trochu jiných. Tady totiž ožívají všechna ta stvoření z legend, ve vodě po vás chňapne mořská panna a na souši třeba zase nemrtví. V bezpečí nejste nikde, možná jen u rodinného krbu. Možná.

Pláč zavržených předků se točí okolo Miren, která dozrála do věku na vdávání a jelikož se rodu O’Malleyových nedaří od té doby, co přestali dodržovat pradávné barbarské tradice vůči matkám z rodiny, rozhodne se Mirenina babička vše usadit do starých dobrých kolejí, které mají opět přinést slávu a bohatství. Nejprve je potřeba zařídit vnuččin svazek a pak její děti dle rodinné tradice odevzdat jako desátek církvi a moři. Na nic se nikoho neptá a nikdo se babičce neodváží oponovat. Jenže pak se věci dají do pohybu a Miren musí sama za sebe jednat ve vzniklé situaci, Dokáže být tou pravou O’Malleyovou?

To vše sledujeme jejíma očima, vnímáme její myšlenky, pocity a úzkosti, které na tuto dívku dopadají. I když máte své nejlepší roky před sebou, nikdy totiž nic není stoprocentně růžové.

Obálka knihy Pláč zavržených předků

Kromě toho, že každá obálka má zapůsobit na čtenáře na první dojem, aby po knize sáhnul a věnoval pozornost anotaci, Pláč zavržených předků působí také na druhý pohled. Pokud z knihy sundáte přebal, zjistíte totiž, že se pod ním skrývá téměř totožný motiv, jen chybí mořská panna. Je to jako mrknutí oka – v jednu chvíli tam je (na přebalu) a v druhé chvíli tam není – a vy přemýšlíte, jestli ty mořské panny skutečně existují nebo to byla jen vaše představivost či skákající delfín.

Její postava od tiché poslušné dívky se postupně vyvíjí, sice překvapivým, ale když se ohlédnete, tak poměrně smysluplným směrem. Miren se dostává na svoji hranici dospělosti nejen věkem a je potřeba se k tomu nějak postavit. Možná zde patří otázka, zda se dá kniha řadit pod young adult kategorii, každopádně ačkoliv toto temné fantasy řeší určité otázky dospívajících, je to poněkud svérázným a dobovým způsobem (aby reálie seděly). Žádného vzletného románku se zde tedy nedočkáte, vždyť co je romantického na domluveném sňatku?

Na pozadí toho tak podmanivě známého světa se také vine lehké smysluplné čarodějnictví, které opět prokazuje, že není jen černé nebo bílé. Vždy totiž záleží, jak svoji moc použijete. A hlavně skrytě, vždyť svět tohle nevidí rád a církev by velmi ráda povolala inkvizici opět do služby. Ku tomu je potřeba dodat také to, že kniha se nevyvarovává násilí.

Jako takovou třešničku na dortu přináší Pláč zavžených předků také drobné příběhy, které si Miren čte nebo je vypráví. Pocházejí z rodinné kroniky a nikdo netuší, které z nich jsou rodová historie, a které zase pohádka. O to působivěji doplňují samotný hlavní příběh a dodávají mu jistou dospěláckou pohádkovost.

All the Murmuring Bones All the Murmuring Bones All the Murmuring Bones

Anglická a maďarské vydání

Závěrečné shrnutí

Temné fantasy o dívce, které její rodina píše předem daný nepříjemný osud. Její vlastní postoje, vypořádávání se s vlastní osobností, dospíváním a původem. Doslova temně pohádkové kulisy s kudrlinkově popsaným prostředím s kořením v podobě násilí a smrti. Pokud je právě takový gotický román to pravé pro vás, tak nepřehlédněte titul Pláč zavržených předků. Budete příjemně překvapeni.

Moje hodnocení: 10/10

Mohlo by vás zajímat
Zakoupení knihy | Stránka autora

A. G. Slatter – Pláč zavržených předků

Autor: A.G. Slatter
Název: Pláč zavržených předků
Žánr: Gotický román
Počet stran: 328
Vazba: Pevná s přebalem
Nakladatelství: Ocelot
Rok vydání: 2022

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 31 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova.lu@gmail.com

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Můj web o cestování
aneb nechejte se inspirovat rozmanitými zákoutími v České republice i zahraničí

Seznam českých nakladatelství vydávajících fantastiku

Co právě čtu

Milenec z temnot
Zaklínač: Liščí děti
Uvězněni
Klíč k času
Císařovy čepele

Reklama | Můj výběr na netu

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo Audiolibrixu. Nová epizoda vás čeká téměř každé úterý.

Nejnovější díl: Svět knihy očima vystavovatele aneb Jaké to je, když si založíte malé nakladatelství | Host: Rosana Zvelebilová

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Dračí plamen od Patricka Nesse, tak se neváhejte zapojit. Můžete ji sehnat jako knihu a e-knihu.

Program i odkaz na společné online setkání objevíte ke konci měsíce zde.
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
Patrick Ness - Dračí plamen