Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
 • Home
 • Filmové recenze
 • Zloba: Královna všeho zlého | Láska a nenávist mezi lidmi a kouzelnými bytostmi se opět vrací

Zloba: Královna všeho zlého | Láska a nenávist mezi lidmi a kouzelnými bytostmi se opět vrací

Image

Příběh o Šípkové Růžence jistě znáte, píchla se o vřeteno a usnula na věky. Tedy do doby, než ji ze zlého snu vytrhne polibek z čisté lásky a všechno dobře skončí. Jenže jak to bylo dál? Vždyť dobro nesetrvává na věky. Jak si tedy mladá dívka počne se řízením království plného kouzelných bytostí?

Bylo, nebylo…

Nebylo to tak vždycky, že žily kouzelné bytosti z Blat v poklidu vedle lidských říší. Tu a tam ze strany lidí probíhalo nějaké očerňování, křivdy a nekalé zákroky, které časem rozdmýchaly větší emoce. Jenže teď je vše jiné, když Blatům vládne lidská princezna Růženka po dohledem své kmotřičky Zloby, nejmocnější kouzelné bytosti v Blatech.

Jenže i ona je pouhý člověk, a tak není divu, že se jednoho dne zamiluje do prince z království Ulstead a do Blat se opět vkrádá nedůvěra. Vždyť to byl lidský chlapec, který ukradl Zlobě to nejcennější. Jenže její láska k Růžence je silná, a tak se rozhodne přistoupit na seznamovací večeři s královskou rodinou ze sousedního království Ulstead. Vždyť není větší příležitosti, jak navždy spojit dva tak odlišné národy v jeden.

A jaké to tedy bylo?

Pokračování prvního dílu Zloba – Královna černé magie (2014) nás vezme opět do Blat obývaných spoustou kouzelných tvorů, skřítků a jedinečných bytostí probouzejících naši nejniternější fantasii. Tentokrát se ovšem podíváme do trochu jiného lidského království a možná ještě dál.

Růženka se totiž zamilovala a chce rodiny seznámit. V první chvíli tohoto snímku jsem tak měla pocit, že koukám na parodii dalšího rodinného animáku, pro změnu Shreka 2. Celkově bych také děj dokázala rozdělit do tří fázi a to je seznámení rodin, nenávist a přemýšlení a závěrečná bitva. Škoda jen, že příběh není bohatější, protože tohle celé je rozhozené na úseku 2 hodin. Rozhodně nedosahující kvalit prvního dílu. Jen bych ráda upozornila, že Zloba není jediná hlavní postava, příběh se člení a sleduje více hlavních hrdinů i přes svůj název.

Musím ovšem poznamenat, že závěrečná bitva mne opravdu nadchla a byla velkolepá. Lehce se dá srovnat se svojí velkolepostí třeba k takovému nezapomenutelnému Pánovi prstenů. Ale i přesto bylo vše v jasných barvách a nepadla zde jediná kapka krve. Vždyť tohle je rodinný film, film určený i pro děti! O to více musím vyzdvihnout, jak si tvůrci poradili se smrtí, protože přeci jen – při bitvě se musí umírat, ať chceme nebo ne.

Kromě samotného příběhu, kdy se opět najdou nesváry a dávné křivdy mezi jedněmi a druhými tvory, také nahlédneme za oponu toho, co je Zloba vlastně zač. Dozvíme se více z její minulosti a proč vlastně umí kouzlit. Film nám nastaví její křehčí, zranitelnější tvář, která se mi velmi líbila. O to více jsem porozuměla tomu, proč tahle příšerka byla vždy vzorem upjatosti – vždyť je nejsilnější kouzlenou bytostí Blat, které musí chránit. Právě proto také nesmí běžně vypadat křehce, ale musí vzbuzovat respekt a strach (pokud je třeba).

O zpracování samotného vizuálu snad ani nemusím vykládat. Pokud jste viděli první snímek, pak máte představu, jak nádherně je zpracován i druhý díl. Všechny ty magické bytosti, jako by byly živé, jen vystoupit z plátna. Dobře je také odvedena práce se sytými barvami, které výborně působí na mladšího diváka a působí hravě i přes závažné téma. Líbí se mi také zachycení atmosféry během rozličné denní doby. Rozhodně je každou minutu nač se dívat.

Také bych ráda podotkla, že kostymérka odvedla opravdu výbornou práci. Jsem žena, tak se přiznám, že jsem nejvíce sledovala dámské šaty stěžejních postav, ale o to více mne bavilo, jak dokázaly šaty podtrhnout jejich charaktery. Růženka byla vždy jemnou vílou z Blat, královna byla přísná a rázná žena neslevující ze svých požadavků, kdežto Zloba působila jako bytost z jiného světa se svojí temnou aurou.

Mimochodem opět uvidíte známé tváře, v roli Zloby se opět zhmotnila Angelina Jolie, která je pro tuhle roli přímo stvořená. Po jejím boku stanul havraní muž Sam Riley a v roli křehké a sličné princezny Růženky pocházející ze dvou světů Elle Fanning. Objevuje se zde nově také další známá tvář a to Michelle Pfeiffer v roli mocné královny. Přiznám se, že ta jediná mi zde ne úplně sedla a při detailnějších záběrech nepůsobila zrovna svěže.

Slovo závěrem

Kouzelný příběh, který nás zažene do starých známých Blat, kde se opět děje spousta nekalých věcí a mezi lidmi a pohádkovými bytostmi to začíná znovu vřít. Líbí se mi, jak se tvůrci dokázali držet zařazení filmu pro rodiny s dětmi. Snímek tak hýří barvami a i přes lítou bitvu zde není krev a smrt je znázorněna opravdu bravurně. Příběh byl tentokrát chudší než v prvním filmu, ale na vizuálu si opravdu divák zalahodí, ať už co se týče digitálního zpracování nebo práce kostymérky. Pokud jste si zamilovali jedničku, rozhodně se podívejte, jak to dopadne se Zlobou a Růženkou tentokrát.

Moje hodnocení: 7/10

Zloba: Královna všeho zlého (Maleficent: Mistress of Evil)
Rodinné fantasy
USA a Velká Británie v roce 2019
Délka: 118 min
Režie: Joachim Rønning
Scénář: Linda Woolverton, Micah Fitzerman-Blue, Noah Harpster
Kamera: Henry Braham
Hudba: Geoff Zanelli
Hrají: Angelina Jolie, Sam Riley, Elle Fanning, Michelle Pfeiffer, Jenn Murray, Harris Dickinson a další

Podělte se o článek s přáteli

2 Komentáře
 • Lucy Lillianne napsal:

  Taky se na to chystam, po takove dobe konecne porkacovani. A jsem opravdu zvedava, proc je zase na spatne strane :-D

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 32 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova@dragell.cz

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Reklama – moje tipy

  Nekroskop prodej

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

  Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V únoru čteme sci-fi knihu Ztracení ptáci
  od Simona Jimeneze, tak se neváhejte zapojit. Můžete ji zakoupit jako knihu nebo e-book. Společné setkání proběhne 1. března na Zoomu:

  • 17:00 – debata o knize Ztracení ptáci (Simon Jimenez)
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Lucií Ortegou

  | Odkaz na Zoom bude zde |
   Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
   
  Simon Jimenez - Ztracení ptáci

  © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz