Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Fantasy
  • Tomáš Crlík – Strážci Země | Jak příroda vnímá lidstvo, které si ji upravuje ku potřebě své?

Tomáš Crlík – Strážci Země | Jak příroda vnímá lidstvo, které si ji upravuje ku potřebě své?

Hledáte dobrodružný příběh, kde by tentokrát v hlavní roli byla samotná příroda? Tak to vám může nabídnout nová kniha od Tomáše Crlíka. Ta nás uvede na Zemi, kde se objevil nový živočišný druh a začal porušovat tolik udržovanou rovnováhu. Co je příčinou toho všeho a jak by se dalo vše napravit? Otázky jsou vzneseny a teď už se jen vydat na dobrodružnou cestu rozlousknout ten oříšek.

Tomáš Crlík – Strážci Země

První vydání: 2019

S tvorbou Tomáše Crlíka se nesetkávám poprvé a vy se možná divíte. Jenže jeho knižní prvotina vyšla pod jeho pseudonymem Ergall a teprve svoji druhou knihu vydal pod svým jménem u nakladatelství. Se svým příběhem se vrací do stejného světa, ve kterém vzdává hold přírodě.

Když se Olaw, strážce modřínu probudí, očekává, že byl z dlouhého spánku vytažen jedním ze svých bratří, aby je vystřídal v hlídání Země. Jenže Olaw je sám, uprostřed svého modřínového lesa. Tedy úplně sám ne, kolem něj pobíhá nejen jeho vlastní loprach, ale také cizí, který by měl chránit zase svého spícího strážce.

Jenže on jen drmolí, že se jeho pán neukázal už přes sto let, že mu musí Olaw pomoci strážce habru najít. Jenže pokud by se něco před tak dlouhou dobou stalo, všichni strážci by byli probuzeni, aby svému bratrovi pomohli. Ale kdo pak po tolika letech probudil Olawa, když to dokážou jen jiní strážci lesa?

Ukázka z knihy Strážci Země

Tak tahle kniha je o něčem úplně jiném, než ty stovky a tisíce, které jste doposud zahlédli v regálech knih. V hlavní roli se zde totiž promítá příroda, tedy strážce, který po dlouhém spánku zjišťuje, kam se Země posunula. Musí totiž hlídat rovnováhu. Jenže to by se nesměl probudit do období, ve kterém již žijí lidé.

Příběh se odehrává přibližně v lidském středověku, neboť se náš hlavní hrdina musí seznámit se všemi těmi změnami a novými druhy. Kniha nám tak staví zrcadlo, kdy společně se strážcem představujícím přírodu začínáme procházet zemi ničenou lidmi. V knize jsou zaznamenány teprve počátky lidstva, ale i přesto se najde tolik prohřešků, že se budete chytat za hlavu, jak můžeme být tak krutí.

Ačkoliv tahle kniha cílí především na děti od 12 let, jistě osloví nejednoho dospělého. Je to taková balada o přírodě, melodická, kouzelná a příjemně ji doplňují drobné básnické útvary. Náš hlavní hrdina je totiž hrozně milý tvor, který se o svou náladu chce podělit svými uměleckými písněmi a básněmi. Ačkoliv básně nepůsobí nijak vysoce, propracovaně, nemají větší obsahový rámec, přeci jen knize dodávají určitou jemnost a hravost. Díky nim nám Olaw více přiroste k srdci. Nutno poznamenat, že se v knize setkáváme s potyčkami i smrtí, nejedná se o nenásilnou četbu.

Chtěla zdůraznit, že se mi opravdu velice líbilo, jak si autor pohrál s charaktery jednotlivých strážců. Nemusel napsat, jací jsou, on jim všechno to chování tak vykreslil na stránkách knihy, až jsem byla překvapená, jaké jsou mezi nimi rozdíly a opravdu velmi příjemné a rozmanité. Menší pozornosti se dostalo loprachům, jenže ti také dostali malinký prostor v knize. Jejich dominantou se stává šišlavost, která z těchto stromových skřítků v mých očích udělala roztomilé tvory milující své pány.

Líbí se mi zakomponování víry do příběhu, protože ačkoliv je víra stěžejním prvkem lidské rasy, prostě vždy se v něco věřilo, tak mnoho knih to opomíjí. Ale právě ve Strážcích Země narážíme mezi lidmi i na víru a její tvrdý dopad na obyvatelstvo, která tak zpestřuje příběh a posunuje ho zajímavým směrem.

Konec mne mile překvapil. Ačkoliv se počet zbývajících stran rychle krátil a já se bála, že autor utne příběh v půli, aby pokračoval dalším dílem, nakonec se tak nestalo. Jednu dějovou linku vysvětlil a zakončil, aby naši zvědavost postrčil směrem k dalšímu dílu, na který se moc těším. I když jsem tak trochu předvídala konec, nakonec byl postaven do takových kulis, že opravdu dokázal ohromit.

Slovo závěrem

Komu tento titul doporučit? Je to opravdu netradiční počtení s náhledem, jak příroda vnímá lidské počínání na tomto světě. Kniha tak podporuje zamyšlení nad tím, zda vše, co děláme, je správně. Cílí tak především na děti a mládež od 12 let, neboť se zde nachází i nějaké to násilí. Netradiční počtení, které se snaží nést veselou notu i přes některé zlé věci a to díky věčně optimistickému a zpívajícímu hlavnímu hrdinovi. Za mne zajímavý počin vhodný pod Vánoční stromeček.

Moje hodnocení: 9/10

Zajímavé odkazy

Možnost zakoupení knihy: nakladatelství Fragment
Webová stránka autora: strazci-zeme-kniha.webnode.cz

Autor: Tomáš Crlík
Název: Strážci Země
Počet stran: 248
Vazba: Pevná
Nakladatelství: Fragment
Rok vydání: 2019

 

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 31 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova.lu@gmail.com

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Můj web o cestování
aneb nechejte se inspirovat rozmanitými zákoutími v České republice i zahraničí

Seznam českých nakladatelství vydávajících fantastiku

Co právě čtu

Milenec z temnot
Zaklínač: Liščí děti
Uvězněni
Klíč k času
Císařovy čepele

Reklama | Co mě zaujalo jinde

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo Audiolibrixu. Nová epizoda vás čeká téměř každé úterý.

Nejnovější díl: Skončím v pekle, když píšu do knih?

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou, kterou jsem pro vás vyzpovídala v rámci lednového společného čtení.

Čtenářský klub – společné čtení

V březnu čteme knihu Železná vdova od Xiran Jay Zhao, tak neváhejte se zapojit. Můžete ji sehnat jako knihu a e-book.

Sejdeme se dne 31.března na Zoomu, kde vás čeká následující program:

  • 17:00 – debata o knize Železná vdova
  • 18:00 – beseda se spisovatelem Václavem Dvořákem, autorem série Písečníci a knihy Já, Finis

Zde ke konci měsíce naleznete odkaz na Zoom.
 
 |  Jak funguje čtenářský klub a co nabízí?
Václav Dvořák