Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Fantasy
  • Victoria Schwabová – Dveře do prázdnoty

Victoria Schwabová – Dveře do prázdnoty

Image

Zdědila důležitý úkol, je totiž správkyní v Archivu, v tajném místě, kde jsou uchovávány Historie. Po všech nebezpečných událostech přestupuje na novou školu, snaží se utajit svoji druhou identitu, a přesto ji minulost stále dohání.

Příběh

Mackenzie Bishopová vede dvojí život, pro rodinu a své známé je vzornou školačkou, která nastupuje na Hydeskou střední. Jenže má i druhou tvář, je totiž Správkyní v tajemném Archivu, kde má za úkol uspávat probuzené Historie zemřelých lidí. Stačí se jen dozvědět dané jméno pomocí drobného papírku a pak se ve svém revíru o danou Historii postarat.

Jenže nic není jednoduché, jak se zdá. Mac má ještě v živé paměti všechny ty neblahé události, které se točily kolem archívu. Zranění se jí sotva zahojily a její noční můry jsou čím dál živější. Ačkoliv se o Owena postarala, stále se jí vkrádá do mysli a krade jí nejen noci, ale také dny. Co když už to přestávají být sny a je to krutá realita? Nebo ztrácí Mackenzie rozum?

Navíc se v jejím okolí začnou podivně ztrácet lidé a vedení z Archivu přestává věřit její mysli. Musí si tak udržet zdravou mysl, oddělit od sebe sny a skutečnost a zároveň přijít na všechna ta podivná zmizení, která podivně souvisejí s ní. Nebo už i to si namlouvá? Chycena ve své vlastní mysli se musí postavit autoritám, aby dokázala, že je schopná své služby.

Styl psaní

Jaké to je, když se váš svět hroutí a nedokážete rozlišit, co je pouze sen a co skutečnost? Co když navíc máte velmi důležité poslání, v kterém nemůžete selhat? Mackenzi prožívá své dospívání plné radostí a strastí jako kterákoliv dospívající slečna, takže se s ní můžou čtenářky snadno ztotožnit. A přeci jen je tam to velké tajemství a dobrodružství, které směřuje příběh do světa fantazie.

Jako v každé knize řadící se k Young Adult i zde nalezneme menší románek, který knihu doplňuje. Tedy románek, rovnou trojúhelník, kdy si Mac nechce k tělu sice nikoho pustit, ale přesto se najdou chlapci, kteří ji mají rádi. Ať již to dávají najevo svou usměvavou přízní nebo sdíleným tajemstvím a podporou. Dokáže se Mac nakonec otevřít a jednoho z nich si pustit blíže k tělu?

V příběhu se objevují i vzpomínky, jsou to pasáže, které jsou vyvedeny tučně. Poukazují na nějaký důležitý moment v životě hlavní hrdinky, většinou ve spojitosti právě s Archivem. Jakmile skončí pasáž se vzpomínkami, v navazujícím ději je pak této vzpomínky využito, čtenář lépe pochopí myšlení, pocity a jednání Mackenzie.

Obálka

Do té kouzelné fialové obálky jsem se opravdu zamilovala a o to více ji musím vynachválit, protože je to práce nakladatelství CooBoo, které speciálně pro naši republiku vytvořilo tuhle zajímavou podívanou. A o to podivnější je, že se na obálce nenacházejí všelijaké složité slepeniny a přebarveniny fotek, ale jen jednoduchá textura složená z mnoha klíčových dírek. Protože i dveře do prázdnoty mají svůj klíč a klíčovou dírku, skrze kterou mohou být otevřeny…

Victoria Schwabová - Dveře do prázdnoty

Úryvek

Teď, když svítání zalévá střechu slunečními paprsky, si opatrně odmotám bandáže z rukou a zasyčím bolestí, když ucítím, jak se mi do pravého zápěstí vrací krev. Bolest, tupá a neměnná, mi proudí do prstů. Další památka na ten den. Owen mě drží jako ve svěráku, až mi zapraští kosti a nůž, který jsem ještě před chvílí svírala v prstech, cinkne o podlahu v Úžinách. Zápěstí by se mi asi hojilo podstatně rychleji, kdybych netrávila čas třískáním do provizorních boxovacích panáků, ale ta bolest mě podivně uklidňuje.
Bandáž už mám skoro dole, když ucítím známé škrábání písmen na kusu papíru v kapse. Vylovím svitek a ve stále jasnějším ranním světle už zvládnu přečíst jméno uprostřed stránky.
Ellie Reynoldsová, 11
Přejedu palcem po jméně, jako bych čekala, že ucítím drážky od pera, ale tohle podivné písmo nikdy rýhy nedělá. To jen nějaká ruka v Archivu píše do knihy, která potom pošle slova přímo na můj papír.
Jen co najdu zmíněnou Historii, jméno zmizí. (Nezůstane po ní jediná trvalá stopa. Kdysi jsem si chtěla dělat seznam lidí, které jsem našla a vrátila, ale můj děda by mi řekl, že nemá cenu se na nic upínat. Stačí se chvíli na něco zadívat, řekl by, a hned nad tím začneš hloubat. A co z toho máš? Nic dobrýho!)

– strana 11, kapitola Jedna

Hodnocení knihy

Příběh mě opravdu dostal, umě kombinuje reálný svět, reálný život a za ním něco navíc. Svět, kde mrtví lidé odpočívají spánkem staletým. Ačkoliv se občas vracejí jako probuzené Historie, jsou tu přeci Správci, aby je uložili zpět.

Ačkoliv místy ztrácel děj na dynamice, neustále si držel jistou dávku napětí, které je stále stupňováno podivnými událostmi (ale i „lapáliemi puberťáka“). Příběh doplňuje decentní romantická linka.
Věřím, že knihu si užijí nejen dospívající, ale i ti o něco starší.

Moje hodnocení: 8/10

Závěrečné shrnutí

Autor: Victoria Schwabová
Série: Archiv
Díl: 2. Dveře do prázdnoty
Žánr: fantasy, romantická, young adult
Vazba: pevná s přebalem
Počet stran: 328
Nakladatelství: Cooboo
Rok vydání: 2015
Moje hodnocení: 8/10

Fotografie obálky pochází z cooboo.cz.

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz