Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Fantasy
  • Sarah J. Maas – Skleněný trůn | Být vrahem neznamená jen zabíjet, ale být také trnem v oku druhým

Sarah J. Maas – Skleněný trůn | Být vrahem neznamená jen zabíjet, ale být také trnem v oku druhým

Recenze knihy Skleněný trůn (Sarah J. Maas)

Celaena je postrach celého království. Je tím nejlepším nájemným vrahem, před kterým se musí každičký třást strachy. Tedy vlastně musel, protože Celaenu naštěstí chytili a uvěznili v tom nejlépe střeženém a opevněném vězení široko daleko. Jenže situace se má pro tuhle dívku velmi brzy změnit.

Sarah J. Maas - Throne of Glass (první vydání)

Sarah J. Maas – Skleněný trůn

Série: Skleněný trůn (1)
První vydání: 2012
První české vydání: 2015

Sarah J. Maas je americká spisovatelka známá svými série zaměřenými na fantasy pro mládež i dospělé. Vystudovala univerzitu Hamilton v oboru tvůrčího psaní, takže její budoucí směřování bylo velmi předvídatelné. Již v 16ti letech napsala svoji prvotinu Skleněný trůn a nejprve tuto novelu publikovala online. Pak se ovšem rozhodla celý příběh přepsat, rozvinou a najít svého agenta. V roce 2012 tak světlo světa spatřila kniha Skleněný trůn, začátek knižní série, která je přeložena do 35 jazyků. Sarah J. Maas dále napsala neméně úspěšné knižní série Dvůr trnů a růží a Půlměsíční město.

Endovier je temná propast pro všechny zločince. Z těchto solných dolů vede jen jedna cesta ven – v pytli na mrtvoly. Ani Celaena si to tady dvakrát neužívá. Ačkoliv je nejlepší a nejvěhlasnějším vrahem celého království, přeci jen ji dopadli a odpykává si tady svůj trest.

Jenže pak se jednoho dne objeví lákavá nabídka, jak z nepřekonatelných zdí tohoto vězení a otrocké práce ven. Král totiž pořádá pro svoje vlastní pobavení a také velmi konkrétní cíl turnaj těch nejproradnějších, nejsilnějších a prostě nejlepších vrahů, zlodějů, zběhů a dalších zloduchů. A Celaena by se měla stát šampionem korunního prince.

Je tohle opravdu vůbec výběr? Jistá smrt v dolech nebo možná smrt v turnaji. Kde mladou dívku čekají lepší vyhlídky?

Ukázka z knihy Skleněný trůn

Její ruka byla bledá, téměř kostnatá, ale něco na ní bylo — něco, co nedokázaly zastřít modřiny, rány ani jizvy a co se v ranním světle zdálo být krásné a nové.
Doběhla k oknu a div že nestrhla závěsy, když je roztáhla a za nimi spatřila šedé hory a pochmurný Endovier. Strážci hlídkující pod okny k ní nevzhlédli a Celaena s pootevřenou pusou hleděla na modrošedou oblohu a mraky, které se vlekly k obzoru.

– strana 29, kapitola 4

Pod drobnohledem

Přesně tak, dostanete se doprostřed souboje ve všemožných dovednostních disciplínách, jako je například lukostřelba nebo šplh. Proti sobě tu stojí obávaných 24 šampionů, tedy většina z nich jsou muži, jen Celaena mezi nimi tak trochu vyčnívá. Ještě že nikdo netuší, co ona je za špičku, protože je tajným favoritem celé soutěže.

Kromě toho zde probíhá také jakési nevysvětlitelné vraždění všech šampionů. Samozřejmě postupně, průběžně, ale o to děsivějším způsobem. Jsou doslova rozcupování na kousky a není to líbivá podívaná. A přesně po stopě tohoto řádění se pomalounku Celaena vydává, protože nechce být přeci další na řadě. Mají v tom co dočinění ty záhadné znaky rozeseté po hradbách?

Škoda jen, že právě toto řádění zkracuje samotný turnaj, neboť tak nějak eliminuje soupeře, aniž by se pořádně předvedli v jednotlivých disciplínách, kterých je potřeba méně. A právě na turnaj jsem se těšila, takže mne trochu mrzí tato krimi zápletka.

Jelikož se jedná o knihu cílenou na mladé, nečekejte ovšem žádné komplikované intrikaření a záhadného zabijáka. Ten je poněkud velmi rychle odhadnutelný, což ale vývoji celého případu nijak neškodí.

A tohle celkově drsné prostředí navíc rozviřuje takový velmi lehký milostný trojúhelník. Chemie sice nepůsobí směrem, kterým byste očekávali (tedy v prvních ¾ knihy), Celaena se pouští do zajímavých vztahových voleb a vod, ale kdo by měl této dívce za zlé její objevování. Tohle je přeci kniha plná vrahů, mrtvol a ne „žili šťastně až na věky“, nemluvě o tom, že vás čeká poněkud velká dávka pokračování v téhle knižní sérii. Kromě sedmi dílů pak ještě vyšlo knižně také dalších pět novel doplňující tento příběh a osudy Celaeny.

Tím se ovšem tak nějak neodvratně blížím k zásadnímu problému celé knihy, kterým je samotná hlavní hrdinka. Celaena je totiž typická Mary Sue. Je nejlepší, nejdokonalejší. Přežila Endovier, i když měla být dávno mrtvá a dokonce se z něj skoro dostala sama. A ačkoliv ji autorka vzhledově popisuje jako průměrnou, tak když se dá do pucu, je nejkrásnější.

I když nikdy nepatřila mezi šlechtu, jakožto sirotek je vychovávána zdejším podsvětím na nejlepšího zabijáka (takže ovládání všemožných zbraní, mrštnost, parkur a další věcí jí věřím), tak překvapivě umí i takové věci jako je čtení, tanec, hra na klavír nebo šachy. Některé z těchto věcí jsou v knize objasněny, ale opravdu když trénujete sirotka na vraha, dáváte mu výuku vyšší šlechty?

Do toho všeho je Celaena velmi arogantní a sebestředný tvor. V hlavě neustále čtenáři podsouvá, že kdyby chtěla, tak to ostatním natře, a pak se běží pozvracet do křoví, protože je na dně sil. Na dně sil je ovšem pouze tam, kde to spisovatelce nekazí příběh, protože jindy pro ni dokáže doslova ohýbat gravitaci. Ale vraťme se ještě k charakteru hlavní hrdinky. Ta totiž tímto přístupem zároveň těžce podceňuje nepřátele (to, že by se silově neměla vycvičenému vojákovi rovnat, o tom nemluvě) a upřímně. Tímhle tempem už měla dávno čichat kytičky zespodu, protože dřív nebo později by to někde šeredně schytala. Pokud tedy pro ni neohneme pár fyzikálních zákonů.

Nevěřila jsem ji, že je nejlepší zabiják. Přesvědčila mě jen o tom, že je pubertální holka, která si o sobě moc myslí, jen má moc velké štěstí a hodnou autorku.

Obsahová upozornění

  • Násilí, smrt

Slovo závěrem

Přiznám se, že nerozumím tomu celosvětovému boomu. Tohle čtení jsem velmi protrpěla, možná proto, že Mary Sue opravdu nesnesu a do toho ty další naprosto neslučitelné vlastnosti hrdinky a spousta porušení fyzikálních zákonů. Mary Sue neodpustím nikomu a všechny body, které kniha ode mě získala, má pouze za příběh (a vztahy), který je pro YA fantasy velmi příjemně vytvořen. Finální verdikt? Běžte si raději přečíst Hunger games.

Moje hodnocení: 5/10

Sarah J. Maas – Skleněný trůn

Série Skleněný trůn

  • 1. díl: Skleněný trůn
  • 2. díl: Půlnoční koruna
  • 3. díl: Dědička ohně
  • 4. díl: Královna stínů
  • 5. díl: Říše bouří
  • 6. díl: Věž úsvitu
  • 7. díl: Království popela
  • Doplňkové novely: Krvavé ostří

Autor: Sarah J. Maas
Název: Skleněný trůn
Původní název: Throne of Glass
Žánr: YA fantasy
Počet stran: 392
Vazba: Měkká s barevnou ořízkou
Nakladatelství: CooBoo
Rok vydání: 2024

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 33 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Instagram

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V srpnu čteme knihu Byt ve městě Naga od spisovatele Pancha Alvareze, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 4. října:

  • 17:00 – debata o knize Byt ve městě Naga

 

ZMĚNA! Beseda se spisovatelem Ondřejem Blaho (kniha Severní den) přesunuta na 11.10. v 18:00

| Odkaz na Zoom zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Pancho Alvarez – Byt ve městě Naga
 

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz