Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Pojďte si postavit tu nejvyšší věž ve hře World of Goo (2008)

Image

Jako malí jsme vždy rádi stavěli různé věže, mosty a zkoušeli jejich odolnost. To vše si můžeme připomenout znovu v hravé hře World of Goo, která si připravila různá prostředí a hlavně gravitaci!

Vítejte ve světě, kde je spousta malých kuliček Goo, ze kterých se dá vyrábět spousta věcí. Toho také využívá korporace World of Goo, kuličky vcucává do svých trubek a lidem tak nabízí produkty krásy a další zajímavé věci.

Korporace se tak rozrůstá postupně po celém světě, rozšiřuje sortiment, aby uspokojila poptávku. Jenže tohle se ne zrovna líbí právě kuličkám Goo, které by nejraději uprchly nebo samotnou korporaci zničily. Tak pojďte a vydejte se s nimi na dobrodružnou výpravu.

Vše se odehrává nejprve v pestrobarevném, kresleném a hravém světě. Pozadí se postupně mění, jak proklouzáváme skrze čtyři kapitoly odehrávající se v různých koutech světa s rozličnými cíli. Vše krásně doplňuje hudba, která vás doprovodí v 2-5min dlouhých kapitolách.

Cílem každé kapitoly je postavit určitou stavbu – most, věž apod. – kterou se ze startovní pozice dostanete až k nasávací trubici. Tou do korporace World of Goo nasajete minimální počet požadovaných kuliček, které přes most a jinou stavbu musíte přesunout. Stejných kuliček, ze kterých stavíte, takže je potřeba si promyslet, jak stavbu postavíte, aby vám zůstalo dost volných nevyužitých kuliček na nasátí do trubice.

Perličkou této hry a tedy i vaším nepřítelem je fungující gravitace. Dlouhý most bez podpěr tedy nemáte šanci postavit, protože konstrukce se bude postupem času naklánět směrem dolů. Je jen tedy na vás, jak chytře využijete prostředí a dalších prvků na překonání nejen propastí, ale také hořlavých ploch či ozubených rotujících kol, které mají za úkol jediné – zničit vaše kuličky. Kromě fungující gravitace ochutnáte v některých kolech také třeba vítr nebo vodu, která kuličky nadnáší.

V každé kapitole dostanete určitý počet kuliček, jejichž druhy se napříč epizodami stále rozrůstají a různí. Nejprve tak na začátku máte třeba zelené kuličky, které lze připojit k několika dalším, a zase odlepit. Postupně přibývají ty, co se již odlepit nedají, až na speciální, jako jsou létající balonky nadlehčující konstrukci, hořlavé kuličky nebo speciální lepivé kuličky, které se přichytí na jakýkoliv povrch. Je jen tedy na vás, jak jednotlivé vlastnosti kuliček využijete v jednotlivých kapitolách.

Hra pamatuje i na prvky, které vám můžou při stavení pomoci. Jedním z nich je třeba vrácení času o vybraný počet kroků, když náhodou některou vzdálenost nepropočítáte dobře nebo umístění stavebního prvku správně nenačasujete. Další malou pomocí je pak hvízdání, kterým si můžete zavolat kuličky toulající se po celé stavbě až k vám.

Díky tomu, jak jsou jednotlivé epizody prostředím odlišné, se s kuličkami dostanete i do softwaru, kde je vše černozelné. Přiznám se, že to byly kapitoly, které jsem vzhledově neměla příliš v oblibě. Na druhou stranu mne jako ajťáka potěšily příběhovým pozadím. Začínáte totiž první kapitolou s názvem Hello, world!, přičemž to je první „program“, který si v začátcích programování vyzkouší každý programátor. Pokračuje se přes kapitoly zaměřené na útoky např. Man in the middle nebo Brute force a vše završuje Velký bratr, tedy tady je to MÁMA, která o vás ví všechno, předává vaše informace třetím stranám a rozesílá nevyžádané zprávy. Za mě příběhově nejlepší epizoda.

9

Jinak epizody (alespoň pro mne) jsou ve většině případů jednoduché a s dodržením základních principů stavby a gravitace dokážete splnit kapitoly za 2-3 minuty. Místy se objeví těžší, jednu kapitolu jsem dělala dokonce 15 minut, ale nenarazila jsem na nějaký větší zásek. Ačkoliv vás tedy kapitoly nutí přemýšlet, funguje hra spíše jako relaxační prvek s příjemným prostředím. A pokud byste přeci jen toužili po větší výzvě, pak se můžete pokusit kapitoly splnit s co nejmenším použitím kuliček – zvládnete to? Díky variantě prostředí, nepřátelských prvků a spousty druhů kuliček není žádný level stejný a rozhodně se nebudete ani na chvíli nudit, protože musíte hledat nové postupy. Celkově na vás čekají epizody o počtu 48 kapitol.

Když jsme u samotného příběhu, ten je většinou vyprávěn na cedulích, které pro vás v jednotlivých kapitolách zanechal neznámý Sign Painter a snaží se vám jimi napovědět, jak splnit danou kapitolu. Místy se dočkáte také menších videosekvencí, které posouvají mnohdy jen obrazem, jindy slovem děj kupředu.

 

Jinak pokud dokončíte celou příběhovou linii, čeká na vás ještě speciální bonusová místnost, kde se můžete pokusit postavit co nejvyšší věž. Počet kuliček, které na to máte, se odvozuje od úspěšnosti zvládnutých kapitol, za které je dostáváte. Navíc tato místnost umožňuje poměřit stavební zručnost i s dalšími hráči dle žebříčků přes internet. Zajímavou drobností této místnosti pak je, že se zdejší pozadí mění dle toho, v jaké epizodě se zrovna nacházíte.

Závěrečné hodnocení

Taková relaxační zábavná hra, kterou zapnete po práci třeba na půl hodinky, odpočinete si u několika krásně graficky zpracovaných kapitol, které vás zároveň donutí uvažovat nad stavbou funkčních mostů a věží. Výborným prvkem je fungující fyzika a gravitace, která vaše věže a mosty bude tahat k zemi – dokážete ji porazit? Výborná, nepříliš náročná puzzle hra, která vás osvěží den. Možná škoda jen té nižší náročnosti.

Moje hodnocení: 9/10

Základní shrnutí
Název: World of Goo
Žánr: Puzzle
Herní doba: cca 5h
Vývojaři: 2D Boy
Rok vydání: 2008

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz