Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Filmové recenze
  • Pan Skleněný opět hledá své superhrdiny a superpadouchy, najde jej i ve vás?

Pan Skleněný opět hledá své superhrdiny a superpadouchy, najde jej i ve vás?

Image

Pamatujete na Vyvoleného a Rozpolceného? Originální snímky s náhledem do duše superhrdiny a superpadoucha mají ještě dohru, protože pan Skleněný se rozhodnul znovu dostat na scénu.


Ačkoliv jej hledá policie, Vyvolený je stále pro město takový tajný superhrdina, který pomáhá těm slabším. Stále naslouchá policejnímu vysílání a hledá v novinách, kde by mohl pomoct. Není divu, že jeho hrdinské já bije na poplach, když uslyší o skupince zmizelých dívek.

Jeho šestý smysl jej vede do tovární čtvrti, která by mohla být skvělým útočištěm pro řádícího sériového vraha, který si vyhlédl nové oběti. A času opravdu není na zbyt. To ještě netuší, že má co do činění s rozpolcenou osobností, která právě našla své pravé já v krmení se na slabších.

Jenže to není poslední sériový vrah, kterého potká. Superhrdinové a padouši se jako dva magnety prostě přitahují a jejich osudy se musí jednou protnout. A tam někde v budoucnu čeká muž, který už jednou osud Vyvoleného protnul, který jej stvořil zatímco zmařil stovky jiných životů.

Režisér M. Night Shyamalan odstartoval svoji kariéru úspěšně, a kromě Vyvoleného (2000) si jistě vzpomenete na jeho oceňované snímky Šestý smysl (1999) a Znamení (2002). Po nich prozkoumával i jiné žánry a přes zářivý start se jeho tvorba na 15 let utlumila a diváky příliš neoslnila. Možná právě proto se rozhodnul příběh Vyvoleného odsunout do pozadí. To ovšem netušil, že s pokračováním Rozpolcený (2016) protrhne divácké rozpaky a opět zazáří. A nyní po 19 letech od prvního jsme se dočkali i završení celého příběhu.

Skleněný je závěrečný díl trilogie známe jako Eastrail 177 Trilogy, který byste rozhodně neměli zhlédnout bez předchozího seznámení s prvním a druhým dílem. Může vám tak uniknout celá myšlenka toho snímku, který má být takovou závěrečnou tečkou a propojením osudů Vyvoleného, Rozpolceného a Skleněného.

Po všech těch komiksových postavách od DC comics a Marvel ztvárněných v stále nových a nových snímcích se tentokrát dočkáte něčeho střízlivějšího. Chybí tu ty superhrdinské velikášské akce, nedostižnost a bezúhonnost, protože superhrdinové a superpadouchové jako by existovali ve svém vlastním světě. Naopak tato trilogie, ač vybraným jedincům dává nadlidské schopnosti, vše zobrazuje střízlivě, až podivně zasazené do reality, která zasahuje i proti superhrdinům.

Bruce Willis v roli Vyvoleného v úvodním snímku přežívá katastrofické vykolejení vlaku. Je jediným přeživším a to navíc bez jakéhokoliv vážného zranění a tak z nemocnice odchází po svých. Jenže právě tahle událost padne do oka panu Skleněném (Samuel L. Jackson), který se mu snaží vnuknout myšlenku superhrdiny. A právě tento film je o hledání toho silného vnitřního já, které chce pomáhat, o zrodu superhrdiny.

Ale když je tady superhrdina, tak se přeci musí zákonitě objevit i superpadouch, kterého si střihnul v až hororově laděném snímku Rozpolcený James McAvoy. Ten od raného dětství kvůli domácímu násilí nakonec vytvoří svůj vlastní obranný systém – 23 osobností, které jej chrání před nástrahami světa. A teď, když je dospělý, se v jeho hlavě mezi některými postavami začne vytvářet myšlenka na existenci podivného nepřemožitelného monstra, které budou moci vyvolat díky několika obětem.

 

Ačkoliv samotný pan Skleněný, který tak sám sebe nazývá kvůli řídkým kostem a četným zlomeninám, se již objevil v prvním filmu, není zde nijak do hloubky řešena jeho osobnost, motivace a vlastně ona podivná superschopnost. A právě takovou sondou do jeho duše má být závěrečný díl.

Sice v první části sledujeme střet Vyvoleného a Rozpolceného, který není poslední, jedná se pouze o jakousi předehru. Mimochodem právě tady poznáme i dosud neodhalené osobnosti Rozpolceného, dokážete je napočítat všechny?

Skleněný na ně totiž již čeká v zařízení, kde jej drží pod sedativy. Situace se ale změní, když se objeví doktorka, která má touhu všechny ty superhrdinské myšlenky v jeho hlavě potlačit. Skleněný vždy ulpíval na komiksech a právě to je motivem této ženy – ukázat, že vše superhrdinské a superpadoušské existuje jen na papíře a v realitě je vše vysvětlitelné fyzikálními zákony.

Celé je to takové zamyšlení, že v každém z nás dřímá nějaký ten superhrdina (nebo superpadouch?) a při správném uvědomění se se probudíme a dokážeme neuvěřitelné věci. Jenže jsou opravdu superhrdinové v dnešním světě vítání? Dokázali bychom akceptovat někoho s nadlidskými schopnostmi, kdo by mohl být nevypočitatelný a zneužívat toho? A co si budeme povídat, oni zde lidé, kteří v sobě vidí něco víc, jsou – kde ale nakonec končí?

Co mne lehce zklamalo, byl samotný konec. Tedy vlastně ve filmu se nám dostane dvojitého konce, kdy jeden završí celou sérii a další už je takovou nádstavbou, která by tam vlastně nemusela vůbec být, protože na ni ve filmu příliš odkazy nebyly.

 

Slovo závěrem

Fascinace světem komiksů jede na plné obrátky a není divu, když je nám servírován jeden snímek za druhým. Jenže co takhle se podívat na věc z trochu více lidského pohledu? To, co načal Vyvolený a Rozpolcený, završuje pan Skleněný, který rozvíří superhrdinské otázky a překvapí svým smýšlením. Střízlivější pohled na věc superhrdinství, kdy tito nadlidi jsou jen obyčejní občané, na které dosáhne zákon a oni musejí nést následky. Žádné velikášské akční scény nehledejte, přesto má Skleněný své kouzlo a mne si naprosto získal.

Moje hodnocení: 8/10

Skleněný (Glass)
Sci-fi thriller
USA v roce 2019
129 min

Režie a scénář: M. Night Shyamalan
Kamera: Mike Gioulakis
Hudba: West Dylan Thordson
Hrají: James McAvoy, Bruce Willis, Samuel L. Jackson, Sarah Paulson a další

Fotografie ze snímku převzaty ze stránky imdb.com.

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz