Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Oskar Fuchs – Frost

Vidět v dnešní době mamuta není zrovna běžné, ale může se stát, pokud se v jeho okolí nachází čaroděj, který by mu propůjčil životní energii. Zrovna teď bojuje s oživlými neandrtálci a skrze tento neobvyklý výjev by si měl válečný mág udělat cestu k tomu magickému zdroji všech problémů?

Příběh

Frost je válečný mág žijící již stovky let, je mocný, nepřemožitelný a sám to o sobě ví. Takový ten floutek s větším egem, který svým vzhledem láká do své náruče všechny krásné ženy (nebo ony jeho?).

Brzy je vyslán k případu, kdy se v brněnském Anthroposu objeví čaroděj a kromě oživnutého vystaveného materiálu pralidí a prazvířat také zachytává svojí mocí lidi, ze kterých čerpá zdroj své další moci. Z nich se tak stávají loutky bez vlastní vůle.

Ale jak se válečný mág propracovává všemi nástrahami, zjišťuje, že tohle je jen začátek a za vším se skrývá mnohem větší nebezpečí. Sám se tak pouští do tuhého boje a využívá situace, aby vytáhnul na povrch staré křivdy.

Styl psaní

Příběh plný akce, napětí, řad nepřátel, obalený do nadsázky a spousty humoru. Kniha je psána z pohledu Frosta, který si nebere servítky opravdu s nikým, ze všech si utahuje a tak je potřeba brát četbu s nadhledem.

A když si zrovna z někoho neutahuje nebo se neválí mezi krásnými ženami a jejich vnadnými těly – protože autor se nevyhýbá ani nějaké té sexuální scéně krapet detailněji popsané – střílí a máchá kolem sebe kladivem, aby zatočil se všemi nepřáteli. Kolem tak létají ruce, mozky a hlavně hlísti, kteří jsou právě projevem čarodějných schopností lidí a je potřeba je proto důkladně zlikvidovat solí a šafránem.

Ačkoliv je kniha v odlehčeném ražení, psaná hravě a akčně, přesto ve svém příběhu nachází autor prostor pro zapracování reálné historie. Ale i tak se jedná o řádnou fantasy, kde si své místo vedle válečného mága nalezne například oživnutý pravěký vlk Wolfi, kterého si během chvíle zamilujete a svými hláškami se vyrovnává samotnému Frostovi (ano, ten vlk vážně mluví).

Frost je taková svižná oddychovka, kterou zvládnete během jednoho odpoledne. Příjemně se mi četla, pobavila mne, neměla hluchá místa a držela si své tempo nastavené již od prvních stran. Jelikož je kniha vyprávěna z pohledu mága, je psána i jeho nespisovným jazykem, který nemusí sednout každému, proto doporučuji přečíst si ukázku níže.

Obálka

Obálka nám v podstatě představuje hlavní aktéry celé knihy. Frost totiž proletí knihou jako neřízená střela po boku dalších nadpřirozených stvoření – Wolfiho, vlčího přítele a Temné, mocné bytosti z bažin od Krotenfulu.

Ukázka

Jako první se objeví jeden ze tří uprchlejch neandrtálců. Proběhne přibližně čtyři metry ode mě a hopsne přes zábradlí dolů k mamutovi. Druhej je o něco za ním, oči má vytřeštěný, že by se mu daly ustřihnout. K jeho vlastní smůle míří přímo na mě, takže ho raději lísknu kladivem po líčku.
Poslední z pralidí má echtovní pech. Je dostiženej tím, před čím utíkal.
Jde o srstnatý monstrum, co má v plecích kolem dvou metrů, dlouhý bude tak čtyři a váhu odhaduju na několik tun. Podlaha pod ním úpí jak profesionální plačka. Malý oči svítěj vztekem, výrůstek na čumáku dává vědět, že mám čest s nosorožcem. Prchajícího nebožáka převálcuje s grácií parního válce a zastaví se přede mnou.
„Ty budeš asi Sigi, že? Aspoň podle počtu chcíplin okolo na to usuzuju,“ zachrochtá.

– strana 27, kapitola první: Anthropos

Mohlo by vás zajímat

Hodnocení knihy

Svižná akční oddychovka bez hluchých míst, která je přeplněná svým vlastním stylem humoru. Vhodná na nějaké to jedno odpoledne, které vám zpříjemní a zároveň knihu stihnete i dočíst. Hlavní hrdina je takový ten machírek, který to ale se zbraněmi i ženami umí a provede vás velmi ochotně svým dobrodružstvím. Jelikož je to jeho vyprávění, tak očekávejte hovorovou češtinu.

Moje hodnocení: 8/10

Najděte si nejlepší cenu knihy Frost na trhu.

Závěrečné shrnutí

Autor: Oskar Fuchs
Název: Frost
Žánr: Sci-fi, akční
Počet stran: 168
Nakladatelství: Epocha
Rok vydání: 2017
Moje hodnocení: 8/10

Fotografie obálky převzaty z goodreads.com.

Podělte se o článek s přáteli

1 Komentáře
 • Čerf napsal:

  U knížek mě zajímá hlavně to, co se s nimi dá dělat po prvním přečtení. Tuhle konkrétní knížku si rád přečtu, protože zas tolik známých z blogu knížky nevydává, takže i když to není zrovna můj oblíbený žánr, nedá mi to :-). Ale úvodní téma zůstává: Co s knihou po onom jednom společném odpoledni? Schová si knížka něco i pro druhé odpoledne nebo dokonce pro večer?

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 31 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova.lu@gmail.com

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Můj web o cestování
  aneb nechejte se inspirovat rozmanitými zákoutími v České republice i zahraničí

  Seznam českých nakladatelství vydávajících fantastiku

  Co právě čtu

  Milenec z temnot
  Zaklínač: Liščí děti
  Uvězněni
  Klíč k času
  Císařovy čepele

  Reklama | Co mě zaujalo jinde

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo Audiolibrixu. Nová epizoda vás čeká téměř každé úterý.

  Nejnovější díl: Skončím v pekle, když píšu do knih?

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou, kterou jsem pro vás vyzpovídala v rámci lednového společného čtení.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V březnu čteme knihu Železná vdova od Xiran Jay Zhao, tak neváhejte se zapojit. Můžete ji sehnat jako knihu a e-book.

  Sejdeme se dne 31.března na Zoomu, kde vás čeká následující program:

  • 17:00 – debata o knize Železná vdova
  • 18:00 – beseda se spisovatelem Václavem Dvořákem, autorem série Písečníci a knihy Já, Finis

  | Tadytudy se připojte na Zoom
   |  Jak funguje čtenářský klub a co nabízí?
  Václav Dvořák