Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Oskar Fuchs – Frost

Image

Vidět v dnešní době mamuta není zrovna běžné, ale může se stát, pokud se v jeho okolí nachází čaroděj, který by mu propůjčil životní energii. Zrovna teď bojuje s oživlými neandrtálci a skrze tento neobvyklý výjev by si měl válečný mág udělat cestu k tomu magickému zdroji všech problémů?

Příběh

Frost je válečný mág žijící již stovky let, je mocný, nepřemožitelný a sám to o sobě ví. Takový ten floutek s větším egem, který svým vzhledem láká do své náruče všechny krásné ženy (nebo ony jeho?).

Brzy je vyslán k případu, kdy se v brněnském Anthroposu objeví čaroděj a kromě oživnutého vystaveného materiálu pralidí a prazvířat také zachytává svojí mocí lidi, ze kterých čerpá zdroj své další moci. Z nich se tak stávají loutky bez vlastní vůle.

Ale jak se válečný mág propracovává všemi nástrahami, zjišťuje, že tohle je jen začátek a za vším se skrývá mnohem větší nebezpečí. Sám se tak pouští do tuhého boje a využívá situace, aby vytáhnul na povrch staré křivdy.

Styl psaní

Příběh plný akce, napětí, řad nepřátel, obalený do nadsázky a spousty humoru. Kniha je psána z pohledu Frosta, který si nebere servítky opravdu s nikým, ze všech si utahuje a tak je potřeba brát četbu s nadhledem.

A když si zrovna z někoho neutahuje nebo se neválí mezi krásnými ženami a jejich vnadnými těly – protože autor se nevyhýbá ani nějaké té sexuální scéně krapet detailněji popsané – střílí a máchá kolem sebe kladivem, aby zatočil se všemi nepřáteli. Kolem tak létají ruce, mozky a hlavně hlísti, kteří jsou právě projevem čarodějných schopností lidí a je potřeba je proto důkladně zlikvidovat solí a šafránem.

Ačkoliv je kniha v odlehčeném ražení, psaná hravě a akčně, přesto ve svém příběhu nachází autor prostor pro zapracování reálné historie. Ale i tak se jedná o řádnou fantasy, kde si své místo vedle válečného mága nalezne například oživnutý pravěký vlk Wolfi, kterého si během chvíle zamilujete a svými hláškami se vyrovnává samotnému Frostovi (ano, ten vlk vážně mluví).

Frost je taková svižná oddychovka, kterou zvládnete během jednoho odpoledne. Příjemně se mi četla, pobavila mne, neměla hluchá místa a držela si své tempo nastavené již od prvních stran. Jelikož je kniha vyprávěna z pohledu mága, je psána i jeho nespisovným jazykem, který nemusí sednout každému, proto doporučuji přečíst si ukázku níže.

Obálka

Obálka nám v podstatě představuje hlavní aktéry celé knihy. Frost totiž proletí knihou jako neřízená střela po boku dalších nadpřirozených stvoření – Wolfiho, vlčího přítele a Temné, mocné bytosti z bažin od Krotenfulu.

Ukázka

Jako první se objeví jeden ze tří uprchlejch neandrtálců. Proběhne přibližně čtyři metry ode mě a hopsne přes zábradlí dolů k mamutovi. Druhej je o něco za ním, oči má vytřeštěný, že by se mu daly ustřihnout. K jeho vlastní smůle míří přímo na mě, takže ho raději lísknu kladivem po líčku.
Poslední z pralidí má echtovní pech. Je dostiženej tím, před čím utíkal.
Jde o srstnatý monstrum, co má v plecích kolem dvou metrů, dlouhý bude tak čtyři a váhu odhaduju na několik tun. Podlaha pod ním úpí jak profesionální plačka. Malý oči svítěj vztekem, výrůstek na čumáku dává vědět, že mám čest s nosorožcem. Prchajícího nebožáka převálcuje s grácií parního válce a zastaví se přede mnou.
„Ty budeš asi Sigi, že? Aspoň podle počtu chcíplin okolo na to usuzuju,“ zachrochtá.

– strana 27, kapitola první: Anthropos

Mohlo by vás zajímat

Hodnocení knihy

Svižná akční oddychovka bez hluchých míst, která je přeplněná svým vlastním stylem humoru. Vhodná na nějaké to jedno odpoledne, které vám zpříjemní a zároveň knihu stihnete i dočíst. Hlavní hrdina je takový ten machírek, který to ale se zbraněmi i ženami umí a provede vás velmi ochotně svým dobrodružstvím. Jelikož je to jeho vyprávění, tak očekávejte hovorovou češtinu.

Moje hodnocení: 8/10

Najděte si nejlepší cenu knihy Frost na trhu.

Závěrečné shrnutí

Autor: Oskar Fuchs
Název: Frost
Žánr: Sci-fi, akční
Počet stran: 168
Nakladatelství: Epocha
Rok vydání: 2017
Moje hodnocení: 8/10

Fotografie obálky převzaty z goodreads.com.

Podělte se o článek s přáteli

1 Komentáře
 • Čerf napsal:

  U knížek mě zajímá hlavně to, co se s nimi dá dělat po prvním přečtení. Tuhle konkrétní knížku si rád přečtu, protože zas tolik známých z blogu knížky nevydává, takže i když to není zrovna můj oblíbený žánr, nedá mi to :-). Ale úvodní téma zůstává: Co s knihou po onom jednom společném odpoledni? Schová si knížka něco i pro druhé odpoledne nebo dokonce pro večer?

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 32 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova@dragell.cz

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

  Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

   

  | Odkaz na Zoom bude zde |
   Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
   
  Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

  © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz