Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Knihy
  • Nobuaki Kanazawa, Hitori Renda – Královská hra 1 | Hra, která vás donutí hrát dál

Nobuaki Kanazawa, Hitori Renda – Královská hra 1 | Hra, která vás donutí hrát dál

Co když musíte začít hrát hru, o kterou jste se neprosili? Možná si říkáte, že nejjednodušší je prohrát a jít si zase po svým, jenže Královská hra neodpouští. Prohra znamená zaplacení toho nejcennějšího – života.

Nobuaki Kanazawa, Hitori Renda – Královská hra 1

Série: Královská hra
První vydání: 2010

Královská hra je původně mobilní novela napsána Nobuakim Kanazawou, který také sám sebe ztvárnil jako hlavní postavu tohoto příběhu. První série Královská hra nabízí celkově 5 svazků, ale jedná se o jednu z mnoha sérií s touto tematikou. Kromě toho, že byla tato novela převedena do komiksové podoby, na základě ní bylo vytvořeno také anime.

Když nastane znovu školní rok, nikomu se nechce navracet do lavic. O co příjemnější to je, když žáci jedné třídy začnou dostávat podivné SMSky od Krále, který jim zadává rozličné úkoly. A příkazům od Krále se přeci neodporuje. Je to legrace – tady si dát pusu, tam zase olíznout nohu, tedy až do chvíle, než přijde první odmítnutí a nesplnění úkolu.

Jak již bylo zmíněno, příkazy od Krále je nutno splnit, a tak přichází trest ve formě smrti účastníků úkolu. Všichni to považují za ošklivou souhru náhod, jenže Král nepřestává posílat nové úkoly, které jsou čím dál vyhrocenější. Dokážou mladí lidé odhalit Krále, který si vynucuje plnit sebevíc nepříjemné úkoly nebo přibudou další mrtví?

Příběh ze studentského prostředí zaměřený na dospívající mládež, který je uvrhne do nebezpečné hry skrze výdobytek dnešní doby – mobilní telefon. Objevuje se zde motiv postupného eliminačního procesu, který přežijí jen ti, co budou ctít všechna pravidla a zadání. Je zde vložen prvek mysteriózní postavy, která má přehled o veškerém dění ohledně těchto spolužáků nejen ve třídě, ale i mimo ni. Kdo je tajemný pachatel, který se rozhodl zahrát na boha a ovládat osudy těchto dospívajících?

Je pravda, že toto téma je v dnešní době již poměrně vyčerpané na poli všech možných zpracování, jako je třeba i film nebo kniha. Zmínit mohu takové Hunger games, ale je toho mnohem více. Královská hra tak vypadá jako malý výkřik, který se svou svižností ztrácí i lehce na kvalitě vyprávění. Ale je potřeba pamatovat, že tato manga vznikla již před 10 lety, kdy byla šokujícím příběhem.

Ačkoliv se točíme v žánru hororu, vzhledem ke své cílové skupině řeší příběh primárně vztahy (a sex) mezi postavami ve třídě, ukazuje nám vnímání tohoto uzavřeného celku vůči některým jedincům a odhaluje nám, jací jsou ve skutečnosti mimo tuto společnost.

Tato manga má opravdu rychlý spád, nezatěžuje nás zbytečnými informacemi a i na pár stranách dokáže vybudovat vztah mezi námi a jinou postavou jen proto, abychom o kousek dál utrpěli ránu v podobě její smrti.

V příběhu je zapojena také policie, vždyť se zde umírá. Možná právě u ní mne překvapily výsledky a laxnost práce zdejších policistů. Vždyť měli tolik možných vodítek, kterých se nechytli, mohli daleko více pátrat a prověřovat. Zdáli se mi spíše na ozdobu nebo pro navození dojmu bezmoci. Tak uvidíme, jak se to v dalším díle pohne vpřed.

Kresba je opravdu jednoduchá se základními liniemi v černobílé. Co je její dominantou, jsou vykreslené emoce. Ty jsou vyhnané opravdu ad absurdum, aby pohnuly i se samotným čtenářem. A stejně tak jako jsou přehnané vykreslené emoce, je i chování některých osob vyhnané do takových mezí, až nepůsobí reálně. Možná právě to je škoda, protože hraje v kulisách reálného světa s možnou reálnou hrozbou skrze moderní technologie a příběh by tak působil věrohodněji. Více by zapůsobil na čtenáře. Takto se tváří opravdu jen jako příběh na papíře, od kterého máme odstup.

Poslední věcí, kterou bych ráda zmínila, je název mangy. V originálním jazyce bohužel neumím číst, každopádně v angličtině zní název King’s Game, tedy v překladu Králova hra. Právě i tento název lépe koresponduje s událostmi v příběhu, kde samozvaný Král rozesílá vybrané třídě rozkazy, které studenti musejí plnit. Možná má česky zvolený název Královská hra nějaké opodstatnění v dalších svazcích, ale to se už musíme nechat překvapit, jelikož série se u nás zrovna aktivně překládá a vydává.

Slovo závěrem

Tahle manga nebude opravdu pro každého. Prostřednictvím jejich stran se dozvídáme, že vlastně středoškoláci myslí jen na sex, sex a sex a o nic jiného tam nejde. Do toho máme zakomponovaných pár mrtvol, na které se ilustrátor neváhal podívat z blízka. Nesmím zapomenout ani na ty extrémní výrazy a extrémní reakce na mnohdy i běžné situace. Pokud vás i přesto tento titul láká, určitě jím neváhejte zalistovat, ale sama to nepovažuji za něco, co musíte nutně přečíst.

Moje hodnocení: 5/10

Zajímavé odkazy

Možnost zakoupení knihy: nakladatelství Crew

Série Královská hra

  • 1. díl: Královská hra 1 (aj: 2010, čj: 2019)
  • 2. díl: Královská hra 2 (aj: 2011, čj: 2019)
  • 3. díl: Královská hra 3 (aj: 2011, čj: 2020)
  • 4. díl: Královská hra 4 (aj: 2011)
  • 5. díl: Královská hra 5 (aj: 2012)

Autor: Nobuaki Kanazawa
Ilustrátor: Hitori Renda
Série: Královská hra
Díl: 1. Královská hra
Počet stran: 180
Vazba: Měkká
Nakladatelství: Crew
Rok vydání: 2019

 

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova.lu@gmail.com

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Můj web o cestování
aneb nechejte se inspirovat rozmanitými zákoutími v České republice i zahraničí

Seznam českých nakladatelství vydávajících fantastiku

Reklama | Můj výběr

Kniha je součástí společného čtení na říjen. Získejte ji již nyní se slevou 20% na knihydobrovsky.cz při použití kódu CKVYSLANI. Kód platí pouze do 30.9.

Co právě čtu

Milenec z temnot
Zaklínač: Liščí děti
Uvězněni
Klíč k času
Císařovy čepele

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo Audiolibrixu. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Jak kapitoly vnímá čtenář a jak spisovatel?

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V září čteme knihu Ve větvích Yggdrasilu
od Terezy Kadečkové, tak se neváhejte zapojit. Můžete ji zakoupit jako knihu a e-book. Společné setkání proběhne 29. září na Zoomu:

  • 17:00 – debata o knize Ve větvích Yggdrasilu
  • 18:00 – beseda s autorkou Terezou Kadečkovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
Tereza Kadečková - Ve větvích Yggdrasilu