Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • O hrách
  • 10+1 užitečných tipů ke hře This war of mine, které vám pomůžou vylepšit hraní

10+1 užitečných tipů ke hře This war of mine, které vám pomůžou vylepšit hraní

Image

Když jsem začala hrát This war of mine, pustila jsem se do toho po hlavě metodou pokus omyl. Ona to vlastně není úplně jednoduchá hra. Sází na to, že je potřeba každý svůj tah strategicky promýšlet a zvažovat, aby díky němu přežili vám svěřené postavy další dny. Já tak opakovaným hraním přišla na spoustu užitečných věcí, o které se chci podělit, a které vám jistě pomohou při hraní této hry. Ale rozhodně vám nezajistí výhru, o to se musíte už postarat sami!

1. Znejte své postavy a využívejte jejich schopností

Kromě historie, nálady a postojů k vzniklým situacím v jejich profilu také mimo jiné zjistíte, zda má vaše postava speciální schopnost. Třeba může být kuchař, díky čemuž spotřebuje na vaření méně surovin a lidé jsou déle zasycení. Pak tam máme obchodníky, kteří nám usmlouvají lepší směnu, běžce, kteří se pohybují rychleji a jsou tak vhodní na noční rabování … a tak bych mohla pokračovat. Neváhejte je efektivně využívat k úspěšnému přežití celé skupiny

2. Vyzrajte na omezený obsah batohu

Jestli jste již hru zapnuli, jistě přemýšlíte, jestli je nějaká možnost, jak svým přeživším zvětšit obsah batohu. Mám pro vás špatnou zprávu – nejde to. Jedinou možností je zahrát si scénáře, ve kterých se vyskytuje Marko (nosnost: 15) a Boris (nosnost: 17). Já jsem ovšem bez problému dohrála i scénář, kde všechny postavy měly batoh o velikosti 10. Vše záleží pouze na tom, jak jej umíte naplnit. Každá surovina se na jedno pole batohu vejde x-krát, vždy je proto potřeba dané pole surovinou zaplnit naplno. Když tak najdete dejme tomu 1 palivo, je potřeba prolézt celou lokalitu a dohledat ještě další 3 paliva, abyste jedno pole svého batohu využili naplno.

3. Neztrácejte přehled o potřebném materiálu

Je jasné, že když dochází jídlo, musíte pro jídlo, když dochází palivo, soustředíte se na palivo. Jenže když máte všeho dostatek a potřebujete stavět a zlepšovat své obydlí, není od věci si pamatovat, kolik kterých prvků potřebujete. Nejednou se mi stalo, že jsem se sekla o nějakou položku, buď z nepozornosti nebo jsem nezapočítala denní spotřebu materiálu na jídlo apod. A věřte mi, není čas brát věci, které zrovna nepotřebujete.

4. Hlídejte své obydlí

A stejně tak, jak strategicky a uváženě budete materiál nosit do svého úkrytu, musíte zařídit, aby vám přes noc nemizel. Nejste totiž jediní lidé, co během noci rabují. A noční útoky se začnou opakovat a zhoršovat. V první řade věnujte opravdu velkou pozornost zadělání děr a bezpečnostnímu systému. Pokud tedy nehrajete za jednu postavu, nechávejte na stráži přes noc 1-2 lidi. Při jednom člověku se pak vyplatí nosit věci na přesno, aby vám neměli co odnést. V poslední řadě je nutná i výzbroj hlídačů. Já raději nechávala střelné zbraně na obranu úkrytu a rabovat jsem chodila jen s páčidlem či bez ničeho.

5. Rádio, důležitá věc k přežití

Asi si říkáte, že zrovna rádio je jedná z věcí, kterou nebude potřeba sestavit, ale opak je pravdou. Můžete zde naladit tři informační kanály, které vám budou zprostředkovávat informace o počasí (protože musíte přežít zimu), o pohybu armády nebo třeba o zvýšení/snížení cen některého předmětu. Když se tedy třeba zvedne cena cigaret, není lepšího času na jeho směnu za potřebnější zboží než v tuto chvíli. Naopak při zvednutí cen jídla se nemusíte doplatit. Také zde naleznete dvě hudební stanice, které pokud necháte hrát, tak povzbuzují morálku vašeho týmu. To mimochodem dokáží třeba také knihy, kytara a další předměty. Takže tyhle „zbytečnosti“ raději nepalte a nesměňujte.

6. Bez jídla se neobejdete, pěstujte a vařte ho

Lepší než se spoléhat na rabování, je si co nejdříve postavit 1 zahrádku na zeleninu a 2 pasti na maso. Tohle se mi osvědčilo pro 3-4 osoby. Zahrádku je potřeba neustále nechávat jet naplno a produkovat 8 ks zeleniny. Tu kromě vaření také používat jako návnadu do pastí, protože pasti jedou hodně náhodně. Průměrně ale za jednu várku zeleniny chytnete do dvou pastí 3-4 ks masa. Doporučuji také nezanedbávat sousedy prosící o pomoct. Mnohdy vám o pár dnů později donesou za odměnu třeba právě maso nebo zeleninu. Důležité je poznamenat, ať vaříte vždy kombinaci masa a zeleniny na pokrm, nikoliv jen maso – tolik ho ve hře prostě není a nemůže vás to uživit. V takových chvílích je lepší sáhnout po zásobách konzerv a počkat na rostoucí zeleninu.

7. Když se blíží zima, nezapomínejte topit

Zima je jedním z největších nepřátel. Teploty velmi lehce klesají k nule, potom začíná sněžit, pitná voda zamrzá a objevují se různé nemoci. O rýmičce si můžete nechat jen zdát, protože pokud vaše postavy vážně onemocní, může to pro ně na tomhle světě skončit. Důležité je tedy topit, topit a topit. Všude jsem viděla rady, že není vůbec od věci mít dvě topení, já si vystačila pouze s jedním, ale topila jsem naplno. Je potřeba spousta paliva, dřeva, čehokoliv a v takové chvíli najednou nemáte z čeho stavět nové věci. V takové situaci se vám hodí sekera, ať již koupená nebo vyrobená, ale rozhodně ne jedna. S ní rozštípete všechen nábytek a je z něj spousta dalšího materiálu na topení. Doporučuji brát nejprve palivo před dřevem, dřevo se v batohu vrství po 2, palivo po 4.

8. Nezanevřete na obchodníky

Ne vždy se dá všechno sehnat rabováním. Někde je armáda, jinde vám oblíbené místo zapadá sněhem. Podstatným prvkem hry se tak stávají obchodníci, především Franko, který jednou za pár dní zaklepe na dveře vašeho úkrytu. Rozhodně na něj nezanevřete a obchodujte, protože si tak můžete nahradit rabovací noc. Doporučuji pro obchodování vyrábět alkohol, také se mi osvědčilo prodávat cigarety, případně léky. Ideálně cokoliv z tohoto zmíněného, co můžete zrovna vyrábět. Jen nezapomeňte ubalit cigarety až ten den, kdy přijde Franko, jinak se vám do nich mohou pustit kuřáci.

9. Využívejte služeb nemocnice

Obinadel na zranění a léku na nemoci není mnoho. Proč s nimi tedy nešetřit a když je to možné, tak raději zajít do nemocnice. Pokud je vaše postava více než jen lehce zraněna/nemocná, zdejší doktoři vás zdarma ošetří a vyléčí. Je ovšem nutno pamatovat na fakt, že v nemocnici se nalézá soukromý majetek a pokud budete přichyceni při krádeži, zdejší personál vám už vícekrát nepomůže.

10. Buďte opatrní na hluk při rabování

Pokud se vkradete do lokality, kterou obývají již jiné osoby, můžete si být jistí, že ne vždycky budou zrovna přátelští. Je tak důležité pamatovat, že různé pohyby jsou různě slyšet. Chůzi přes zavřené dveře nikdo neuslyší, ale to samé se nedá tvrdit o běhu. Stejně tak je třeba rozdíl mezi dobývání zámku páčidlem a šperhákem. Vždy je potřeba být tedy ostražitý a přemýšlet nad akcemi dopředu vzhledem k okolnostem. A když už se náhodou k vám blíží nějaký nepřítel, dříve než vás uvidí, se můžete schovat do speciálních tmavých koutů, kam ničí oko nedohlédne. Ale nezapomeňte se vrátit domů před úsvitem, jinak se zvýší nebezpečí, že vaše postava cestu domů nepřežije a navíc přijde později.

Bonusový tip: Skryté předměty

Překvapivě předměty je možné získat také jinak než jen rabováním a vlastní výrobou či pěstováním. Je potřeba k tomu ukázat lidskou tvář. Jednou z možností je pomáhat lidem, kteří zatlučou na dveře vašeho úkrytu a žádají o jakoukoliv pomoc či předměty. Pokud jim pomůžete, o několik dní později přijdou s odměnou, která se vám jistě bude hodit. Stejně tak nezanevřete při prohledávání lokalit na čtení různých vzkazů či třeba věnování jídla bezdomovci. Díky tomu všemu se vám v dané lokalitě může odkrýt schovaná hromádka na prohledání, která obsahuje zajímavé věci.

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz