Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Filmy
  • Nechejte se pohltit virtuální realitou v 10 originálních filmech

Nechejte se pohltit virtuální realitou v 10 originálních filmech

Image

Do kin vtrhnul Raubíř Ralf a rozvířil vody virtuální reality. Co se vlastně děje tam na druhé straně počítače, když se snažíme něco najít na internetu? A co všechno nám vlastně dokáže virtuální realita zprostředkovat?

Rozhodně bych vám nejprve měla nabídnout červenou nebo modrou pilulku, tak jako Morfeus Neovi v kultovním filmu sourozenců Wachovských, v Matrixu. Modrá pilulka je pro únik zpět do světa takového, jak jej známe a červená pilulka je pro pravdu, pro nahlédnutí za oponu toho všeho. Tak kterou byste si vybrali vy?

Matrix (1999) je rozhodně úvodním filmem, který tady opravdu nesmí chybět. Thomas Anderson, počítačový expert a hacker nestojí o nějakou extra pozornost o svoji osobnost. Jenže pak je jednoho dne kontaktován neznámými lidmi, pronásledován muži v černém, kteří najednou překrucují realitu v noční můru. Je tak vržen do vírů událostí, které nelze zastavit a je na cestě poznat, že jeho život mu byl ve skutečnosti ukraden a pravá realita je tak trochu hodně odlišná. Originální snímek plný akčních scén a bojového umění inspirovaného japonským anime, který se nám snaží naznačit, že naše životy už dávno nemusí být naše, protože stačí málo a nemusíme být nejvyspělejším tvorem světa. Matrix je třídílná série, která se ovšem dočkala i dalších dodatečných příběhů, jako je například Animatrix.

Ale přesuňme se trochu jinam, na jinou planetu, o které vypráví film Avatar (2009). Na planetě Pandoře se nachází zcela nový, lidmi nepoznaný ekosystém, ale nebyli bychom to my, abychom nepřišli vytěžit všechny ty zajímavé nerostné suroviny. Problém je, že na tomto světě již existuje jedna inteligentní civilizace, která nenechá svoji zemi zničit. Vědci tak vytváří Avatary, těla podobná pandorskému národu, do kterých mohou pomocí speciálních strojů přenést své vědomí vybraní lidé a stát se tak pravým Pandořanem. Nastane dříve pochopení a harmonie obou národů nebo válka? A dokážou lidé v těchto tělech tam venku v neznámu přežít? U tohoto filmu je potřeba opravdu zmínit nádherné zpracování celého nového světa, který společně s hlavním hrdinou prozkoumáváte.

Ale teď trocha virtuální reality přímo do našeho oka skrze OtherLife (2017). Výzkumnici Ren a jejímu týmu se daří neuvěřitelná věc, vytvořit sérum, při jehož aplikaci dokáže člověk během několika vteřin v realitě prožít jeden den ve virtuálním světě. Tam může prožít spoustu jedinečných zážitků, třeba v létě si připomenout, jak úžasné je snowboardování ve sněhu. Snaží se lidem zprostředkovat něco jedinečného, nezapomenutelného, jenže když se jí ozve vláda o vytvoření virtuálního vězení, kdy by se roky izolace daly pro člověka odehrát v realitě zrychleně, odmítá. To ještě netuší, kam ji tento objev dožene, protože pro něm touží všichni a ne všechna séra jsou bezchybná.

Do celého nového virtuálního světa nás ponoří také Ready Player One: Hra začíná (2018), film na motivy stejnojmenné knihy od Ernesta Clineho. Svět se stává nehostinným místem, temná přítomnost a chaos v ulicích lidi nutí utíkat do virtuální reality – do OASIS. Jenže její tvůrce umírá a svůj veškerý majetek odkáže tomu, kdo jako první nalezne v OASIS Easter Egg. Hon může začít, ale bohužel nejen ve virtuálním světě.

Dost ale bylo temných akčňáků, na řadu se totiž dostává komendie, která vás dostane do kolen. Jumanji: Vítejte v džungli! (2017) je volně navazující pokračování na původní film s deskovou hrou Jumanji z roku 1995. Tentokrát je ovšem čtveřice přátel vtažena do něčeho novějšího a modernějšího, než zastaralých deskových her. Tentokrát uvíznou v konzolové hře, ze které je jediného úniku – dohrání hry. Ale pozor, všichni mají omezený počet životů, zvláštní slabiny a hlavně hráči se povahově nehodí do těl, která si zvolili. Z třídní krásky se tak stává obtoustlý profesor a ze šprta zase svalovec a dobrodruh v jednom.

A pak jsou herní světy, kde chcete být raději hráčem než herní postavou. Film Gamer (2009) přináší zcela nový pohled na tuto problematiku, protože postavy, za které hrajete, jsou reální lidé. Hrajete střílečku a byla vaše postava právě zabita? Pak i ve skutečnosti zemřel jeden muž, který ji představoval. Žádné oživování zde nefunguje, šanci na přežití má dotyčný pouze tehdy, pokud má hráč šikovné ruce a rychlé připojení, protože vlastní vůle je zde potlačena. A když tak herní postava slyší za sebou zvuk, ale hráč jej nepostřehl a nereaguje otočením, nezbyde nic jiného než doufat ve štěstí.

Assassin’s Creed je tak populární herní série, že se dočkala nejen knižního a komiksového zpracování, ale také stejnojmenného filmu Assassin’s Creed (2016). Callum sedí v cele očekávajíc na smrtící injekci. Od tohoto osudu je ovšem vysvobozen tajemnou organizací, která jej pokládá za potomka jedné z důležitých osobností z minulosti. Mají totiž stroj, který dokáže Calluma virtuálně přenést do minulosti a dovolí mu prožít přesně to, co jeho předek. Cíl je jednoduchý – získat stopu po Jablku Ráje, které asasíni tak vytrvale ukrývají před templáři. Kontrast chladné přítomnosti, kde bojuje hrdina sám se sebou, naproti tomu k výhni minulosti, kde bojuje proti hromadě nepřátel a zvládá i parkur po španělském středověkém městě, vás prostě dostane. Stejně tak jako úžasné pohledy na celé středověké město z ptačí perspektivy.

Co když se najednou postavičky z old-schoolových her objeví mezi nám? Tak přesně o tom je film Pixely (2015), protože mimozemská civilizace si mylně vyloží záznam vyslaný do vesmírů, který obsahuje právě tyto staré hry. Rozhodnou se na Zemi zaútočit a své jednotky přeformují právě dle tohoto záznamu. Lidská civilizace se tak musejí postavit těmto hrám v realitě v boji za své životy.

Dalším filmem, který je připomínkou starých dobrých her, je TRON: Legacy 3D (2010). Ten vypráví příběh Sama, který stále pátrá po dávno zmizelém otci. Konečně mu přichází na stopu, jenže sám se ocitá ve virtuální realitě, kde je považován za vir a uvržen doprostřed nebezpečných her pro potěchu zdejšího obyvatelstva. Ale konečně se také setkává s otcem lapeném zde po dvě desítky let a zjišťuje, že cesta ven není tak snadná jako cesta sem.

Závěrečným filmem, který samozřejmě nesmím zapomenout zmínit, je Raubíř Ralf a internet (2018). I tento snímek okrajově vzdává hold starým dobrým hrám a tentokrát nebudeme prožívat příběh skrze lidi ve virtuální realitě, ale přes samotné herní postavičky, které vyrazily do internetového prostředí kvůli záchraně jednoho starého automatu. Na Ebay se dá totiž pořídit potřebná součástka pro opravu herního stroje. Snímek plný humoru, který ačkoliv působí jako pohádka pro děti, řekne mnohé i dospělým. Ukrývá spoustu Easter Eqqů z Disney či Star Wars universa a hlavně je karikaturou dnešního světa na internetu.

Který z filmů s virtuální realitou máte nejraději?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Podělte se o článek s přáteli

2 Komentáře
  • Lucy Lillianne napsal:

    Díky za tip, určitě zkusím OtherLife :-)

  • Komentovat

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


    Lucie | 33 | Ostrava
    Vítejte v mém malém světě plném knih,
    filmů, her a různých zážitků.


    Kontakt
    friedelova@dragell.cz

    Jsem také na


    Mohlo by vás zajímat

    Instagram

    Podpořte mne

    Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

    Čtenářský klub – společné čtení

    V listopadu čteme knihu Domovina od spisovatele R.A. Salvatora, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 29. listopadu:

    • 17:00 – debata o knize Domovina
    • 18:00 – beseda s českým spisovatelem Leošem Kyšou

    | Odkaz na Zoom bude zde |
     Jak funguje čtenářský klub a co nabízí?
    Robert Anthony Salvatore - Temný elf: Domovina

     

    © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz