Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Knihy
  • Matt Kindt, Keanu Reeves – BRZRKR 1 | Keanu Reeves jako tvář i autor brutálního komiksu!

Matt Kindt, Keanu Reeves – BRZRKR 1 | Keanu Reeves jako tvář i autor brutálního komiksu!

Když nejde umřít, jde alespoň ostatní zabít, protože tohle tenhle nesmrtelný miluje. Možná se B. pídí po své smrtelnosti, má toho plné kecky, ale občas si prostě nemůže pomoct a když jde do akce, začne vidět rudě a mlátit kolem sebe hlava nehlava.

Matt Kindt, Keanu Reeves - BRZRKR 1Matt Kindt a Keanu Reeves – BRZRKR

Ilustrátor: Ron Garney (kresba), Bill Crabtree (barvy)
Série: BRSRKR (1)
První vydání: 2022
První české vydání: 2022

Keanu Reevese můžete znát nejenom jako představitele filmového Nea, Johna Wicka nebo Constantina, jeho tvář se nyní otiskla i do nejnovějšího komiksového příběhu BRZRKR. Překvapivě zde není jen předlohou, ale sám společně s Mattem Kindtem sedl nad scénář tohoto příběhu, aby vám přinesl další akční dobrodružství, ačkoliv tentokrát v pro něj netradičním formátu.

Na první pohled je B. obyčejný chlapík. V akci jej ale potkat nechcete, protože teprve pak poznáte jeho pravou náturu. Touhu po krvi, nezastavitelnost, a hlavně nemožnost zemřít, což z něj činí velmi ceněného vojáka.

Své služby tak pronajímá výměnou za jedno jediné. Touží totiž mít konečně klid, zemřít, takže výměnou za bojové nasazení jej vědci zkoumají a snaží se krůček po krůčku přijít k řešení jeho problému. Ale jako vždy je otázkou, jestli zase a znovu není jen využíván jako za jeho tisíciletou minulost už nejednou.

Ukázka z knihy BRZRKR 1

Pod drobnohledem

Příběh berserka, pro kterého je válka a boj všechno, po čem jeho tělo touží. Otázkou je, co na to hlava, která vnímá ta staletí a tisíciletí, co mezitím uplynula. Společně v prvním knize BRZRKR obsahující čtyři z dvanácti zamýšlených svazků se podíváme nejen na jeho utrpení v přítomnosti, ale také k samotnému začátku, k jeho zrodu, kde už jeho mysl začala vířit tou tíživou myšlenkou, co vlastně je zač a proč tu je.

Díky tomu nakoukneme nejen na jeho původ, ale také na jeho adaptaci dané době, kdy dokáže využívat vše možné i nemožné, aby v daných situacích vyhrál. Pozorujeme jeho touhu být normální, kterou vždy zadupe bojové zaslepení, když se bezhlavě vrhá na nepřítele, protože takový prostě je. Nic hlubšího, nic prostšího.

Je vám tedy jasné, že prim tady hraje samotné násilí. Pokud budu troufalá, klidně řeknu, že tři čtvrtiny tohoto komiksu obsahují nějakou akci, krev, střeva a oční bulvy. To poslední očividně měli výtvarníci obzvláště rádi, ale nevynechali žádné další tělní části, které se dají trhat, drtit a vlastně i používat jako štít či zbraň.

Ukázka z knihy BRZRKR 1

Ono už obálka tak nějak sděluje, že tohle nebude procházka růžovým sadem a když se na vás vyvalí všechny ty možné i nemožné souboje z přítomnosti i z dob pravěkých, máte pocit, jako byste sledovali fatality z Mortal Kombatu v nahuštěném formátu. John Wick doslova hadra a nechtěla bych ho postavit proti tomuto chlapíkovi.

Pokud bych měla zmínit věc, která mi přijde na mysl jakožto nepropracovanější prvek této knihy, bude to jistě kresba. Lineart si vzal na starost Ron Garney a coloring dodal Bill Crabtree. Oba se pustili do funkční ilustrace plné akce, ve které neztrácíte přehled a jste strhnuti závratným tempem. Kresba je opravdu propracovaná, což je překvapivé vzhledem k převládajícímu násilí. Můžete si tak zblízka všechny ty části těla poletující kolem z gejzírů krve.

Barvy zde hrají prim a brzy si povšimnete, že chvíle, kdy se B. hojí nebo je zkoumán, jsou mrazivě modré, jako bez života. Ale co teprve nějaká ta bitevní vřava. Jako by se mu krev rozproudila v žilách (a vlastně začala stříkat všude kolem, jen už ne jen ta jeho), všechno zrudlo jako když matador mává býkovi rudou muletou před očima. Doslova cítíte, že právě v těchto chvílích B. doopravdy žije.

Ukázka z knihy BRZRKR 1

Závěrečné shrnutí

Tak tenhle komiks opravdu není pro každého. Pokud hledáte něco s hlubokým příběhem, ne-li hlubokou myšlenkou, pak jste vedle. Nabušená řezničina staví na jednoduché zápletce – hlavní hrdina chce umřít, ale nemůže, a tak dělá to, co umí nejlépe. Lidi zde uvidíte umírat na sto a jedna způsobů násilnou smrtí a rozhodně nebudete ušetřeni žádné utržených částí těla.

Moje hodnocení: 6/10

Mohlo by vás zajímat
Zakoupení knihy | Stránka Matta Kindta
Instagram Rona Garneyho | Instagram Billa Crabtree

  Matt Kindt, Keanu Reeves - BRZRKR 1

Autor: Matt Kindt, Keanu Reeves
Ilustrátor: Ron Garney, Bill Crabtree
Série: BRZRKR
Díl: 1. BRZRKR
Žánr: Akční sci-fi
Počet stran: 144
Vazba: Pevná s přebalem
Nakladatelství: Comics Centrum
Rok vydání: 2022

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 31 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova.lu@gmail.com

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Můj web o cestování
aneb nechejte se inspirovat rozmanitými zákoutími v České republice i zahraničí

Seznam českých nakladatelství vydávajících fantastiku

Co právě čtu

Milenec z temnot
Zaklínač: Liščí děti
Uvězněni
Klíč k času
Císařovy čepele

Reklama | Co mě zaujalo jinde

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo Audiolibrixu. Nová epizoda vás čeká téměř každé úterý.

Nejnovější díl: Skončím v pekle, když píšu do knih?

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou, kterou jsem pro vás vyzpovídala v rámci lednového společného čtení.

Čtenářský klub – společné čtení

V březnu čteme knihu Železná vdova od Xiran Jay Zhao, tak neváhejte se zapojit. Můžete ji sehnat jako knihu a e-book.

Sejdeme se dne 31.března na Zoomu, kde vás čeká následující program:

  • 17:00 – debata o knize Železná vdova
  • 18:00 – beseda se spisovatelem Václavem Dvořákem, autorem série Písečníci a knihy Já, Finis

| Tadytudy se připojte na Zoom
 |  Jak funguje čtenářský klub a co nabízí?
Václav Dvořák