Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Lea má 7 životů | Mysteriózní krimi, které vsází na cestování časem

Lea má 7 životů

Co kdybyste dostali neopakovatelnou příležitost podívat se do minulosti. Do světa, kde žili vaši rodiče, když byli ve vašem věku. Do časů, kdy ten mladík, jehož pozůstatky byly nalezeny u řeky, ještě žil. Neměli byste chuť tomu všemu přijít na kloub?


Lea toho všeho měla nad hlavu. Prostě jen tak se vytratit z párty a možná to ukončit? Ačkoliv mezi tolika lidmi, přeci jen se cítila jako ten nejopuštěnější člověk na širém světě. V hlavě se jí muselo honit všelicos, ale občas nám do cesty vkročí sám osud. Tím se stala kostra nebožáka, který musel mít před lety stejně temné myšlenky jako Lea. Protože kdo by šel na tak opuštěné a zapadlé místo?

A právě tento neznámý se stává Leyinou jiskřičkou života, dívka se totiž rozhodne, že musí přijít totožnosti neznámého na kloub. Jaké je její překvapení, když se potom při usnutí ocitne v kůži mladíka o tři desítky let dříve? Možná se jí osud snaží dát najevo, že by měla přijít na kloub tomu, co se tehdá stalo.

Lea má 7 životů je nový seriál z produkce Netflixu, který nás nejenže přenese do mysli hlavní hrdinky, ale společně s ní se každou epizodu přenášíme do minulosti, abychom prožili jeden den v kůži někoho jiného. Příběh tak nabírá několik rovin, protože nejenže sledujeme v přítomnosti, jak postupuje reálné vyšetřování, do kterého se Lea snaží zasahovat, ale díky cestování časem nahlížíme také do životů dalších teenagerů, sledujeme jejich radosti a strasti, které se neváhají ponořit opravdu do všech témat sužujících mládež v kterékoliv generaci. Na přetřas tak přijdou nejen přátelství a lásky, ale i třídní rivalita a sny o budoucnosti. Díky cílové skupině mezi mladými nechybí také menší sexuální scény.

Ač se můžou postavy svými rolemi zdát zprvu jasné a ploché, postupné noření se do dalších dílů, kdy se společně s Leou probudíme v těle někoho nového, nám odhaluje, že nic není černobílé. Možná to jsou masky, co před spolužáky nasazují, ale každý z charakterů je propracovaný a dokáže ukázáním svého života překvapit.

Kromě toho dokázala Lea příběh odlehčit občasnými vlastními kiksy. Vždyť je v novém těle, ale vlastníkovi dovednosti nepřebírá, takže když má například předvést hru na kytaru, tak se to moc nepovede. Potkává mladší verzi svých rodičů, ale říkat jim mami a tati je trochu velký přešlap. Nemluvě o tom, když se probudí v mužském těle a objevuje všechny jeho záhady a možnosti. Na jednu stranu si ji oblíbíte, jak se snaží všechno v minulosti urovnat, na druhou stranu zapomíná tuhle empatii tak trochu využít v přítomnosti, kde se doslova koupe v posedlosti případem.

„Ale kdybych to mohla vrátit, udělala bych všechno stejně.
Protože jinak bych tě nepotkala.“

Lea má 7 životů Lea má 7 životů

Samotné cestování časem není v knize nijak hlouběji objasněno a ono to ani není podstatné. Je to pouze jakýsi prostředek, skrze který může Lea vyprávět tento netradiční příběh teenagerů z období jejích rodičů. Jediným vysvětlením se tak stává drobný náramek oběti, který spojuje přítomnost a minulost, ale i přesto seriál nezapomíná na některá pravidla při cestování časem, která jsou nenásilně vložena do děje.

Nemluvě o tom, že i samotná kamera a stylizace scén si pohrála s tímto cestováním do minulosti a zase přítomnosti. Rok 1991, ve kterém se seriál odehrává, nám nenásilně připomíná nostalgické časy, kdy jsme mohli využívat jen telefonní budky, také převratný vynález walkman pro přehrávání hudby venku a do kina šel takový Arnold Schwarzenegger a jeho Terminátor 2: Den zúčtování. Vše je promyšleno do detailu, ‚dětské pokoje‘ ožívají v kouzelných drobnostech a ‚moderních vymoženostech‘. Nakonec ale Lea má 7 životů opět odkazuje na to, že ať tehdy nebo nyní měli teenageři stejné problémy, se kterými se musejí vypořádat.

Přiznám se, že dříve jak v polovině už jsem tak nějak tušila, jak to všechno může skončit ohledně jedné z hlavních postav, ale i přesto mne seriál držel a já prostě potřebovala vědět, jak ta partička rozmanitých postav zavíří s nastalými událostmi a pro každého z nich to dopadne. Rozhodně to ničemu neublížilo, žádný díl tu není navíc a vše má své patřičné místo ve vyprávění.

Jak si Netlix již sám ověřil, nejlepší je vytvářet filmy a seriály na základě knižní předlohy a nejinak je to s příběhem Lea má 7 životů. Ten si bere inspiraci z knihy Les 7 vies de Léo Belami, kterou napsal francouzský spisovatele Nataël Trapp. Kniha doposud vyšla ve francouzštině, italštině a španělštině, tak uvidíme, zda se někdy dočkáme anglického či dokonce českého překladu vzhledem k pozitivnímu přijetí televizního zpracování.

Lea má 7 životů Lea má 7 životů

Závěrečné shrnutí

Seriál Lea má 7 životů cílící především na teenagery, neboť je sondou do jejich života, denních trápení a štěstí, je především zajímavým krimi snímkem, jehož hybným prvkem se stává cestování časem. Lea má tak možnost okouknout místo úmrtí dané osoby ještě dříve, než dotyčný přijde o život. To vše odlehčují vtipné momenty, kdy se Lea ocitá v cizím těle, ale se svými znalostmi a schopnostmi.

Moje hodnocení: 9/10

Lea má 7 životůLea má 7 životů (Les 7 vies de Léa)
Mysteriózní krimi
Francie v roce 2022
Délka: 7×45 min
Tvůrci: Charlotte Sanson
Režie: Julien Despaux, Émilie Noblet
Knižní předloha: Nataël Trapp
Scénář: Charlotte Sanson
Kamera: Brecht Goyvaerts
Hudba: Jean-Benoît Dunckel
Hrají: Raïka Hazanavicius, Khalil Ben Gharbia, Marguerite Thiam, Théo Fernandez, Maïra Schmitt, Anne Azoulay, Alexander Ferrario, Anne Azoulay a další

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz