Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Knižní novinky za listopad 2022

Knižní novinky za listopad 2022

Pomalu se blíží Vánoce a nákupní horečky, takže dnes se připravte na pěknou nálož, ze které můžete vybírat pěkné knihy pod stromeček. Nebo opět obdarujete raději sami sebe?


Fantasy novinky

Sabine Bohlmannová – Šepot lesa
Série: Dívka jménem Willow (2)
Nakladatelství: cPress
Datum vydání: 28.11.2022

Neodolatelná atmosféra magického dobrodružství a půvabných ilustrací.
Láska může být občas pěkně začarovaná. Kdyby se Valentýnina maminka zamilovala, nemuseli by se stěhovat a všechno by zůstalo při starém. Čtyři kamarádky se přece tolik těšily na léto ve Willowině čarodějném lese! Avšak s podomácku vyrobeným lektvarem lásky to nevyjde tak úplně podle plánu. Navíc musí Willow, Valentýna, Markéta a Lotti vyhnat tři kluky, kteří si v čarodějném lese bez zeptání staví stromový domek. Les se však nezdá být tak úplně proti…

Kerstin Gierová – Co za světla není vidět
Série: Pomněnka (1)
Nakladatelství: CooBoo
Datum vydání: 17.11.2022

Okouzlující fantasy od autorky bestsellerové série Drahokamy
Quinn je cool, chytrý a oblíbený. Matilda pochází z nenáviděné sousedovy rodiny, má zálibu ve fantasy románech a rozhodně není jeho typ. Když je však Quinn jedné noci pronásledován a vážně zraněn strašidelnými bytostmi, vidí věci, které nemohou být z tohoto světa. Jenomže komu se můžete svěřit, když sochy najednou mluví ve špatných rýmech a lebky kostlivců se na vás důvěrně šklebí? Nejlépe holce odnaproti, která je vám úplně ukradená. Quinn neplánoval, že se s Matildou vrhnou do kouzelného dobrodružství plného nebezpečí. A už vůbec ne, že se bláznivě zamiluje…

V. E. Schwab – Gallant
Nakladatelství: Slovart
Datum vydání: 7.11.2022

Šestnáctiletá Olivia Priorová postrádá tři věci: matku, otce a hlas. Jedinými společníky jsou jí přízraky, které vídá kolem sebe, a matčin deník zachycující matčinu rozbouřenou duši.
Pak ale dostane dopis od strýce, kterého nikdy nepoznala, s pozváním na jeho panství – Gallant. Když však Olivia dorazí, zjišťuje, že strýc je mrtvý a dům prázdný, až na jejího bratrance Matthewa a pár sloužících.
Gallant je dům tajemství. Dům osaměle střežící místo, kde mají přízraky velkou moc. Olivia hledá odpovědi na otázky ohledně své rodiny a své minulosti, a přitom objeví temný odraz všeho, co znala, prastarou říši, kde mají duchové pevné obrysy a kde na ni čeká temný pán domu…

J. K. Rowlingová – Harry Potter a Fénixův řád (ilustrované vydání)
Série: Harry Potter (5)
Nakladatelství: Albatros
Datum vydání: 3.11.2022

Páté bradavické dobrodružství s magickými ilustracemi Jima Kaye
Voldemort povstal a nyní v tajnosti verbuje své stoupence. Mnozí kouzelníci návrat Pána zla popírají, ale Harry přesto není sám: na Grimmauldově náměstí v Londýně se schází tajný řád, který bojuje proti temným silám. A složité to bude i v Bradavicích. Nejenže Harryho čekají náročné zkoušky NKÚ, ale také se musí od profesora Snapea naučit, jak se ubránit Voldemortovým útokům na svou duši. A do toho všeho se ve škole začnou odehrávat dosud nevídané změny…

Ukázka z knihy Dívka jménem Willow: Šepot lesa

Ursula K. Le Guinová – Velká kniha Zeměmoří
Série: Velká kniha Zeměmoří (1)
Nakladatelství: Argo, Triton
Datum vydání: 7.11.2022

Po více než padesáti letech přichází souhrnné vydání všech příběhů slavného Zeměmořského cyklu, rozdělené do dvou svazků.
Knihy jsou obohacené o více než dvacet překrásných ilustrací Mikuláše Podprockého, jež doplňují klasické dílo úžasné představivosti velmistryně žánru Ursuly Kroeber Le Guinové. ilustrací Mikuláše Podprockého, jež doplňují klasické dílo úžasné představivosti velmistryně žánru Ursuly Kroeber Le Guinové. Zeměmořské romány patří mezi nejoceňovanější a nejoblíbenější díla moderní literatury. Dostalo se jim prestižních ocenění včetně americké Národní knižní ceny, Ceny Johna Newberyho, Nebuly a mnoha dalších, což jen upevnilo zvláštní místo, jež zaujímají v srdcích i myslích nespočtu čtenářů. Vůbec poprvé vycházejí všechny ve dvou mohutných svazcích, v nichž mimo jiné najdete několik povídek, z nichž některé vycházejí v českém překladu vůbec poprvé.

Andrea Stewartová – Dcera kostí
Série: Tonoucí císařství (1)
Nakladatelství: Host
Datum vydání: 2.11.2022

První díl Asií inspirované fantasy série Tonoucí císařství
Císař vládne už celá desetiletí a klid a pořádek v říši udržuje magickou mocí, díky níž dokáže z úlomků kostí vytvářet mohutné kostěné konstrukce. Jeho síla však slábne a na ostrůvcích Císařství se postupně šíří vlna vzpoury.
Císařova dcera Lin tráví dny uvězněná v paláci plném zamčených komnat a temných tajemství a ze všech sil se snaží otci dokázat, že je hodna stát se jeho následnicí. Jenže v císařových očích se pro tak důležitou roli nehodí, protože vinou záhadné choroby přišla o všechny vzpomínky z dětství. A tak Lin nezbývá než na otce udělat dojem tím, že sama ovládne zapovězené umění magie kostí. Tak velká moc si ale žádá obrovskou oběť a povstalci už jsou za branami. Lin čeká nelehké rozhodnutí. Jak daleko je pro své dědictví — a záchranu svého lidu — ochotná zajít?

Lucie Lukačovičová – Čepel Azylu
Nakladatelství: Epocha
Datum vydání: 10.11.2022

„Použij cokoliv, co funguje, a přežij!“ – to je heslo lovců monster.
Benedikt je lovec samotář, který mezi své přátele a spojence počítá nejčastěji nestvůry či duchy. Není proto vůbec nadšený, když musí přistoupit na spolupráci s loveckou organizací Azyl. Jenže mu nic jiného nezbývá, jestli má mít naději na úspěch při vyšetřování vraždy exorcisty a zmizení ducha. Případ ho zavede ze současné Prahy do Španělska a k setkání s temperamentní lovkyní, která touží po pomstě.

Michaela Merglová – Píseň války
Série: Píseň oceli (3)
Nakladatelství: Epocha
Datum vydání: listopad 2022

Válka přichází k hranicím Delavy. Nepřátelé pochodují zemí, plení a pálí, co jim přijde do cesty, a město Dussu může zachránit jen opravdový hrdina z písní, drakobijce Cuchenan. Jenže ten není k nalezení. Lesem, kde zmizel, se ozývají písně divoženek, koruny stromů mlčí a ve vzduchu páchne smrt. K tomu, aby zjistil, co se stalo, bude muset bard Minangar vystrčit hlavu zpod ženských sukní a udělat to, co nikdy předtím – vzít místo harfy do ruky meč. Nebo alespoň pěstní dýku… Fantasy dobrodružství vrcholí. Vydejte se do světa, kde praskají štíty i dámské živůtky a krev teče tak snadno jako víno!

Robert Jordan – Oko světa
Série: Kolo času (1)
Nakladatelství: Laser-books
Datum vydání: 7.11.2022

Kolo času se otáčí a věky přicházejí a odcházejí, zanechávajíce za sebou vzpomínky, jež se mění v pověsti. Pověsti blednou v mýty, a dokonce i mýty jsou dávno zapomenuty, když se věk, jež se zrodil, vrátí. Ve třetím věku, věku proroctví, jsou svět a čas v rovnováze. Co bude i co je by mohlo padnout do rukou Stínu.
V zapadlém Dvouříčí se místní chystají na oslavu jarnic. Do kraje po dlouhé době zavítal nejen forman se spoustou novinek, ale také kejklíř s plnými hrstmi příběhů o hrdinech, velkých láskách i zradách, smutcích i strastech. A je zde také Moirain, jedna z legendárních Aes Sedai, žen schopných ovládat obávanou jedinou sílu. Tyhle svátky budou nezapomenutelné… … jenže bohužel jinak, než by si Dvouříčští přáli. Uprostřed noci zaútočí trolloci, bytosti považované za monstra z mýtů. Temný pán byl sice před mnoha tisíciletími uvězněn, ale pečeti slábnou a on se opět dotýká světa. Jedinou nadějí je dávné proroctví o muži zvaném Drak. Jenže kdo má být oním Drakem? Moirain opouští kouřem a krví pokryté Dvouříčí s pěticí mladých lidí. Všichni se ve světě změní, k dobrému i zlému. A jeden z nich svět zachrání… a také zničí. První díl legendární epické fantasy.

Ukázka z knihy Dcera kostí

Dále vychází

 • Dawn Casey – Zimní pohádky (Albatros)
 • J. K. Rowlingová – Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství – úplný scénář (Albatros)
 • George R.R. Martin – Oheň a krev (1): Historie targaryenských králů v Západozemí (Argo)
 • Cassandra Clare – Příběhy z Akademie lovců stínů (#booklab)
 • Richelle Mead – Vampýrská akademie (2): Mrazivý polibek (#booklab)
 • Jan Urban – Věčné Mlhy (2): Družina zatracených (CooBoo)
 • Kiera Cassová – Selekce (1)(CooBoo)
 • Lexi Ryanová – Prázdné sliby (2): Zvrácená pouta (CooBoo)
 • Radek Starý – Arila (3): Stíny Citadely (CooBoo)
 • Julio Fajardo – Thor a rukavice síly (cPress)
 • Zdeněk Žemlička – Vlčice a královna noci (Epocha)
 • Patricia Briggs – Mercedes Thompson (13): Uchvatitel duší (FantomPrint)
 • Lynette Noniová – Ranhojička (2): Zlatá klec (Fragment)
 • Jennifer L. Armentroutová – Z krve a popela (3): Koruna z kostí a zlata (Fragment)
 • Leigh Bardugo – Šest vran BOX (Fragment)
 • Petr Kopl – Morgavsa a Morgana (5): Duchovládnice (Grada)
 • Alexej Ivanov – Srdce tajgy (Host)
 • Naomi Noviková – Scholomance (2): Poslední absolvent (Host)
 • Petra Slováková – Střípky času (1): Vzpomínky na zítřek (Host)
 • Kateřina Loučková – Tajemství černé dámy (Straky na vrbě)
 • Tomáš Bandžuch & Marek Skřipský – Světy v plamenech (Straky na vrbě)

Sci-fi novinky

Gwendolyn Kiste – Rezavé panny
Nakladatelství: Medusa
Datum vydání: podzim 2022

Léto roku 1980, Cleveland, Ohio. Phoebe a její kamarádka Jacqueline právě ukončily střední školu, ale jejich budoucnost je temná a nejistá. Továrna za továrnou zavírá a rodiny čelí nezaměstnanosti a chudobě. Dívkám z Denton Street se však děje něco ještě horšího. Jejich těla se záhadně proměňují. Rezivějí jim kosti. V okolí se to proto hemží zvědavými turisty, lékaři a státními zaměstnanci s podezřelými úmysly. Phoebe je jasné, že musí něco podniknout, aby Rezavým pannám pomohla a odhalila jejich tajemství.
Kniha, za kterou Gwendolyn Kiste získala Cenu Brama Stokera za nejlepší románovou prvotinu a Cenu This Is Horror za nejlepší román.

Adrian Tchaikovsky – Střepy země
Série: Architekti (1)
Nakladatelství: Planeta9, Triton
Datum vydání: 15.11.2022

Válka skončila. Její hrdinové jsou zapomenuti. Až do jednoho náhodného objevu…
Aby zachránili svůj druh, vytvořili lidé po zničení Země bojovou elitu – zdokonalené lidské bytosti s implantovanými vylepšeními. Jedním z nich je Idris. Od chvíle, kdy ho ve válce přetvořili, nezestárl, ani neusnul.
Jednoho dne však mimozemští agresoři, Architekti, zmizeli – a Idris a jemu podobní se stali zbytečnými. Kdysi hrdina lidstva se od té doby protlouká na nezávislé záchranné lodi, aby se vyhnul nežádoucí pozornosti.
Když Idris a jeho posádka objeví ve vesmíru podivné, opuštěné dílo Architektů, získají něco, co má nevyčíslitelnou hodnotu, a pro co by mnozí zabíjeli. Pronásledováni gangstery, kulty a vládami, se řítí napříč galaxií a hledají odpovědi.
Vracejí se Architekti? A pokud ano, proč?

Jamie Sawyer – Exodus
Série: Věčná válka (2)
Nakladatelství: FantomPrint
Datum vydání: 4.11.2022

Poručík Keira Jenkinsová a její Dingové sice přežili konfrontaci s teroristickou sítí Černá spirála, jejich problémy však teprve začínají.
Díky zradě jednoho z Dingů se s těžce poškozenou vesmírnou lodí ocitají na nepřátelském území. Musí nějak najít způsob, jak varovat Alianci, než Černá spirála rozpoutá zničující válku v celé galaxii.
Nejdříve se však musí postavit nejstaršímu nepříteli Aliance: Asijskému direktorátu. A Direktorát má s Jenkinsovou nevyřízené účty…

Timothy Zahn – Mezigalaktická výprava
Série: Star Wars
Nakladatelství: Egmont
Datum vydání: 7.11.2022

Legendární výprava za hranice známé galaxie začíná
Několik let před vypuknutím klonových válek chystá legendární mistr Jedi Jorus C’baoth expedici, jejímž cílem je pátrat po inteligentním životě za hranicemi známé galaxie. Velkolepého projektu, který se do dějin Republiky zapíše jako Mezigalaktická výprava, se zúčastní šest mistrů Jedi, dvanáct rytířů Jedi a padesát tisíc mužů, žen a dětí. Plán expedice se od první chvíle potýká s mnoha potížemi a nepřízní byrokratů, ale nakonec přece jen získá potřebnou politickou podporu a Mezigalaktická výprava se může vydat na cestu. Nikdo netuší, že ji tajně podporuje sithský lord Darth Sidious, který však má pro její realizaci vlastní důvody. Největší nebezpečí na výpravu čeká v Neznámých oblastech. Ani rytíř Jedi Obi-Wan Kenobi se svým mladým učedníkem Anakinem Skywalkerem nedokážou odvrátit hrozící katastrofu. Začíná nemilosrdný boj o přežití, v němž proti Mezigalaktické výpravě stojí tajemný chisský vojevůdce Thrawn.

Ukázka z knihy Střepy země

Dále vychází

 • James Tiptree – Žena, kterou muži neviděli (Argo)
 • Kevin James Anderson & Brian Herbert – Školy Duny (3): Navigátoři Duny (Baronet)
 • Timothy Zahn – Star Wars: Pouť pozůstalého (Egmont)
 • František Kotleta – Spad (Epocha)
 • Neil Sharpson – 2184: Pád Kaspické republiky (Planeta9)
 • Vlado Ríša – JFK 041: Bitva vzducholodí (Triton)

Tak které knihy vám nakonec učarovaly? Já už mám teď předobjednaného ilustrovaného Harryho Pottera a pokud čas dá, opět vám jím zalistuji. Také si rozhodně nenechám ujít pokračování série Píseň oceli s hrdinou Cuchenanem a bardem Minangarem v hlavních rolích.

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

 • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
 • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz