Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Knižní novinky: Duben 2017

Image

Když už jsme si dopřáli dávku český novinek na poli fantastiky, pojďme se společně podívat i na překladovou literaturu. Co tento měsíc již vyšlo a co nás teprve čeká?

Staveley Brian – Prozřetelnost ohně

Série: Kronika Netesaného trůnu 2
Žánr: Fantasy
Datum vydání: 7. 4. 2017

Spiknutí, které mělo zničit vládnoucí rod annurské říše, není ani zdaleka u konce. Adare poté, co odhalila identitu vraha svého otce, prchá z Paláce úsvitu. Hledá spojence, s nimiž by se mohla postavit převratu, který měl svrhnout její rodinu. Jen málokdo jí důvěřuje, avšak poté, co se jí – jak sama věří – dotkla bohyně Intarra, božská patronka říše, se k ní lidé začnou přidávat, aby jí pomohli získat zpět hlavní město. Armády se připravují na velký střet a hrozba barbarských hord přinutí rivaly sjednotit se proti společnému nepříteli. Valyn, odpadlík od nejelitnější bojové síly říše a Adarein bratr, se bez jejího vědomí spojil s útočícími kočovníky. Strašlivé volby, k nimž jsou oba přinuceni, by mohly vést k nevyhnutelné válce mezi nimi. Mezi Valynem a Adare se však ocitá jejich bratr Kaden, právoplatný dědic Netesaného trůnu, který s pomocí dvou podivných společníků pronikl do hlavního města Annuru. Jejich znalost tajné historie, která stojí za těmito událostmi, by mohla Annur zachránit, nebo také zničit.

Goodreads: 4,17/5

Nepřehlédněte
RECENZE KNIHY: Kronika Netesaného trůnu 1: Císařovy čepele

Rae Carsonová – Po zemi bloudím dál

Žánr: Fantasy, Young adult
Datum vydání: 17. 4. 2017

Lee Westfallová má semknutou, láskyplnou rodinu. Má domov, který miluje, a svou věrnou kobylku. A má i nejlepšího kamaráda – který by možná chtěl být něčím víc.

Kromě toho má ale i tajemství. Lee dokáže v okolním světě vycítit zlato. Zlaté žíly hluboko v zemi. Malé valounky v potoce. Dokonce i zrnka zlatého prachu, co někomu zalezla pod nehet. I za nejkrutějších zim díky tomu své rodině zajistila bezpečí a dostatek zásob. Čeho by byl ale člověk schopen, aby si dívku s takovou mocí přivlastnil? Mohl by kvůli tomu i vraždit.

Když Lee přijde o všechno, co je jí milé, uteče na západ do Kalifornie – kde zrovna objevili zlato. Třeba se z ní vyklube to jediné místo na světě, kde může být Lee sama sebou. Pokud ovšem přežije cestu.

Goodreads: 3,94/5

Ukázka
Jelena zaslechnu ještě dřív, než ho spatřím, i když je tišší než veverka – tlumené křoupání sněhu, praskající větvička, tichounké frkání, jak čenichem hledá uschlou trávu. Nemůžu uvěřit, že
mám takové štěstí.
Neslyšně jako padající sníh zvednu pažbu tátovy pušky Hawken k rameni a dívám se přes hlaveň. Výhled mi zužují propletence větví. Musím počkat, až jelen vejde do mého zorného pole, ale to nevadí. Jsem trpělivá. Jsem přízrak.
Ukryla jsem se do větví spadaných z prastarého usychajícího dubu, který se tyčí nade mnou. Sníh zaplňuje mezírky mezi větvemi, a tvoří tak ochranu před větrem. Sotva vidím ven, ale je mi skoro teplo. Sníh kolem mě cinká a zvoní jako rolničky, jak taje v brzkém ranním záchvěvu tepla. Okraje sukně i spodničky mám otrhané a promočené. Kdyby mě teď viděly holky ze školy, pěkně by se do mě pustily, ale na tom nesejde. Musíme něco jíst.
A proto se mi tahle rána musí podařit. Kdybych tak uměla vykouzlit čerstvou zvěřinu, kdykoli bychom ji potřebovali. To by bylo užitečné čarovaní.

Sandra Regnier – Dračí proroctví

Série: Panův tajemný odkaz 2
Žánr: Fantasy, Young adult
Datum vydání: 20. 4. 2017

Felicity ještě pořádně nezpracovala myšlenku, že je předurčená zachránit říši elfů, když ji ti samí elfové obviní z vraždy a vymažou ji z knihy proroctví. Půlelf Lee ji chce zachránit a vydá se proto do magického světa hledat důkazy na její obhajobu. Když se však dlouho nevrací a Felicity začne mít divné vize spojené s propady do minulosti, jde ho hledat. Její pátrání ale přinese další nečekané odhalení: nejen, že je předurčená zachránit elfy, je prý i dračím dítětem!

Goodreads: 4,12/5

Ukázka
„To je nějaké kouzlo?“ zeptala jsem se Eamona, když se vracel s plným tácem.
„Ano. Nechci, aby nás při hovoru někdo vyrušoval.“ Položil tác a podal mi latte macchiato s pěti sáčky cukru a talíř s obrovským muffinem a sendvičem. „To je tvoje. Nevěděl jsem, co by sis dala raději.“
„Vždyť jsi mi ani nedal možnost, abych ti to řekla,“ namítla jsem.
Posadil se a pohlédl na mě. Sám sobě nic nepřinesl.
„Ty si nic nedáš?“ zeptala jsem se.
„Ne. Lidské jídlo mi moc nechutná.“ Prohlížel si mě jako biolog zkoumající nějaký nový druh hmyzu nebo bakteriálního kmene. Nebyla jsem si ale vůbec jistá, jestli převládá okouzlení nebo odpor. „Takže ty jsi ta Vyvolená,“ pronesl po chvíli.
Mlčeli jsme dál. Upíjela jsem kávu a uždibovala muffin. V Eamonově přítomnosti mě přešla chuť. Byl takový… odstrašující.

Paula Brackston – Dcera čarodějnice

Žánr: Fantasy
Datum vydání: 24. 4. 2017

Je jaro roku 1628. Mladá Bess Hawksmithová vidí, jak se tělo její matky houpe na Stromě oběšenců. Ví, že ji před stejným osudem může zachránit jen jeden muž – Gideon Masters, čaroděj. Také ví, že za jeho pomoc zaplatí vysokou cenu.

Anglie, současnost. Elizabeth žije tichým životem. Celá staletí strávila o samotě. Po celou tu dobu se stěhovala z místa na místo, přežila morové epidemie, války a také žal, jejž nesmrtelnost přináší. Její osamělost ukončí až přátelství s mladou dívkou jménem Tegan. Elizabeth dobře ví, proč zůstává celá staletí uzavřená, ale přátelství Tegan ji obměkčí a Elizabeth se dívce otevře a začne ji učit řemeslu přírodních čarodějnic.

Ale Gideon je stále na lovu. Nezastaví se před ničím. I po staletích míní získat Elizabethinu duši. A teď už Bess nebojuje jen za sebe: teď musí ochránit dívku, kterou začala milovat jako vlastní dceru.

Goodreads: 3,54/5

Charlie Jane Andersová – Všichni ptáci na nebi

Žánr: Fantasy
Datum vydání: 28. 4. 2017

Poté co se na střední škole cesty Patricie Delfinové a Laurence Armsteada za podivných okolností rozdělily, ani jeden z nich nečekal, že toho druhého ještě někdy uvidí. Koneckonců, když jeden získá magické schopnosti a druhý sestrojí dvouvteřinový stroj času, lze očekávat, že jim to oběma pořádně zamíchá životem.

Ale teď jsou dospělí, žijí v Mekce hipsterů San Francisku a svět kolem nich se rozpadá. Laurence je konstruktérský génius pracující na odvrácení globální katastrofy prostřednictvím technologických zásahů. Patricia absolvovala Eltisleyský labyrint, tajnou čarodějnickou akademii, a spolu s dalšími mágy bojuje proti neduhům, které ohrožují nemocnou společnost. Laurence s Patricií nemají ani tušení, že něco většího než oni sami, co začalo před lety v jejich dětství, je odhodláno svést je dohromady — aby svět zachránili, nebo aby jej ponořili do ještě větší temnoty.

Goodreads: 3,58/5

Brandon Sanderson – Pouta dědictví

Série: Mistborn 6
Žánr: Fantasy
Datum vydání: 28. 4. 2017

Pouta dědictví jsou mýtické náramky, které před staletími nosil Pán Vládce, dokud ho o ně nepřipravila Následnice Hrdiny z Hathsinu a tím nezpůsobila jeho smrt. Náramky měly údajně schopnost předat komukoli, kdo je měl na těle, stejné schopnosti, jako měl Pán Vládce. Předpokládalo se, že byly nenávratně ztraceny. Waxilián Ladrian se však dovídá, že jejich existenci potvrdila jistá kandra. Moc skrytá v těchto náramcích by mohla způsobit katastrofu, protože v elendelské kotlině vře konflikt mezi Elendelem a venkovem. Waxilián odmítá nabídku vydat se po stopách ztracených náramků, protože se cítí podveden bohem Souladem, a jako svůj jediný cíl vidí osvobození své sestry Telsin ze zajetí Sboru vedeného jejich strýcem Edwarnem. Na cestě za tímto cílem ho provází jeho snoubenka Steris. Po stopách náramků se vydává Waxiliánův kolega Wayne se Sterisinou sestrou Marasi. Jejich cesty se však brzy spojí.

Goodreads: 4,46/5

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz