Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Katherine Howeová – Posedlost

Image

V posledním ročníku na střední škole je na studenty nakládán velký stres – musí dopadnout co nejlépe ve škole, aby byli přijati na co nejlepší školu, a dostanou se vůbec na vysněné školy nebo bude tak velký nápor? Jenže do toho všeho najednou vstoupí záhadná nemoc, která zastíní studentské zájmy.

Příběh

Na Akademii svaté Jany v Danversu to mezi dívkami v posledním ročníku vře. Každá chce být ta nejlepší, aby měla co největší možnost se dostat na vytouženou školu. Studentky mezi sebou bojují o desetiny známky a vypadá to, že pod náporem stresu přestávají situaci zvládat.

Již brzy začínají první studentky upadat v křečovité záchvaty, začínají mít tiky, ztrácejí vlasy či sílu v končetinách. Lékaři si s tím nevědí rady a jako první přikládají vinu očkování. Následuje varianta, že jde o reakci na podělané streptokokové onemocnění. Jenže onemocnění dívek se tak liší, že je těžké to připsat jedné nemoci a o celou záležitost se začínají zajímat i média.

Jenže z pár studentek se záhadná nemoc začne rozšiřovat po celé škole, rodiče své děti někdy raději ani neposílají do školy, aby záhadnou nemoc náhodou nechytily. Co se tedy děje? Je příčinou všeho stres? Vedlejší účinek očkování? Nebo únik nebezpečných chemikálií? Jenže jak to vysvětluje stále děsivější a rozdílnější projevy na studentkách.

Souběžně s tímto příběhem můžeme v knize sledovat tzv. mezihru, kde se vracíme v příběhu o pár stovek let zpátky, do městečka Salem známého čarodějnickými procesy. Příběhem nás provází dívenka Ann Putnamová, která se zpětně zpovídá z celé události a snaží se objasnit, jak to tenkrát vlastně celé vzniklo. Protože i tenkrát onemocnělo hned několik dívek záhadnými příznaky.

Trailer

Styl psaní

Jak hlavní příběh, tak mezihra, jsou psány v ich-formě, kterými nás provází mladé dívky Colleen Rowleyová a Ann Putnamová. Obě poukazují na záhadné události, které je provázely a které jsou si až podivně podobné.

Líbí se mi, jak autorka těmito dvěma příběhy srovnává dnešní dobu a minulost, ukazuje, jak ačkoliv se doba změnila, mladé dívky jsou stále pod velkým tlakem a mohou tím snadno trpět. Není to ovšem její jednoznačná odpověď, ačkoliv je kniha uzavřená, přeci za sebou nechává zamyšlení, jak to vlastně celé je a bylo. Ke které variantě se přiklonit, které vysvětlení vlastně bylo to správné?

Hlavní příběh je inspirován skutečnou událostí v New Yorku, snaží se poukázat na to, jak v dnešní době může takové řešení obtížného případu vypadat a přesto je zcela fiktivní.

Tempo knihy je pozvolné, příběh je pomalu vykreslován, probouzí napětí a nevyřčené otázky. Jelikož je kniha směřována spíše na mládež, nesmí zde chybět ani pozvolné budování a řešení vztahů, drobná romance, ale i rozhodnutí, které musejí řešit mladé dívky.

Katherine Howeová - PosedlostObálka

Naše obálka věrně kopíruje její vzhled z originální verze. Jejím hlavním motivem je drobný žlutý ptáček, který dokáže být v příběhu více důležitý, než by se mohlo zdát. Na první pohled možná obyčejná obálka, která v sobě ovšem nese hlubší poselství, které odhalíte po přečtení knihy.

Ukázka

DANVERS, MASSACHUSETTS
STŘEDA, 11. LEDNA 2012
Popravdě řečeno si vůbec nejsem jistá, kdy to začalo. Ani si nemyslím, že by to vůbec někdo věděl.
Nějakou dobu jako by bylo tím nejdůležitějším úkolem zjistit, kdy došlo k úplně prvnímu případu. Dělali s námi rozhovory, aby našli epicentrum, nebo jak to nazvat. Zvali si nás do ředitelny jednu po druhé. Na stěně tam visela velká mapa školy se špendlíky a lepicími papírky s daty. Bylo to hrozně složité. Asi si mysleli, že s dostatečným množstvím špendlíků a lepítek a výslechů na to nakonec přijdou… anebo to vypadalo efektně pro zpravodajské kamery. Totiž, ne že by to nebylo působivé. Všechny ty šipky a nápisy vypadaly tak důmyslně komplikovaně. Nikdo tak sice nic podstatného nezjistil, ale leckdo se díky tomu možná cítil líp.
Jenže to už předbíhám.

– strana 13, 1. kapitola

Hodnocení knihy

Kniha by si možná zasloužila trochu rychlejší tempo, je spíše táhlá a může tak příležitostné čtenáře odradit. Na druhou stranu skrývá originální námět, donutí čtenáře zamýšlet se a spojovat určité skutečnosti. Umožní mu nahlédnout do minulosti a ohlédnout se za tím, jak žily mladé dívky tenkrát a jaká je jejich situace dnes. Co změnila moderní doba?

Moje hodnocení: 7/10

Závěrečné shrnutí

Autor: Katherine Howeová
Název: Posedlost
Žánr: drama, mystery, historické
Vazba: pevná
Počet stran: 432
Nakladatelství: Fortuna Libri
Rok vydání: 2014
Moje hodnocení: 7/10

Fotografie obálky pochází z fortunalibri.cz.

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz