Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Jiří Dittrich – Elementum

Dokážete si představit, že by se vám jednoho dne obrátil svět naruby a vy byste zjistili, že ovládáte přírodní živly? Jak by vás toto zjištění ovlivnilo a k čemu byste svoji nově nabytou sílu použili? Cesta totiž není nikdy jen ta jedna.

Příběh

Alex není úplně obyčejný kluk, už si párkrát všimnul, že věci kolem něj se ne vždy chovají podle zákonů fyziky a přírody. Jaké je jeho překvapení, když do jeho života vtrhne cizinec, který mu prozradí jeho skutečný původ. Alex je totiž dávno ztracený princ říše, jejíž obyvatelé ovládají přírodní živly.

Jenže má to háček. Tato před obyčejnými lidmi skrývaná říše je v ohrožení jeho bratrem, který zavraždil jeho rodiče a usiluje o trůn. Zatím sbírá síly a armádu, ale vše se může změnit. Právě proto je důležité, aby se Alex vrátil co nejdříve mezi svůj lid, naučil se ovládat živly a postavil se svému osudu čelem.

Styl psaní

Příběh je prostšího děje, čekají nás v podstatě pouze tři fáze – úvod do děje a seznámení se s novým světem, cvičení se v nových živlech a závěrečné střetnutí, na které hlavní hrdina po celou dobu trénuje. I přesto má kniha 500 stran a působí tak roztahaně. Pokud by autor vhodně zasáhl do textu, ořezal příliš detailní situace, které nejsou podstatné pro vykonstruování příběhu, nejspíše by do něj dostal více dynamiky, napětí, jakýchkoliv emocí. Místo toho sledujeme každý hrdinův krok, včetně ranní hygieny. Kniha se mi díky tomu četla opravdu pomalu a nedokázala mne do sebe patřičně vtáhnout.

I samotný hlavní hrdina lehce utrpěl, neboť z něj autor udělal typickou Mary Sue, tedy spíše Garyho Stu. Alex je pohledný, nebojácný a prostě dokonalý. Všechno se učí obdivuhodně rychle, bez chyb a hned si v novém světě dokáže získat lásku svého života. Stejně tak se bezhlavě vrhá do nebezpečných situací, ačkoliv ještě v podstatě své schopnosti neovládá a snaží se tím ochránit ostatní, kteří je léta trénovali. Je to prostě dokonalý chlapec s tragickou minulostí a odhodláním zachránit svět proti mocnému protivníkovi, sotvaže se doslechl o tom, že by mohl mít nějaké schopnosti.

Chybí mi na něm nějaké ty chyby, strachy, nedokonalosti, protože právě to dělá postavy uvěřitelnějšími a lidštějšími.
V knize jsem narazila i na pár věcí, které mne zarazily, jako např. jednání postav v rozporu s jejich postavením či předchozím vykreslením nebo třeba také, proč doposud nenašli své nepřátele, ačkoliv jsou průběžně v knize popsány schopnosti, dle kterých by je měli najít.

Ale abych přešla i k něčemu pozitivnímu. Nový svět a fungování magie a schopností, tedy pěti elementů, mne zaujal. Rozdíl mezi královskou rodinou a běžnými občany ohledně ovládání sil, ale i celé objevování říše, která si již vytrpěla své, vnáší do příběhu zajímavé a příjemné chvilky.

Vím, že moje hodnocení nepůsobí zrovna dobře, je ovšem nutno podotknout, že autor tuto knihu psal na střední škole. Určitě by nebylo na škodu ji nechat více odležet, po letech se k ní vrátit a upravit na základě zkušeností načerpaných z dalšího psaní. Ačkoliv na mne působila kniha zbytečně rozvlekle a hlavní hrdina neuvěřitelně, autorův styl psaní – volba slov a skládání vět – mne zaujal. Pokud na svém psaní pracuje, rozhodně bych se nebála počkat, jak bude vypadat jeho další kniha, protože potenciál zde je.

Obálka

Graficky zpracovaná obálka s temným pozadím, ze kterého vystupuje hlavní hrdina jako světlo ve tmě. Po své straně má živly, které ho budou na jeho cestě doprovázet. Možná bych se nebála do obálky zasadit všechny živly.

Ukázka

Až když jsem zaostřil zrak, zjistil jsem, že Abby má kolem sebe snad milión téměř mikroskopických kapiček vody, které se odtrhávaly od hladiny řeky. Bylo jich stále víc a víc a rostly do stále vyššího sloupce. Až když dosáhl nějakých možná dvaceti metrů, Abbyiny oči se otevřely.
Chvíli zírala do prázdna, než prudce máchla rukama, protočila se na patě a poté vymrštila své ruce vzhůru.
Všechny kapičky se náhle spojily do jednoho tvaru, který silně připomínal hada, a sledovaly pohyb jejích paží. Nejdřív se voda obtočila kolem ní, ale když Abby zdvihla ruce, vodní masa se prudce vymrštila vzhůru.

– strana 149, kapitola 9: To, ve mně ukryté

Hodnocení knihy

Na tutoknihu jsou opravdu rozmanité názory a já zastávám jeden z těch zápornějších. Rozvleklost knihy a dokonalost hlavní postavy neposkytuje čtenáři řádný prožitek ze čtení. Na druhou stranu se autor příběhu věnoval v mladším věku a věřím, že jakmile se vypíše, získá více zkušeností, jistě nám dokáže představit pěknou knihu.

Moje hodnocení: 4/10

Závěrečné shrnutí

Autor: Jiří Dittrich
Název: Elementum
Žánr: Fantasy, Young Adult, 12+
Počet stran: 520
Nakladatelství: Epocha
Rok vydání: 2016
Moje hodnocení: 4/10

Fotografie obálky převzaty z goodreads.com.

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 31 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova.lu@gmail.com

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Můj web o cestování
aneb nechejte se inspirovat rozmanitými zákoutími v České republice i zahraničí

Seznam českých nakladatelství vydávajících fantastiku

Co právě čtu

Milenec z temnot
Zaklínač: Liščí děti
Uvězněni
Klíč k času
Císařovy čepele

Reklama | Co mě zaujalo jinde

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo Audiolibrixu. Nová epizoda vás čeká téměř každé úterý.

Nejnovější díl: Skončím v pekle, když píšu do knih?

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou, kterou jsem pro vás vyzpovídala v rámci lednového společného čtení.

Čtenářský klub – společné čtení

V březnu čteme knihu Železná vdova od Xiran Jay Zhao, tak neváhejte se zapojit. Můžete ji sehnat jako knihu a e-book.

Zde ke konci měsíce naleznete odkaz na Zoom, kde se sejdeme na společnou debatu nad knihou.
 
 |  Jak funguje čtenářský klub a co nabízí?
Xiran Jay Zhao - Železná vdova