Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
 • Home
 • Knihy
 • Jako Alenka v Říši divů aneb na návštěvě v jednom z nejmodernějších knižních skladů ve střední Evropě

Jako Alenka v Říši divů aneb na návštěvě v jednom z nejmodernějších knižních skladů ve střední Evropě

Image

Vzpomínáte na naše dny malých holčiček a chlapečků vstupujících do knihkupectví, kdy jsme si přávali mít všechny ty knihy doma, abychom si z nich mohli postavit hrad a bránit se drakům a kdovíjakým stvořením? A teď si představte ten pocit knihomola, když má možnost vstoupit do velkého skladu knih!

Hudební festival Colours of Ostrava již během včerejšího dne odstartoval a společně s ním projekt Meltingpot, v rámci kterého vystoupí desítky řečníků nejen z České republiky, ale také ze zahraničí. V Ostravě se tak objeví i spousta významných spisovatelů, které byste si rozhodně neměli nechat ujít a jedním z jejich řečnických míst bude i Dům knihy.

Tam se během úterního odpoledne sjeli zástupci všemožných nakladatelství, neboť i pro ně je tohle významná událost. Ale důvod tak brzkého příjezdu byl trošku jiný. Knihcentrum jakožto poskytovatel jednoho z důležitých míst Meltingpotu si pro ně, tedy vlastně pro nás (neboť i já jsem byla pozvána) přichystal zajímavý program jakožto zahájení této události.

 

Měli jsme možnost nahlédnout do skladu knih, který patří mezi nejmodernější ve střední Evropě. Ačkoliv je stále zapotřebí lidských rukou, navigace a seznamy putují ke skladníkům formou informací na tabletu. Velmi krásně se zde dá orientovat, vyhledávat. Vše zde má svůj systém, knihy tiše odpočívají a čekají na nové majitele v krabicích a vybraní šťastlivci putují v modrých bednách po chytrých pásech ke svým novým majitelům. Tedy nejprve k dodavateli, ale to už je pak jen krůček k vyvolenému čtenáři. Nachází se zde přes 60.000 titulů českých, samozřejmě zde najdete i další tisíce titulů v cizích jazycích, především pak ve slovenském a v poslední dobou tak oblíbené angličtině.

Pokud by i vás zajímalo, jak takový sklad vypadá, máte příležitost si jej prohlédnout, ačkoliv trošku jinou cestou. Neustále jsou hledáni noví brigádníci, kteří se můžou pohybovat (a pracovat) celý den mezi knihami, přijít si na slušný peníz a taky mají takovou netradiční posilovnu zdarma. Přeci jen, práce s knihami není pro křehké víly – ledaže by sebraly hůlku Hermioně a naučily se Wingardium Leviosa. A pokud by přeci jen nebylo místo, plánuje se rozšíření skladovacích prostor od roku 2020, takže se můžete stát brigádníkem mezi neuvěřitelným množstvím knih.

Nahlédněte na video a zažijte alespoň na okamžik atmosféru knižního skladu.

Následně jsme se sešli v Domě knihy, kde se konal raut a proběhla prohlídka sklepních prostor. Přiznám se, že v Ostravě nejsem tak dlouho, abych zažila tehdejší Librex, který měl v -1. podlaží dle dozjištěných informací papírnictví, takže jsem byla překvapena, že vlastně Dům knihy je ještě větší, než je na první pohled zvenčí zřejmé. Tam se dnes nachází multimediální místnosti, ať již velká přednášková nebo také nahrávací koutek. V tom se mimo jiné budou nahrávat menší rozhovory s hosty Meltingpotu v Domě knihy, takže pokud nebudete mít možnost dostavit se, můžete si poslechnout své oblíbené řečníky touto formou.

Nesměl samozřejmě chybět ani přípitek na odstartování Meltingpotu v Domě knihy, kterého se chopil statutární ředitel, pan Petr Michálek a následovalo i rozkrojení dortu na oslavu tohoto projektu. Sama jsem zvědavá, jak se vše zadaří, neboť se zde plánuji některé dny zastavit. Tak hodně štěstí s organizací celému týmu Knihcentra!

 

   

Festival Colours of Ostrava již probíhá a tak není divu, že i řečníci zapojující se do projektu Meltingpot již pronesli první slova na mnoha řečnických pultech. Na ty je ve většině případů nutnost zakoupení vstupenky festivalu Colours of Ostrava, neboť se nacházejí v jeho areálu. Dům knihy je ovšem jednou z několika výjimek, které naleznete mimo areál a vstoupit na zdejší besedy a workshopy můžete i bez vstupenky. Ti se vstupenkou ovšem v Domě knihy získávají 20% slevu na knihy vystupujících. Velmi ráda vás proto zvu na besedy v Domě knihy, ovšem ještě než dorazíte, nezapomeňte si napsat o rezervaci místa, protože jedině tak jej budete mít jisté. Rezervace míst jsou na sezení a pokud již není možné rezervovat, můžete i přesto přijít a na besedě se postavit na volné místo vzadu.

Tak hurá na Meltingpot!

Podělte se o článek s přáteli

1 Komentáře
 • K napsal:

  Práce v takovém skladu by mohla být zajímavá. Ale se svým orientčním smyslem, bych se tak dozajista ztratila. Mám pocit, že ani navigace by mě nespasila. Na druhou stranu jsou i horší místa, kde se ztratit :D Tady by mě utešovala myšlenka, že to nemám k dobré knize daleko :D

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 32 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova@dragell.cz

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

  Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

   

  | Odkaz na Zoom bude zde |
   Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
   
  Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

  © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz