Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Gone Home (2013) | Návrat do hnízda po dlouhém cestování Evropou

Gone Home

Kolik toho člověk promešká, když od své rodiny odcestuje na delší dobu do zahraničí? Jak se jeho nejbližší změnili a co vše se událo? Podobnou otázku si pokládá i hra Gone Home, která vám dá možnost prohledat jeden rodinný dům a poskládat si obrázek o zdejší rodině.

Návrat domů

7. června 1995, 1:00 ráno

Uplynul už celý rok, během kterého se Katie vydala na dobrodružné cestování po krásách Evropy. Nastal ale čas vrátit se zpátky za svojí rodinou a ona právě teď stojí před novým domem, kam se stihli během její nepřítomnosti přstěhovat. Možná Katie očekávala, že ji přivítá vřelá náruč rodičů a mladší sestry, to se ale nekoná a ona vchází do ztichlého neznáma.

Gone Home Gone Home

Přehrabování se ve věcech své rodiny

Tahle netradiční adventura si pro vás připravila vyprávění příběhu z pohledu první osoby. Stáváte se tak cestovatelkou Katie, která se vrací ke svým rodičům, ale stejně tak jako vy tento dům nezná a vidí poprvé. Společně s ní tak prohledáváte místnosti, hledáte rodinu a zjišťujete, kde všichni jsou, zatímco si z nalezených věcí skládáte dohromady, jak vlastně do teď žili.

A to je přesně ta originální forma, kterou vám je příběh vyprávěn. Chodíte postupně po domě a prohlížíte si všechny ty pokoje. Nacházíte dopisy, vzkazy, kalendáře, které k vám promlouvají o všem, co se zde odehrálo a jací jsou vaši rodiče, jak tráví čas, s kým se přátelí a odkrývají své sny. Ačkoliv tu s vámi nejsou, přesto vás ovlivňují i drobné nuance jako jsou věci denní potřeby, hudební vkus či knihy povalující se po bytě, které promlouvají o jejich osobnosti.

Gone Home Gone Home

Tím hlavní, kdo si ovšem bere slovo, je vaše sestra Samantha. Při nalezení věcí důležitých pro příběh se přehraje krátký záznam, který hlasem Sam vypráví situaci, která pro ni byla stěžejní a vztahuje se k danému předmětu. Při prohledávání domu navíc můžete nalézt kazety do přehrávačů, které vám spustí její oblíbenou rockovou hudbu a ještě více podtrhnou osobnost vaší sestry a jejího vyprávění.

Ačkoliv je tahle hra řazena do kategorie adventur, obsahuje jen několik základních jednoduchých rébusů, aby ozvláštnila vaše prohledávání domu. Jinak celá je o tom, že zvedáte předměty, prohlížíte si je a čtete rozličné dokumenty. Jakákoliv akce chybí, a tak člověk musí být vhodně naladěn na tento šmejdící příběh. Ještě nutno podotknout, že je zde opravdu velké množství textu a oficiální čeština pro hru neexistuje. Já ji hrála v angličtině, ale pokud si nejste jisti v kramflecích, objevila jsem na internetu i fanouškovský překlad do češtiny.

Hru Gone Home můžete nyní zdarma stáhnout na Epic Games Store do 9. dubna 17:00.

Gone Home Gone Home

Co se ukrývá v neznámé temnotě?

Co se mi líbilo, byla tísnivá atmosféra celého prostředí. Přijíždíte k domu, který neznáte a je celý ponořen v temnotě. Při vcházení do místností musíte pokaždé rozsvítit a za okny zuří bouře s blesky a hřměním. Někde naleznete puštěné zrnící televize, jinde začne blikat žárovka nebo úplně zhasne a na záznamníku je opravdu podivný vzkaz. Kam se všichni poděli? Nemůže za tím být něco více?

Když naleznete spirituální tabulku, možná je vám podvědomě všechno jasné a o to děsivěji začne prostředí působit. Škoda jen, že autoři nedotáhli tuto část příběhu do konce. Jako by zanikla někde po cestě a ačkoliv z ní plyne podstatná atmosféra pro příběh, hlavní linku přebírá příběh sestry Samanthy.

Ale ten rozhodně není k nikterak méně zajímavý. Vypráví o dívce v pubertě, o jejím boji s rodiči, se školou. O jejím přátelství a lásce. O její touze být jiná. Je to něco, co vás bude posouvat co nejrychleji celým domem, abyste se o jejím životě dozvěděli více a o to více vás zaskočí závěr.

Gone Home Gone Home

Závěrečné shrnutí

Gone Home mě oslovila svým netradičním vyprávěním, které je tak přirozené. Procházíte opuštěným domem a o rodině a jejím osudu se dozvídáte skrze věci a dopisy. Vše navíc doplňuje taková stísněná atmosféra neznámého prostředí a bouřky, která lehce pošimrá vaše strachové receptory. Hororovou hru ovšem neočekávejte. Vzhledem k tomu, že se zde v podstatě nenachází žádný složitější rébus, akce, cokoliv dávající hráči nějakou výzvu, jedná se spíše o vyprávění příběhu a tedy o hru, kterou si asi znovu jen tak nepustíte. Vzhledem k herní době, která se může natáhnout na 3 hodiny, ale při znalosti prostředí to zvládnete podruhé určitě i pod hodinu, je nutno zvážit zakoupení hry. Každopádně už podruhé jsem na ni narazila po roce nabízenou na určitou dobu zdarma a při takové příležitosti neváhejte po tomhle originálně zpracovaném díle sáhnout.

Moje hodnocení: 6/10

Gone Home

Název: Gone Home
Žánr: Adventura
Herní doba: cca 3h
Vývojaři: Fullbright, Blitworks
Rok vydání: 2013

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz