Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
 • Home
 • Filmové recenze
 • Frčíme | Odvážné dobrodružství odhalující důležitost rodinného pouta

Frčíme | Odvážné dobrodružství odhalující důležitost rodinného pouta

Frčíme

Představte si kouzelný svět bez kouzel. Tam, kde stačí místo zaklínadla prostě jen zapnout světlo vypínačem. Tam, kde kentauři jezdí autem, místo aby využili svého statného koňského těla. Tam, kde jeden elfský teenager přemýšlí, jak pozvat spolužáky ze školy na narozeninovou oslavu.

Mladý neprůbojný elf vs. život

Ian není tak jako každý bezstarostný teenager v jeho věku. Má problém najít své sebevědomí a upíná se ke svému otci, který byl dle vyprávění pro všechny ten cool týpek. Jenže to on nikdy neměl šanci zažít, neboť tahle důležitá část jeho rodiny bohužel opustila svět dříve, než se stihl narodit.

Jediné, nač se doma může spolehnout, je máma, která zrovna našla zalíbení v jednom policistovi a brácha Barley, který doslova žije svým koníčkem – Dračím doupětem. Vždyť taky jeho vyšperkované auto se jmenuje Ginevra a meč v jeho ruce mu taky není cizí. Cožpak tahle rodina nikdy nebude normální?

Trailer k filmu Frčíme

Když kouzla hýbou nemagickým světem

Vítejte ve světě elfů, mantykor, kentaurů, jednorožců a dalších fantasy stvoření, která žijí své obyčejné životy ne nepodobné těm naším. Vždyť když se přišlo na fakt, že místo učení se obtížně magie pouze vyvolenými je správným směrem pro všechny věda, kouzlo ze světa začalo pomalu vyprchat. Zavedla se elektřina, vyrostly obchoďáky a nikdo dnes už na magii ani nepomyslí.

Snímek Frčíme tak přináší zajímavou kombinaci něčeho známého v kombinaci s fantaskními postavičkami, které se snaží v tomto nudném moderním světě zažít nějaké to netradiční dobrodružství. Ačkoliv Barley historií doslova žije, Iana strhne teprve ve chvíli, když se jim do rukou dostane netradiční dárek, magická hůl – odkaz od jejich otce, který ho na jeden den může opět vrátit zpátky k životu. To by ovšem kluci museli umět ovládat magii a mít k tak těžkému kouzlu ještě to správné vybavení. Jenže přesně tohle je ten důvod, proč se vydat na dobrodružnou výpravu za tím nejcennějším pokladem.

Film pro malé i velké s hlubokým poselstvím

Ačkoliv animované rodinné filmy mají prvořadě malé i velké diváky pobavit, sníme Frčíme jde hlouběji. Předává jedno důležité poselství, které se prolíná jeho útrobami. Ze zakřiknutého Iana se totiž stává pomalu ale jistě sebevědomý mladík, který zjišťuje, jak důležité jsou rodinné vazby. I když se nenachází v záviděníhodné situaci díky nekompletní rodině a smrti otce, přesto mu tato dobrodružná cesta přinese mnohem víc – poznání, že se nemá utápět v minulosti, ale má tu být především se zbylými členy rodiny a také pro ně. Protože ačkoliv někoho ztratíme, neznamená to, že se musíme odříznout od všech ostatních, kterým na nás tolik záleží.

Možná ale díky tomu, že snímek Frčíme nechrlí vtipné scénky jednu za druhou, ačkoliv pobavit rozhodně umí – třeba těmi jednorožci, kteří se vyvinuli zcela neočekávaným směrem nebo vílami, které si očividně trochu mákly v posilovně, ale zapomněly na svá křídla – se nějak moc nedostává do divákovy pozornosti jako jiná díla z dílny Pixaru. Mě ovšem naprosto dostal svým nápadem, myšlenkou, že magie je všude kolem nás, jen ji stačí probudit a vydat se na nezapomenutelné dobrodružství.

Tenké nitky, kam se podíváš

Ani tentokrát nechybí, ačkoliv dětsky zaměřená, pestrobarevná, a přesto detailně propracovaná animace, která potěší oko naprosto každého diváka. Dbání na jednotlivé detaily, ať již strukturu látky nebo vlasy, jsou úchvatné. Kromě nejmenších detailů fungují perfektně i celkové scény, které jsou promyšlené, domov působí útulně, rušná restaurace hřmí v plném provozu a venku doslova cítíte ten svěží vánek.

Mimochodem, když se na tento film koukáte jako dospělí, všimli jste si těch mnoha odkazů na jiná kultovní díla? Ať už je to Pán prstenů, Indiana Jones a nebo právě Dračí doupě, které je vlastně takovou stěžejní inspirací pro hlavní dějovou linku. A je toho mnohem více.

Závěrečné shrnutí

Kouzelný animák ukrývající v sobě hru na hrdiny, jenž pobaví i dojme. Rozhodně příjemná perla, která by vám neměla uniknout, protože si ji užijí jak velcí, tak malí, kterým je skrze elfí rodinku sděleno jedno důležité poselství o rodinných vztazích a lpění na minulosti.

Moje hodnocení: 9/10

Frčíme (Onward)
Animované fantasy
USA v roce 2020
Délka: 103 min
Režie: Dan Scanlon
Scénář: Dan Scanlon
Kamera: Adam Habib
Hudba: Jeff Danna, Mychael Danna

   

Podělte se o článek s přáteli

2 Komentáře
 • K napsal:

  Za poslední dobu jsem bohužel němela moc času na sledování filmů. Na druhou stranu musím říct, že už mě dlouho žádný animák nezaujal. Hned pozkouškách jsem využila chvíle a mrkla na Encanto a tam navzdory zajímavým chrakterům v rodině, jsem byla upřímně docela zklamaná – protože třeba soundtrack mi vůbec neutkvěl (což přiznejme si, na Disneyovku je fakt podezřelé xD). I přesto všechno se mi film líbil svou barevností a po vizuální stránce to bylo nádherně zpracované. Jsem též zvědavá na nejnovější Hotel Transylvánia, protože po shlédnutí traileru se toho trošku obávám. Ale můžu doporučit, pokud jsi ještě neviděla Monster Pets: A Hotal Transylvania Shorts – krátký, ale extrémně vtipný kousek.
  Frčíme si píšu na seznam, zdá se, že by to opravdu mohl být trošku jiný animák a takový já uvítám s otevřenou náručí :D Je nějaký animák z posledních pár let, co tě hodně zklamal?

  • Dragell napsal:

   Já právě většinou sázím na velká filmová studia a tam víceméně zklamaná nebývám (a u zklamání většinou po 15 minutách vypínám, takže si ty animáky ani nepamatuji :D), ale Encanto jsem tedy ještě neviděla. Ha děkuji za tipy, zrovna Hotel Transylvánie zbožňuji ^^
   Doufám, že Frčíme tě nezklame ;)

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 32 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova@dragell.cz

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

  Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

   

  | Odkaz na Zoom bude zde |
   Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
   
  Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

  © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz