Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Fantasy
  • Alexis Hendersonová – Bethel: Rok čarodějnic | Ve spárech sekty pátrající po čarodějnicích

Alexis Hendersonová – Bethel: Rok čarodějnic | Ve spárech sekty pátrající po čarodějnicích

Alexis Hendersonová – Rok čarodějnic

Někdy prostě nejde dodržovat bezhlavě společností nastavená pravidla, zvláště pak tehdy, když se vám zatoulá v Černolese nepostradatelný kus vašeho majetku, paličatý beran. Zákaz nezákaz, do toho lesa je pro něj prostě potřeba zajít a doufat, že vás čarodějnice nedostanou.

Alexis Henderson – The Year of the WitchingAlexis Hendersonová – Rok čarodějnic

Série: Bethel (1)
První vydání: 2020
První české vydání: 2021

Alexis Henderson je americká spisovatelka, kterou v její tvorbě nejvíce ovlivnilo město, kde vyrůstala – Savannah ve státě Georgie, které je protkáno duchařskými historkami. Nemůžete od ní očekávat nic menšího než temnou fantasy naplněnou čarodějnictvím s prvky hororu. Vždyť když není zrovna ponořená do knih či malování, sama se oddává sledování jí tak blízkých hororů.

Immanuelle vždy cítila tak nějak pod povrchem, že není vítána. Vždyť ani její kůže neodpovídala barvě kůže Prorokových oveček, neboť její matka se spustila s mužem z Pokrají. I přesto si dokáže najít přátele a vyrůstat pod dohlížejícím okem nejen Proroka, ale hlavně jejich boha, svatého Otce. Ten jediný totiž dokáže zdejší obyvatele ochránit před svádivými vlivy bohyně Matky, která je ukryta v Černolese se spoustou svých proklatých čarodějných služebnic. A když ženy, dívky a stařeny neochrání Otec, jistě pomůže očistit od veškerého hříchů ohnivá hranice.

Tohle vše má Immanuelle patřičně na paměti, zvláště díky připomínání své babičky, že do Černolesa nesmí vstupovat. Jenže jako by tomu osud chtěl, nepříjemná situace stočí její kroky právě do toho zapovězeného místa, čímž mladá dívka spustí sérii nezastavitelných událostí.

Ukázka z knihy Rok čarodějnic

„Je čas.“
Immanuelle přikývla a ještě naposledy Lei stiskla ruku, než její přítelkyně vyklouzla k oltáři. Zatímco Immanuelle hledala místo v lavici, apoštolové pozvedli ruce k žehnání a Lea vylezla na oltář. Dávala si přitom pozor, aby se jí sukně nevyhrnuly nad kolena. A pak tam ležela, bez hnutí, a čekala na čepel.
Prorok jí položil ruku na břicho. „Žehnám ti Otcovým semenem.“ Přesunul ruku na hrudník. „Srdcem jehněte.“
Lea se roztřeseně usmála. Po tvářích se jí kutálely slzy.
Prorok uchopil řetěz, na němž mu visela dýka, a přetáhl si ho přes hlavu. „Nechť tě Otcova síla provází, odteď až navěky.“
Ovečky jednohlasně promluvily: „Požehnání až navěky.

– strana 73, část I. Krev

Příběh s vámi smýkne do místa ovládaného vírou v Otce, kde dominantní postavení zde má hlava tohoto náboženství – Prorok. To on vše rozhoduje, řídí prapodivné rituály a vykonává spravedlnost. Vždyť je to potřeba, protože kolem dokola se rozprostírá tolik obávaný les, teda spíše les s tolik obávanými obyvateli. Čarodějnice, které totiž kdysi dávno ve svaté válce proti nim vzplály na hranicích, nikdy nedošly klidu a nadále řádí v Černolese. Je tedy potřeba se chránit před jejich vlivy a pečlivě uctívat Otce.

Je tak na výsost jasné, že tahle kniha se bude točit kolem hříchů, čarodějnictví a inkvizice, které vždy otřásaly tímto místem. Ale jak se říká – hoď první kamenem, kdož jsi bez viny. Spletitý příběh odhaluje šeptaná tajemství minulosti a neodpustitelné skutky některých zdejších obyvatel. A uprostřed toho všeho žije mladá dívka, která má své dospívající problémy a starosti, udržuje a navazuje vztahy a pátrá přidrzle po palčivých odpovědích. To vše pod pečlivým dozorem náboženské sekty, která si bere inspiraci a prvky nejen ze středověkého křesťanství.

Na první pohled se může zdát právě díky uvedení mladé hlavní hrdinky, že se jedná o knihu vhodnou pro dospívající, které bude také dominovat nějaký ten románek, opak je ale pravdou. Ač Immanuelle prožívá strasti svého dospívání a buduje vztahy, především je to bojovnice, která statečně prochází nepřízní osudu napříč celou knihou. Ta nás totiž uvrhne do až hororových scén a výjevů, s kterými autorka rozhodně nešetří. Nejednou se dočkáme násilných situací, které rozhodně nezvládnou číst křehké dívenky a je potřeba mít na ně žaludek. Nenechte se tedy zmást tím věkem hlavní hrdinky, ale pojďte se trochu zavrtět strachy do Černolesa, protože ten si pro nás připravil nezaměnitelnou atmosféru.

Na druhou stranu je to právě Immanuelle, která mi chvilkami v příběhu neseděla. Možná právě díky její mladosti občas jednala zvláštně a zaslepeně se držela svých názorů, ačkoliv já být na jejím místě, už dávno bych vše hodila za hlavu a utíkala pryč od toho všeho. Také mi zde chyběl takový ten pomyslný pocit bezmoci, protože Immanuelle měla vždy tak nějak na výběr, jak ze všeho vybruslit (ač ne vždy příjemně a bez obětí).

To také podpořil fakt, že ačkoliv na závěr knihy sledujeme monumentální děsivou scénu, která se může zvrhnout naprosto v cokoliv, hlavní hrdinka se místy stává lehce superhrdinkou, aby učinila rozličné kroky potřebné pro posun děje, ke kterým by ovšem dle mého názoru neměla mít dostatečné schopnosti. Rozvádět to nebudu, třeba tyhle věci nepostřehnete.

Poslední výtku bych měla k příležitostným překlepům nebo slovosledu, kdy jsem (obzvláště na počátku) musela některou z vět přečíst vícekrát, abych pochopila její sdělení. Nevím, zda jsem se ke konci knihy už tak řádně začetla nebo prošla druhá polovina knihy pečlivější korekturou, ale pak už jsem si toho spíše nevšimla.

Ačkoliv to není na stránce českého nakladatele uvedeno, jedná se o sérii s názvem Bethel, tedy její první díl. Pokud se do sérií pouštět nechcete, mohu vás ubezpečit, že titul Rok čarodějnic funguje zcela samostatně a uzavřeně. Druhý díl se teprve připravuje na své vypuštění na americké knižní pulty.

Závěrečné shrnutí

Temná fantasy až s prvky hororu, která je autorčinou prvotinou, nás zavede do parádně vybudovaného světa ovládaného zdejším až sektářským společenstvím. To dohlíží primárně na ženy jakožto ty slabší proti svodům temné strany a čarodějnictví. V tom všem žije mladá Immanuelle, která se zamotá v Černolese a rozjede tak sérií nezadržitelných událostí. Ač svět je parádně promyšlen, hlavní hrdinka se svými názory a schopnostmi zvláště ke konci knihy lehce pokulhává. Možná bych se nebála přitvrdit s hororovými prvky a přidat více takového toho pocitu bezmoci, který ke mně skrze stránky prostě nedošel. I přesto zajímavé počtení odhalující střípky minulosti a zkaženosti jednoho uzavřeného společenství, kterému se nebojte dát šanci.

Moje hodnocení: 7/10

Zajímavé odkazy

Alexis Hendersonová – Rok čarodějnicMožnost zakoupení knihy: nakladatelství Host
Stránka autorky: AlexisHenderson.com

Autor: Alexis Hendersonová
Série: Bethel
Díl: 1. Rok čarodějnic
Žánr: Temná fantasy, horor
Počet stran: 376
Vazba: Měkká
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2021

   

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz