Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Enigma

Image

Rádi trápíte své mozkové závity u různých logických úkolů? Pak sáhněte po krásně zpracované hře Enigma, která nabízí rovnou čtyři varianty úkolů s nepřeberným množstvím zadání.

Společenská desková hra Enigma

Vizitka

Název: Enigma
Výrobce: Albi
Herní doba: 45 min
Počet hráčů: 2-4
Vhodnost: 8+
Rok vydání: 2014
Orientační cena: 799 Kč

Čekají na vás úkoly, které potrápí nejen vaši 2D, ale i 3D představivost a procvičíte také matematické uvažování. Tím ale hra nekončí, právě naopak začíná. Za v čase splněný úkol totiž získáváte kartičku, z které stavíte herní plán a strategickým rozmisťováním figurek získáváte body.

Hra navíc nabízí různé obtížnosti, kdy čím lepší karta do herního plánu, tím obtížnější úkol pro splnění ukrývá.

Obsahuje

Hra neobsahuje nějaký velký herní plán, po kterém se pohybuje, ten si naopak stavíte pomocí 108 herních karet, které obsahují 4 druhy úkolů, a další jedné startovní karty. Dále je zde 16 figurky, vždy od každé barvy právě čtyři a dále jedna figurka označující začínajícího hráče. Také malý herní plán pro vyznačování bodových zisků.
Pro plnění úkolů jsou přiloženy 4 hranoly, 6 závaží, 8 kartiček s potrubím a 7 úlomků pro tangram. Navíc ještě přesýpací hodiny, které vám omezí čas plnění úkolů.
Pomohou vám také přiložená pravidla hry.

Společenská desková hra Enigma

Příprava hry

Na stůl se položí do volného prostoru (aby se dalo okolo stavět z dalších karet) začínající karta a zbytek karet se rozdělí dle úkolů na 4 hromádky. Karty jsou otočeny úkoly dolů a potrubím nahoru. Na stůl dále položte pomůcky pro plnění úkolů a přesýpací hodiny, které postavte tak, aby na ně každý dosáhl.
Každý hráč obdrží 4 figurky své barvy, přičemž jednu postaví na bodovací plán na číslo 0. Nejmladší hráč obdrží fialovou figurku začínajícího hráče.

Jak se hraje?

Kolo vždy začíná hráč, který vlastní figurku začínajícího hráče, tato figurka vždy po uplynutí kola se posune k dalšímu hráči po směru hodinových ručiček.
Kolo začíná tak, že každý hráč si vezme jednu kartu ze čtyř hromádek, přičemž žádní dva hráči nesmějí mít v tomtéž kole kartu ze stejné hromádky. Karty se berou tak, že začíná vybírat hráč s figurkou začínajícího hráče a dále postupují hráči ve směru hodinových ručiček.

Společenská desková hra Enigma

Úkolem každého hráče je vytvořit z potrubí na kartičkách uzavřený obvod (viz foto níže). Hráč na kartičku, kterou přiložil, může vložit jednoho svého technika (barevnou figurku). Technik se vkládá na barevné plazmové komory a to na tu barvu, která v daném obvodu není obsazena. Jakmile se obvod uzavře, získá hráč bod za každou plazmovou komoru v obvodu se stejnou barvou, na které stojí jeho technik v tomto obvodu.
Jakmile se udělí body a vyznačí se na bodovacím plánu, figurky techniků z daného obvodu si hráči berou zpět.

Např.: Jestliže by technik na obvodu na fotografii níže stál na zelené plazmové komoře, obdržel by hráč 3 body. Jestliže by stál na modré, pak 1 bod. Jestliže by měl figurkami obsazenou zelenou i modrou, pak 4 body.

Společenská desková hra Enigma

Nemůžete vkládat technika na plazmovou komoru barvy, kterou už má v tom samém obvodu jiný hráč. Na druhou stranu se ovšem může stát, že budou dva oddělené obvody, kde dva různí hráči mají obsazeny stejné barvy a tyto obvody se v dalším tahu spojí. V takovém případě získávají body oba hráči za danou barvu.

Společenská desková hra Enigma

Karty se přikládají ve směru hodinových ručiček a to vždy od hráče, který má v tomto kole figurku začínajícího hráče.
Aby ale hráči mohli kartu přiložit, potřebují nejprve splnit úkol na druhé straně. Jestliže jej nesplní v časovém limitu, kartu odkládají na tzv. smetiště a již ji ve své aktuální hře nevyužijí.

Karty jsou děleny na 4 hromádky právě dle úkolu, který skrývají. Můžeme se zde setkat se skládáním potrubí, skládáním hranolů, vyvažováním vah a skládáním tangramu. Obtížnost úkolů je dána rozmístěním potrubí na jeho druhé straně – čím je lépe uzavíratelné, tím je obtížnější úkol.

Společenská desková hra Enigma

Jakmile mají všichni hráči před sebou vybrané karty (žádný z nich ze stejné hromádky) potrubím vzhůru, rozeberou si ještě příslušné pomůcky k splnění úkolu, který se skrývá z druhé strany.

Na povel všichni hráči současně otáčejí karty a začínají plnit úkol. Jakmile jej první hráč vyřeší, obrací přesýpací hodiny a během tohoto času musí ostatní hráči dokončit své úkoly. Pokud se jim to nepovede, kartu nebudou moci přikládat k „hernímu plánu“.

Společenská desková hra Enigma

Tangram – hráč obdrží 7 úlomků, které musí složit do tvaru vyobrazeného na kartě.

Společenská desková hra Enigma

Hranoly – hráč obdrží 4 hranoly, které musí všechny složit tak, aby při pohledu shora na stavbu byl stejný barevný vzorec jako na kartě.
Je zde pravidlo, že nesmí být díra zboku, uprostřed či zdola. Berte to jako komíny – je jedno, do jaké výše vystoupá, ale žádný ze sloupců nesmí mít kostičku, pauzu, kostičku, vždy musí být kostičky na sobě a nevyset ve vzduchu.

Společenská desková hra Enigma

Potrubí – hráč obdrží 9 kartiček s potrubím, kdy na kartě může mít určené, která barva nemá být ve skládačce využita (viz obrázek). Úkolem je seskládat potrubí tak, aby bylo ze všech stran zakončené uzávěry, které jsou nejen na kartičkách s potrubím, ale také vyznačeny na kartě, kam se kartičky skládají.

Společenská desková hra Enigma

Váhy – hráč obdrží 6 závaží, přičemž karta v levém dolním rohu určí, kolik závaží přesně musí hráč použít. Úkolem je vyrovnat počty na pravé a levé straně vah. Čísla dole určují, kolik váží přiložené závaží.

Rekapitulace
Každé kolo berou hráči ve směru hodinových ručiček karty s úkoly a to tak, že dva hráči nesmí mít stejný typ úkolu. Začíná se vybírat od hráče s figurkou začínajícího hráče.
Dle typu úkolu na kartě se rozdají pomůcky pro jeho řešení.
Karty se současně otáčí a začínají se plnit úkoly. První hráč, který úkol úspěšně zdolá, otáčí přesýpací hodiny. Za tento čas musí dokončit ostatní hráči své úkoly.
Ti, kteří úkol splní, přikládají kartu k hracímu plánu a na právě přiloženou svoji kartu mohou umístit jednoho technika. Začíná přikládat ten, který má figurku začínajícího hráče a dále se jde po směru hodinových ručiček.
Jestliže se nějaký obvod uzavře, spočítají se body hráčů, kteří měli v něm umístěné figurky. Figurky z tohoto obvodu si berou hráči zpět k sobě. Body se vyznačí na bodovacím plánu.
Figurka začínajícího hráče se posune k dalším hráči ve směru hodinových ručiček a začíná nové kolo.

Společenská desková hra Enigma

Cíl hry

Hra končí, jakmile se kterýkoliv hráč dostane do středu bodovacího plánu. Tento hráč je pak vítězem.

Závěrečné hodnocení

Krásně zpracovaná hra, která překvapivě bavila i mužské, což jsme nečekaly. Velké množství úkolů zaručí rozmanitost, ale i přesto hru vnímám jako příležitostnou. Jsem sice extrém, ale jakmile se mi dostala podruhé do ruky karta se stejným úkolem s hranoly, hned jsem díky fotografické paměti dokázala hranoly složit. Myslím, že po čase si každý zapamatuje některé karty, proto je to spíše hra někam na chatu nebo opravdu zřídkavé hraní.

Dále je zde obtížnost úkolů, kdy u některých jsme na ně nemohli dojít ani my dospělí, myslím si, že hranice pro hratelnost by asi měla být výše. S bratránky v přibližně tomto věku hraji společenské hry a nedokáži si představit, že by tuto hru zvládli hrát.

Na druhou stranu je hra perfektní pro rozvoj logického myšlení, netradiční poučná zábava, ve které si vyzkoušíte různé druhy rébusů. Líbí se mi možnost hry dvou hráčů, i přesto je hra pořád stejně perfektně hratelná.

+ krásná grafika
+ rozvoj logického myšlení
+ i pro 2 hráče
– po čase zapamatování úkolů
– není pro malé hráče

Moje hodnocení: 3/5

Podělte se o článek s přáteli

1 Komentáře
 • Suesanqa napsal:

  Ahojky :-) Táto hra vyzerá zaujímavo :-) Môjmu manželovi by sa určite páčila a porozmýšľam o tom či by som mu ju nekúpila na nejaký sviatok ;-)

  http://suesanqa7.blogspot.cz/

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 32 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova@dragell.cz

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

  Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

   

  | Odkaz na Zoom bude zde |
   Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
   
  Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

  © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz