Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Dangerous Dave in the Haunted Mansion (1991)

Image

Pojďte se ponořit do jedné z prvních hororových her, vezměte do ruky brokovnici a vyčistěte patra strašidelného domu, který v sobě ukrývá pradávné zlo.

Příběh

Daveův bratr Dilbert je unesen a všechny stopy vedou k podivnému domu hrůzy. Dave neváhá ani minutu, aby se vrhnul dovnitř zachránit svého bratra. To ještě netuší, že zvenčí opuštěný dům uvnitř skrývá oživlé zlo z těch nejhorších nočních můr. Dave se tak musí postavit nemrtvým, duchům, pavoukům či vlkodlakům, aby vysvobodil Dilberta z rukou té nejděsivější příšery.

Herní svět

Celá hra se odehrává v podivném domě hrůzy, který byť v prvních chvílích může působit světle a méně nepřátelsky, protože první party zombíků porazíte lehce, ale čím více se zanoříte do jeho hlubin, tím více temnější prostory budete procházet. Samozřejmě nemůžete minout ani ta nejhororovější místa, jako je sklepení či podzemí.

Během celkových osmi levelů se Dave potká s rozličnými příšerami, z nichž každá má svůj způsob pohybu a útoku. Některé vrhají nože, jiné se spouští ze stropu, další se zase zničehonic zjeví a prostě k hrdinovi přiletí. Na každého je tak potřeba být připraven jiným způsobem a taktikou. Kromě klasických nepřátel čekají v temnotách domu i dva bossové a to jeden v polovině a druhý na závěr celé hry.

 

Zpracování

Jelikož se jedná o akční hru, určitě očekáváte nějaké to násilí. To se zde v malé míře objevuje právě při smrti Davea, která se nám jako drobná animace zobrazí v malém rámečku uprostřed obrazovky. Animace se samozřejmě liší dle dané příšery, která Davea zabila.

Herní prvky

V akčních hrách je běžným prvkem, že po cestě sbíráte náboje nebo zbraně, které pak v průběhu hry používáte proti nepřátelům. Zde je to ale trochu jinak a velmi originálně vyřešeno. Po celou cestu nenaleznete ani jeden z těchto prvků, neboť Dave má při sobě 8 rannou brokovnici. Jakmile chvíli stojí, tak si automaticky začne dobíjet. Možná si říkáte, že to pak hra musí být neskutečně jednoduchá, ale opak je pravdou. Pokud dojdou Daveovi náboje ve chvíli, kdy proti němu kráčí byť třeba ještě jeden nepřítel, může se mu to stát osudným. Stejně tak se ztěžuje odstranění bosse, kterého na osm ran nezastřelíte a nemáte před ním kam utéct. Dobíjení je tak potřeba promyslet a uskutečňovat pravidelně na již vyčištěných plochách.

U zbraně velmi uvítáte také další neobvyklý prvek v této době, a to možnost mířit nejen před sebe, ale také nahoru a dolů. To se může hodit, když střílíte na pavouky, do dalšího patra nebo po schodech sestupují zombíky.

 

Jediné, co lze v prostorách domu sbírat, jsou různé drahokamy a další věci, které vám věnují určitý bodový obnos. Ten získáváte i za zabití příšer. Jakmile dosáhnete 10.000 bodů, Dave dostane automaticky jeden herní život. Ty se občas dají nalézt i na daných levelech, mnohdy v tajných místnostech.

Zvláštností na této hře je, že se nedá ukládat. Je tedy nutné ji dohrát od začátku do konce a na to dostanete na začátku hry tři životy. Pokud vás některá z příšer zabije, začínáte na stejném levelu, kde jste zemřeli, ale opět plném příšer. Při celkovém počtu osmi levelů se může zdát ukládání jako nepotřebná věc, ale není tomu tak, hra je opravdu obtížná. Ovšem čím více budete hru hrát, tím více si zapamatujete rozmístění nepřátel a lehce je odstraníte. Hráči, kteří mají tuto hru v malíčku, ji dokážou dokončit i za půl hodiny. Ale k takovému výsledku se budete propracovávat velmi pomalu, to mi věřte. Tato hra nabízí hodiny zábavy, protože se nenechá jen tak lehce porazit.

 

Závěrečné hodnocení

Hra je opravdu velmi obtížná na dokončení především díky absenci možnosti uložení, ukrývá však v sobě spoustu zajímavých prvků jako je neměnná zbraň a její dobíjení pouze v případě, kdy se hrdina nehýbe. Hra obsahuje množství nepřátel, z nichž každý se jinak pohybuje a útočí, což dodává hře na pestrosti a je potřeba být neustále ve střehu. Ale opakování dělá mistry, tak zvládnete zachránit nebohého Dilberta z útrob strašidelného domu?

Je to hra, ke které se vždy jednou za čas velmi ráda vracím a dobře se odreaguji.

Moje hodnocení: 9/10

Herní série

 • Dangerous Dave
 • Dangerous Dave in the Deserted Pirate’s Hideout
 • Dangerous Dave In The Haunted Mansion
 • Double Dangerous Dave
 • Dangerous Dave Returns
 • Dangerous Dave’s Risky Rescue
 • Dave Goes Nutz!
 • Dangerous Dave Goes Nutz!

Základní shrnutí

Série: Dangerous Dave
Díl: Dangerous Dave in the Haunted Mansion
Žánr: Akční plošinovka
Vývojaři: id Software
Rok vydání: 1991
Moje hodnocení: 9/10

Podělte se o článek s přáteli

4 Komentáře
 • Betty napsal:

  Achjo, teď budu zase děsně neproduktivní… Tohle totiž musím vyzkoušet!! :-D

 • Exe napsal:

  Ahoj, no teda… týmto článkom si mi pripomenula hru, ktorú som mal v detskom veku, ale časom som na ňu úplne zabudol. :) Ďakujem za to. Z videí vyplýva, že zvuk je tam dosť nepríjemný. Nebyť toho mierenia hore a dole, tak to vyzerá ako viac hororová úprava Commandera Keena. No ešte staršie a možno aj náročnejšie pôsobí Shadow knights. Celkovo tieto staré hry vedia byť obtiažne kvôli ich ovládaniu, napr. si spomínam ako prvý Prince of Persia reagoval akoby s oneskorením na hráča.

  • Dragell napsal:

   S tou ovladatelností starších her souhlasím, občas ty reakce nenavazují plynule na to, co hráč na klávesnici v reálném čase dělá, ale možná o to větší výzvou jsou než dnešní hry a já se k těmto retro kouskům budu stále ráda vracet :)
   Jinak přiznám se, že Shadow knights neznám a budu muset okouknout, děkuji za tip ;)

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 32 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova@dragell.cz

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

  Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

   

  | Odkaz na Zoom bude zde |
   Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
   
  Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

  © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz