Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
 • Home
 • Knihy
 • NOVINKY | Copak to brumlá a sviští? Do únorových knižních novinek se prodírá Steampunk!

NOVINKY | Copak to brumlá a sviští? Do únorových knižních novinek se prodírá Steampunk!

Image

Únor už je tady, a tak nás čeká řada nových titulů na knižních pultech a tentokrát se dočkáme i nějakého toho Steampunku. Nebo spíše Parokoka, které prý vládlo v našich luzích a hájích? Tak pojďte se podívat, co si pro nás tentokrát nakladatelství připravila.

Sci-fi

Svetozár Olovrant – Juraj Jánošík® proti Dračímu řádu
Nakladatelství Argo
Datum vydání: 13. 2. 2019

Zapomeňte na Steampunk! U nás jsme měli Parokoko, éru parních strojů za vlády královny Marie-Terezie. A největší páru ze všech hrdinů měl Juro Jánošík, pravá ruka palatina Turza. Na svém jízdním kempelenu a s parní valaškou v ruce se musí postavit nejen rebelujícím Čechům, bojujícím pomocí smrtonosných elektrických draků Prokopa Diviše, ale hlavně zlotřilé čarodějnici Mordule, která plánuje státní převrat ve službách nekromantického Dračího řádu.

Orson Scott Card – Enderův stín
Nakladatelství Argo
Datum vydání: 19. 2. 2019

Vracíme se na výcvikovou orbitální stanici, na které Mezinárodní flotila vychovává z nejnadanějších dětí budoucí velitele do války proti mimozemským agresorům. Země žije pod hrozbou opakovaného útoku termiťanů a ve slumech Rotterdamu živoří v partě nechtěných „spratků“ maličké dítě s geniální schopností přežít – Fazolek. Svou chytrostí změní poměry všech malých dětí v celém městě, a proto není nijak překvapivé, že si jej všimnou vyhledavači talentů z Flotily. Nedlouho poté jej raketoplán odnáší na oběžnou dráhu, kde od prvních chvil naráží na jméno geniálního Andrewa „Endera“ Wiggina. Je jen otázkou času, kdy se obě podivuhodné individuality setkají…

Další tituly vycházející tento měsíc

 • Douglas Adams – Stopařův průvodce Galaxií (5): Převážně neškodná (Argo)
 • Alex White – Vetřelec: Chladná výheň (Baronet)

 

Ukázka z knihy Juraj Jánošík® proti Dračímu řádu

Když jednoho deštivého podzimního rána léta Páně sedmnáctistého a jedenačtyřicátého do vsi Terchová přišli verbíři, Juro Jánošík utekl do pole zrajícího konopí, aby ho jejich honící psi nevyčenichali. Tři dny a tři noci se tam poctivě schovával, jedl jen trávu a pil ranní rosu, ale čtvrtý den ho hlad a žízen vyhnaly zpátky k lidem.
Jakmile verbíři spatřili jeho urostlou postavu, mužně hranatou bradu, nos dlouhý a rovný jako sloup chrámu boha války Aréa, husté zlaté vlasy a nebesky modré oči planoucí pod obočím připomínajícím perutě rozkřídleného tatranského orla na nebeské báni čela, srdce jim zaplesalo. Z toho bude krásný voják. Zatáhli ho do krčmy, povalili na záda a trychtýřem mu do chřtánu nalili lahev kořalky. Pak před něj na stůl položili předvyplněný glejt, čerstvě ořízli hustý brk a špičku namočili do inkoustu.
„Tady dole na té ceduličce, milý Juro, naškrábej tři křížky a tím se staneš vojákem Jejího Veličenstva Marie Terezie, naší spanilé královničky.“
„Já si tu ceduličku napřed raději přečtu,“ na to Juro.
„Co by sis oči kazil, cháme. Stejně umíš číst leda tak chcanky na sněhu,“ uchechtl se kaprál a nalil do Jury další lahev. Tentokrát už trychtýře nebylo třeba.
„Jenomže já se od pana faráře naučil číst i psát slovensky, česky, polsky, německy, maďarsky i latinsky,“ chlubil se Jura a dál se sápal po glejtu.

– strana 9, kapitola 1: Tři růže mezi prsty

Sci-fi pro mládež

David D. Levine – Arabella z Marsu
Nakladatelství Omega
Datum vydání: 18. 2. 2019

Už od doby, kdy si Newton všiml bubliny stoupající ze své lázně, toužilo lidstvo objevovat hvězdy. Když anglický král Vilém III. na konci 17. století pověřil kapitána Williama Kidda, aby vedl první výpravu na Mars, dokázal tím, že cestování vesmírem je nejen možné, ale i výnosné.
Nyní, o sto let později, je plantáž ve vzkvétající britské kolonii na Marsu domovem Arabelly Ashbyové, mladé ženy, která spokojeně vyrůstá na tomto nehostinném místě. Avšak dny strávené prací na složitých strojích se svým otcem nebo sledováním svého bratra Michaela s její marťanskou chůvou neodpovídají způsobům anglické dámy. To se její matka snaží napravit tím, že Arabellu přestěhuje do exotického světa, jaký ještě nikdy neviděla: do Londýna v Anglii.
Když ale dojde k sérii událostí, které mohou ohrozit její domov na Marsu, dojde Arabella k rozhodnutí, že učinit správnou věc je mnohem důležitější než se chovat podle bontonu. V převleku za chlapce se připojí k posádce lodi Diana patřící Mars Trading Company a setká se zde se záhadným kapitánem, kterého zaujme její zručnost v mechanických výtvorech. Aby Arabella zachránila svou rodinu na Marsu, musí teď už jen přežít námořní válku zuřící mezi Británií a Francií, naučit se řídit loď a poradit si se vzpurnou posádkou.

Scott Reintgen – Nyxia
Nakladatelství Omega
Datum vydání: 11. 2. 2019

Nejmocnější zbraň. Nejvyšší cena. Vítěz bere vše.
Nyxia – nejcennější látka ve vesmíru dokáže proměnit váš bídný život v lesk a slávu. Ale při pokusu o její získání můžete ztratit víc než jen čas. Troufnete si kvůli ní i zemřít?
Život Emmetta Atwatera rozhodně není procházka růžovou zahradou. Jeho matka bojuje s rakovinou, otec neustále pracuje, aby uživil rodinu. Jednoho dne se naskytne příležitost, jak rodinu navždy zabezpečit. Příležitost, která ho možná bude stát život. Přesto Emmet neváhá a přihlásí se do projektu Genesis 11, kde s dalšími chlapci a děvčaty z celého světa trénuje pro vesmírnou misi.
Pouze osm z nich bude vybráno pro cestu na planetu Eden, kde se nachází vzácná látka Nyxia, a získá bohatství a slávu. Jenomže cesta za vítězstvím je může stát život. Emmett se bude muset postavit tváří v tvář konečnému rozhodnutí: vyhrát za každou cenu, nebo najít způsob, jak bojovat a zůstat dobrým člověkem.

Trailer Arabela

Fantasy pro děti a mládež

Kendare Blakeová – Tři temné koruny
Nakladatelství Fragment
Datum vydání: 12. 2. 2019

Na ostrově Fennbrinu se v každé generaci rodí trojčata – tři královny, rovnocenné dědičky trůnu. Mirabella ovládá živly. Lusknutím prstů dokáže přivolat dusivé plameny nebo prudkou bouři. Katharina může pozřít nejprudší jedy, aniž by ji zabolelo břicho. Arsinoe umí vykouzlit nejrudější růži a zkrotit i ty nejkrvežíznivější šelmy. Každá z nich je jedinečná, ale jen ta nejlepší může získat korunu. V den jejich šestnáctin proto začíná souboj. Nebude mít vítěze ani poražené. Hrát se totiž bude na život a na smrt…

Oksana Bula – Jak tukoni zachránili strom
Nakladatelství Host
Datum vydání: únor 2019

Kdo jsou tukoni? Kouzelné bytosti, které se s radostí a láskou starají o les — někteří pečují o stromy, jiní o květiny a další zase o zvířátka a ptáčky. Jedni si s jeho obyvateli hrají, jiní je připravují na střídání ročních období a ukládají zvířátka k zimnímu spánku. Vzpomínáte, jaké trápení měli se zubrem, který chtěl prospat zimu, přestože zubři v zimě nikdy nespí, nebo s medvědem, který zase za žádnou cenu nechtěl jít spát?
Jedním z tukoňů je i Tuláček. Poznáte ho snadno podle batůžku — vypadá jako žalud. Jen tak si chodí lesem a navštěvuje přátele. Zrovna dnes si chtěl dát čaj se svým přítelem stromem. Jenže v noci byla veliká bouřka a stalo se něco ošklivého. Poradí si s tím Tuláček i ostatní tukoni?

Další tituly vycházející tento měsíc

 • Sabaa Tahirová – Jiskra v popelu (3): Smrt před branami (Host)
 • Tui Sutherland – Ohnivá křídla (4): Temné tajemství (Fragment)
 • Varian Johnson – Spirit Animals (6): Dráp šelmy (Fragment)

  

O knihách z tukoního světa: Medvěd nechce jít spát a Zubr si hledá hnízdo

Komiksy

Jeff Lemire, Mike Deodato – Thanos: Thanos se vrací
Nakladatelství Crew
Datum vydání: 26. 2. 2019

Pokud se některého z hrdinů zeptáte, kdo nakonec zničí svět, padne vždycky jedno jméno: Thanos. Je nezastavitelný, nezničitelný a skrz naskrz šílený. Jenže i tak mocného vládce a člověka, který je posedlý smrtí, může něco ohrozit.
Thanos bude muset hrát o všechno.

Kaiu Širai, Posuka Demizu – Zaslíbená Země Nezemě
Nakladatelství Crew
Datum vydání: 26. 2. 2019

Děti v sirotčinci Grace Field House žijí pod dohledem laskavé vychovatelky a zdá se, že ke štěstí jim téměř nic nechybí. Netuší však, že to je jen pozlátko, a že se z nich všech postupně stane potrava pro démony. Podaří se jim zjistit pravdu – a utéct – dřív, než bude příliš pozdě?
O tom vypráví jedna z nejpopulárnějších mang současnosti, která se rychle mění v komiksovou legendu!

Další tituly vycházející tento měsíc

 • Kore Jamazaki – Čarodějova nevěsta (6)
 • Gerry Duggan, Brian Posehn, Scott Koblish – Deadpool (7): Ods
 • Robbie Morrison, Alice X Zhang, Dave Taylor – Doctor Who – Desátý doktor: Plačící andělé z Monsu
 • Masaši Kišimoto – Naruto (41): Džiraijova volba
 • Robert Kirkman, Charlie Adlard – Živí mrtví (28): Neodvratný osud

    

Ukázka z knihy Zaslíbená Země Nezemě

   

Podělte se o článek s přáteli

2 Komentáře
 • stuprum napsal:

  Půvabné. Arabella mě zaujala!

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 32 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova@dragell.cz

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

  Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

   

  | Odkaz na Zoom bude zde |
   Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
   
  Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

  © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz