Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Atlantis I: The Lost Tales (1997)

Image

Atlantida byla kdysi kouzelným světem, než nadobro zmizela pod hladinou moře. Pojďte ve stopách Setha, mladého gardisty, prozkoumat její tajemství.

Příběh

Seth je povolán jako královský gardista do hlavního města, ovšem právě v ten okamžik se ztrácí královna. Po královně se rozhodne pátrat samotný princ se svými věrnými a královniným vojákům nařídí zatím vyčkávat. Sethova služba tak nezačíná zrovna nejlépe a rozhodne se také nenápadně zapojit do pátrání po zmizelé královně.

 

Herní svět

Nacházíme se v prostředí, kde odedávna vždy vládla královna. Vše je nastaveno díky náboženství, kdy zde máme dva bohy – boha slunce Sa’ta a bohyni měsíce Ammu. Ammu byla vždy nadřazenou bohyní a proto i na Atlantidě vládne matriarchát.

Královna má za úkol střežit posvátné tajemství záhadné kovové hlavy plné vědomostí. Ta se nesmí dostat do nesprávných rukou, a proto je pečlivě uchována. Toto tajemství střeží pouze jediná osoba, samotná královna. Při jejím únosu je tak ohrožen osud země, protože vědomosti v nesprávných rukou mohou mít ničivou sílu.

 

Hra nám nabídne celou škálu prostředí, od toho nejzákladnějšího v hlavním městě Atlantidy a jejího okolí, až po návštěvu eskymáků či domorodců z teplejších krajin. Zamíříme také na ostrov ovládaný kněžkami Ammu a zapleteme se do zdejšího systému náboženství.

Takovou perličku je zdejší způsob dopravy, kdy atlantiďané mimo jiné využívají k přepravě vzdušné koráby. Ty mohou řídit pouze vybraní jedinci za pomoci zvláštního nadání.

 

Zpracování

Na svoji dobu přináší Atlantis příjemné grafické zpracování, včetně propracování úst během mluvení. Náš hrdina se mezi lokacemi pohybuje skokově, kdy je vše doplněno doprovodnou animací. Vždy na dalším pevně místě se může rozhlížet o 360° a plnit potřebné úkony jako je řeč, manipulace s předměty či další pohyb.

Konverzace s druhými postavami probíhají pomocí ikonek s obrázky definující dané téma. Na některé téma je možné promluvit vícekrát s jiným výsledkem. Dokonce postup některých konverzací nám může zajistit jiný výsledek – toho je využito především v akčních scénách, kde některá konverzace může pomoci k útěku a jiná naopak k agresi nepřátel.

 

Co bych ovšem neměla zapomenout zmínit, je také nezapomenutelná hudba, která výborně podkresluje příběh a konkrétní prostředí v dané lokaci. Navíc nás také upozorňuje na akční momenty, kdy je potřeba bleskově jednat a reagovat.

Herní prvky

Jak jsem tedy již zmínila, jsou zde jakési akční scény s rychlými reakcemi, kde je potřeba jednat určitým postupem, jinak může být postava uvržena do vězení a zabita. V takové situaci se vám hra automaticky načte před touto scénou a vy můžete zkoušet jiný postup znovu a tolikrát dokola, než se vám podaří najít tu správnou cestu z obtíží pryč.

 

Kromě klasického používání předmětů, shánění informací a logických postupů se setkáte také s hlavolamy různých podob. Může to být seskládání puzzle, stroje s kolečky, hadi, kteří musí zalézt do svých děr a nenarušit svoji dráhu, cokoliv. Svět je na tyto zastávkové hlavolamy opravdu plný a dokud je nevyřešíte, tak se většinou nedostanete přes nějaké tajné dveře či jakkoliv dál.

Co je na hře zajímavé, je systém ukládání. Hra se nedá nějak vlastnoručně v konkrétním momentu uložit, ukládá se totiž sama a poměrně často před zásadními momenty ve hře. Navíc ji není třeba ani nahrávat v průběhu hry, kdy postupujete špatně. V tom momentě jste uvrženi do vězení či zabiti a hra se automaticky nahraje z poslední známé pozice před nevyřešenou lokací.

 

Závěrečné hodnocení

Tuto hru mám opravdu ráda a vždy se k ní s radostí vracím. Nabízí krásný příběh v kouzelném prostředí se spoustou hádanek. Na rozdíl od jiných adventur té doby nabízí z daného místa/lokace 3D rozhled a výborné grafické zpracování s ohledem na detail. Jako jediné její zásadní mínus vidím časté umírání a opakování akčních scén, dokud nenaleznete správnou kombinaci.

Moje hodnocení: 9/10

Herní série

  • Atlantis I: The Lost Tales
  • Atlantis II: Beyond Atlantis
  • Atlantis III: The New World
  • Atlantis Evolution
  • The Secrets of Atlantis: The Sacred Legacy

Základní shrnutí

Série: Atlantis
Díl: 1. The Lost Tales
Žánr: adventura
Vývojaři: Cryo Interactive Entertainment
Rok vydání: 1997
Moje hodnocení: 9/10

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz