Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Filmové recenze
  • Asterix a Obelix: Říše středu | Kouzelný nápoj se tentokrát dostane až do Číny

Asterix a Obelix: Říše středu | Kouzelný nápoj se tentokrát dostane až do Číny

Asterix a Obelix: Říše středu

Kdo by neměl rád tuhle komediální partičku Galů a netěšil se na další dobrodružství Asterixe a Obelixe? Tak tady je nejnovější nášup pod názvem Říše středu, kde zase bude potřeba pomoci nějaké té dámě v nesnázích.

Dobrodružství za hranicemi země až v říši středu

Tentokrát to nejsou problémy v Gálii, ale až v daleké Číně, které vytáhnou Asterixe a Obelixe z pohodlí domova. Alespoň si na chvilku zdejší divočáci odpočinou, protože je potřeba zachránit nejen princeznu, která prchá před uzurpátory její země.

A nejsou to jen tito dva Galové, co se rozhodnou být nápomocni v Číně s jejich problémy, protože se tam vydává také Caesar, který se zrovna rozhádal s Kleopatrou. Potřebuje se totiž před ní řádně předvést, k čemuž mu výborně poslouží právě zuřící válka v daleké zemi.

Někdy prostě všechny cesty nevedou pouze do Říma.

Trailer filmu Asterix a Obelix: Říše středu

Pod drobnohledem

Opět se ponoříme do oblíbeného světa dvojice Galů, jejichž dobrodružství sledujeme filmově již poněkolikáté a stejně se stále neomrzí. Abychom byli ujištěni, že jsou to naši staří známí, nesmí na začátku chybět jejich vesnice a typické vtípky, jako třeba hádka o čerstvosti ryb.

Poté se ale už odkloníme, protože je potřeba navázat na nové obzory. Tentokrát totiž o pomoc volá Čína. Akční scény tak dostanou exoticky asijský ráz a nechybí ani typické bojové létání, které jsem si tolik oblíbila třeba ve filmu Tygr a drak.

Těchto akčních scén je daleko více než ony Asterixovy a Obelixovy patálie s Římany a kouzelným nápojem. Chybí tam více taková ta komiksová hravost, kdy pořádně hrdiny nápoj prožene třeba jen v hospodě u Točeny a možná pak až v závěru, což je škoda.

Znovu vedle hrdinné výpravy dostaneme nášup vyprávění o přátelství, lásce a chybět nemůžou ani již zmiňovaní odvěcí nepřátelé Římané. Některé scény můžou působit nadbytečně, nedotaženě nebo kýčovitě, ale když se nad nimi zamyslíte, přeci jen nesou nějaký impulz pro další děj.

Co mě opravdu pobavilo, byla jména postav. Ať už šlo o princeznu Fu Yi [čtěte: Fuj] a její osobní stráž Na Ban Čim, o hospodskou Točenu, kapitána lodi Titanixe nebo třeba již v Asterix a Obelix: Mise Kleopatra objevivšího se vojáka Antiviruse.

Právě Antivirus si tentokrát uzmul větší pozornost než posledně. Nyní si zde totiž střihnul menší cameo Zlatan Ibrahimović, což bylo něco pro mužskou část publika. Tu ženskou na závěr zase posadil do kolen odkaz na Hříšný tanec. Celkově tak film cílil nejen na mladší publikum, ale snažil se připravit i vtípky a odkazy, které pochopí právě rodiče.

Když už jsme u těch herců, obsazení Obelixe tentokrát nepřipadlo dlouholetému držákovi Gérardu Depardieu. Svoji tvář mu nyní propůjčil herec Gilles Lellouche, který se ukázal být výborným nástupcem. Zato jeho parťák Asterix, jehož role je notně herecky proměnlivá, tentokrát nebyl tou pravou volbou. Vím, že komiksy jsou nadsazené, ale i přesto bych čekala, že Asterix bude o tu hlavu menší než Obelix, což se s hercem Guillaumem Canetem nepodařilo a kýžený efekt malého chytráka a velkého hromotluka nenastal. Také celkově charakter Asterixe mi v tomto filmu přišel ne úplně věrný předloze.

Herecké obsazení hlavních hrdinů ovšem nebylo jedinou věcí, která mne zamrzela. Celkově je český dabing ve světě pověstný, ale poslední dobou mi u některých filmů skřípou zuby a stalo se to i teď. Naštěstí pouze u dvou menších ženských rolí, kdy herečkám hlas dabérek prostě neodpovídal, neseděl mi k ním. Také je nutno zmínit, že dabingu poměrně výrazné a důležité postavy se ujal Jakub Kohák. Mě tato skutečnost nevadila, ale vzhledem k jeho výraznému a charakteristickému hlasu nemusí tahle volba padnout každému.

Závěrečné hodnocení

Jak to celkově zhodnotit? Všichni víme, že pokud jdeme na tenhle film do kina, Oscarový snímek očekávat nemůžeme. Na druhou stranu ačkoliv to není to nejhumornější dílo věků, na první hraná dobrodružství Asterixe a Obelixe to nemá, pořád je to kousek, u kterého se můžete pobavit a zarelaxovat. I když jsem tedy výše měla spousty výtek, pořád musím hodnotit, že jsem se u tohoto filmu vážně bavila a o to přeci jde.

Moje hodnocení: 6/10

Asterix a Obelix: Říše středuAsterix a Obelix: Říše středu (Astérix & Obélix : L’Empire du Milieu)
Fantasy
Francie v roce 2023
Délka: 112 min
Režie: Guillaume Canet
Scénář: Guillaume Canet, Julien Hervé, Philippe Mechelen
Kamera: Andre Chemetoff
Hudba: Matthieu Chedid
Hrají: Guillaume Canet, Gilles Lellouche, Jonathan Cohen, Julie Chen, Leanna Chea, Vincent Cassel a další

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz