Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Další žánry
  • Arnošt Vašíček – Perunův hněv | Když se hora rozehřmí proti nezvaným hostům

Arnošt Vašíček – Perunův hněv | Když se hora rozehřmí proti nezvaným hostům

Arnošt Vašíček – Perunův hněv

Příroda nám nikdy nepatřila a přesto se ji snažíme neustále zkoumat, podmaňovat a dobývat. Co když ale dokáže odpovědět, protože se jí nelíbí lidský vpád?

Arnošt Vašíček – Perunův hněvArnošt Vašíček – Perunův hněv

První vydání: 2020

Arnošt Vašíček je český záhadalog a scénárista pocházející z Ostravy, jehož nemusíte znát pouze z knih, ale také z televizních obrazovek. Napsal totiž řadu scénářů pro dokumenty či televizní seriály. Tím nejznámějším je Strážce duší.

Nitro hory Radhošť odpradávna lákalo lidi. Četné ďury nacházející se v jejích útrobách se stávaly nejenom zkratkou skrz horu, ale také cíleným objektem pátrání po zlatém pokladu. A co teprve, když se tyhle jeskyní dómy a úzké cesty jednou za čas mění díky pohybům a reakcím zdejší horniny.

Ani v dnešní době tak nemůžou uniknout pozornosti a nelákají pouze jeskyňáře, ale samotná hora také vábí jiný druh ziskuchtivých lidí. Radhošť je totiž plný uhlí, které mnozí touží vytěžit. Jenže co s takovou snahou dokáže udělat nestabilní podloží, to už je otázka druhá.

Ukázka z knihy Perunův hněv
Bergman se postavil. Oči mu ztvrdly. „Obviňuješ mě, že jsem práce na čelbě nezastavil?“ zakroutil hlavou, jako by té zprávě nechtěl věřit. „Je mi toho ztraceného života líto, ale ani já, ani ty za smrt našeho kolegy neneseme odpovědnost.“ Popošel blíž a naklonil se těsně nad předáka. „Neporušili jsme žádné bezpečnostní předpisy. Nikdo nic nezanedbal. Rozumíš?“
Malík k Bergmanovi zvedl tvář se ztrhanými rysy.
Teprve teď mu docházelo, co se vlastně stalo. Kamarád nežije. Jeho ženě bude muset objasnit, jak zemřel. Když naznačí, že se neštěstí možná dalo zabránit, ještě víc ji bodne do rány.
Bergman nad ním vyčkával, jak se rozhodne. „Příroda prostě zase jednou ukázala, kdo je tady pánem. Nemohli jsme to nijak zvrátit. Je ti to jasné?“

– strana 36, kapitola 4

Perunův hněv nás vezme do krásných Českých Beskyd, které ač nabízejí pro turisty mnoho relaxu v příjemné zeleni, přeci jen samy o sobě nejsou poklidné. Moravskoslezský kraj je znám pro své uhelné bohatství, které sahá i do těchto končin, jenže proti těžbě se ozývají nejen lidé, ale samotná hora sténá a naříká.

Autor do knihy vnořil hned několik zdejších záhad, folklóru a mýtů, jež hýbou dějem a stávají se zajímavým prvkem. Na jednu stranu nám tyto záhady po svém vykládá a objasňuje, na druhou stranu využívá neobvyklých a nevysvětlitelných jevů, aby ponořil čtenáře do určitého spektra magična.

Toto propojení se mi zalíbilo, ráda jsem odhalovala záhady kraje, do kterého jsem se přestěhovala. O co více mne potěšilo, že fakta, ze kterých vychází, jsou shrnuta na závěr knihy samostatně. Na druhou stranu autor některé jevy vysvětluje jevy jinými, světovými. Rozepisuje se o mimobeskydských záhadách mnohdy na stranu či dvě, což zavání spíše snahou nacpat do knihy těchto mýtů co nejvíce místo soustředění se právě na Beskydsko.

Kniha rozehrává celkem tři dějové linie, které nás zavedou nejen ke konfliktu ohledně těžby uhlí v této oblasti, ale také do jeskynního systému a k dalším záhadám a zajímavostem tohoto kraje. Ty se linou zcela odděleně, postavy jsou snadno rozeznatelné, protože mají jiné cíle, až by jeden nečekal, jak se dokáží jejich osudy prolnout. Ale to se závěrem podaří, ačkoliv u jedné z linek je to spíše na sílu, jen aby se neřeklo.

Celé toto prolnutí příběhu vyvrcholí v lehce useknutém závěru, který by se dle mého zasloužil více. Ono hned několik věcí, které se odehraje, už tak samo za sebe působí trochu nelogicky, ale je potřeba je udělat, aby kniha směřovala tam, kam má. K finále, ve kterém se autor příliš nerozepsal a rozhodnul se po celých těch událostech jednoduše jen zabouchnout dveře. Závěr knihy mne bohužel spíše zklamal.

Perunův hněv je příběh kratšího rázu, který se odehrává na zhruba 200 stranách. Za tu dobu na vás ze stránek vykoukne nemalé množství postav, které nijak do hloubky nepoznáme. Odhalíme jen to, co je pro příběh stěžejní, ale chybí zde nějaké propojení se čtenářem a navázání bližšího vztahu.

Na závěr jen poznamenám, že v knize trochu řádil tiskařský šotek s překlepy a v textu mne překvapily hovorová slova mimo přímou řeč, třeba takový auťák.

Závěrečné shrnutí

Záhady byly vždy moje, a tak jsem se rozhodla vyzkoušet jeden mystery thriller od českého záhadologa Arnošta Vašíčka. Krásně si pohrál s využitím prvků krajiny i zdejších pověstí, na druhou stranu do knihy bylo vsunuto i vysvětlování záhad z jiných koutů světa, kterých nebylo třeba. Kniha o třech dějových liniích, které se ne zrovna umně splétají dohromady s pochybným zakončením, jako by závěr příběhu byl dopsán narychlo, což je škoda. Po příjemné předcházející části to jen zkazí prožitek ze čtení. Prý se jedná ale o slabší kousek, tak třeba můžete vyzkoušet některý z jeho dalších titulů.

Moje hodnocení: 2/10

Zajímavé odkazy

Arnošt Vašíček – Perunův hněvMožnost zakoupení knihy: Česká televize

Autor: Arnošt Vašíček
Název: Perunův hněv
Žánr: Mysteriózní thriller
Počet stran: 224
Vazba: Pevná
Nakladatelství: Česká televize
Rok vydání: 2020

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz