Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
 • Home
 • Audioknihy
 • Andy Weir – Spasitel | Záchrana světa v rukou jediného člověka

Andy Weir – Spasitel | Záchrana světa v rukou jediného člověka

Andy Weir – Spasitel

Když jsme si představovali první setkání s mimozemskou civilizací, nikdy jsme nepředvídali tuhle variantu. Vyhlazení lidstva jako takový vedlejší produkt. Jenže lidé prostě nemůžou jen tak zmizet z historie vesmíru. Je potřeba za své životy bojovat jakýmkoliv způsobem.

Andy Weir - Project Hail MaryAndy Weir – Spasitel

První vydání: 2021
První české vydání: 2021

Původně vystudovaný programátor, který měl možnost sáhnout na spoustu zajímavých projektů, jako byl i třeba Warcraft 2, ale v srdci stále dřímal tu touhu po psaní, které uskutečňoval a svá díla publikoval na internetu. Teprve jeho román Marťan z roku 2014 jej opravdu proslavil, původně dostupný zdarma a posléze publikovaný také skrze nakladatele. Po marsovském Marťanovi a měsíční Artemis se nyní můžete připravit na nové vesmírné dobrodružství se Spasitelem.

Představte si ten moment, kdy otevřít oči je velmi těžké a když se to podaří, pohnout s nějakou částí těla je už prakticky nemožné. Jen vnímáte své podivné okolí a přemýšlíte, jak jste se tady vzali. Je to snad nemocnice? Něco se vám stalo? A ta nejdůležitější myšlenka ze všech… kdo vlastně jste zač?

Otázkou je, jak moc o tom můžete přemýšlet, když ten dotěrný počítač se neustále ptá na to, kolik je dva plus dva. Žádná lidská společnost, jen zautomatizovaný robot, který se o vás stará a snaží se zhodnotit, jak moc jste již při vědomí a dokážete používat svůj mozek. Je tedy potřeba to co nejdříve udělat.

Ukázka z audioknihy Spasitel

Pod drobnohledem

Další ze sci-fi počinů z pera spisovatele Andyho Weira, který se proslavil především svým dílem Marťan a to také díky filmovému zpracování, které se dostalo i k nečtenářům. Nyní se opět vrací ke kořenům a jeho nejnovější titul Spasitel znovu nakukuje pod ruky vědce a vysvětluje některé z úkonů. Na druhou stranu od Marťana nás ovšem posunul někam dál k novým technologiím a daleko většímu kroku člověka do vesmíru. Do spousty domněnkových fungování, nových prvků a materiálů, které si autor mohl dovolit vystavět a navzájem provázat s reálným světem.

Z pohledu Rylanda Grace, který vlastně hodnou chvíli netuší, kdo je zač, sledujeme jeho probuzení a první následné kroky. Ačkoliv kolem sebe vše vidí zautomatizované a nikde žádný člověk na zeptání, přesto vědeckými a logickými postupy postupně zjišťuje vše ohledně okolí a hodnotí také sám sebe.

Jak se mu průběžně vracejí některé útržkovité vzpomínky, do kterých společně s ním vstupujeme, odhalujeme tak nejen jeho osobnost, ale také celé pozadí jeho aktuální situace. Díky tomu, že souběžně všechny tyto informace dostává postupně hlavní hrdina spolu s námi, je velmi snadné se nechat vtáhnout do příběhu, který informačně nezahltí a průběžně překvapuje a šokuje. Obě dějové linie jsou velmi snadno rozlišitelné, mají své tempo a informačně zajímavou hodnotu.

Ačkoliv u Marťana jsem občas u těch technických/vědeckých věcí tápala (možná díky audioknižnímu poslechu), tentokrát musí říct, že se mi audiokniha Spasitel zdála srozumitelná a v postupech jasná. Jako by opravdu se snažily být svým způsobem vědecké, ale dané popisy byly určené laikovi jako jsem já.

Musím říct, že v jednu chvíli jsem měla doslova déjà vu s filmem Příchozí (pokud jste neviděli, velmi doporučuji) a ani bych se nedivila autorovou inspirací vzhledem k času vydání těchto děl. Na druhou stranu se jedná o velmi efektivní využité řešení, takže by se asi těžko vymýšlelo nějaké jiné a lepší.

Líbí se mi netradiční spojenec, který se naskytl Graceovi v řešení jeho problému. Celkově kniha v našem přístupu k vesmíru a k tomu, co nabízí, vyobrazuje jiné varianty, než by jeden na první pohled čekal. Někdy prostě není potřeba hledat mimozemšťany s technologiemi přesahujícími vyspělostí tu naši. Vesmírem dokáže létat všelicos a dokonce bez potřeby nějakých lodí a vzduchových masek.

Celá kniha představuje zajímavé momenty a řešení, předsouvá nám tápání, bádání, improvizaci, ale i napětí s akcí. Dokáže rozbouřit emoce, ale také vás sveze na vlně odevzdanosti. Je prolnutím možného i nemožného, útočí na čtenářovy smysly. Představuje přátelství i zradu, hodnotu života a smíření. Přesto v jednom jediném okamžiku možná míří moc za hranici uvěřitelného, kdy samotný konec už mi přišel opravdu na sílu. Je možné, že vás ale zaujme.

Andy Weir - Project Hail Mary Andy Weir - Project Hail Mary Andy Weir - Project Hail Mary

Zleva obálky knih v jazyce: arabština, angličtina, angličtina (ilustrované)

Audioknižní zpracování

Jako interpreta pro knihu Spasitel zvolilo vydavatelství Témbr Lukáše Hlavicu. Jeho hlas můžete znát z desítek a desítek audioknih napříč různými žánry. U klasiky můžu zmínit třeba audioknihy Petr Pan, Frankenstein či Válka s mloky. Pokud chcete zavítat mezi modernější díla, nabízí se žánrově třeba takový Čarodějův učeň. Není divu jeho širokého záběru, neboť Lukáš Hlavica pochází z umělecké rodiny a sám je hercem a dabérem, který vystudoval herectví na DAMU.

Díky správnému uchopení textu Lukáš Hlavica doslova promlouvá ústy samotného Rylanda Grace, sdílí s námi jeho myšlenky, pocity a všechno to funguje nejen díky tomu, že je kniha napsaná v ich-formě, ale právě díky schopnosti vžít se do kůže samotného hlavního hrdiny a odrazit jeho niterné rozpoložení správnou intonací a prací s hlasem.

Audiokniha obsahuje doslova vesmírné předěly, které proplouvají mezi kapitolami. V jeden moment se ovšem bohužel čtený text vs. postupně nastupující hudební předěl trochu bily nevyváženou hlasitostí. Na druhou stranu si vydavatel pohrál s úpravou hlasů, doplňujícími zvuky, takže se k nám dostává posluchačsky opravdu zajímavé dílo, ke kterému stačil pouze jediný interpret (a proč by jich také mělo být více, když je Grace ve vesmíru sám?).

Závěrečné shrnutí

Pokud se vám líbil Marťan, pak rozhodně neváhejte a sáhněte po Spasiteli. Je jen na vás, která z těch dvou knih vás vlastně osloví více, každopádně Spasitel míří dál, využívá spekulací, přidává možný dopad mimozemského života ve vesmíru a staví člověka do nemyslitelných situací. Jde za hranici dnes možného, aby ukázal fungující příběh o přátelství i zradě, o ceně lidského života a o lidství jako takovém.

Moje hodnocení: 9/10

Mohlo by vás zajímat
Zakoupení knihy | Zakoupení audioknihy | Stránka spisovatele

Andy Weir – Spasitel 

Autor: Andy Weir
Interpreti Lukáš Hlavica
Název: Spasitel
Žánr: Sci-fi
Délka: 20h 30min
Vydavatelství: Témbr
Rok vydání: 2021

Podělte se o článek s přáteli

1 Komentáře
 • VendyK napsal:

  Spasitele jsem četla a nesmírně mě bavil, z dosavadních knih Andyho Weira zatím nejvíce. Jsem zvědavá, jak se popasují s filmovou adaptací. Pokud si správně pamatuji, do hlavní role obsadili Ryana Goslinga. No, bude to zajímavé. :)

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 32 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova@dragell.cz

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

  Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

   

  | Odkaz na Zoom bude zde |
   Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
   
  Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

  © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz