Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Fantasy
  • Amish Tripathi – Trilogie Šiva: Nesmrtelní z Meluhy

Amish Tripathi – Trilogie Šiva: Nesmrtelní z Meluhy

Image

Cesta odvážného bojovníka, cizince v Meluze, kterého všichni mají za spasitele. Dokáže Šiva naplnit proroctví nebo jsou to jen falešné naděje súrjavanšů, které se k němu upínají?

Příběh

Vraťme se o 1900 let před náš letopočet na území dnešní Indie. Tehdy zde byly ve sporu dvě říše, Meluha obývaná súrjavanši a Svadvíp obývaný čandravanši. Jsou to dvě země se zcela odlišnými způsoby a poslední dobou súrjavanše trápí nájezdy zlých Nágů, zdeformovaných lidí s neuvěřitelnými bojovými schopnostmi.

Podle všech informací jsou Nágové se Svadvípem spojenci, a tak se sousední země stává ještě nebezpečnější. Celá Meluha doufá, že se konečně vyplní pradávné proroctví o spasiteli, který je ubrání před zlem. Bude to člověk, který žije mimo tyto dvě země, neposkvrněn tímto konfliktem. Jeho poznávacím znamením pak bude modrý krk po napití sómy. A tak bloudí okolními zeměmi karavany pátrající po možných vyvolených, které zvou žít k sobě do Meluhy.

Právě jednoho takového poutníka s karavanou hostí i kmen pod vedením udatného bojovníka Šivy. Ti zde vedou nikdy nekončící válku s vedlejším agresivním kmenem. Ačkoliv jsou i návštěvníci zaskočeni dalším z útoků, přesto pomohou Šivovi nejen s bojem, ale také mu nabídnou možnost přestěhovat se do bezpečnějších krajin v Meluze. Ve světě, kde nikdo nestrádá.

Trailer

Styl psaní

Přenesme se do dávné historie, abychom nakoukli na tehdejší kulturu a mohli jsme se projít uličkami tehdejších měst. A právě to je možná největší problém této knihy. Autor má velký problém s popisem, nedokáže cokoliv popsat tak, abychom se do daného místa dokázali ve své fantazii přenést. Vše je jen takové strohé, aby se neřeklo. Drobné souboje byly sice příjemným rozptýlením, ovšem velká bitva, která nás v knize čeká, nechá každého čtenáře chladného. Kniha má problém nejen podpořit čtenářovu fantazii, ale nedokáže vyvolat emoce a to možná hned z dalšího důvodu.

Práce s postavami není nikterak dobrá, nejsou dobře vykresleny a většina z nich se chová dětinsky, zatvrzele a místy nevhodně. Chybí nějaké hlubší prokreslení, aby nám byly bližší, působily reálněji. Místo toho Šiva, kterého mají všichni za možného spasitele, při předávání odznaku v armádě se začne hihňat s proslovem, jak se z toho bude červenat. Z postav jsem tak měla nejraději pandity, kteří byli moudří, jejich myšlenky mne zaujaly a přiblížily některé věci tehdejšího systému. Ale to bylo možná tak všechno, Šiva je neposlouchal, měl svoji hlavu a o vládci, který slepě důvěřuje nějakému muži jako spasiteli, ani nemluvě.

Přiznám se, že v knize jsem kromě vyjadřování postav měla problém také s jedním výrazem, a to často užívaným slovem ‚teroristi‘. Vůbec mi to do této doby nezapadá, velmi mi to narušovalo pozornost při čtení. Terorismus se vztahuje k moderní době, tehdy to byly spíše nájezdy, únosy a přepadení.

Také se nepovedla jedna z myšlenek, kterou autor předává na konci a přiznám se, že mne lehce pobouřila a jde vidět, že knihu napsal muž. Přirovnává zde totiž tyto dvě soupeřící země jako dva náhledy na svět – mužský a ženský. Země představující mužský náhled na svět má jasný řád, slušnou mluvu, drží se svých povinností a udělených rolí, kdežto země představující ženský náhled na svět je chaos, lidé zde vše velmi prožívají, jsou spoře oděni, nestydatě se vyjadřují, neváhají cizí lidi ochmatávat a na veřejnosti si dát se svými protějšky milostnou chvilku. Tohle je myšleno jakože vážně?

Možná právě kdyby tato kniha vznikala ve spolupráci dvou autorů, mohlo by to dopadnout jako mistrné dílo. Ačkoliv má Amish Tripath problém s popisem prostředí a vykreslováním postav, přeci jen dějová linka jako taková je výborná. Vše zde má smysl, připravuje si pro nás zajímavou a nelehkou cestu, překvapující chvilky, samozřejmě i nějakou tu lásku. Jsou zde mnohé momenty, které by nás chytly za srdce při dobrém vykreslování už od začátku a vytvořením pouta mezi čtenářem a postavami.

Tato kniha má také jeden velký klad, který postrádá mnoho rozsáhlejších fantasy trilogií. V přední části naleznete mapku obou znepřátelených zemí včetně rozkreslení měst, takže můžete sledovat Šivovo putování. Autor nás také seznamuje se spoustou pro čtenáře nových slov, které se vztahují k zdejšímu systému členění obyvatelstva, přes nápoje, jídlo a další speciální pojmy. Všechny tyto pojmy jsou vypsány na závěr knihy, kde se jim dostává dostatečného vysvětlení. Navíc vždy když se s některým pojmem, který je vzadu knihy uveden, v příběhu setkáte poprvé, rozpoznáte jej podle kurzívy. Pak už stačí jen přelistovat, nastudovat a pokračovat ve čtení příběhu.

A závěrem jaký byl závěr, tedy konec příběhu? Bohužel žádný. Čeká nás sice jedno větší překvapení, ale příběh je otevřený, nic se zde nevyjasňuje, prostě najednou končíme uprostřed děje, aniž bychom byli uspokojeni vyřešením nějakého z nastolených problémů.

Obálka

Zajímavá obálka držící se její originální podoby z původního vydání, která nám na jednu stranu odhaluje hlavního hrdinu a na druhou stranu nechává naši fantazii dotvořit jeho podobu. Svým tónem nás naladí na prostředí, ve kterém se příběh odehrává. Není divu, že mezi překladovými verzemi se stále drží pouze tato podoba. Jen si nemyslím, že na obálku z přední strany patří názory médií na knihu a kolik výtisků bylo prodáno – tyto informace si raději přečtu z její zadní strany, kde nenarušují motiv vpředu.

Ukázka

Šiva byl tak zahloubán do přemítání o melužanském podivínství, že přeslechl křik městského vyvolávače. Všiml si ho, až když ten dorazil až k němu.
„Ustupte, ustupte! Vikarmské ženy procházejí!“
Šiva se překvapeně otočil a vzhlédl k vysokému kšatrijovi.
„Uhnul bys prosím stranou, pane? Budou tu procházet vikarmské ženy na cestě k modlitbě.“
Vystupování i tón vyvolávače byl nanejvýš zdvořilý, ale Šiva si nedělal žádné iluze. Nebyla to prosba, ale příkaz. Ustoupil tedy stranou. Vtom mu Nandi poklepal na rameno.
„Našel jsem velmi dobrou hospodu pane!“ Nandi málem pukal nadšením. „Je to jedna z mých nejmilejších a budou vařit ještě celou hodinu! Jak my si tam dáme do nosu!“

– strana 105, 6. kapitola: Smůlonosiči vikarmové

Hodnocení knihy

Neuvěřitelné dobrodružství Šivy, bohužel velmi špatně sepsáno. Ačkoliv se jednalo o výbornou dějovou linii, dostalo se jí špatného zpracování, chabého popisu, nepropracovaných charakterů a celkově prostředí, do kterého se čtenář nevžije. Očekávala jsem příběh v kouzelném exotickém prostředí, kterého se mi moc nedostalo, místo toho jsem se prokousávala ke konci, který vlastně ani nebyl – kniha totiž končí otevřeně. Mě osobně Nesmrtelní z Meluhy nenadchli.

Moje hodnocení: 3/10

Série

  • 1. díl: Nesmrtelní z Meluhy
  • 2. díl: Tajemství Nágů
  • 3. díl: Přísaha Vájuprutrů

Závěrečné shrnutí

Autor: Amish Tripathi
Série: Trilogie Šiva
Díl: 1. Nesmrtelní z Meluhy
Žánr: Fantasy, dobrodružné
Počet stran: 440
Vazba: Pevná s přebalem
Nakladatelství: Omega
Rok vydání: 2018
Moje hodnocení: 3/10

Fotografie obálky převzaty z goodreads.com

Podělte se o článek s přáteli

4 Komentáře
  • Karin napsal:

    Musím s tebou jen souhlasit. Na knihu jsem se moc těšila, ale nakonec jsem se do čtení musela vyloženě nutit… Tak krásný příběh to mohl být, ale někam se ztratil…

    • Dragell napsal:

      Souhlasím, linka promyšlená, ale prostě bylo by potřeba udělat něco pro to, aby byl čtenář vtažen do příběhu. Četlo se to těžce.

  • K napsal:

    Když jsem poprvé viděla obálku, musela jsem si vzpomenout na Volání sirény od Míši Burdové. Bohužel tahle knížka mě vůbec nezaujala. Četlo se to těžko, docela jsem u toho nudila, nakonec jsem ji odložila a nedočetla.

  • Komentovat

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


    Lucie | 33 | Ostrava
    Vítejte v mém malém světě plném knih,
    filmů, her a různých zážitků.


    Kontakt
    friedelova@dragell.cz

    Jsem také na


    Mohlo by vás zajímat

    Instagram

    Podpořte mne

    Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

    Čtenářský klub – společné čtení

    V listopadu čteme knihu Domovina od spisovatele R.A. Salvatora, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 29. listopadu:

    • 17:00 – debata o knize Domovina
    • 18:00 – beseda s českým spisovatelem Leošem Kyšou

    | Odkaz na Zoom bude zde |
     Jak funguje čtenářský klub a co nabízí?
    Robert Anthony Salvatore - Temný elf: Domovina

     

    © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz