Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • O hrách
  • Těchto 12 steampunkových her vás přenese do časů páry

Těchto 12 steampunkových her vás přenese do časů páry

Steelrising

Hledáte inspiraci, do jakých PC her se pustit tentokrát? Připravila jsem si pro vás výběr steampunkových kousků, kterých rozhodně není málo a každý z nich přináší něco jedinečného. Tak nechejte se unést do časů páry, vzducholodí a dalších vynálezů.


Série Syberia

Žánr: Adventura
Vydáno: 2002-2022 ve Francii

Právnička Kate Walker dostala další ze svých prací, tentokrát má zastupovat firmu ohledně prodeje továrny na hračky. Když ovšem dorazí na místo do malé horské vesničky, zjišťuje, že majitelka Anna bohužel zemřela. Jenže tím nemusí být všemu konec, protože zde může existovat dědic, Annin bratr, který se vydal na výpravu po stopách mamutů. Dnes je bohužel nezvěstný a považován za mrtvého, takže je na Kate, aby se vydala po jeho stopách a zjistila, kde je mu konec.

Půvabná adventura, která rozvinula svůj příběh celkem již ve čtyřech hrách a to Syberia (2002), Syberia 2 (2004), Syberia 3 (2017) a nejčerstvější Syberia: The World Before (2022). Zavede vás do světa plného ohromných vynálezů, automatonů a dalších udělátek, které Kate doprovází na její cestě. Jestliže se nechcete vracet ke starším hrám, Syberia: The World Before dokáže jejich děj neznalému hráči shrnout.


Machinárium

Žánr: Adventura
Vydáno: 2009 v České republice

Vítejte na planetce obývané pouze roboty. O tom, že je tu vše mechanické, vás přesvědčí i hlavní hrdina Josef, který je robůtek. To ale neznamená, že nemá své city. Když se totiž dozví, že zdejší gang chce provést nemilý útok na jeho město, je jeho povinností je zastavit a zachránit svoji přítelkyni Bertu.

Tak tuhle adventuru mají na svědomí zlaté české ručičky, které jí vtiskly neodmyslitelný vizuál. Ač se může příběh zdát na první pohled jednoduchý, hra vás přesto dokáže pohltit. Ovšem nenechte se tímto vzezřením nějak zmást, díky své obtížnosti nejsou cílovkou děti. Nabízí i několik zajímavostí, jakožto absenci slov (což u adventury nečekáte) nebo používání pouze aktivních předmětů v blízkosti Josefa.


Série Deponia

Žánr: Adventura
Vydáno: 2012-2016 v Německu

Rufus žije na tom nejhorším možném místě. Jeho rodnou planetou je totiž Deponia, obří planetární odpadkový koš. Není divu, že se to Rufusovi nelíbí, a tak se opakovaně snaží z tohoto smetiště uprchnout. Jenže když už se mu to skoro povede, výsledkem je tak akorát při pádu na Deponii to, že s sebou strhne na zabordelařenu planetu také krásnou dívku Goal.

Kromě nezapomenutelného designu zdejšího prostředí a postav vám v paměti uvízne také osobitý humor, který činí z Deponie příjemnou humornou oddychovku od okolního zběsilého světa. Ale nebojte, k řešení je tady toho spoustu, Deponia není nejlehčí (ale ani nejtěžší) adventura.


Forgotton Anne

Žánr: Adventura / skákačka
Vydáno: 2018

Anne žije ve světě zapomenutých věcí. Není to ovšem svět chaosu, vše má svůj pevný řád a každá ze zapomenutých věcí se může vrátit ke svým majitelům, pokud se jim po ní stýská. Jen ještě dostavět ten most mezi světy. Anne, která je dozorkyní nad řádem, se jednoho dne probudí a v jejím pokoji se objeví šála bez jakékoliv identifikační známky. Má ji Anne zničit jako správná dozorkyně nebo ji nechat žít?

A to je jen první z řady rozhodnutí, která vás čekají ve hře Forgotton Anne. Ta ovšem nejsou jen tak jednoduchá, protože každý váš čin ovlivní také okolí, které se k vám bude odlišně chovat. Pohyb světem řešen jako skákačka a to vše v doprovodu kreslené grafiky, ačkoliv samotný příběh je spíše temnějšího rázu.


SteamWorld Dig 2

Žánr: Skákačka
Vydáno: 2017 ve Švédsku

Po Rustym se slehla zem a důlní městečko se pomalu vyprazdňuje od ziskuchtivých těžařů. Doslova tady lišky dávají dobrou noc. A přeci tohle místo někoho příláká – mladou robotku Dorothy, která se rozhodla nejen vypátrat právě ztraceného Rustyho. Tak vzhůru na tohle netradiční podzemní dobrodružství.

Pokračování netradiční plošinovky SteamWorld Dig (2013), kde nejen hopsáte, likvidujete nepřátele ukrývající se v podzemních jeskyních, ale hlavně hloubíte spousty nových důlních šachet. Ty ukrývají celou řadu cenných kovů, kterými můžete zaplatit vylepšení a ta se opravdu budou hodit při pátrání po kamarádovi.


Frostpunk

Žánr: Strategie
Vydáno: 2018 v Polsku

Nastala nekonečná a krutá zima. Sníh pohřbil města hluboko pod povrchem a poslední zbytky lidstva se semkly, aby společnými silami přežily. Jejich jedinou nadějí je místo nejen chráněné před sněžným nepřítelem, ale hlavně bohaté na uhlí, které je potřeba cpát do chřtánu mohutného generátoru produkujícího teplo.

Netradiční strategická survival hra, která na jednu stranu je podobná stavění měst, ovšem na druhou stranu v těch špinavých uličkách umírají lidé. Kromě klasického provozu od sběru surovin, produkce jídla či stavění vás čeká také průzkum nových míst, a hlavně jedinečná rozhodnutí, která ovlivní morálku celého společenství. Budete raději přes den v teplejších -20 °C netopit a nebo zajistíte po 24 hodin denně teplo výměnou za dětskou práci?


Iron Harvest

Žánr: Strategie
Vydáno: 2020 v Německu

Iron Harvest si pohrává s alternativní realitou na počátku 20. století, kde se můžete postavit za jednu z frakcí. Válčí zde totiž mezi sebou Polanie, Saxonie a Rusvět a setkáte se i s tajemným Rasputinem. Tanky ale neočekávejte, protože na jejich místo nastupují obří kovové stroje. Tak jako po boku hrdinů se tady klidně objeví lev či medvěd.

Real-time strategie s důrazem na příběh nabízí hráčům desítky hodin soubojů a konfliktů v propracované kampani. Nechybí samozřejmě ani multiplayer, takže vám hra vydrží daleko déle. Navíc Iron Harvest přináší nějaký ten svěží vítr do herních mechanismů a zdejší jednotky sbírají zkušenostní body pro jejich vymazlení, takže si dvakrát rozmyslíte, zda své vojáky obětujete nebo raději stáhnete a opravíte pro další nasazení.


They Are Billions

Žánr: Strategie
Vydáno: 2017

Je tohle konec světa? Vždyť celá Zeměkoule je zamořena nemrtvými a jen poslední ostrůvky naděje přeživších se drží. Je vůbec možné udržet ta monstra v bezpečné vzdálenosti od civilistů?

Další z real-time strategií vás zavede do apokalyptického světa, kterému nevládnete vy, ale naopak se snažíte lidem pomoci s přežitím. Pokoušíte se nejen vytvořit funkční společenství, ale také musíte zajistit jeho obranu a v tomto hra lehce připomíná tower defence, kdy se na vás závěrem herního kola vyvalí lavina nepřátel testující vaši pečlivou přípravu.


Merchant of the Skies

Žánr: Simulace
Vydáno: 2019 v Lotyšsku

Ale pojďme od všech těch nemrtvých k něčemu trochu pohodovějšímu. Tím se může stát příjemná simulace Merchant of the Skies, která nás přesune do nebeských výšin, kde se svojí fregatou objevujeme nové končiny a vydáváme se k létajícím ostrůvkům nebo dokonce želvám.

Kromě objevitelských cílů vás čeká (jak již název napovídá) také nějaké to obchodování či úkoly a hlavně budování vlastního obchodního impéria. Čím více hra pokročí, tím více možností nabídne a je jen na vás, jak dokážete pohnout se zdejším světem.


Steelrising

Žánr: RPG
Plánované vydání: září 2022 ve Francii

Přijměte pozvání na Velkou francouzskou revoluci tak trochu v jiném kabátku. Hlavní hrdinka Aegis je robotka a ono všechno je tu tak trochu mechanické. Ačkoliv má Aegis být pouze tanečnicí a osobní stráží pro královnu, nakonec se rozhodne zakročit proti králi Ludvíku XVI., který se rozhodl město podmanit a terorizovat automatony.

Tohle RPG vám zavede do špinavých uliček plných mrtvých lidí a převládajících automatonů, kteří si zde vykračují, jako by jim to tady patřilo. Je jen ve vašich rukou, jak dopadne osud tohoto města a do soubojů se můžete pustit nejen s vervou, ale také s celou řadou zbraní – třeba i s kovovým vějířem, který je vhodný nejen na obranu, ale také na útok. Nejedná se úplně o otevřený svět, příběh je z počátku lineární, ale pokud hledáte spoustu soubojů a netradiční nepřátele, jste tady správně.


Sunless Sea & Sunless Skies

Žánr: RPG
Vydáno: 2015-2019

Už je to nějaká doba, co se Londýn pomalu potopil do slaných mořských vod. Dnes již není znám jinak než Fallen London a lidé zde žijí v podzemí a nebo jej opouštějí v lodích, aby prozkoumali okolní ostrovy a příležitosti. I na vás čeká jedna taková loďka, ale okolní vody jsou temné, plné nepřátel a šílenství.

Temně laděná hra sledující vaši malou loďku s odvážnou posádkou shora, zakládající si na objevování, mořském dobrodružství, ale především vyprávění příběhů, které se v té tmě ukrývají. Kromě toho musíte myslet na palivo a proviant, ať se svojí posádkou neskončíte neslavně. Nemluvě o šílenství, které se může díky všepronikající tmě vkrást lidem do mysli a ti pak dělají nebezpečné věci. Na úspěšné Sunless Sea (2015) pak navázalo také Sunless Skies (2019), které přenese hráče z vod do výšin.


Vaporum

Žánr: RPG
Vydáno: 2017

Právě jste se probudili a v hlavě je prázdno. Co se stalo? Kdo jste? A co tady děláte? Jediné, co víte, že vás přitahuje tajemný kovový objekt nedaleko vás. Je potřeba se ponořit do jeho hlubin a odhalit tak tajemství, která měla být vaší mysli skryta.

Pamatujete si na staré dobré krokovací dungeony? Pokud se chcete svézt na této nostalgické vlně, pak je Vaporum výborným výběrem, neboť právě tento starý herní mechanismus oprášilo, vylepšilo a přivedlo na svět v steampunkových kulisách.


Tak která z her vás láká nejvíce? Nebo dokonce některé z nich máte už za sebou? Neváhejte se podělit!

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz