Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Audioknihy
  • Vladimír Šlechta – Likarijská trilogie: Nejlepší den pro umírání | Nelítostný žoldák Thompson se představuje

Vladimír Šlechta – Likarijská trilogie: Nejlepší den pro umírání | Nelítostný žoldák Thompson se představuje

Jako sněžné vločky padají k zemi mrtvá těla skosených nepřátel. To je to jediné, co Thompson zná, protože svůj domov dávno ztratil. Teď je jen proklínaným žoldákem.

Vladimír Šlechta – Nejlepší den pro umírání

Vladimír Šlechta - Nejlepší denSérie: Likarijská trilogie (1)
První vydání: 2005

Liberecký spisovatel Vladimír Šlechta se od roku 1993 věnuje psaní fantasy a sci-fi, kdy mu prvně vyšla v časopise Ikarie povídka Legendární zbraň. Samostatná kniha mu vyšla až o 6 let později, vlastně tedy rovnou dvě a to Projekt Bersekr a Ostří ozvěny z prostředí postkatastrofické Evropy. Na kontě má již celou řádku dalších knih, kdy příběhy o Thompsonovi spadají do cyklu Krvavé pohraničí. Držitel mnoha českých ocenění, například ceny Akademie sci-fi, fantasy a hororu.

Není místa, kde by Thompson a jeho družina, která se stabilně skládá ze syna, družky a dědečka, ale i dalších příhodných tvorů, našli domov. Protože tam, kam vkročí, za sebou nechávají krvavou spoušť. To vše za blyštivé zlato, které se stává jejich jediným příjmem pro přežití.

A tak kráčí napříč zeměmi, aby zlikvidovali ten největší postrach. Nezadrží je ani orkové či další nestvůry, které daleko předčí jejich schopnosti. Stačí totiž mít důvtip a dobře propracovaný plán. Jenže občas vás kroky dovedou až do známých míst, kde se ze vzpomínek noří dávné bolesti.

Ukázka z audioknihy Nejlepší den pro umírání

Ačkoliv se na první pohled může zdát už z toho, že se jedná o sérii knih, že budeme číst jednolitý příběh, přeci jen vás může v tomto ohledu kniha překvapit. Sice sledujeme pouť Thompsonovy rodiny krajinou napříč ročními obdobími, přeci jen je jejich osud členěný a skládá se z dílčích vyprávění, spíše povídek, které mají své zakončení.

Kniha tak nemá plynulou gradaci, ale postupně před nás předsouvá rozdělené příběhy, které spojuje právě jejich ústřední charakter – půlelf Thompson. Mezi nimi nalezneme i několik popisných mezikapitol, například o městě či národech, které je barvité a přináší úplně nový prožitek. Tímto se nám snaží spisovatel přiblížit zcela nový svět, jeho místa, obyvatele a co vše je formovalo do dnešních dní. Působí komplexně, nechybí ani rasismus mezi jednotlivými rasami a náboženská přesvědčení.

Jednolité příběhy se s ničím nepářou, jsou naplněné akcí a napětím. Krev bude prýštit do všech stran a když zrovna nebude potřeba použít pro rozlousknutí nějakého ustanoveného cíle meče, vystačí si Thompson s tím, co má v kalhotách.

Vladimír Šlechta - Likarijská trilogie: Orcigard Vladimír Šlechta - Likarijská trilogie: Likario

Šlechta převrací naše dosavadní představy o elfech a půlelfech. Hlavní hrdina Thompson, ačkoliv má v sobě tak honosnou elfskou krev a přeci jen i ždibec lidské, je vyvrhel. Potlouká se krajinou, zabijí za peníze a ukazuje se nám v tom nejhorším světle, protože nejdůležitější je pouze jeho vlastní osobní prospěch. Dokonce čím dále příběhem prostupuje, tím více se dokáže ukázat jako zkaženější a možná i méně sympatický.

I přes zkaženost a vlastní nemorální postupy sledujeme jeho cestu světem, kdy do sebe skládáme střípky skládačky, která nám vypráví jeho pohnutou minulost. Nic se totiž neděje pro nic za nic a za vší tou necitelností se ukrývá nepěkný zážitek. O co více škoda, že se Thompson stává nejpropracovanější postavou a jeho doprovod je spíše plošší nebo i přes námitky poslouchá jeho rozhodnutí, protože Thompson tu velí.

Audiokniha Nejlepší den pro umírání byla namluvena Jiřím Wittekem, který propůjčil svůj hlas i dalším dílům od Vladimíra Šlechty. Dodal vyprávění zajímavou barvu tónu korespondující s tak trochu hrr hlavním hrdinou, který se s ničím nepáře a je centrem všeho. Dokonce si pohrál také s rozmluvou dalších postav, nezaváhal při namluvení dětských hlasů či dokonce řečové vady. Vždy tak snadno rozeznáme, kdo se s kým zrovna baví. Příběh v některých pasážích podkresluje libá melodie houslí a harfy, ovšem když je potřeba, nebálo se vydavatelství sáhnout pro více hrdinského znění.

Slovo závěrem

Pokud hledáte netradiční fantasy, kde to není jen o boji dobra proti zlu, může být Nejlepší dne pro umírání zajímavou variantou. Hlavní hrdina je žoldák, povoláním ne zrovna lichotivě působící, a o to hůře se chovající k okolí, sledující pouze vlastní prospěch. Škoda jen, že je propracován na úkor zbytku jeho družiny, ke které se ne vždy chová pěkně (což mě štvalo ve chvílích, kdy kázal vodu a pil víno). Celá kniha je spíše souborem čtyř povídek, které ovšem navzájem fungují a postupně vám vykreslují hlavní postavu.

Moje hodnocení: 5/10

Série Likarijská trilogie

1. díl: Nejlepší den pro umírání (2005)
2. díl: Likario (2011)
3. díl: Orcigard (2002)

Vladimír Šlechta - Likarijská trilogie: Nejlepší den pro umíráníZajímavé odkazy

Možnost zakoupení audioknihy: Audiotéka

Autor: Vladimír Šlechta
Interpret: Jiří Wittek
Série: Likarijská trilogie
Díl: 1. Nejlepší den pro umírání
Žánr: Fantasy povídky
Délka: 13h 53min
Vydavatelství: Čti mi!
Rok vydání: 2021

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 31 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova.lu@gmail.com

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Můj web o cestování
aneb nechejte se inspirovat rozmanitými zákoutími v České republice i zahraničí

Seznam českých nakladatelství vydávajících fantastiku

Co právě čtu

Milenec z temnot
Zaklínač: Liščí děti
Uvězněni
Klíč k času
Císařovy čepele

Knižní podcast

Nový knižní podcast Knižní drbárna si můžete již nyní poslechnout na Spotify. Nová epizoda vás čeká každé úterý.

Nejnovější díl: K čemu jsou literární skupiny a kdy to autoři konečně pochopí?

Společné čtení

V lednu čteme knihu Píseň oceli od Michaely Merglové. Závěrečné online setkání proběhne 3. února 2023.

  • 17:00 – debata o knize
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou

 

Zde očekávejte odkaz na debatu i besedu.