Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Audioknihy
  • Vladimír Šlechta – Likarijská trilogie: Nejlepší den pro umírání | Nelítostný žoldák Thompson se představuje

Vladimír Šlechta – Likarijská trilogie: Nejlepší den pro umírání | Nelítostný žoldák Thompson se představuje

Vladimír Šlechta - Likarijská trilogie: Nejlepší den pro umírání

Jako sněžné vločky padají k zemi mrtvá těla skosených nepřátel. To je to jediné, co Thompson zná, protože svůj domov dávno ztratil. Teď je jen proklínaným žoldákem.

Vladimír Šlechta – Nejlepší den pro umírání

Vladimír Šlechta - Nejlepší denSérie: Likarijská trilogie (1)
První vydání: 2005

Liberecký spisovatel Vladimír Šlechta se od roku 1993 věnuje psaní fantasy a sci-fi, kdy mu prvně vyšla v časopise Ikarie povídka Legendární zbraň. Samostatná kniha mu vyšla až o 6 let později, vlastně tedy rovnou dvě a to Projekt Bersekr a Ostří ozvěny z prostředí postkatastrofické Evropy. Na kontě má již celou řádku dalších knih, kdy příběhy o Thompsonovi spadají do cyklu Krvavé pohraničí. Držitel mnoha českých ocenění, například ceny Akademie sci-fi, fantasy a hororu.

Není místa, kde by Thompson a jeho družina, která se stabilně skládá ze syna, družky a dědečka, ale i dalších příhodných tvorů, našli domov. Protože tam, kam vkročí, za sebou nechávají krvavou spoušť. To vše za blyštivé zlato, které se stává jejich jediným příjmem pro přežití.

A tak kráčí napříč zeměmi, aby zlikvidovali ten největší postrach. Nezadrží je ani orkové či další nestvůry, které daleko předčí jejich schopnosti. Stačí totiž mít důvtip a dobře propracovaný plán. Jenže občas vás kroky dovedou až do známých míst, kde se ze vzpomínek noří dávné bolesti.

Ukázka z audioknihy Nejlepší den pro umírání

Ačkoliv se na první pohled může zdát už z toho, že se jedná o sérii knih, že budeme číst jednolitý příběh, přeci jen vás může v tomto ohledu kniha překvapit. Sice sledujeme pouť Thompsonovy rodiny krajinou napříč ročními obdobími, přeci jen je jejich osud členěný a skládá se z dílčích vyprávění, spíše povídek, které mají své zakončení.

Kniha tak nemá plynulou gradaci, ale postupně před nás předsouvá rozdělené příběhy, které spojuje právě jejich ústřední charakter – půlelf Thompson. Mezi nimi nalezneme i několik popisných mezikapitol, například o městě či národech, které je barvité a přináší úplně nový prožitek. Tímto se nám snaží spisovatel přiblížit zcela nový svět, jeho místa, obyvatele a co vše je formovalo do dnešních dní. Působí komplexně, nechybí ani rasismus mezi jednotlivými rasami a náboženská přesvědčení.

Jednolité příběhy se s ničím nepářou, jsou naplněné akcí a napětím. Krev bude prýštit do všech stran a když zrovna nebude potřeba použít pro rozlousknutí nějakého ustanoveného cíle meče, vystačí si Thompson s tím, co má v kalhotách.

Vladimír Šlechta - Likarijská trilogie: Orcigard Vladimír Šlechta - Likarijská trilogie: Likario

Šlechta převrací naše dosavadní představy o elfech a půlelfech. Hlavní hrdina Thompson, ačkoliv má v sobě tak honosnou elfskou krev a přeci jen i ždibec lidské, je vyvrhel. Potlouká se krajinou, zabijí za peníze a ukazuje se nám v tom nejhorším světle, protože nejdůležitější je pouze jeho vlastní osobní prospěch. Dokonce čím dále příběhem prostupuje, tím více se dokáže ukázat jako zkaženější a možná i méně sympatický.

I přes zkaženost a vlastní nemorální postupy sledujeme jeho cestu světem, kdy do sebe skládáme střípky skládačky, která nám vypráví jeho pohnutou minulost. Nic se totiž neděje pro nic za nic a za vší tou necitelností se ukrývá nepěkný zážitek. O co více škoda, že se Thompson stává nejpropracovanější postavou a jeho doprovod je spíše plošší nebo i přes námitky poslouchá jeho rozhodnutí, protože Thompson tu velí.

Audiokniha Nejlepší den pro umírání byla namluvena Jiřím Wittekem, který propůjčil svůj hlas i dalším dílům od Vladimíra Šlechty. Dodal vyprávění zajímavou barvu tónu korespondující s tak trochu hrr hlavním hrdinou, který se s ničím nepáře a je centrem všeho. Dokonce si pohrál také s rozmluvou dalších postav, nezaváhal při namluvení dětských hlasů či dokonce řečové vady. Vždy tak snadno rozeznáme, kdo se s kým zrovna baví. Příběh v některých pasážích podkresluje libá melodie houslí a harfy, ovšem když je potřeba, nebálo se vydavatelství sáhnout pro více hrdinského znění.

Slovo závěrem

Pokud hledáte netradiční fantasy, kde to není jen o boji dobra proti zlu, může být Nejlepší dne pro umírání zajímavou variantou. Hlavní hrdina je žoldák, povoláním ne zrovna lichotivě působící, a o to hůře se chovající k okolí, sledující pouze vlastní prospěch. Škoda jen, že je propracován na úkor zbytku jeho družiny, ke které se ne vždy chová pěkně (což mě štvalo ve chvílích, kdy kázal vodu a pil víno). Celá kniha je spíše souborem čtyř povídek, které ovšem navzájem fungují a postupně vám vykreslují hlavní postavu.

Moje hodnocení: 5/10

Série Likarijská trilogie

1. díl: Nejlepší den pro umírání (2005)
2. díl: Likario (2011)
3. díl: Orcigard (2002)

Vladimír Šlechta - Likarijská trilogie: Nejlepší den pro umíráníZajímavé odkazy

Možnost zakoupení audioknihy: Audiotéka

Autor: Vladimír Šlechta
Interpret: Jiří Wittek
Série: Likarijská trilogie
Díl: 1. Nejlepší den pro umírání
Žánr: Fantasy povídky
Délka: 13h 53min
Vydavatelství: Čti mi!
Rok vydání: 2021

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz