Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Transcendence

Image

Co kdyby vynalezlo lidstvo tak chytrý počítač, že by se mohl stát jejich novým bohem? Byl by to bůh spravedlivý, laskavý, který by se snažil lidstvu pomáhat nebo by se z něj stal ničitel civilizace?

Zhlédnuto: VOYO, 2D, dabing

Příběh

Will Caster je úspěšný vědec, který se snaží vytvořit stroj s umělou inteligenci a schopností vnímat emoce. Jenže přes všechno uznání a úspěchy v práci se přesto v pozadí nachází skupina lidí, kteří s touto myšlenkou nesouhlasí. Proto se jednoho dne rozhodnou všechny vědce pracující na tomto programu velmi radikálním způsobem zastavit.

Will je postřelen a zjišťuje, že díky kulce má otravu z ozáření. Jeho dny jsou sečteny a práce nedodělaná. Jenže to by tu nemohla být jeho oddaná manželka Evelyn a přítel Max, kteří se rozhodnou onu pomyslnou hranici překročit. Evelyn se totiž nemůže smířit s tím, že by Willa ztratila a tak společným úsilím nahrají jeho vědomí do počítače.

Stane se tedy přesně to, čemu se snažili atentátníci zabránit. Will se napojí na systém a nejenže se snaží získat veškeré vědění lidstva, ale také získá touhu jej ovládat. Ale pro blaho koho?

Film Transcendence

Za vším hledej Willa?

Na film jsem byla nalákána hvězdným obsazením, tedy především Johnnym Deppem, jehož herecké výkony mám opravdu ráda. Jeho obsazení v hlavní roli mne potěšilo, ovšem když jsem zhlédla snímek, měla jsem rozporuplné myšlenky. Postava Willa se ve filmu neprojevuje tak moc jako ostatní, Johnny neměl moc příležitostí se ukázat a snadno jej zastínili ostatní herci.

Tíživá realita

Celý film vyvolává zajímavé a tíživé myšlenky. Přeci jen jsme ve věku technologie, a kdy se doopravdy stane, že bude sestrojen superpočítač s vlastní myslí? Ovládne celý svět? Zvrhne se to špatným směrem? Nebo naopak dopomůže k obnovení kvality Země?

Jenže i kdyby takovýto stroj pomáhal, opravdu by jej lidé nechali vládnout světu? Všechno máme stále potřebu kontrolovat a mít nad tím moc. Dokázali bychom stroji natolik důvěřovat?

Film Transcendence

Pár velkých drobností

Velká myšlenka ovšem může obsahovat i pár chybek. Předně, když Will začne dodávat policii všechny zločince, proč neodkáže i na atentátnickou skupinu, která stála za jeho smrtí a stále se jej snaží zničit?

Jaktože si Will nevšiml blížící se nepřátelské skupiny, když všude měl nanyty. Jaktože si nevšiml těch tunel ů – pokud by tam již byly při stavbě solárních panelů, určitě by s nimi něco udělal. Pokud by tam nově vznikaly, jaktože si jich nevšiml a jak se jim vlastně povedlo nepoškodit při hloubení žádné kabely, které musely směrem dolů ze solárních panelů jít.

Proč nikdo nepostrádá Maxe, chybějící část superpočítače a proč vlastně neřeší nějak aktivněji nabourání systému FBI?
Je tam toho bohužel více, kdy se nad filmem více zamyslíte.

Film Transcendence

Moje hodnocení

Dramaticky laděný thriller s těžším začátkem, který může nabídnout nemálo k zamyšlení o tom, kam náš svět směřuje.  Obsahuje krásné digitální zpracování, sem tam akční scény, ale jeho podstata tkví v myšlence. Zajímavá podívaná s hvězdným obsazením, které opravdu dobře uchopilo své postavy.

Moje hodnocení: 6/10

Základní údaje

Transcendence
Sci-Fi , akční, drama, thriller
USA, Velká Británie, 2014, 120 min
Režie: Wally Pfister
Scénář: Jack Paglen
Kamera: Jess Hall
Hudba: Mychael Danna
Hrají: Johnny Depp, Rebecca Hall, Paul Bettany, Morgan Freeman, Cillian Murphy, Kate Mara a další

Fotografie převzaty ze stránky www.fdb.cz.

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz