Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Terry Brooks – Shannarův meč

Image

Svůj osud můžete změnit a zažít jedno velké dobrodružství. Stačí mít odvážné srdce a jít do boje s temnými silami, které se pomalu probouzí…

Příběh

Shea a Flick Ohmsfordovi jsou nevlastní bratři vypomáhající svému otci v hostinci. A právě to, že jeden z bratrů není tak úplně člověk, je nažene do velkého dobrodružství. Tedy spíše jistý tajemný druid jménem Allanon, který přijde navštívit jejich vesničku.

Jakmile odchází, objeví se tajemné a nebezpečné stíny, které je ženou z rodné vísky do světa pro pomoc. Ve světě totiž povstal Pán černokněžníků, který byl považován za mrtvého, hromadí armádu a jediný, kdo jej může zastavit, je Shannarův pokrevní dědic.

Knižní trailer

Styl psaní

Příběh věnující se velké dobrodružné výpravě menší skupinky složené z rozličných národů, povolání a společenských statusů. Je tak jen na vás, koho si nejvíce oblíbíte, ačkoliv největší prostor zde mají především dva nevlastní bratři, stojící si po boku.

Chybělo jim ovšem něco dodávající jim život, něco nutící vás zamilovat se do nich a držet jim celou cestu palce. Mnohdy postavy něco násilně vnucují. Především mne zarazilo, jak hned v první části jedna z postav dumá, jak se všichni změnili a jestli si toho všimli – já tedy ne.

Ovšem nebyla to jediná věc, kterou autor nemusel psát a mohl nechat čtenáře se dovtípit, až se opravdu postavy rozvinou. Mrzelo mne například příliš tvrdé a nehodící se jméno pro elfa, či podobnost jmen postavy a místa, což může mást.

Musím vyzdvihnout prostředí, kde se tento fantasy příběh odehrává – ačkoliv zde pobíhají lidé, elfové, trpaslíci a další národy, nacházíme se v daleké budoucnosti naší planety. Zemi už nevládnou mechanické nástroje, ale magie a kouzelní tvorové.

V knize jsou vcelku roztahané pasáže, popisy okolí a naše skupinka hrdinů chodí bezcílně sem a tam, protože někdo něco zavelí. V poslední části kniha graduje a s přibližujícím koncem už je čtivější, zábavnější, akce totiž přibývá a vše již dostává svůj smysl.

Možná to nebylo jen rozvleklostí a pobíháním sem a tam. Příběh totiž něčím zavání – až mnoho věcí od postav přes děj je velmi podobno dílu Tolkienovu. Tolkien je pro mne jeden z autorů, který mne přivedl a utvrdil ve čtení fantasy. Proto pro mě čtení knihy Shannarův meč nebylo lehké, nedokázala jsem autorovi odpustit tu podezřelou náhodnost a místo užívání příběhu jsem vše v hlavě porovnávala.

Ale abych nekončila špatným slovem, tak co se musí Brooksovi nechat, jsou některé akční potyčky, které jsem si opravdu užila. Občas se sice hrdinové z některých soubojů dostanou až příliš snadno a já bych jim klidně i více zatopila, protože při těžších potyčkách to opravdu stojí za to.

Obálka

Líbivá obálka zobrazující meč, po jehož stopách se hrdinná výprava vydává. Jedná se o velmi jednoduchou obálku a přiznám se, že u takto rozsáhlých fantasy knih preferuji nějaké velkolepé výjevy s hlavními hrdiny, místy a jiné.

Terry Brooks - Shannarův meč

I přesto je naše obálka líbivá a napříč světovými vydáními se řadí mezi ty lépe provedené. Níže jsem vám vybrala další obálky knihy, které mne zaujaly.

Terry Brooks - Shannarův meč

Ukázka

Ostatní přikývli. Shea se cítil podivně uvězněn, ale teď už nebyl čas něco říkat. Allanon se napřímil do své plné výšky a hrozivě se zazubil. Malým elfem projel mráz, při pohledu na děsivého druida byl ráda, že není jeho nepřítelem. Balinor vytasil jedním plynulým pohybem svůj obrovský meč, který cestou z pochvy zasvištěl. Hendel už byl skoro u dveří, třímaje těžký palcát v jedné ruce. Menion se chystal ho následovat, ale pak se zadíval na kopu pokladů pod sochami. Copak by ublížilo ukrýt do kapsy pár zlaťáků? Shea, Flick a elfí bratří už následovali Hendela a Balinora. Allanon prince z Leah tiše pozoroval. Menion se po chvíli otočil a zahleděl se pod tmavou kápi.
„Být tebou, nezkoušel bych to,“ varoval ho mystik, „kněží nanesli na všechny poklady jedovatou látku, která zabíjí vše živé. Dotkni se jediné mince a do minuty zemřeš.“

Hodnocení knihy

Pokud bych měla knihu někomu doporučit, pak především těm, co Tolkiena nečetli a nebudou tak v hlavě porovnávat tyto příběhy. Čtení pak bude jistě mnohem zábavnější. Vyprávění je zpočátku rozvleklé, ale do soubojů a potyček se opravdu ponoříte a užijete si je.

Moje hodnocení: 4*/10

* Jedná se o hodnocení knihy s ohledem na znalost Tolkienovy tvorby, díky které jsem přišla o prožitek z knihy od Brookse. V případě vaší neznalosti Tolkioenovy tvorby bude jistě hodnocení knihy vyšší.

Závěrečné shrnutí

Autor: Terry Brooks
Série: The Original Shannara Trilogy
Díl: 1. Shannarův meč
Žánr: fantasy, dobrodružné
Počet stran: 608
Vazba: měkká
Nakladatelství: Omega
Rok vydání: 2016
Moje hodnocení: 4/10

Fotografie obálky převzaty z goodreads.com.

Podělte se o článek s přáteli

1 Komentáře
 • Ettelwen napsal:

  Já jsem autorovi jednoduše neodpustila tu podobu s Tolkienem. Nechci to nazývat čistým plagiátem, ale daleko to od toho nemělo a já se po celou dobu čtení nemohla od této myšlenky odpoutat. Navíc hlavní postavy nechci říct, že byly úplně hloupé, ale chybělo jim právě to něco.

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 32 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova@dragell.cz

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

  Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

   

  | Odkaz na Zoom bude zde |
   Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
   
  Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

  © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz